Γενικά Περιμένουνε την όμορφη Λίζα (πάροτλετ)

@fortunatos να στε καλά ευχαριστω.. Θα ετοιμάσω ένα ποστ τώρα να ετοιμαστείτε 😀
[automerge]1588794464[/automerge]
Εεεεεε πάρτε την την μικρή την κούκλα.. Δεν είναι το ποιο γλυκό μωρο.. ❤️️️️️
 

Συνημμένα

  • received_230588628380548.webp
    received_230588628380548.webp
    160,6 KB · Προβολές: 34
  • received_247259539901504.webp
    received_247259539901504.webp
    190,3 KB · Προβολές: 34
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ακόμα στον εκτροφεα είναι.. Εγώ δεν ξέρω ακόμα πότε θα την έχω. Θα πρέπει να απογαλακτιστει και να δει ο εκτροφέας ότι μπορεί να ζήσει μόνη της σε ένα κλουβί.. Απλά μου έστειλε φώτο και είπα να σας τις στείλω να την θαυμάσετε
 
Πραγματική κουκλίτσα η μικρή ⭐ Λίζα! 😍
Ωραίο γίνεται το κλουβί της, μόνο θα πρότεινα να "συμμαζέψεις" την σχοινένια πατήθρα.
Δηλαδή όπως την έβαλες τη πρώτη φορά, αν δεν μπορείς να στερεώσεις στα πλαϊνά κάγκελα το πάνω της μέρος δεν πειράζει (η πρώτη της θέση άφηνε περισσότερο ελεύθερο χώρο στη μέση του κλουβιού.
77).webp 91).webp

@Φοίβος 😉πάμε στην ανάλυση παρακάτω😛
1)Στερέωσε το κάτω μέρος της σχοινένιας πατήθρας όσο πιο χαμηλά μπορείς.
2) Στερέωσε το πάνω της μέρος όσο γίνεται πιο ψηλά (και προς τη δεξιά πλευρά του χώρου). Θα μείνει αρκετός ελεύθερος χώρος στο κέντρο, οπότε μπορείς να προσθέσεις μια κούνια (ψηλά στη μέση) που τόσο πολύ αγαπούν τα περισσότερα.
3-4) Με την πρώτη ευκαιρία πέτα τα αλουμινένια κουπάκια και πάρε πλαστικά.
5) Ένα δυο διαστήματα μπορείς (όπως καταλαβαίνω) να κατεβάσεις το ανοξείδωτο μπολάκι (και ίσως την ξύλινη πατήθρα που βρίσκεται μπροστά της).
Όσο για τροφές το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς τον Νίκο, ξέρω ότι προτείνει τροφές για budgie, που δεν περιέχουν ηλιόσπορους...
Εγώ πχ παίρνω 2-3 είδη και τ΄ανακατεύω, φροντίζω ν΄αφαιρώ αρκετούς ηλιόσπορους από το ''μείγμα'' αλλά δεν τους θεωρώ απαγορευτική τροφή, εφόσον τα πουλιά έχουν εξόδους και πετούν ( ''αναγκαστικά'' ή μη).
1588813545609.webp1588813580525.webp1588813626319.webp1588813682027.webp
Αν σου είναι εύκολο καλύτερα να έδινες από τώρα το κλουβί στον Νίκο, ώστε να το γνωρίσει πριν γίνει η πρώτη (λογικά) στρεσογόνος μεταφορά της, αλλάξει περιβάλλον-ανθρώπους κτλ κτλ
Με το καλό να δεχτείς το μωρό Κώστα, νιώθω την αγωνία σου!😉
 
@Sissy 1) οκ κανένα πρόβλημα
2)Αν το πάω αρκετά ποιο ψηλά αν θέλει να κάθεται δεν θα πολύ φτάνει και θα χτυπάει το κεφαλάκι του ψηλά. Αλλά οκ ευχαριστώ. Θα το κάνω
. Έχω μια κούνια είδη άσπρη κανονική πλαστική.. ΝΑ την βάλω ή πρέπει να βάλω μια ξύλινη;
3-4) και νόμιζα πως ήταν καλά και τα πήρα.. Έχω πλαστικά. Γιατί δεν είναι καλά αυτά;
5) ευχαριστώ για την τροφή.. Θα γίνει.

