Γενικά Πανακριβα ζεμπρακια σε πετ σοπ

χμμμ κανε και καμια βολτα σε κανενα αλλο πετ, δεν μπορει ολο και κατι θα υπαρχει.

Ασε Χρηστο εχω δοκιμασει να ψαξω σε 4 πετ που πηγαινα παλια (ο δικος μου ειπαμε δεν εχει!) και στα περισσοτερα ολα τα ζεμπρακια τους ηταν μεσα στην κακομορια...Ασχημο πτερωμα φουσκωμενα κτλ, σε ενα μονο βρηκα λευκο και ηταν αρσενικο (θελω κοριτσακι!) και περαν τουτου συζουσε με αλλα 4-5 "κακομοιρα"... (πραγματικα αναρωτιεμαι ποιος θα τα αγορασει αυτα...)



Συνήθως βλέπεις πουλιά που τους έμειναν από πριν ή κάποια που τους δίνουν ιδιώτες. Εισαγωγές καλοκαίρι δύκολα γίνονται αφού και οι εκτροφείς δεν δίνουν τόσο νωρίς πουλιά αλλά και είναι πολύ δύσκολες οι συνθήκες λόγω ζέστης για την μεταφορά των πουλιών. Οι μεγάλες εισαγωγές γίνονται Σεπτέμβρη και Οκτώβρη.

Θα κανω υπομονη τοτε για αργοτερα ή θα περασω μια βολτα τον Αυγουστο να μου δωσεις εσυ! 😉 Απο εξω ετσι απλα δεν δινω χρηματα...Αν ειναι να πληρωσω για ενα πουλι που να αξιζει...Απο εδω μεσα ας πουμε αν ηταν πληρωνα δεν με πειραζε...
 
Θα κανω υπομονη τοτε για αργοτερα ή θα περασω μια βολτα τον Αυγουστο να μου δωσεις εσυ! 😉 Απο εξω ετσι απλα δεν δινω χρηματα...Αν ειναι να πληρωσω για ενα πουλι που να αξιζει...Απο εδω μεσα ας πουμε αν ηταν πληρωνα δεν με πειραζε...
Άσε ρε Έφη κράτα τα λεφτά σου :D, στο κάτω κάτω 28 ευρώ τα έχει το μαγαζί εγώ να μην τα χρεώνω κάνα 50άρικο :D; Άσε τα λεφτά και φέρε κάνα κλουβί να το βάλεις μέσα το πουλί και είμαστε εντάξει. Η καλύτερη πληρωμή είναι να ξέρεις ότι τα πουλιά που σου περισσεύουν πάνε σε καλά χέρια και να μαθαίνεις ότι είναι καλά.
 
Άσε ρε Έφη κράτα τα λεφτά σου :D, στο κάτω κάτω 28 ευρώ τα έχει το μαγαζί εγώ να μην τα χρεώνω κάνα 50άρικο :D; Άσε τα λεφτά και φέρε κάνα κλουβί να το βάλεις μέσα το πουλί και είμαστε εντάξει. Η καλύτερη πληρωμή είναι να ξέρεις ότι τα πουλιά που σου περισσεύουν πάνε σε καλά χέρια και να μαθαίνεις ότι είναι καλά.


Ενταξει αφου το λες εσυ... 😀 Εγω ειπα οτι θα εδινα τα χρηματα για κατι που να αξιζε τον κοπο οπως τα πουλια που μεγαλωνουμε εμεις απο εδω μεσα... Ετσι και παρω "εγκριση" απο τον καλο μου ερχομαι και τρεχοντας! Ελπιζω μονο να μην λειπεις κι εσυ εκεινες τις μερες! 😉
 
Που τέτοια τύχη να λείψω. Με το μωρό να βγάζει δοντάκια δεν μπορούμε να πάμε και πολύ μακριά. Το πολύ πολύ μέχρι Χαλκιδική αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα :)
 
Αχ Βασιλη αυτα ειναι ευχαριστα! Να σου ζησει ο μπεμπης/μπεμπα! Αν το πιο μακρυνο σου ειναι η Χαλκιδικη ειμαστε οκ! Θα ειμαστε σε επαφη εχω αρχισει ηδη το ψησιμο και νομιζω ειμαι σε καλο δρομο! Το παν ειναι να εχεις τον τροπο! Θα ειμαστε σε επικοινωνια και μεσω π. Μ! Ευχαριστω και παλι!
 
