Φροντίδα Κόψιμο φτερών πτήσης παπαγάλων: Υπέρ ή Κατά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inca1099
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ναι ρουλα τα δεξια του φτερα σπασανε ολα ενα ενα και κρεμοντουσαν. Πηρα τον εκτροφεα και μου ειπε να του τα τραβηξω να βγουνε και δεν πηραζει θα βγουνε αλλα.[ας το ελπισουμε γιατι σημερα θα του τον παω να του κοψει τα νυχια και ελπιζω να μην του τα πετσοκοψει. Εσεις τα εχετε κοψει;]εγω επιμενω οτι δεν πρεπει να πεταει ο ζακο μεσα στο σπιτι. Ο δικος μας επεφτε σε ολα τα ντουβαρια και ανηγε το κεφαλακι του οταν γυριζα απ την δουλεια μεχρι να κανω εν μπανιο να τον παρω πανω μου. Ειχαμε πριν μια σαν κονουρ που πεταγε σε ολο το σπιτι και προσγιονοταν πανω μου αλλα ηταν μικρο πουλι και μπορουσε να στρειψει. Ο ροκυ δν μπορει. Επιμενω οτι καλυτερα να μην πεταει μεσα στο σπιτι.
 
Παύλο μήπως τότε πρέπει να σκεφτείς να του ψαλιδίσεις και τα φτερά στην αρστερή φτερούγα; Τώρα καθώς θα προσπαθεί να πετάξει θα γυρνάει ανάποδα και θα πέφτει κάτω με την πλάτη. Τουλάχιστον με μιά σχετική ομοιομορφία στο μήκος τους, σε σχέση με τη δεξιά φτερούγα, θα πέφτει πιο ελεγχόμενα.
 
ναι συμφωνω με την Μαρια οτι ειναι το καλητερο αυτο. αυτο που σου προτινε ο εκτροφεας να τραβηξεις τα φτερα του για να βγουνε αλλα ειναι πολυ βαρβαρο και θα πονεσει το πουλι. αφησε τα να πεσουν οταν θα εχει πτεροροια το πουλι και απλα ψαλιδισε λιγο και τιε 2 πλευρες του!
 
Όταν σπάσει φτερό και αρχίσει να ματώνει, επειδή η αιμορραγία σταματάει δύσκολα, το σωστότερο, απ'όσο ξέρω, είναι να τραβήξεις το εν λόγω φτερό με ένα τσιμπιδάκι. Είναι επώδυνο για το πουλί, αλλά είναι η μόνη λύση αν δεν σταματάει η αιμορραγία.
Μου είχε τύχει με το κόκατιλ της αδελφής μου, αλλά δεν άντεχα να το κάνω, οπότε παλεύαμε με αιμοστατικό και betadine. Ευτυχώς τελικά σταμάτισε.

Όταν όμως δεν υπάρχει αιμορραγία, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό. Καλύτερα φέρε και την άλλη φτερούγα με ένα ψαλίδι σε συμμετρία με τη σπασμένη, ώστε να βρει το πουλί την ισορροπία του.
Μόνο πρόσεχε γιατί αν τα φτερά έχουν μεγαλώσει πολύ, αναπτύσσουν φλέβες και μπορεί να ματώσει με το κόψιμο. Μην το κόψεις πολύ βαθιά.
 
καλησπερα δεν συμφωνω καθολου με το κοψιμο των φτερων. Ειναι τραγικο να βλεπεις ενα πουλι που δεν μπορει να πεταξει. Επιπλεον δεν καταλαβαινω για ποιο λογο βγαζουμε ενα παπαγαλακι απο το κλουβι του αν δεν μπορει να πεταξει. Αυτα τα κανουν καποιοι πετσοπαδες για να πουλησουν τα πουλια στην διπλασια τιμη σαν ημερα και εξημερωμενα
 
