Γενικά ΠΕΠΕΡ και ΛΗΔΑ, η γνωριμία τους

Eleni pepper

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2016
Μηνύματα
901
Πόλη
Εύβοια
καλημερα παιδια ηρθε η ωρα να σας καλοσωρισω στο θεμα του πεπερ και της ληδας μας. Οπως καταλαβατε απο το θεμα της σισσης μας εδω εχθες εκανε ενα μινι ταξιδακι και μας εφερε το ληδακι λοιπον... Αναμεικτα συναισθηματα νιωθω χαρααα περιεργεια και ταυτοχρονα αγχος αλλα ξερω πως ειναι διπλα μου η Sissy και ολοι εσεις φυσικα για οτι ακολουθησει :)
λοιπο η σισση ηρθε με ολη την προικα του κοριτσιου μας 😱😀 μολις την ειδα ειναι παιδια τοσο ηρεμο πουλακι τοσο καλο τρελαθηκα βαλαμε τα κλουβια κοντα και αρχισαν αμεσως να επικοινωνουν πρωτη κ καλυτερη η ληδα φοβερο το ποσο αναγκη το ειχε αλλα και ο δικος μου δεν ηξερε απο που του ηρθε βλεπεται δεν ειχε ξανα δει αλλο πουλακι απο τοτε που ηρθε στα χερια μου 2 μηνων ποσο μαλλον και ενα ιδιο σαν και αυτον σου λεει τι ειναι αυτο; Μου μοιαζει 😀😛 αφου ειδαμε λοιπον ποσο λαχταρα ειχαν τα τοποθετησαμε σε ζευγαρωστρα με χωρισμα λογος για καραντινα δεν υπηρχε και τα δυο πουλακια ειναι υγιεστατα. Για αρχη το σοκ το εχει παθει ο πεπερ σου λεει απο την κλουβαρα εδω κ με συγκατοικο κιολας!mehσκεπασα το δικο του ετσι ωστε να μην το βλεπει κ μεχρι να φυγω για δουλεια τα παρακολουθουσα... Εκεινη τρελαμενη κολλημενη στο καγκελο τραγουδωντας το δωσμου λιγακι σημασια ενα σου βλεμα μονο μου ειναι αρκετο του βερτη😛εκεινος αδιαφορος με γυρισμενη πλατη να τρωει.. Τον φωναζε και απαντουσε αλλα δεν πλησιαζε οταν λοιπον εσπασε ο παγος αυτος αρχισε τις νευρικες επιθεσεις κ εκεινη ανταπεδωσε πηγα τουσ διεκοψα γιατι τρομαξα 😱 το ποσηηη φασαρια θεε μου αχχαχ και νευρο. Τοποθετησα λοιπον κ ενα κομματι ναυλον διπλα στο χωρισμα εφοσοσν θα εφευγα μην τραυματιστουν καπως κ εφυγα. Γυρισα κ κοιμοταν η δεσποινις αταραχη ο αλλος ψιλο ανησυχος αλλα θα συνηθησει μολις του εβαλα την κουνια του πηγε για υπνο κατευθειαν..σημερα λοιπον ξυπνησαμε ολα καλα πανε κοντα κανουν με τα ραμφακια τους μια ψιλο αναμετρηση νευρων κ μετα ο μιστερ βαρυ πεπονι καθεται μακρια και το παιζει κατσουφης δν του αρεσει τιποτα μολις τον βγαλω ομως εξω την φωναζει...χαμος απο κραυγουλες οσο ειναι μεσα θελει να την τσιμπισει απεξω ομως επικοινωνει...υπομονη κ ευχομαι να τα βρουν κ να μαθει ο ενας τον αλλο 🙂
 
Ειμαι σιγουρη οτι η Ληδα θα σε λατρεψει!
Υπομονη χρειαζεται μονο και ο Πεπερ θα την μαθει και θα την συνηθησει!