...Ασχημο πτερωμα φουσκωμενα κτλ, σε ενα μονο βρηκα λευκο και ηταν αρσενικο (θελω κοριτσακι!) και περαν τουτου συζουσε με αλλα 4-5 "κακομοιρα"... (πραγματικα αναρωτιεμαι ποιος θα τα αγορασει αυτα...)
Εφη μου αυτα θα τα αγορασει ο ανυποψιαστος, ανημερωτος πελατης που θελει ενα πουλακι για αυτον η και για δωρο σε καποιον...
Δυστυχως...

γιατι εδω μεσα ολοι τα φροντιζουμε και τα αγαπαμε σωστα;
Οχι δεν το πιστευω αυτο...
Δεν εχουν ολοι αγνες και καλες προθεσεις...
Η ξεροκεφαλια και το τουπε τυπου:'Τα ξερω ολα" ειναι αναμεσα μας...
Πολλη προσοχη σε ανταλλαγες και χαρισματα...
 
πριν ενα μηνα πηρα 2 θηλικα ζεβρακια 20 ευρο το ενα
παπαγαλακια μικρα τα κλασικα 25 το ενα
ρε παιδια δεν πουλαμε μεταξη μας καλιτερα, πιο φτηνα θα τα βρουμε εμεις και πιο πολλα λεφτα θα βγαλουν αυτη που τα εκτρεφουν
 
maggie καθολου κακη ιδεα :)
φαμπιο καλα τα λες ισος υπαρχουν και αυτοι που τα ξερουν ολα,υπαρχουν ακομα και αυτοι που κανουν το χομπι εμποριο,υπαρχουν ακομα και αυτοι που πριμοδοτουν τα καταστηματα, ομως υπαρχουν και αυτοι που αγαπανε τα ζωακαι ειμαστε,θελω να πειστευω περισοτεροι.
 
πριν ενα μηνα πηρα 2 θηλικα ζεβρακια 20 ευρο το ενα
παπαγαλακια μικρα τα κλασικα 25 το ενα
ρε παιδια δεν πουλαμε μεταξη μας καλιτερα, πιο φτηνα θα τα βρουμε εμεις και πιο πολλα λεφτα θα βγαλουν αυτη που τα εκτρεφουν

θα ταν μια καλη περιπτωση γιατι και πιο προσεγμενα θα ταν αλλα πλεον δεν επιτρεπεται απο τους κανονες του φορουμ.
 
γιατι δεν ηπιτρεπετε( sorry greek gram.)
ειναι κακο πραγμα να πουλισεις και να μαθενεις νεα του
 
Στην περιοχή των Πατησίων σε 3 petshop, τον Οκτώβρη '08 που το έψαξα, τα ζεμπράκια κόστιζαν από 11-12 ευρώ το ένα. Τώρα, σε petshop στην ίδια περιοχή (όπου είμαι πελάτισσα), έχουν ίδια τιμή.
 
μια χαρα τιμες ειναι αυτες μαιρη, μεχρι 15 ευρω ειναι καλα, απο εκει και περα ειναι ασχροκερδια.
 
Χαμός γίνεται! Γι αυτό πρέπει να ψάχνουμε όσο περισσότερο μπορούμε για ότι μας ενδιαφέρει. Μην μας πιάνουν κορόϊδα οι διάφοροι απατεώνες! 🙄 Και καλό είναι να καταγγέλουμε όσους αισχροκερδούν-κλέβουν!
 
αυτη και ηταν η προθεση μου οταν ξεκινισα αυτο το θεμα. Με την ελπιδα οτι τα νεα διαδιδονται και ισως ιδρωσει το αυτι τους. (λιγακι γιατι για πολυ δεν νομιζω)
 
καλα ολα αυτα
αλλα στην αιδηψω μονο 1 πετ στορ εχουμε
αλο πιο κοντα χαλκιδα 2-3 ωρες δρομο για να παμε...
γι'αυτο μας πιανουν κοροιδο καθε φορα😡
 
τελικα πραγματι. Το μεγαλο πετ στη δυτ. Θεσσαλονίκη, εχει πολυ καλες τιμες πολλα εξωτικα πουλια σε ειδος και χρωμματα. Και τα ζεβρακια 12 ευρο οχι 20 και 28 που ζητανε καποιοι.
 
εγω οταν ειχα zebra finch,το ενα το πηρα 11ευρω εδω στην πετρουπολη(Αθήνα)...28 ευρω ειναι παρα πολλα λεφτα ημαρτον!😕
 
Back
Top