Αναπαραγωγή Μετά την πρώτη αστοχία, έκανα 2η προσπάθεια ζευγαρώματος

Αλέξιος

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2021
Μηνύματα
51
Πόλη
Αθήνα
Μετά την πρώτη αστοχία, πέταξα 13 αυγά όλα τζουφια. Έκανα 2η προσπάθεια ζευγαρωνοντας με τον ίδιο αρσενικό 2 θυληκα η πρώτη είχε 3 αυγά το ένα εξαφανίστηκε μυστηριωδος δεν το βρήκα ούτε στην φωλιά ούτε στο πάτωμα. Έμειναν. Το ένα ήταν τζουφιο και το άλλο το έβαλα στην άλλη θυληκια που είχε 4.η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι να το έφαγε. Τώρα περιμένω την άλλη θυληκια που έκανε το το 4ο στις 10 Μαρτίου είναι κόκκινη κ το αρσενικό αχάτης καφεμαυρομπορντο κ λίγο μωβ στο πρόσωπο. Επίσης έβαλα ένα αρσενικό λούγαρο που κελαηδάει σαν αηδόνι με μια ήρεμη θυληκια. Ελπίζω ο Θεός να βάλει το χέρι του και να βγάλω κανένα νεοσσο έχω στενοχωρεθει πολύ. Τώρα, σκέφτομαι ότι ο αρσενικός είναι ασφαιρος... Θα δείξει όμως από την άλλη κανάρα. Ελπίζω κ ο λούγαρος να έχει κάνει δουλειά μπας κ βγει τίποτα. Πάντως άλλοι 2 φίλοι μου είχαν κ αυτοί αποτυχία. Μήπως η χρονιά αυτή είναι γρουσούζικια...;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
περιμένω την άλλη θυληκια που έκανε το το 4ο στις 10 Μαρτίου
Μάλλον θα εννοείς 10 Απριλίου.
σκέφτομαι ότι ο αρσενικός είναι ασφαιρος.
Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό, απλώς δεν έχουν την κατάλληλη επαφή όταν ζευγαρώνουν.
 
@Vada Σωστά @ΙΩΑΝΝΗΣ@ είχα "ζευγαρωσει" 2 θηλυκα... Με κοροϊδεψε μου είπε ότι είναι αρσενικό... Με αποτέλεσμα να γεννάνε και οι 2.Ευτυχως μου άνοιξε τα μάτια ένα μέλος του φόρουμ. Έπειτα τα πήγα στον φίλο μου "ο πουλιας" λέγεται κ μου το επιβεβαιωσε.
[automerge]1618581581[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@13 αυγά σύνολο 9 οι 2 θυληκιες και 4 τζουφια ο αχάτης με την κόκκινη.
[automerge]1618581719[/automerge]
@Vada Σωστά πήγα 1 μήνα λάθος συγνώμη. Ίσως, τώρα που το λες να θέλει κούρεμα ο αχάτης...
 
Back
Top