Ασθένειες Προβλήματα μετά τις διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Χθες με πήρε η μητέρα μου τηλέφωνο η οποία πρόσεχε τα πουλιά και τρομαγμένη μου είπε πως γυρνώντας σπίτι είδε το ένα θηλυκό ενήλικο που είναι μόνο του στο κλουβί και σε εσωτερικό χώρο μέσα στα αίματα.Αυτά προερχόντουσαν από το πόδι του πτηνού και συγκεκριμένα από το καλάμι. Όχι στο πόδι με το δαχτυλίδι το άλλο. Σταμάτησε την αιμορραγία με αιμοστατικό σπρέυ και έβαλε λίγο betadine κρέμα. Ευτηχώς η αιμορραγία σταμάτησε αλλά το αίμα που είχε χάσει ήτανε πάρα πολύ και επίτηδες της είπα να αφήσει το κλουβί ως έχει να το δω και το μετέφερε σε μικρότερο να μην πετάει πολύ και γίνει χειρότερα.

Η μια πατήθρα

111CMhweW8-min.webp

Η δεύτερη

222d1AcLud-min.webp

Και εντός του κλουβιού

333AiS2nCF-min.webp 444VDZvFHD-min.webp 555gEo9c5G-min.webp

Απορώ με τόσο αίμα χαμένο πως ζει. Δεν δείχνει καταπονημένο το πουλί ούτε στον πάτο. Τρώει κανονικά κτλ. Το πόδι δεν το έβγαλα γιατί δεν ήθελα να το πιάσω. Η ιστορία με το πόδι έχει ως εξής. Πριν κανά μήνα το είχα δει σήκωνε το πόδι αυτό το πόδι και το παρατήρησα καλύτερα και είχε στο καλάμι του λίγο υγρό κάτι σαν να έσταξε αλλά όχι στον πάτο ίσα που ήτανε λίγο ροζ το υγρό. Όχι πρησμένο καμία σχέση. Του είχα βάλει μια μέρα kenacomb και το άφησα. Έφυγα για διακοπές και όταν γύρισα το ξανακοίταξα και σε εκείνο το σημείο ήτανε λίγο πιο σκούρο σαν να είχε κλείσει η πληγή και όλα καλά. Ξαναφεύγω και συνέβη αυτό. Σήμερα γύρισα. Ευλογιά δεν είναι και απορώ αν έγινε από το κλουβί.Αυτό που πιστεύω είναι ότι το τραύμα το έκανε μόνο του.Ίσως να μην είναι σε θέση το πουλί να κάνει κάτι τέτοιο στον εαυτό του αλλά έτσι πιστεύω γιατί κάποιες φορές παρατηρούσα ότι κοίταγε συχνά τα πόδια του και κάποιες τα ψιλοτσίμπαγε.Ακαρίαση δεν φαίνεται να έχει. Τώρα αν έχει τίποτα άλλα ακάρεα και να το έκανε τί να πω; Δεν ξέρω.
Πάω να τσεκάρω τα υπόλοιπα πουλιά στον εξωτερικό χώρο τα βλέπω όλα καλά. Ξαναβγαίνω να τα ξαναδώ λίγο αργότερα και βλέπω πιο σχολαστικά ότι το ένα μικρό 5 μηνών μάζευε το πόδι με το δαχτυλίδι. Κοιτάω καλύτερα πρησμένο δάχτυλο και λίγο ερυθρό. Ευλογιά μου μοιάζει δυστηχώς αλλά δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Έτσι μου δείχνει όμως. Του έβαλα betadine κρέμα αλλά ζει με άλλο ένα μικρό στο ίδιο κλουβί. Έπρεπε να το απομονώσω αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο κλουβί ☹. Το μόνο διαθέσιμο ήτανε αυτό με τα αίματα που δεν ήτανε καθαρό και άλλο ένα πολύ μικρό διαστάσεων 25εκ περίπου το οποίο και αυτό δεν ήτανε καθαρό. Έτσι παρέμεινε με το άλλο για σήμερα και από πάνω τους υπάρχουνε άλλα κλουβιά. Τώρα αν κολλήσουν όλα τί να πω; Και αν είναι ευλογιά. Έβγαλα κάτι φωτογραφίες αλλά δεν φαίνοντε καλά.Αν αύριο του αλλάξω κλουβί που να το πάω; Μέσα δυστηχώς είναι το άλλο που είναι τραυματισμένο θα είναι στον ίδιο χώρο.Αυτό με την υποψία ευλογιάς και το άλλο μικρό που είναι μαζί είχα υποψία ακαρίασης στις αρχές Αυγούστου και τους είχα βάλει epithol για μια βδομάδα γιατί και αυτά ψιλοτσιμπάγανε τα πόδια τους αλλά δείχνανε πολύ καλύτερα.Αυτό όμως μοιάζει με ευλογιά γιατί είναι στην αρχή πρηξίματος. Τώρα αν πρηστεί περισσότερο δεν ξέρω θα δούμε αύριο.
Μου βγήκανε ξινές οι διακοπές ☹
 
