Γενικά Με φωνάζουν Mango

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Του εβαλα και το harness σήμερα αλλά δεν μπορούσε καθόλου να σταθεί με αυτό.
Γύρνουσε ανάποδα ο καημενουλης μου.
@Sissy εσύ πως το βάζεις;PicsArt_08-06-04.21.33.webp
PicsArt_08-06-04.21.53.webp(Για να σας προλάβω..όχι δεν έφαγε το φύλο 😛 επίσης είνας φύλο λεμονιας )
 
Του εβαλα και το harness σήμερα αλλά δεν μπορούσε καθόλου να σταθεί με αυτό.
Γύρνουσε ανάποδα ο καημενουλης μου.
@Sissy εσύ πως το βάζεις;View attachment 43768

:)Χρειάζεται πολλή δουλειά πριν προσπαθήσει κάποιος να φορέσει σ΄ένα πουλάκι το harness. Δεν είναι καθόλου ''απλή υπόθεση''. Η άποψη μου είναι πως βιάστηκες υπερβολικά να του το φορέσεις (κρίνοντας από τις ελάχιστες ημέρες που βρίσκεται μαζί σου). Όπως μπορώ να διακρίνω με τον ίδιο τρόπο τους το φοράω κι εγώ, *λίγο πιο σφικτό στο κάτω μέρος.
**Το πουλάκι δεν στέκεται καν μέσα στην παλάμη σου... Κρίνω πως δεν υπάρχει λόγος να στρεσάρεται τόσο για να φορέσει με το ζόρι (σίγουρα) το λουράκι... 😉
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ναι έχεις δίκιο σε αυτι ίσως βιαστικα απλα νόμιζα ότι όσο πιο μικρά είναι όταν τους το φορέσεις τόσο πιο εύκολα θα το δεχτούν.
Δεν στέκεται στην παλάμη μου γιατί δεν μπορούσε να σταθεί καλά με αυτό το πράγμα αλλά σίγουρα αγχώθήκε κι ολας.
Πως μπορώ να του μαθω σιγά σιγά;
Να του το έχω πάνω στο κλουβι να συνηθίσει την παρουσία του γι αρχή μέχρι να πάει μόνος του να το πλησιάσει κλπ?
Απλά επειδή είναι σχετικά "βαρυ" το χαρνες για τα δικά μας πουλιά νόμιζα ότι του το φοράς ανάποδα (νομίζω κάτι είχα δει σε ένα θέμα σου αλλά τελικά έκανα λάθος 😛 )
 
Ναι έχεις δίκιο σε αυτι ίσως βιαστικα απλα νόμιζα ότι όσο πιο μικρά είναι όταν τους το φορέσεις τόσο πιο εύκολα θα το δεχτούν.
Δεν στέκεται στην παλάμη μου γιατί δεν μπορούσε να σταθεί καλά με αυτό το πράγμα αλλά σίγουρα αγχώθήκε κι ολας.

Πως μπορώ να του μαθω σιγά σιγά;
Να του το έχω πάνω στο κλουβι να συνηθίσει την παρουσία του γι αρχή μέχρι να πάει μόνος του να το πλησιάσει κλπ?
Ήδη με αυτή τη λάθος προσπάθεια έχεις πάει το πουλί πίσω... Δες
Aviator Bird Harness...#6 ... Οδηγίες προς 😛ναυτιλομένους

...Απλά επειδή είναι σχετικά "βαρυ" το χαρνες για τα δικά μας πουλιά νόμιζα ότι του το φοράς ανάποδα (νομίζω κάτι είχα δει σε ένα θέμα σου αλλά τελικά έκανα λάθος 😛 )
οι... Εξηγήσεις https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκα-πληροφορίες-για-το-bird-harness.3657/
 
Καλησπερααα.
Με τον μίκρό Μανγκο τα πάμε τέλεια
Είναι κολλημένος επάνω μου και όταν είναι στο κλουβι και πάω να τον βγάλω πετάει στην πόρτα και κάνει τα φτεράκια του για να του ανοιξω.
Γενικά είναι πιο τρυφερουλης από τον Μελον και πιο προσκολημενος πάνω μας.
Έχει μανία να τον ταιζουμε εμείς και κάνει τα φτεράκια του όπως όταν έτρωγε κρέμα.

Επίσης αντί για κρέμα βρήκα την λύση.
Κεχρι.
Ένιωθε την ίδια ευχαρίστηση κι εγώ δεν αγχωνομουν μην κάνω κάτι στραβα με την κρεμα και μου πάθει τιποτα.
Αλλά προχτές μου τελείωσε το κεχρι και ελπίζω να έχει το μοναδικό πετ σοπ της περιοχής..

