Ασθένειες Κονούρα με στραβό ράμφος ψαλίδι

Ο χασάπης φυσικά και ζήτησε λεφτά. 30€ και ήθελα να πληρώσω για να έχω όσες περισσότερες αποδείξεις γίνεται για το πότε, πού και ακριβώς τι ώρα έγινε ό, τι έγινε.
Έχεις δίκιο σε αυτό, δεν τοχα σκεφτεί. Άρα εν αναμονή των αποτελεσμάτων. Όλα να είναι καλά.
 
Ω ψυχή μου όμορφη, τι του έκαναν του φουκαρά, πάλι καλά που άντεξε τέτοια αιμορραγία! Κάτι ξέρουν η κ. Δουκάκη και το ζεύγος στην Κομοτηνή που αρνούνται να κάνουν τεστ αίματος στον Σκρουτζ. Αν είναι ποτέ δυνατόν. Οι "άνθρωποι" είναι για τα σίδερα. Ελπίζω να έχει ανακάμψει πλήρως η βαμπιρούλα, και καλά αποτελέσματα! Συμφωνώ ότι το φτερωμα δείχνει κάπως, αλλά το ράμφος, παρά την απόκλιση, μοιάζει στιβαρό και υγειές, στην θέση σας θα ήμουν αισιόδοξη.
 
το όνομα δεν βλέπω πουθενα
Δεν υπάρχει και ΔΕΝ θα υπάρξει.

Αν το όνομα αναφερόταν στην αρχή, φυσικά και θα παρέμενε στη συζήτηση. Από τη στιγμή όμως που δεν αναφέρθηκε, η συζήτηση εξελίχθηκε με αυτό ως δεδομένο. Με αυτό έγιναν ίσως ορισμένοι χαρακτηρισμοί οι οποίοι μπορούν να επισύρουν νομικές κυρώσεις. Το PetBirds δεν πρόκειται να κλείσει το καπάκι της παγίδας και να βάλει μέσα μέλη του που δεν σκέφτηκαν ότι αυτό το δεδομένο μπορεί ανά πάσα στιγμή να αλλάξει.

Αν το όνομα γινόταν γνωστό από την αρχή, ίσως ήταν διαφορετικές οι τοποθετήσεις καθενός και εν πάση περιπτώσει, τότε ο καθένας θα είχε την επιλογή και την ευθύνη της πράξης του.

Αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να πει το όνομα, μπορεί να το κάνει ανοίγοντας ένα νέο θέμα, γράφοντας το όνομα στο πρώτο μήνυμα. Σε αυτή την περίπτωση, be my guest.

Κατά τα άλλα, αν μου επιτρέπεται μία συμβουλή. Να προσέχετε τι γράφετε δημόσια. Το internet, όσο κι αν μοιάζει ορισμένες φορές δεν είναι τραπεζάκι καφετέριας που πίνουμε καφέ με τους φίλους μας.
 
@Stavros

Δεν διαφωνω Σταυρο και ακριβως για τους λογους που αναφερεις,κατα την γνωμη μου,ειτε ειμαστε ξεκαθαροι και λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ειτε δεν λεμε τιποτα.
Απο τετοιες ανωνυμες "καταγγελιες" εχουμε χορτασει ως κοινωνια.
 
@Tony Forpus με αυτό που λες δεν διαφωνώ. Από την άλλη όμως, είμαστε μία Κοινότητα, όχι μόνο ένα forum που δίνει εξειδικευμένες πληροφορίες εν είδει τηλεφωνικής γραμμής υποστήριξης ή καταγγελιών. Αν προσπαθήσουμε λιγάκι να σκεφτούμε την ταραχή που θα νιώθαμε οι ίδιοι αν ζούσαμε ένα παρόμοιο περιστατικό, θα καταλάβουμε ότι ίσως να μην υπήρχε καμία πρόθεση να γίνει επώνυμη καταγγελία εδώ εξαρχής. Το να μη μπορεί ένα μέλος να μαλακώσει την ταραχή του περιγράφοντας το τι πέρασε σε άτομα που μιλάει μαζί τους καθημερινά επειδή δεν έχει πρόθεση να καταθέσει προσωπικά στοιχεία, ε δεν μας δίνει το δικαίωμα να περνιόμαστε για Κοινότητα.