Είναι δύσκολο να του δώσω από τώρα το κλουβί.. Το σκέφτηκα. Αλλά έχω μένω Άλιμο και ο Κ. Νίκος μένει Πεύκη όπου είναι πολύ μακρυά μου και δεν μπορώ να κάνω τέτοια μεγάλη διαδρομή.
 
@Sissy έκανα το κλουβί έτσι.. Έβαλα και την κούνια.. Έβαλα το ανωξειδωτο ποιο πέρα ώστε αν η μικρή κάθεται στην πάνω πατήθρα να μην κουτσουλαει μέσα στην τροφή της 😋. Δείτε και πείτε μου αν ειναι καλό αλλά και αλλαγές. Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • received_531951080814104.webp
    received_531951080814104.webp
    67,5 KB · Προβολές: 19
  • received_254245905697229.webp
    received_254245905697229.webp
    70,1 KB · Προβολές: 19
Πριν χρόνια είχα γράψει...
Πάνε κάποια χρόνια που το ''βλέπω''. Όμορφο, αλλά θεωρώ πως δεν είναι εξυπηρετικό, δεν θα το αγόραζα.
.. Εσυ @Sissy μου απο ποια αποψη το λες;θα ηθελα την αποψη σου
Πραγματικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω την μέχρι τώρα άρνηση μου για τα συγκεκριμένα κλουβιά ενώ μου άρεσαν.
Ίσως να έχει σχέση το ύψος τους σε σχέση με το μήκος... Ούτε κι εγώ δεν ξέρω, αν τα έβλεπα από κοντά μπορεί να είχα εντελώς διαφορετική άποψη.
Συνεχίζω να έχω την ίδια και...χειρότερη άποψη, επειδή τα είδα και από κοντά! 😁
Τώρα που έχω (στο πατάρι) το κλουβί του Πέπερ, γνωρίζω πως είναι και βαρύ. Η Eleni pepper του είχε αγοράσει το μεγάλο...ψηλό-βαρύ και δύσχρηστο.


@Sissy . Δείτε και πείτε μου αν ειναι καλό αλλά και αλλαγές. Ευχαριστώ
Λοιπόν, τελευταίες οδηγίες προς... Ναυτιλομένους! 😛

29 - Αντίγραφο.jpeg

1) Κερδίζεις χώρο αν στερεώσεις πιο δεξιά την πάνω άκρη της σχοινένιας πατήθρας.
2) Θα πρέπει να κοντύνει το ύψος της κούνιας αν είναι εφικτό ή κάποια στιγμή να πάρεις κάποια άλλη πιο κοντή.
3) Η μια πόρτα θα πρέπει να παραμένει κλειστή,
4) Αφού χρησιμοποιείς αυτό το είδος θήκη-πατήθρας για το σουπιοκόκκαλο, θα πρέπει να το βάλεις καλύτερα πίσω και ψηλά...
Καλορίζικο!15gwiae.jpg
 
@Sissy την σχοινενια πατήθρα δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Η κούνια δεν μικραίνει μαι δεν υπάρχει ποιο μικρή.. Σε 4 Pet Shop έχω πάει.. Είναι μια ΛΊΓΟ ποιο κοντή αλλά είναι ποιο μεγάλη, αρκετά μεγαλύτερη. Η πόρτα θα ανοίγει ουτος ή άλλος η μία για να αλλάζω φαγητά κτλπ αλλά όταν το ηρεμήσω θα του ανοίγω και τις δύο σωστά; Δεν καταλαβενω γιατί η θήκη-Βάση σουπιοκοκαλου πρέπει να πάει πίσω.. Το λέω γιατί έχει αυτό το εξόγκωμα για να κάθεται οπότε πάει λίγο άχρηστο αν το βάλω εκεί στην άκρη γιατί θα είναι δίπλα από την πατήθρα. Αυτά είχα να πω πείτε μου και εσείς την γνώμη σας.
 