Χτες μου ζητούσε πολύ έντονα κρέμα και του έφτιαξα με κουακερ και του την έδινα με το δαχτυλο (όχι μέσα στο στόμά αλλά την έτρωγε μόνος του από το δαχτυλο όπως θα έτρωγε κάποιο φρούτο πχ.
Με αυτόν τον τρόπο δεν πάει στον προλοβο ε;

Επίσης λατρεύει την μπανανα και το σταφυλι και τα ειδικά βότσαλα που του έχω βάλει σε ένα μπολάκι στο κλουβι του.
Ευτυχώς τσιμπαει και λίγο σουπιοκοκκαλο.

Απλά με αγχωνει γιατί δεν ξέρω αν τρώει ικανοποιητικη ποσότητα από τα σπορακια του.

(Έλεος με τον άλλο εχω το θέμα που δεν τρώει σχεδόν τίποτα εκτός από την τροφή του και αυτός ο μικρουλης με αγχωνει για το αντιθετο)

Βέβαια βρίσκω σπορακια κάτω στον πάτο και τον έχω δει που πάει στο φαι του αλλά επειδή μου φαίνεται μόνιμα πεινασμενος γιατί μου ζητάει φαι φοβάμαι ότι δεν τα τρωει και απλά τα πετάει.

Επίσης οπότε τον βγάλω έξω θα είναι πολύ συχνα με τα φτεράκια ανοιχτά (δεν έχει θέμα τα κλείνει, εννοώ δεν είναι κάποιο πρόβλημα σωματικο)
Είναι απλά σε παιχνιδιαρικα διάθεση ή τουλάχιστον έτσι μου φαινεται.

Να ετσι:

PicsArt_08-08-03.00.49.webp PicsArt_08-08-03.00.13.webp PicsArt_08-08-02.58.33.webp PicsArt_08-08-03.00.30.webp

Κάθεται όμως και με κλειστά όπως εδώ (δεν μοιάζει με κοκατου εδώ η φατσα; 😀)
PicsArt_08-08-03.03.02.webp

(Δεν είναι και οι πιο πετυχημένες φωτογραφίες το ξέρω 😛 )
 
Τέλειες είναι οι φωτογραφίες!
Μην αγχώνεσαι για τα σποράκια. Μήπως το ταΐζεις όμως πολύ με διάφορα και χορταίνει γι' αυτό δεν τα τρώει; Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία.
Ποια τροφή του δίνεις; (μάρκα).
 
Όχι επίτηδες δεν τον ταιζω πολύ για να τρώει τα σπορακια του.
Χτες την κρέμα την έδωσα το βράδυ πριν κοιμηθεί αφού με παρακαλούσε πόση ώρα (τελικά δεν πάει στον προλοβο με αυτόν τον τρόπο ε; 😛 )

Τροφή του δίνω από αυτή που μου έδωσε ο εκτροφεας του και την ανακατευω με την Μανιτομπα (είναι η μόνη αξιόλογη που βρήκα στο πετ σοπ εδώ περα).
 
Δεν έχεις λόγο να μην του δίνεις κρέμα έστω και με το δάχτυλο μια-δυο φορές την ημέρα αφού σου ζητάει. Το κουάκερ είναι μια χαρά. Τα ανοιχτά και το ανοιχτό στόμα να υποθέσω ότι είναι μετά απο πτήση; Είναι ένδειξη οτι ζεσταίνεται. Αν το ψεκάσεις με νερό πως αντιδρά;
 
Δεν έχεις λόγο να μην του δίνεις κρέμα έστω και με το δάχτυλο μια-δυο φορές την ημέρα αφού σου ζητάει. Το κουάκερ είναι μια χαρά. Τα ανοιχτά και το ανοιχτό στόμα να υποθέσω ότι είναι μετά απο πτήση; Είναι ένδειξη οτι ζεσταίνεται. Αν το ψεκάσεις με νερό πως αντιδρά;

Ναι είναι μετά από πτήση.
Γενικά είναι υπερκινητικος και παιχνιδιάρης.
Πάει πέρα δώθε, θέλει να δει τα πάντα και φυσικά μέσα του πάντα έχει την ελπίδα ότι θα του δώσω κρέμα, γι αυτό ζει 😀.
Αφού μόλις ακούσει την σακούλα του κουακερ πετάει στο χέρι μου γρήγορα και αρχίζει να χώνει τη μύτη του παντού ( στη σακούλα, στο μπρικι, στο μουλτι)
Και πάει πέρα δώθε και περιμένει να φαει.
Αφού άνοιξα το μουλτι δίπλα του και αντί να φοβηθει από τον θόρυβο προσπαθούσε να πιάσει την κρέμα που έβλεπε από μέσα 😀 είναι τρομερός ο μικρουλης.

*μπανακι τον κάνω κάθε μέρα σχεδόν και γενικά του καθαρίζω ποδαράκια κλπ, του αρεσει το νερό.
 
Πετώντας στο χέρι μου και σε αργή κίνηση :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top