Ααχχχ το Πεπερακι μας θα γινει αντρας!
Ευχομαι καλη συμβιωση!

Ps. Περιμενω Πεπεροληδακομπεμπακια! ❤️️️️
 
Να τα χαίρεσαι Ελενάκι, να περάσετε τέλεια. Λίγο άγχος θα υπάρχει στην αρχή αλλά τα παιδιά θα τα βρούνε είναι και τα δύο ήσυχα και καλοαναθρεμμένα (εντάξει για τον διαολακο τον Πεππερ το λεω απο ευγένεια 😀)

Ολα καλά θα πάνε και εδώ θα είμαστε να βοηθάμε.
 
Να τα χαίρεσαι Ελενάκι, να περάσετε τέλεια. Λίγο άγχος θα υπάρχει στην αρχή αλλά τα παιδιά θα τα βρούνε είναι και τα δύο ήσυχα και καλοαναθρεμμένα (εντάξει για τον διαολακο τον Πεππερ το λεω απο ευγένεια 😀)

Ολα καλά θα πάνε και εδώ θα είμαστε να βοηθάμε.
Ο διαολακος ο πεπερ παρά είναι νομίζω 😀 αλλά πριν λίγο τρώγανε δίπλα δίπλα χωρίς υστερίες για να δούμε
 
Καλως τη δεχτηκες! σιγουρα θα χρειαστουν χρονο και τα δυο. Αν δεν υπαρχει θεμα χωρου εγω θα τα αφηνα σε ξεχωριστο κλουβι και με πολυ μικρη αποσταση για να μαθει το ενα το αλλο σταδιακα! Μπραβο στη Σισσυ και πιστευω ολα θα πανε καλα!
 
Αν δεν υπαρχει θεμα χωρου εγω θα τα αφηνα σε ξεχωριστο κλουβι και με πολυ μικρη αποσταση για να μαθει το ενα το αλλο σταδιακα!
Πολύ σωστή παρατήρηση Ζάχο:)
Εγώ θα ήθελα
α)για καμιά εβδομάδα+ να βρίσκονται και σε διαφορετικά δωμάτια, έτσι για να ενεργοποιήσω την ανάγκη τους για γνωριμία...χρειαζόταν δηλ ο μικρός να έχει και άλλο κλουβί*
β) Να κρυφτεί το κλουβί του πέπερ (όπως και έγινε) να μην το βλέπει και ν΄αλλάξει η δομή της διακόσμησης ώστε όταν έρθει η ώρα να μείνουν μαζί με την Λήδα εκεί, να βρεθούν σ΄έναν χώρο επί ίσοις όροις.
γ) Το πεπερονάκι θα έπρεπε να μείνει για κάποιο διάστημα (1 μήνα+ αναλόγως της συμπεριφοράς του) σε άλλο κλουβί* και τα 2κλουβιά με τα πουλιά να βρίσκονται κοντά...
δ) Μετά θα τους έβαζα στην ζευγαρώστρα με το χώρισμα.
ε) Αργότερα θα έβγαζα το χώρισμα και θα έμεναν εκεί ώστε να ελέγχω αντιδράσεις και να ξαναβάζω το χώρισμα αναλόγως συμπεριφορών...
ζ) Αν όλα πήγαιναν καλά, θα τους μετέφερα στο παλιό (μεγάλο) κλουβί του πεπερόνι ώστε να συνεχίσουν τη ζωή τους εκεί...
Όλα αυτά ήταν δύσκολο να γίνουν, οπότε καταλήξαμε στο να μείνουν στη ζευγαρώστρα με χώρισμα (και διάφανο ναύλον μεταξύ τους ώστε να μην μπορούν να τραυματισθούν)...
*κλουβί είχα πάει και δεύτερο μεσαίου μεγέθους (για την ακρίβεια και 4ο), αλλά γενικά η προίκα ήταν τόσο μεγάλη που οι άνθρωποι κόντεψαν να ξεσπιτωθούν🙄😵
Πιστεύω πως θα τα βρουν μεταξύ τους αφού το Ληδάκι δείχνει ενδιαφέρον, τι θα κάνει (και για πόσο) ο Πέπερ? θα ''αναγκαστεί'' να υποκύψει λόγω της αρσενικής φύσης του😛
 
