Γενικά Φύλαξη πουλιών για τις διακοπές

Εγώ πάντως την προηγουμένη εβδομάδα έκανα τις διακοπές μου για 7 μέρες στην Αλεξανδρούπολη και μοίρασα κλουβιά στους φίλους μου έτσι βόλεψαν και τα 12 πουλιά(καναρίνια), τα περιστέρια τα ανέλαβε ο παππούς μου...
Δηλαδή βόλεψαν συνολικά περίπου 70 πουλιά, εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο με τα λίγα πουλιά που έχεις;
Οι περισσότεροι μάλιστα το χάρηκαν κιόλας
 
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν μεγάλες εκτροφές, τι κάνουν όταν πρέπει να απουσιάσουν από το σπίτι τους;
.. Αγαπητέ μου φίλε Στέφανε..φέτος η δική μου εκτροφή έφτασε να αριθμεί 35 καναρίνια!
ούτε μεγάλη τη λες.. Αλλά ούτε και μικρή! Έλειψα μόλις 5 μέρες από το σπίτι φέτος, λόγω πολλών ιδιαίτερων καταστάσεων στη δουλειά,όπου χρειάστηκε να είμαστε σχεδόν όλοι παρόντες.
τι έκανα;
έκατσα και έκανα μια λίστα με ''φίλους απεριορίστου εμπιστοσύνης'', εν συνεχεία τους ρώτησα όλους αν τις συγκεκριμένες ημέρες θα βρίσκονταν στην Αθήνακαι τέλος.. Το συζήτησα με την γυναίκα μου για το τελικό οκ!
με το που δώθηκε η έγκριση από την καπετάνισσα μου, πήρα τηλ. την νονά του γιου μου, η οποια έχει 2 καναρίνια και 2 σκυλιά στην κατοχή της,της έδωσα τα κλειδιά του σπιτιού και με μεγάλη της χαρά ανέλαβε να προσέχει και τα δικά μου. Για μόλις λίγες μέρες! Και τα έκανε όλα, παρακαλώ.. Ακόμη και γενική καθαριότητα την 3η μέρα!
κόστος; - μια πίτσα και 2 μπύρες!:D
ψάξτε και βρείτε λοιπόν ανθρώπους ''δικούς σας'' και όλα θα πάνε καλά!
 
.. Αγαπητέ μου φίλε Στέφανε..φέτος η δική μου εκτροφή έφτασε να αριθμεί 35 καναρίνια!
ούτε μεγάλη τη λες.. Αλλά ούτε και μικρή! Έλειψα μόλις 5 μέρες από το σπίτι φέτος, λόγω πολλών ιδιαίτερων καταστάσεων στη δουλειά,όπου χρειάστηκε να είμαστε σχεδόν όλοι παρόντες.
τι έκανα;
έκατσα και έκανα μια λίστα με ''φίλους απεριορίστου εμπιστοσύνης'', εν συνεχεία τους ρώτησα όλους αν τις συγκεκριμένες ημέρες θα βρίσκονταν στην Αθήνακαι τέλος.. Το συζήτησα με την γυναίκα μου για το τελικό οκ!
με το που δώθηκε η έγκριση από την καπετάνισσα μου, πήρα τηλ. την νονά του γιου μου, η οποια έχει 2 καναρίνια και 2 σκυλιά στην κατοχή της,της έδωσα τα κλειδιά του σπιτιού και με μεγάλη της χαρά ανέλαβε να προσέχει και τα δικά μου. Για μόλις λίγες μέρες! Και τα έκανε όλα, παρακαλώ.. Ακόμη και γενική καθαριότητα την 3η μέρα!
κόστος; - μια πίτσα και 2 μπύρες!:D
ψάξτε και βρείτε λοιπόν ανθρώπους ''δικούς σας'' και όλα θα πάνε καλά!

Αρα το πιο βασικο που πρεπει να κανει καποιος πριν παει διακοπες ειναι να ρωτησει την γυναικα του. Τα αλλα θα τα βολεψει 😀.