παιδια εγω σημερα εκοψα τα φτερα του λοβμπερντ μου. Τα5πρωτα λεπτα ηταν πολυ στρεσαρισμενοσ γιατι δεν ειχε συνηθισει ομωσ μετα ηταν μια χαρα. Τον ειχα εξημερωσει αρκετα (ετρωγε απ το χερι μου, ανεβαινε πανω μου κτλ, απλα δε μ αφηνε να το χαιδεψω). Γενικα μου ειχε παρει τον αερα γιατι ολο φοβομουν μη το πονεσω μη του προκαλεσω ψυχολογικα κτλ οποτε μ εκανε ο,τι ηθελε.σημερα μου προτεινε καποιοσ να τα κοψω για να εξημερωθει τελειωσ, να καταλαβει οτι ειμαι τ αφεντικο. Οπωσ διαβασα οι παραπανω ειστε κατα αυτου αλλα μετα τα5πρωτα λεπτα ειναι μια χαρα! Και μεσα σε3ωρεσ μ εχει ηδη αφησει να το χαιδεψω, κατι που τοσο καιρο δε μ αφηνεκαι δε δειχνει να χει προβλημα..σκεφτηκα οτι τωρα μπορω να το παρω και στο χωριο ν ανεβαινει στα δεντρακια και να παιζει στο γρασιδι. Βεβαια δε σκοπευω να τα εχω μονιμα κομμενα γιατι εχω δει και γω ποσο τουσ αρεσει να πετανε αλλα σκεφτομαι πωσ θα μπορουσα να τα κοβω μια στο τοσο. Π.χ καθε καλοκαιρι για να μπορω να το παιρνω μαζι μου χωρισ να φοβαμαι μη φυγει.. Ισωσ βεβαια αυτο-μια να πεταει, μια οχι -να ειναι χειροτερο. Θα το ψαξω.στο να τα εχει μονιμα κομμενα φτερα, λοιπον, ειμαι και γω κατα αλλα πιστευω αν χρειαστει να παμε καπου και υπαρχει φυση, απο το να το χουμε ολο στο κλουβι, καλυτερα με κομμενα φτερα και να μπορει να χαρει τη φυση..
 
δεν καταλαβαινω για ποιο λογο βγαζουμε ενα παπαγαλακι απο το κλουβι του αν δεν μπορει να πεταξει.

αυτο το κανεις για να μπορεις να το εκπαιδευσεις καλητερα αν ειναι μικρο και προσωπικα στον δικο μου γιατι ολη την ωρα τον εχω εξω και καθεται μια μεσα στο κλουβι του μια πανω στο σταντ και δεν θελω με ανοιχτα παραθυρα και πορτες να τον χασω!
 
δεν συμφωνω καθολου ζιζι. Ο ροκυ μου περιμενει ολη μερα μου λεει η γυναικα μου να γυρισω απ την δουλεια να τον παρω να τον χαιδεψω. Αυτη τη στιγμη τον εχω πανω μου και τον εχω λυωσει στο χαιδεμα. Του αρεσει πολυ να καθεται πανω μου μεχρι που τον παιρνει ο υπνος. Τον βαζω καθε 40 λεπτα περιπου στο κλαδακι πανω στο κλουβι του,του λεω (κακα ροκυ)τα κανει, του λεεω μπραβο και τον ξαναπαιρνω.Αυτη ειναι η ιδανικη σχεση που ηθελα παντα να εχω με τον ροκυ και σε συνδιασμο μ αυτα που ηδη λεει ειμαστε πολυ ευτυχισμενοι που τον εχουμε.Αυτο που λεω παλι ειναι οτι δεν θα μπορουσα να εχω ενα ζακο να κανει πτησεις μεσα στο σπιτι. Δεν πιστευω οτι του προσφερει και κατι να πεταξει 3 μετρα και να προσγειωθει με το κεφαλι στο ντουβαρι. Πιστευω οτι ειναι πολυ ευτυχισμενος εχει την ελευθερια του(σε σχεση με αλλους που δεν βγαινουν καθολου εννοω) εχει πολυ αγαπη απλα δεν πεταει! Δεν ειναι οτι το ηξερε και του το κοψαμε! Αυτη ειναι η αποψη μου
 
καλησπερα δεν συμφωνω καθολου με το κοψιμο των φτερων. Ειναι τραγικο να βλεπεις ενα πουλι που δεν μπορει να πεταξει. Επιπλεον δεν καταλαβαινω για ποιο λογο βγαζουμε ενα παπαγαλακι απο το κλουβι του αν δεν μπορει να πεταξει. Αυτα τα κανουν καποιοι πετσοπαδες για να πουλησουν τα πουλια στην διπλασια τιμη σαν ημερα και εξημερωμενα

Ζιζή, διάβασε το θέμα απο την αρχή και θα πάρεις κάποιες απαντήσεις.