Καλημέρα παιδακια μου πάρτε μια γεύση να καταλάβετε το κορίτσι λιώνει για πάρτη μας Κ ο πεπερ το παίζει βαρύ πεπόνι 😀 αλλά όσο είναι έξω γιατί τον βγάζω μην του κόψω όλες τις συνήθειες ανεβάζει τροφή συνέχεια κοντά της... Επίσης δν είναι τόσο κατσούφης στη ζευγαρωστρα άρχισε να παίζει Κ να μην τσακώνονται έβγαλα το ναυλον Κ έμεινε μόνο το χώρισμα όλα ήσυχα κυλούν 🙂
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
FA7EAD40-792B-48A5-9DE2-C580DD8F87BC.webp
 
Ημουνα σίγουρος οτι τα παιδια θα τα βρουνε μεταξύ τους αχρειαστο ηταν το αγχος και τα "σχέδια".
Και συ ρε Πεπερονι, γυρνανε την πλατη στο κοριτσι οταν σε φωναζει; Ντροπηηη
 
α😀 ειναι πολυ εγωιστης κανει πως δν την θελει αλλα την προσοχη του σε εκεινη την εχει.. Πριν απο λιγο εκανε μπανιο η ληδα στη ποτιστρα ο πεπερ μεσα στο κλουβι ποτε μονο οταν τον εβγαζα εξω . Την ειδε λοιπον κ ζηλεψε βουτηξε κ εκεινος χ😀
 
Ημουνα σίγουρος οτι τα παιδια θα τα βρουνε μεταξύ τους αχρειαστο ηταν το αγχος και τα "σχέδια".
:)Αν και στη ζωή δεν είναι του χαρακτήρα μου ''τα σχέδια'', στα πουλιά Διονύση τα θεωρώ απαραίτητα...
Σχέδια και... Μεθοδεύσεις! 😛
 
:)Αν και στη ζωή δεν είναι του χαρακτήρα μου ''τα σχέδια'', στα πουλιά Διονύση τα θεωρώ απαραίτητα...
Σχέδια και... Μεθοδεύσεις! 😛
Καλά κι εγώ "δάσκαλε που δίδασκες" είμαι σε αυτά

😀 Διονυση ο Πεπερ οταν προκειται για φαγητο δεν υπολογιζει τιποτα! 😛
Μοιάζει σ' έναν αλλον πρασινούλη που τσιρίζει οσο γραφω αυτο το ποστ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βάσια μου εσυυυ με τα πεπεροληδακιααα είπαμε θα τα αποφύγουμε αλλά κάτσε να ταιριάξουν Κ όλα τα αλλά :) 😀
Δεν υπαρχει προφυλαξη για τα πουλακια Ελενη, η φυση θα αποφασισει!:D
 
Καλημέρα καλημερααα έχω να σας πω πως η ληδα τρώει βότανα αλεσμένα όπως βάζω στον πεπερ Κ ο πεπερ κάνει μπάνιο εντός κλουβιού 😀 ο ένας παίρνει τα χούγια του άλλου σιγα σιγα απίστευτο :):Dπριν κιγο μιλούσα με την Vasia24 με βίντεο κλήση Κ ο πεπερ ήταν απέξω Κ έκλεβε το κεχρί της Λήδας εκείνη ήρθε αμέσως εεεει γιατί με κλέβεις 😀 έριξαν μια μίνι ξιφομαχία η Βάσια το είδε λαιβ έχουν πολύ γέλιο
 
Back
Top