Ας το δούμε απλά λιγάκι ανθρώπινα. 🙂
 
@Stavros

Παντως ολο αυτο που συνεβει ειναι γιατι προσπαθουμε να κανουμε τα πραγματα περιπλοκα πολλες φορες.
Ολο το θεμα ηταν να αφαιρεθουν απο το πουλακι 2 φτερα,ουτε επισκεψη σε γιατρο χρειαζοταν ουτε αιμοληψια.
Kαλο ειναι λοιπον να ακολουθουνται και οι βασικες κατευθυνσεις που δινονται σε αυτη την κοινοτητα/forum ωστε να μην γινονται τοσο δυσαρεστα τα πραγματα.

Βεβαια δεν ειναι αποκλειστικη ευθυνη του θεματοδετη ολο αυτο ,αλλα το γεγονος οτι το PB (οχι ως διαχειριση) καποιες φορες "αντιγραφει" το FB και περναμε στην ζωνη του λυκοφωτος με μαντζουνια,ψυχολογικες διαγνωσεις απο αποσταση κτλ.
Αυτο βεβαια ειναι αντικειμενο μιας αλλης κουβεντας.
 
Δυστυχώς από χτες το βράδυ το Βαμπίρ δεν πατάει το πόδι του. Πονάει. Και από ό, τι μου λένε έμπειροι παπαγαλόφιλοι είναι πολύ πιθανό να μην ξαναβγεί το νύχι και ο πόνος ίσως διαρκέσει μέρες.
 
Δυστυχώς από χτες το βράδυ το Βαμπίρ δεν πατάει το πόδι του. Πονάει. Και από ό, τι μου λένε έμπειροι παπαγαλόφιλοι είναι πολύ πιθανό να μην ξαναβγεί το νύχι και ο πόνος ίσως διαρκέσει μέρες.
Δυστυχώς αν εκοψαν το νύχι τόσο κοντό που τραυματίστηκε το νεύρο, μπορεί να συνεχίσει να βγαίνει, αλλά στραβά, ή να το σκότωσε τελειως και να μην ξαναβγεί. Εκ των 4 μπάτζι μου τα δύο έχουν από ένα. Της Αυγ'ης απλά της έκοψαν το νύχι σύριζα και αυτό ήταν, του Σκρουτζ δεν είναι τελείως νεκρό το νεύρο, αλλά είναι σίγουρα κοντό, οπότε το νυχι μεγαλώνει στραβά. Ευτυχώς το αντιλαμβάνεται με κάποιο τρόπο και το φτιάχνει μόνος του, με το ράμφος. Δεν ξέρω αν μια κονούρα μπορεί να το κάνει αυτό, ούτε αν τα νύχια της είναι διαφανή, υποθέτω όχι. Γιατί και τα δύο παπαγαλάκια είναι κιτρινωπά με διαφανή κερατίνη (το μέσο μπάτζι έχει μαύρα νύχια) όπου φαίνεται ακριβώς τι και πώς το νεύρο... Μ'ιπως να μιλήσετε με έναν πτηνίατρο για τον πόνο? Υπάρχουν παυσίπονα, δεν υπάρχει λόγος να υποφέρει. Πάντως ακόμα κι αν νεκρωθεί το νεύρο, δεν θα της είναι πρόβλημα, λίγο πιο λεπτά κλαδιά και θα κρεμιέται ανάποδα για πλάκα, όπως όλοι οι παπαγάλοι.
 
Το νύχι δεν πιστεύω να ξαναβγεί. Θα πρότεινα και εγώ να του δοθεί κάτι για τον πόνο. Υπάρχει παυσίπονο φάρμακο που προορίζεται για σκυλιά και το δίνουν οι κτηνίατροι σε προσαρμοσμένες δόσεις και στα πτηνά, όταν υπάρχει ανάγκη.
 
Το νύχι δεν πιστεύω να ξαναβγεί. Θα πρότεινα και εγώ να του δοθεί κάτι για τον πόνο. Υπάρχει παυσίπονο φάρμακο που προορίζεται για σκυλιά και το δίνουν οι κτηνίατροι σε προσαρμοσμένες δόσεις και στα πτηνά, όταν υπάρχει ανάγκη.
Και γάτες έχει το κουτί, αλλά πάει για όλα με σύριγγα για διαβητικούς. Από το φαρμακείο ανθρώπων το αγοραζει κανείς. Εχω αρκετά μπουκαλάκια για τον Σκρουτζ, όντως βοηθά.
 
