Φροντίδα Πάει ο φλάφυ που ξέραμε

@Tony Forpus, Εγώ νομίζω ότι είχε κάνει βήματα... Με την 1η αναποδιά, τα παρατάει... Είναι μικρός και ανυπόμονος...

Μακαρι Γιωργο αλλα αν δεις καποια θεματα απο τον Ιανουαριο η συμπεριφορά του πουλιου μαλλον εχει χειροτερεψει...
 
Eγώ πάλι δε βλέπω "χειροτερη" συμπεριφορά απ' το πουλάκι. Βλέπω ανυπομονησία και (προφανώς, αφού δεν είμαστε μπροστά) λάθος κινήσεις απ' τον Μιχάλη που το "κυνηγάει" να κάτσει στο χέρι του. Φυσικό είναι το πουλί να είναι φοβισμένο.
Η εκπαίδευση μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε στιγμή και οποιαδήποτε ηλικία. Αρκεί να γίνει σωστά. Αν το πουλί αντιληφθεί πως η ζωή του θα είναι καλύτερη θα ακολουθήσει ευχαρίστως τη νέα του "ρουτίνα". Θέλει όμως υπομονή το έχουμε πει χιλιάδες φορές. Οπως είναι ο Φλάφυ είναι η μικρή μου αυτή τη στιγμή, σχεδόν ένα χρόνο μαζί μας. Δεν βιαζόμαστε όμως. Πάμε αργά και την αφήνουμε να βρει μόνη τους ρυθμούς της.

Και φυσικά διαφωνώ κάθετα, οριζόντια, διαγώνια και με κάθε άλλον πιθανό τρόπο με ένα πουλί που θα ζει μόνιμα μέσα σε κλουβί.

Ο Μιχάλης θα πρέπει καλώς ή κακώς να ωριμάσει και να καταλάβει ότι έχει στα χέρια του την ευθύνη μιας αθώας ζωής. Και να προσπαθήσει ξανά και ξανά μέχρι να επιτευχθεί το καλύτερο για όλους.
 
Εγω πιστευω πως ο Μιχαλης εχει διαβασει αρκετα αρθρα και γνωμες και προσπαθει να πραξει κατα γραμμα σε οσα του εχουμε πει, το προβλημα ειναι πως καλη η θεωρια αλλα η πραξη ειναι διαφορετικη, το καθε πουλακι εχει τον δικο του χαρακτηρα.
Αν καταλαβα καλα αυτο που θελει ο Μιχαλης ειναι να ανεβενει στο χερι του ο Φλαφυ οταν ειναι μεσα στο κλουβι ετσι ωστε να μπορεσει να τον βγαλει εξω.Αν ισχυει κατι τετοιο Μιχαλη,τοτε να σου πω πως απλα θα αφηνεις την πορτα ανοιχτη καθε μερα και θα καθεσαι καπου εκει κοντα χωρις να τον ενοχλεις και χωρις να του δινεις καμια σημασια, καποια στιγμη θα βγει και σιγα σιγα θα σε πλησιασει μονος του.
Μπορεις να παρεις ενα φρουτο που του αρεσει και να το τρως χωρις να του δινεις σημασια, ασχολησου με κατι αλλο, παρε ενα βιβλιο να διαβασεις,το ταμπλετ σου (αν εχεις) να παιξεις, με τον καιρο θα ερθει να σου ζητιανεψει λιγο φαγακι και να δει με τι ασχολεισαι. Η περιεργεια τους ειναι εμφυτη,θα πρεπει ομως να θυμασαι πως παρολο που ειναι περιεργα τρομαζουν και ευκολα οποτε ανοιξε απλα την πορτα και δωστου χρονο. Κανε και τον δυσκολο οτι δεν σε ενδιαφερει καθολου που παει και που βρισκεται καντο μια βδομαδα καθημερινα, θα δεις πως θα σε πλησιασει μονος του και θα αναζητησει την παρεα σου.
 
@ErnestoTheParrotlet

Διονυση τον Ιανουαριο το πουλακι εβγαινε απο το κλουβι και καθοταν στα χερια,υπαρχουν και φωτογραφιες.
Το γεγονος οτι τωρα δεν βγαινει μονο πισωγυρισμα μπορει να ειναι.
Προφανως ενδιάμεσα κατι εχει γινει για να υπαρχει αλλαγη συμπεριφορας και αρνηση να βγει εκτος κλουβιου.
 