@Sissy. *την σχοινενια πατήθρα δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Η κούνια δεν μικραίνει μαι δεν υπάρχει ποιο μικρή.. Σε 4 Pet Shop έχω πάει.. Είναι μια ΛΊΓΟ ποιο κοντή αλλά είναι ποιο μεγάλη, αρκετά μεγαλύτερη. Η πόρτα θα ανοίγει ουτος ή άλλος η μία για να αλλάζω φαγητά κτλπ αλλά όταν το ηρεμήσω θα του ανοίγω και τις δύο σωστά;** Δεν καταλαβενω γιατί η θήκη-Βάση σουπιοκοκαλου πρέπει να πάει πίσω.. Το λέω γιατί έχει αυτό το εξόγκωμα για να κάθεται οπότε πάει λίγο άχρηστο αν το βάλω εκεί στην άκρη γιατί θα είναι δίπλα από την πατήθρα. Αυτά είχα να πω πείτε μου και εσείς την γνώμη σας.
*Σε ότι αφορά την πατήθρα, απλά φρόντισε να περιορίσεις την έκταση του σχεδίου της-το φάρδος στου σχήματος που θα δώσεις.
Στο σχέδιο που έφτιαξα σου πρότεινα να στερεώσεις την πάνω της πλευρά στη μπροστά πλευρά του κλουβιού.
**Σε περίπτωση που στερεωθεί στη πρόσοψη η πατήθρα, το σουπιοκόκκαλο πρέπει ν΄αλλάξει θέση για να μην λερώνεται...
Δεν πειράζει, άστα όπως τα έχεις τα πράγματα, βλέποντας και κάνοντας ανάλογα με τις ανάγκες του πουλιού, μπορεί να χρειαστεί ν΄αλλάξεις κάποια πράγματα. Αυτά θα τα δεις στην πράξη.
Όσο για την κούνια μη αγχώνεσαι, κάποια στιγμή αν βρεις πιο κοντή την αλλάζεις.
Λόγω του μικρού μεγέθους του πουλιού, μπορείς ν΄ανοίγεις μόνο την μια πόρτα. Θα δεις όμως πως θα σας βολέψει...

29 - Αντίγραφο (388 x 336).webp

Αυτό που έχει σημασία είναι το πουλάκι να μπορεί (αν θέλει) να πετάξει. Δηλ τα πράγματα που βρίσκονται στο κλουβί να του αφήνουν κάποια κενά.
 
@Sissy και στο συγκεκριμένο κλουβί δεν του δίνεται η δυνατότητα να πετάξει εύκολα έτσι; Θα το αφήσω έτσι, να δω αντιδράσεις όταν θα έρθει η μικρή σπίτι και βλέπουμε. Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σε ολους. Έχω καλά και κακά νέα οποτε ακούστε προσεκτικά.. Μίλησα με τον εκτροφεα σήμερα και μου είπε πως η μικρή έχει απογαλακτιστει και τρώει μόνη της οπότε αν θέλω μπορώ να την πάρω αλλά έχει ένα πρόβλημα.. Βγήκε λίγο δαγκωνιαρα.. Μου είπε πως δεν περίμενε τέτοια συμπεριφορά και πως έχει αρχίσει να δαγκώνει. Αυτο ήταν το κακό. Το καλό ήταν ότι μου πρότεινε ένα άλλο πουλακι, το οποίο είναι μεγαλύτερο (5-6 μηνών) και έχει δαχτυλίδι του 19.. Μου είπε πως είναι γεννημένο τέλος του 19(Δεκέμβριο). Μου έκανε βιντεοκληση, είναι πολύ ήρεμο, δεν δαγκώνει και περνάει την πρώτη του πτεροποροια.. Μέχρι την Κυριακή κατά πασα πιθανότητα θα την έχουμε.. Πείτε μου τι πιστεύετε κτλπ. Δεν πουλήθηκε γιατί θα την κράταγε για τον εαυτό του αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα μου είπε να την πάρω.. Είναι και πάλι θηλυκό και πάλι μπλε. Πείτε μου απόψεις. Ευχαριστώ
 
Εφόσον το ''σκέπτεσαι'' να πάρεις το μεγαλύτερο, για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι 5-6 μηνών, μικρούλι είναι...
Μπράβο στον Νίκο, καταπληκτικός σε όλα όπως πάντα!
 
Πρόκειται για πολύ μικρό πουλάκι.
Έχοντας μια προσεγμένη συμπεριφορά (κάτι που θα ίσχυε και για το μωρό), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κατά την άποψη μου.
Από την άλλη, μήπως να πας να τα δεις και τα δυο από κοντά; Να τα πάρεις στα χέρια σου, να δεις αντιδράσεις και ν΄αποφασίσεις;
(κάθε μωρό που έχω πάρει, το επισκεπτόμουν μια-δυο φορές...ήθελα να ''γνωρίζω με ποιον έχω να κάνω'' κι ας έτρεχα από τη μια άκρη της Αττικής στην άλλη).
 
Back
Top