Απίστευτο Λάμπρο, μόλις είδα την φωτογραφία νόμισα πως έγινε μακελειό με αρπακτικό.
Άρα είσαι σίγουρος πως όλα αυτά έγιναν απο το πόδι; Αυτή η μεγάλη στάμπα κάτω πρέπει να συγκεντρώθηκε σε στάση ύπνου. Το φτέρωμα δεν είναι λερωμένο;
Εύχομαι να βγάλεις μια άκρη και να γίνει κάτι άμεσο για την τραυματία.
 
Περαστικά εύχομαι!
Δεν πρέπει να δώσεις κονάκιον σε αιμορραγία;
Ίσως είχε κάνει πληγή με φλεγμονή και άνοιξε. Τώρα τι του έβαλες για απολύμανση; Μπεταντίν αλοιφή ίσως; Δεν είδες το μέγεθος της πληγής;
 
Το πουλί ήτανε σε εσωτερικό χώρο. Δεν έγινε σίγουρα από αρπακτικό. Δεν το έπιασα το πουλί αλλά αίμα έσταζε από το πόδι από το πίσω νύχι όπως μου είπε η μητέρα μου και μόλις σταμάτησε και το είδε καλύτερα ήτανε από το καλάμι.Ίσα που φαίνεται κόκκινο σε ένα μικρό σημείο στο καλάμι. Το φτέρωμα καθαρό.
Στο φαρμακείο ζήτησε κονάκιον αλλά δεν είχε το συγκεκριμένο. Μέχρι σήμερα το μεσημέρι που γύρισα δεν έχω δώσει κάτι.
Σταύρο το έχω δει να ασχολείται κάποιες φορές στο παρελθόν με το πόδι αλλά σήμερα όχι τόσο πολύ. Πολλές φορές όμως το βλέπω να κοιτάει χαμηλά ανάμεσα στα πόδια. Όχι να στέκεται με κατεβασμένο το κεφάλι αλλά σκύβει και κοιτάει δεξιά αριστερά τα πόδια του. Να της δώσω πολυβιταμίνες;
 
Να της δώσω πολυβιταμίνες;
Να δώσεις, θα τις χρειαστεί. Και τη διατροφή του Λάμπρο και ειδικά τους σπόρους, ενίσχυσε τους με περισσότερο λιπαρούς για μερικές ημέρες.
 
Πω πω το καημένο πολύ αίμα έχασε!

Λάμπρο μου όποτε μπορέσεις φώτο του ποδιού! Θα πρέπει να το πιάσεις δυστυχώς... Αλλά γιατί για το πρώτο περιστατικό αποκλείεις την ευλογιά; Τα σπυριά της ευλογιάς όταν ξεραθούν και σπάσουν μπορεί να βγάλουν και αίμα...

Να έγινε κάποια μάχη μεταξύ τους το αποκλείεις επίσης;

Το καλό είναι πως το πουλάκι είναι καλά και τρώει και λογικά έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο!
 