@ErnestoTheParrotlet

Διονυση τον Ιανουαριο το πουλακι εβγαινε απο το κλουβι και καθοταν στα χερια,υπαρχουν και φωτογραφιες.
Το γεγονος οτι τωρα δεν βγαινει μονο πισωγυρισμα μπορει να ειναι.
Προφανως ενδιάμεσα κατι εχει γινει για να υπαρχει αλλαγη συμπεριφορας και αρνηση να βγει εκτος κλουβιου.
Δε διαφωνώ Αντώνη αλλά ίσως δεν έγραψα σωστά αυτό που ήθελα. Εννοούσα ότι δε βλέπω "χειροτερευση" στην συμπεριφορά του πουλιού αλλά μάλλον κάτι "λάθος" στις προσπάθειες που έγιναν. Με λίγα λόγια κάτι "τάραξε" το πουλάκι για να "πισωδρομήσει" έτσι.
 
@ErnestoTheParrotlet

Διονυση τον Ιανουαριο το πουλακι εβγαινε απο το κλουβι και καθοταν στα χερια,υπαρχουν και φωτογραφιες.
Το γεγονος οτι τωρα δεν βγαινει μονο πισωγυρισμα μπορει να ειναι.
Προφανως ενδιάμεσα κατι εχει γινει για να υπαρχει αλλαγη συμπεριφορας και αρνηση να βγει εκτος κλουβιου.
Η θα το αφήσουν ως έχει... Η θα του ανοίγουν την πόρτα για να βγαίνει μόνο του και να μπαίνει...
Με αυτόν τον τρόπο όμως θα κάνει ότι θέλει.. Και δεν θα εξημερωθει ποτέ...
Τα άγρια έτσι κι αλλιώς δεν θέλουν να βγαίνουν εκτός κλουβιού και αν θα βγουν θα βγουν μόνα τους...
Αλλά για να βγουν μόνα τους τις πρώτες φορές θα πρέπει να είναι μόνα για λίγο στο δωμάτιο ώστε να πάρουν θάρρος να βγουν...
 
Άρα εγώ τώρα τι να κάνω;. Δηλαδη αν τον πάω σε έναν ιδικο πιστεύετε δεν Ν θα ηρεμήσει με εμένα
 
Άρα εγώ τώρα τι να κάνω;. Δηλαδη αν τον πάω σε έναν ιδικο πιστεύετε δεν Ν θα ηρεμήσει με εμένα
Μιχάλη, δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιος ειδικός που ψάχνεις πάντως να ξέρεις ότι ακόμη και τον σκύλο μου που πήγα σε εκπαιδευτή, ο εκπαιδευτής εκπαίδευσε εμένα κι εγώ μετά τον σκύλο. Η ευθύνη θα πέσει πάλι σε εσένα. Δεν θα το δώσεις σε κάποιον και μετά θα πάρεις ένα πουλάκι προγραμματισμένο να συμπεριφέρεται διαφορετικά.
 
Η μητέρα σου μπορεί να βοηθήσει;
Όχι.. Της είναι δύσκολο λόγω της δουλειάς της αν μπορέσει θα είναι για λίγο.. Πιστεύω θα μπορεί πχ κάνα 30 λεπτό κάθε μέρα μερικές φορές και παραπάνω
[automerge]1564345787[/automerge]
Η μητέρα μου μου είπε μπορεί να το κάνει αρκεί να ξέρει τι πρέπει ακριβώς να κάνει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μισή ώρα είναι μια χαρά για τη φάση που βρίσκεστε τώρα 😊
Εγώ θεωρώ ότι το πιο σωστό είναι να ανοίγετε την πόρτα και να περιμένετε να βγει αλλά αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει, ζήτησε από την μητέρα σου να βγάζει τον φλαφυ με τον τρόπο που το έκανε παλιά. Την μητέρα σου φαίνεται να την εμπιστεύεται. Αν πάει να τον βγάλει και εκείνος πηδήξει μέσα στο κλουβί, μην επιμείνετε. Αφήστε την πόρτα ανοιχτή και καθίστε εκεί κοντά και φωνάξτε τον. Την επόμενη μέρα πάλι το ίδιο.
 