Εγω ειχα παει Ρωμη 5 μερες περσυ και εβαλα πολλες ταιστρες και ποτιστρες. Ειχα κανει δοκιμες βδομαδες πριν για να δω ποσο αντεχει η τροφη που θα βαλω. Ειπα και στον αδελφο μου να ριχνει καμια ματια γιατι πιο πολυ με ανησυχουσε το νερο. Ολα καλα.. ευτυχως.
 
Εγω ειχα παει Ρωμη 5 μερες περσυ και εβαλα πολλες ταιστρες και ποτιστρες.
.. Πολύ σωστά Αριάδνη! Και γω τους είχα 3 ταίστρες και 2 ποτήστρες 200ml..στο καθένα.
Ειπα και στον αδελφο μου να ριχνει καμια ματια γιατι πιο πολυ με ανησυχουσε το νερο
..σωστά, γιατί όπως και να το κάνουμε, με τέτοιες ζέστες δεν μπορεί να υπολογίσει κανείς το ποσοστό εξάτμισης..άρα και συ εμπιστεύθηκες έναν δικό σου άνθρωποκαι όχι κάποιο ''ξενοδοχείο''.
Αρα το πιο βασικο που πρεπει να κανει καποιος πριν παει διακοπες ειναι να ρωτησει την γυναικα του.
..όσον αφορά στον ποιόν θα δώσουμε τα κλειδιά του σπιτιού για κάποιες τέτοιες περιπτώσεις..σίγουρα! Ειδάλλως.. καήκαμε!:D κρεβατομουρμούρα επί 24ώρου βάσεως!🤬
 
σωστά, γιατί όπως και να το κάνουμε, με τέτοιες ζέστες δεν μπορεί να υπολογίσει κανείς το ποσοστό εξάτμισης..
Η εξάτμιση δεν είναι το "σοβαρό" πρόβλημα αλλά κυρίως τα ατυχήματα στα σκεύη νερού που μπορεί να αποδειχτούν μοιραία.
άρα και συ εμπιστεύθηκες έναν δικό σου άνθρωποκαι όχι κάποιο ''ξενοδοχείο''.
Μακράν η καλύτερη στρατηγική... η πιο σωστή λύση είναι οι φίλοι.
Αρκεί κάποιος έχει την τύχη και να μπορεί να τους έχει.
 
Για την περίπτωση μη φροντίδας για λίγες ημερες, και όσον αφορά στο νερό, μπορεί κανεις να χρησιμοποιεί, αφού όμως εχει εκ των προτέρων βεβαιωθεί οτι πράγματι τα πουλακια πίνουν απο εκεί, τις ποτίστρες με μπίλια, στις οποίες το νερό διατηρείται σχετικά καθαρό. Σε αυτην την περίπτωση θα πρεπει να είμαστε σίγουροι οτι δεν εχει εγκλωβιστεί αέρας μεταξύ της μπίλιας και του νερού, το οποίο γίνεται απλως πιέζοντας την μπίλια μια φορά προς τα μέσα.
 