Πολλά μέλη έχουν χάσει τελευταία παπαγάλους τους ακριβώς επειδή δεν τους είχαν κόψει τα φτερά. Επίσης ένα μέλος παραπάνω έχει γράψει οτι ο παπαγάλος του, που δεν έχει κομμένα φτερά, έχει χτυπήσει το κεφάλι του επανειλημμένως πετώντας στα ντουβάρια, και αυτή τη στιγμή έχει σπάσει όλα τα πούπουλα απο το ένα φτερό.
 
αυτα τα κανουν καποιοι πετσοπαδες για να πουλησουν τα πουλια στην διπλασια τιμη σαν ημερα και εξημερωμενα


Υποτιθεται οτι πριν αγορασεις κατι ενημερωνεσαι για αυτο για να εισαι σωστος!
Οποτε θα καταλαβεις αν το πουλι ειναι ταισμενο στο χερι η απλα του εχουν κοψει τα φτερα για να στεκεται ετσι απλα!
 
Το αξημερωτο πουλι και κομενα φτερα να εχει, οταν πλησιασεις ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ σαν τρελο... Το εξημερωμενο πιστευω φαινετε κατευθειαν..
 
Ναι, το εξημερωμένο δεν φαίνεται από τα φτερά.
Ούτε το κόψιμο έχει να κάνει με pet shop.
 
Εννοώ, το κόψιμο των φτερών δεν γίνεται επειδή έτσι λένε στο pet shop.
Υπάρχουν άλλοι λόγοι.
 
Eγω παντος παιδια οταν πηρα τον Τουιτι (ringneck) με το που τον εβγαλε το παιδι απεξω του κρατησα και εγω τα φτερακια για να του τα κοψουν, απλα αυτος που εκοβε τα φτερα των πτηνων ηταν τελειος ΧΑΣΑΠΗΣ , το δεξι φτερο του ηταν οριακα κομμενο λιγο παραπανω και πηγαινε για την δευτερη και επικυνδυνη σειρα φτερων.. Πηγε να ψαλιδισει κατι λεπτομερειες και του ειπα να το αφησει και να παει απο την αριστερη πλευρα που ηταν αψαλιδωτη. Και ο λογος που κρατησα εγω τα φτερακια του ηταν γιατι καλυτερα εγω παρακαποιος αλλος. Παντος πανω απο ενα μετρο (και ουτε) δεν μπορει να πεταξει, κακα τα ψεματα ειναι μια ασφαλεια, εξαλου ο Τουιτακος μου ειναι χαρουμενος και χωρις αυτα.
 
Εγω πριν φερω τη Μαρου στον Ιβαν, επειδη τον εβγαζα απο το κλουβακι του, πηγαινα σε ενα απο τα πετ σοπ της Αθηνάς και δεν του εκοβαν τα φτερα αλλα του τα πετσοκοβαν. Δυο φορες τον πηγα και μετα σταματησα.
 
Eγω παντος παιδια οταν πηρα τον Τουιτι (ringneck) με το που τον εβγαλε το παιδι απεξω του κρατησα και εγω τα φτερακια για να του τα κοψουν, απλα αυτος που εκοβε τα φτερα των πτηνων ηταν τελειος ΧΑΣΑΠΗΣ , το δεξι φτερο του ηταν οριακα κομμενο λιγο παραπανω και πηγαινε για την δευτερη και επικυνδυνη σειρα φτερων.. Πηγε να ψαλιδισει κατι λεπτομερειες και του ειπα να το αφησει και να παει απο την αριστερη πλευρα που ηταν αψαλιδωτη. Και ο λογος που κρατησα εγω τα φτερακια του ηταν γιατι καλυτερα εγω παρακαποιος αλλος. Παντος πανω απο ενα μετρο (και ουτε) δεν μπορει να πεταξει, κακα τα ψεματα ειναι μια ασφαλεια, εξαλου ο Τουιτακος μου ειναι χαρουμενος και χωρις αυτα.
λογω δουλειας βλεπω πολλους αναπηρους... Τους βλεπεις να γελανε και να διασκεδαζουν.. αλλα δε λεει τιποτα αυτο
 
Back
Top