Μιχαλη εχω την αισθηση οτι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. εγω στην θεση σου θα αφηνα ολες τις πρωτοβουλειες στον παπαγαλο. αυτο βεβαια μπορει να γινει εφοσον αλαξεις τροπο σκεψης και προσεγκησης. Οταν σου βγει απο το μυαλο η εμονη να κατσει στο χερι σου ισως και να ερθουν τα αποτελεσματα. Νομιζω οτι αυτο και μονο ειναι το μονο που σου μενει
 
Μισή ώρα είναι μια χαρά για τη φάση που βρίσκεστε τώρα 😊
Εγώ θεωρώ ότι το πιο σωστό είναι να ανοίγετε την πόρτα και να περιμένετε να βγει αλλά αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει, ζήτησε από την μητέρα σου να βγάζει τον φλαφυ με τον τρόπο που το έκανε παλιά. Την μητέρα σου φαίνεται να την εμπιστεύεται. Αν πάει να τον βγάλει και εκείνος πηδήξει μέσα στο κλουβί, μην επιμείνετε. Αφήστε την πόρτα ανοιχτή και καθίστε εκεί κοντά και φωνάξτε τον. Την επόμενη μέρα πάλι το ίδιο.
Ωραία θα της το πω. Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα Μιχάλη!
Καλησπέρα...
Οπως δεν το πίστεψα εγω ετσι μαλλον δεν θα το πιστέψετε και εσείς.. Μιλαγα με την μητερα μου στο τηλέφωνο και με ειχε Ανοιχτή ακρόαση διοτι έπαιζε με τον Φλαφυ. Ετσι οπως έπαιζε ο Φλαφυ την αφησε να τον ΧΑΪΔΈΨΕΙ λίγο ποιο πανω απο την κοιλια του... Μετα απο λιγο μιλαγα με την μητερα μου γιατι μου ελεγε πως φοβόταν να τον βγαλει εκατοστά εξω για να μην πετάξει αλλα την έπεισα να το προσπαθήσει... Ο Φλαφυ οχι απλα βγήκε απο το κλουβί αλλα η μητερα μιυ εβαλε το πρόσωπο της χιλιοστά μακρυα του και του μίλαγε και αντι να φυγει οπως συνηθίζει καθόταν και την κοίταγε... Παρακάτω θα εχω Φωτογραφίες
Θαυμάσια και αισιόδοξα νέα! Χάρηκα πάρα πολύ! Πολλά μπράβο στην μητέρα σου που σε βοηθάει και σε στηρίζει στην φροντίδα του κατοικιδίου σου! Η συνεργασία σας, η υπομονή και η προσεκτική προσεγγίσει απέδωσαν! Καλή σας συνέχεια εύχομαι! Πάντα έτσι! 🤝
[automerge]1564394897[/automerge]
Το πριν και το μετά της νέας διαρρύθμισης του κλουβιού από την κ. Σισσυ. Σας ευχαριστούμε πολυ
Τέλεια! Άψογα! Πολύ βολική και ωραία η ανακαινισμένη επίπλωση! Συγχαρητήρια στην @Sissy για την βοήθεια και την αποτελεσματικότητα της! Και σε εσένα Μιχάλη που έσπευσες να ρωτήσεις! :)
[automerge]1564395551[/automerge]
Προ ολίγου ανέγνωσα τα πιο πρόσφατα μηνύματα της συζήτησης. Κρίμα για αυτό που συνέβη. Ελπίζω να είναι παροδικό να διορθωθεί σύντομα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μη βιάζεσαι Μιχάλη και οπως σου είπαν ασε την πρωτοβουλια στον μικρό. Αν θέλει θα βγει, αν δε θελει όχι. Εσύ να μην κανεις καμία απολύτως κίνηση.
Το γεγονός ότι είχε αφήσει την μητέρα σου να τον προσεγγίσει και να τον αγγίξει μαλιστα σε ενα σημείο που τα περισσότερα πουλιά δεν θέλουν, δείχνει οτι το παπαγαλάκι δεν έχει "θέμα" ούτε χρειάζεται ειδικό. Χρειάζεται υπομονή για να βρει μόνο του τι θα κάνει.
Εσείς μπορείτε να τον αφήνετε με ανοικτή την πόρτα και να αποφασισει αυτος αν θα βγει. Ας έχει εξω καποια σνακ και τον παιδότοπο ωστε αν βγει και ΑΝ θελει να παει σε αυτά.

Υπομονή, πάντα υπομονή.
 
Back
Top