Αυτό με το τραύμα με την μικρή εμπειρία που έχω το αποκλείω για ευλογιά. Δεν είχε ούτε έχει πρήξιμο. Δεν φαίνεται και καμιά σοβαρή πληγή.Απορώ πως έφυγε τόσο αίμα. Το πιο πιθανό βρίσκω να είχε πληγή από πριν και το άνοιξε χτυπώντας και φλέβα. Να έγινε από το κλουβί πάλι μου φαντάζει δύσκολο γιατί για να το χτύπησε τόσο σοβαρά θα έπρεπε να το σπάσει κιόλας ή έστω να τραυματίσει και τα δάχτυλα.Αυτό είναι στο καλάμι.Αύριο θα το πιάσω να δω μήπως είναι και από αλλού αλλά από εκεί έσταζε μου είπε η μητέρα μου.
Το μικρό αντιθέτως μου μοιάζει πολύ με ευλογιά αν και το είχα δει και αυτό και το άλλο που ήτανε μαζί να τα τσιμπάνε τα δάχτυλα των ποδιών τους. Μάχες με το άλλο κάνουνε αλλά ξέρω γω το άλλο είναι η κουτσομύτα. Πόσο να τσιμπήσει η κακομοίρα. Θα βγάλω και της μικρής που έχω υποψία για ευλογιά φωτογραφία να δείτε.
 
Τα καναρίνια μας εκπλήσσουν με πολλά.
Πολλές φορές ένα δύσκολο τραύμα το περνούν χωρίς να δώσουν σημάδια κι άλλες φορές όπως στην περίπτωση... μας δίνουν "σημάδια" και με το παραπάνω.
Αυτό που έγινε μου φαντάζει σαν πληγή που δεν έκλεινε σε βάθος χρόνου.
Υπάρχουν αίματα παντού διασκορπισμένα.
Πιστεύω πως περισσότερο η δράση και οι κινήσεις του πουλιού δεν επέτρεψαν στην πληγή να κλείσει.
Όσο για την ποσότητα του αίματος.. είναι όντως μεγάλη.
Όσοι όμως έχετε δει νύχι καναρινιού να αιμορραγεί τότε σίγουρα δεν "εκπλήσσεστε" με τα παραπάνω.
 
Η πληγή μάλλον είχε κλείσει και ξαναάνοιξε. Τώρα αν ξαναάνοιξε από τσίμπημα του πουλιού δεν ξέρω αλλά μάλλον το ίδιο το πουλί το έκανε. Η μητέρα μου καθάρισε τα κλουβιά και έφυγε για κάτι δουλειές και μόλις γύρισε το είδε μέσα στα αίματα. Πάλι καλά που το είδε γρήγορα. Σε λίγο θα το πιάσω να βγάλω φωτογραφία.Λέω να της βάλω leucagel μήπως και κάνει λίγη δουλειά.
 
Betadine εννοείς Γιάννη; Οκ απλά έλεγα την άλλη γιατί υποτίθεται το θρέφει κιόλας με αλόη και πρόπολη.
 
Betadine εννοείς Γιάννη; Οκ απλά έλεγα την άλλη γιατί υποτίθεται το θρέφει κιόλας με αλόη και πρόπολη.
Πάντως πρέπει να προηγηθεί αντισηψία του σημείου. Τα ανοιχτά τραύματα εκτίθενται σε μικρόβια. Κανονικά έπρεπε να ρωτήσεις έστω τηλεφωνικά κάποιον γιατρό να σου δώσει αντιμικροβιακή - αντιβιοτική κρέμα. Η επούλωση είναι σημαντική αλλά προηγείται η υγεία του σημείου. Αν κλείσει η πληγή ενώ "δουλεύει" εσωτερικά, θα έχει επανάληψη του περιστατικού.
 
Έχασε υπερβολικά πολύ αίμα! Περαστικά...
tinypic-no-longer-available.jpg

Αυτή η ''γραμμή''-πληγή, δείχνει σαν κόψιμο, υπάρχει τέτοια πιθανότητα;
 
Ναι αυτό ήθελα να πω. Ότι σε αυτό το πουλάκι φαίνεται σαν κόψιμο αλλά αυτό είναι με την υποψία ευλογιάς. Όχι αυτό που έχασε το αίμα.Αυτό με το αίμα είναι οι δυο πρώτες φωτογραφίες στο καλάμι.
 
Λάμπρο μου το πρώτο κουνάει το ποδαράκι του κανονικά; Αιματώνεται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ναι το κουνάει απλά δεν φαίνοντε οι φλέβες αν και νομίζω και πριν σε αυτό δεν πολυφαινόντουσαν. Όλη την ημέρα κανονικά το πάταγε. Πριν λίγο μόνο το είχε μαζεμένο λίγο. Της έβαλα λίγο κια και καμελίνα και τα έφαγε μια χαρά.
 
Back
Top