Δυστυχώς αν εκοψαν το νύχι τόσο κοντό που τραυματίστηκε το νεύρο, μπορεί να συνεχίσει να βγαίνει, αλλά στραβά, ή να το σκότωσε τελειως και να μην ξαναβγεί. Εκ των 4 μπάτζι μου τα δύο έχουν από ένα. Της Αυγ'ης απλά της έκοψαν το νύχι σύριζα και αυτό ήταν, του Σκρουτζ δεν είναι τελείως νεκρό το νεύρο, αλλά είναι σίγουρα κοντό, οπότε το νυχι μεγαλώνει στραβά. Ευτυχώς το αντιλαμβάνεται με κάποιο τρόπο και το φτιάχνει μόνος του, με το ράμφος. Δεν ξέρω αν μια κονούρα μπορεί να το κάνει αυτό, ούτε αν τα νύχια της είναι διαφανή, υποθέτω όχι. Γιατί και τα δύο παπαγαλάκια είναι κιτρινωπά με διαφανή κερατίνη (το μέσο μπάτζι έχει μαύρα νύχια) όπου φαίνεται ακριβώς τι και πώς το νεύρο... Μ'ιπως να μιλήσετε με έναν πτηνίατρο για τον πόνο? Υπάρχουν παυσίπονα, δεν υπάρχει λόγος να υποφέρει. Πάντως ακόμα κι αν νεκρωθεί το νεύρο, δεν θα της είναι πρόβλημα, λίγο πιο λεπτά κλαδιά και θα κρεμιέται ανάποδα για πλάκα, όπως όλοι οι παπαγάλοι.
Το σκέφτηκα το παυσίπονο που λέτε, ξέρω ποιο είναι, το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε σκύλο. Ωστόσο, αφενός μας βρήκε το επεισόδιο στη μέση από αγωγή για καντιντα και δε θέλω να δίνω 2 χημικά φάρμακα ταυτόχρονα αν δε συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος, αφετέρου ο μικρός τρώει πίνει κάνει μπάνιο, μετακινείται κανονικά, τώρα καταστρέφει κάτι γκοφρέτες και περιμένω να δω αν θα έχουμε δύσκολη νύχτα όπως χθες. Χθες δε βολευοταν, ήθελε παρηγοριά, του έβαλα ένα μαξιλάρι στο κομοδίνο με βαθουλωμα για να μην αισθάνεται ότι πρέπει να κρατάει ισορροπία (εν τω μεταξύ στον ύπνο έχανε την ισορροπία του και πριν τον πετσοκόψει ο κτηνίατρος - φαντάσου) αλλά το αγόρι ήθελε ντε και καλά να κοιμηθεί στο λαιμό της μανούλας μέσα στα μαλλιά ή να κρατάω από πάνω του την παλάμη μου όσο είναι στο μαξιλάρι. Ε με τα πολλά πηγαινέλα τελικά τον ξαναέβαλα στο κλουβί και στη θέση ύπνου την πιο πλατιά πατηθρα κορμό για να μην γκρεμοτσακιστει.
Ναι, είναι πιθανό να βγει στραβά το νύχι αν και ακόμα ελπίζω ότι για 1 χιλιοστό που έμεινε ενδεχομένως να ξαναμακρυνει, ίσως και κανονικά.
Η συγκεκριμένη κονουρα έχει μαύρα νύχια και ακόμα δεν έχει ανακαλύψει την τέχνη του να κρεμιέται ανάποδα. Εγώ πάντως ανυπομονώ 😁
 
@VampireConure Mπορούμε να δούμε φωτο του νυχιού? Είναι φυσιολογικό να πονάει και να μην το πατάει. Πιστεύω ότι θα συνέλθει.

δε θέλω να δίνω 2 χημικά φάρμακα
Μην το βλέπεις έτσι. Είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο, το παυσίπονο δεν επιβαρύνει πουθενά. Αν μπορείς να του απαλύνεις τον πόνο και να νιώσει καλύτερα γιατί όχι? Το metacam (meloxicam) δίνεται σε πουλιά ως παυσίπόνο.
 
@VampireConure Mπορούμε να δούμε φωτο του νυχιού? Είναι φυσιολογικό να πονάει και να μην το πατάει. Πιστεύω ότι θα συνέλθει.


Μην το βλέπεις έτσι. Είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο, το παυσίπονο δεν επιβαρύνει πουθενά.
@Φοίβος Ανέβασα 1 Φωτογραφία σημερινή και 1 τη μέρα μετά το πετσόκομμα.
Αν λέμε για το ίδιο παυσίπονο ορισμένες φορές προκαλεί κατάπτωση, αν και μπορεί να είναι δοσοεξαρτώμενη
 

Συνημμένα

  • IMG_20220810_195311.webp
    IMG_20220810_195311.webp
    19,6 KB · Προβολές: 23
  • IMG_20220810_195101_copy_1034x1034.webp
    IMG_20220810_195101_copy_1034x1034.webp
    65 KB · Προβολές: 23
Δεν περίμενα ότι θα το είχε φτάσει σχεδόν μέχρι το δάχτυλο όταν είπα ότι θα ξαναμεγαλώσει. 😲 Είναι τραγική δουλειά αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.

Και να μην μεγαλώσει τελείως το νύχι μην σε ανησυχεί. Δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα το πουλάκι μόλις συνέλθει απο το σοκ και του φύγει και ο πόνος.
 
Δεν περίμενα ότι θα το είχε φτάσει σχεδόν μέχρι το δάχτυλο όταν είπα ότι θα ξαναμεγαλώσει. 😲 Είναι τραγική δουλειά αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.

Και να μην μεγαλώσει τελείως το νύχι μην σε ανησυχεί. Δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα το πουλάκι μόλις συνέλθει απο το σοκ και του φύγει και ο πόνος.
Ο τύπος δεν ήξερε τι έκανε και δεν ήθελε ούτε καν να προσέχει. Και εκεί που φώναζα να μου λέει "Έτσι το κάνουμε σε όλα. Τι ήθελες να το κόψω πιο κάτω; Πιο κάτω είναι νεκρό τι αίμα να βγάλει;" και συν τοις άλλοις όταν έκλεισε το τηλ με τον Κατσαούνη ειρωνευοταν κιόλας "Ε τι θέλετε να κάνω; Πηγαίνετε να βρείτε αυτό το πώς το είπε κορν φλάουρ".

Τι να πω, ας μη μακρυνει, ας σταματήσει ο πόνος. Το σοκ έχει περάσει, είναι αλάνι ο μικρός.
 
@VampireConure , έχω πάθει κανονικό σοκ βλέποντας το νύχι του. Να σε ρωτήσω...εσύ δέχθηκες να του πάρει αίμα κόβοντας το νύχι του; Ή μήπως δεν σε ρώτησε και απλά άρχισε να κόβει και δεν πρόλαβες; Τι είναι ο τύπος αυτός, κτηνίατρος ή χασάπης; Γενικά αυτά που διάβασα στο θέμα σου είναι..πως να το πω...ανήκουστα
 
Ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς.. είτε μιλάμε για τον εκτροφέα του πουλιού, είτε μιλάμε για το κατάστημα, είτε (το χειρότερο) τον *#¢$¥£ κτηνίατρο.
Η λέξη δεν αναλαμβάνω γιατί δεν είμαι σίγουρος τι κάνω δεν υπάρχει σε πλειάδα επαγγελματιών εκεί έξω...
Το κακό είναι ότι το πουλάκι βασανίστηκε και κρίνοντας από το αίμα στο χαρτί της τσάντας μεταφοράς καταλαβαίνω ότι κινδύνεψε.
Εύχομαι όλα όσα περνά αυτή η ομορφιά να είναι ιασιμα και να έρθει το πλήρωμα του χρόνου να αποκατασταθούν όλα..
 
@VampireConure , έχω πάθει κανονικό σοκ βλέποντας το νύχι του. Να σε ρωτήσω...εσύ δέχθηκες να του πάρει αίμα κόβοντας το νύχι του; Ή μήπως δεν σε ρώτησε και απλά άρχισε να κόβει και δεν πρόλαβες; Τι είναι ο τύπος αυτός, κτηνίατρος ή χασάπης; Γενικά αυτά που διάβασα στο θέμα σου είναι..πως να το πω...ανήκουστα
Καλημέρα. Εγώ το δέχτηκα γιατί πράγματι το να πάρεις αίμα κόβοντας το νύχι είναι μία κλασική μέθοδος και εκείνος ισχυρίστηκε ότι το έχει ξανακάνει για DNA τεστ, οπότε αφού δεν ήξερε να βρει και να αφαιρέσει ένα blood feather, έπρεπε να πάρει αίμα από το νύχι.
Αλλά τελικά δεν ήξερε πού να το κόψει ούτε ότι πρέπει να εφαρμόσει στυπτικη πούδρα με πίεση! Ούτε καν είχε το κατάλληλο εργαλείο, απίστευτα πράγματα!
@Geokilkis Αυτά είναι τα χάλια της ασυδοσίας. Βρίσκουν και τα κάνουν. Ξέρουν ότι είναι ανεξέλεγκτοι και ότι στο σύλλογο υπάρχει ομερτά.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top