Παιδιά να θυμίσω πως μακράν η καλύτερη λύση, μακριά απο τα χέρια του κατόχου, δεν υπάρχει.Αναποδιές μπορούν να συμβούν εμπιστευόμενοι τα πουλιά ακόμα και στη μάνα μας. Η μόνη διαφοροποίηση είναι το οικονομικό και η μετακίνηση.
Το ποιός θα προσέξει τυχούσα αλλαγή συμπεριφοράς ή αστοχία υλικού, δεν είναι κάτι που μπορούμε να προβλέψουμε και σίγουρα δεν εναπόκειται σε μια εμπιστοσύνη τύπου, δεν θα μας κλέψει το σπίτι ή δεσμεύτηκε να έρθει τρείς φορές να τα δεί.
Τα κέντρα φιλοξενίας ζώων είναι υπαρκτά και δεν έχει νόημα να κλείνουμε τα μάτια σχολιάζοντας μια λύση ανάγκης ή να παίζουμε την κολοκυθιά.
Το σίγουρο είναι πως ο Ηλίας δεν θα μπορούσε ιδανικά να επιλέξει ούτε καν εμάς, αφού αφενός του λέμε βρές έναν 14χρονο φίλο σου να στα φυλά ή πές στους γονείς σου να ξυπνήσουνε κουμπάρους και αφετέρου κανείς απο εμάς δεν μπήκε στον κόπο να κάνει μια απλή αναζήτηση στο google.
Για να μην καταντήσουμε ανέκδοτο:
Υπάρχει μια γενική λίστα εδώ που δεν έψαξα αν δέχονται πτηνά.
Υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα κέντρο στα σίγουρα.
Εγώ δεν έχω εμπειρία απο καμιά υπηρεσία τέτοιου τύπου.
Για την περίπτωση μη φροντίδας για λίγες ημερες, και όσον αφορά στο νερό, μπορεί κανεις να χρησιμοποιεί, αφού όμως εχει εκ των προτέρων βεβαιωθεί οτι πράγματι τα πουλακια πίνουν απο εκεί, τις ποτίστρες με μπίλια, στις οποίες το νερό διατηρείται σχετικά καθαρό.
Η μπίλια πρέπει να είναι μόνιμα επάνω στο κλουβί, είναι η ενδεδειγμένη ποτίστρα. Εχω διαβάσει εδώ μέσα όμως πως σε περίπτωση ζέστης ή άμεσου ηλιακού φωτός μπορεί να κολλήσει. Στα πρακτικά ζητήματα λοιπόν της προμήθειας προτείνω να γίνεται χρήση και απο τα δύο είδη ποτίστρας. Στην περίπτωση της Αριάδνης λόγω ζέστης/εξωτερικού χώρου σίγουρα.
 
Λοιπον παιδαι εφτασε η ωρα να παω διακοπες και δεν μπορω να παρω μαζι τα πουλια οποτε εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα αυτό το μερος που κρατανε και πουλια ακομα και μικρα. http://www.kennel.avrafarm.gr/birds/index.html αλλα θελω να μαθω αν υπαρχουν κι αλλα τέτοια μηπος ξερετε;
Αυτό είναι το θέμα και οι ερωτήσεις του.
Πόσες απαντήσεις κινήθηκαν εντός του θέματος;

Το να διαφωνεί κάποιος ως προς την λύση είναι δικαίωμά του, για τα δικά του πτηνά.

Το να εκφράσει την ολοσχερή διαφωνία του στο παρόν θέμα, μπορεί να γίνει μόνο διακριτικά, στο περιθώριο της κατ’ εξοχήν συζήτησης, σεβόμενος τις όποιες ανάγκες και αδυναμίες του θεματοθέτη και άλλων (πιθανόν) ανθρώπων που βρίσκονται σε παρόμοια θέση.

Οι όποιες διαφωνίες αν εκφραστούν, πρέπει να εστιάζουν στους πιθανούς κινδύνους που προκύπτουν από μία τέτοια επιλογή.

Το να μετατραπεί το παρόν θέμα σε ένα "κατηγορώ" της λύσης αυτής και ένα υμνολόγιο των προσωπικών επιλογών της υπέροχα τακτοποιημένης ζωής κάποιων, με υπονοούμενα, αιχμές, παραινέσεις για ορθή ερμηνεία των λέξεων και άλλες αοριστολογίες, νομίζω ότι υπερβαίνει τα όρια του θέματος.

Το να εκφράζονται αμφιβολίες για μια παντελώς άγνωστή μας επιχείρηση, της οποίας μάλιστα αμφισβητώντας την νομική υπόσταση τοποθετούμε σε ομοιωματικά ως "επιχείρηση", είναι ακατανόητο και λυπηρό, εν όψει και της κρίσης που μαστίζει τις επιχειρηματικές προσπάθειες.

Το να δίνεται best answer (δεν γνωρίζω από ποιον και είναι αδιάφορο) στην αρνητική απάντηση, είναι απλά σουρεαλιστικό.

Εν τέλει... συγγνώμη κιόλας που ζούμε την δική μας ζωή και όχι την δική σας.

Κατά τα άλλα συμπαρατάσσομαι (ως σύνολο, γιατί επί μέρους συμφωνώ και με άλλους) με την άποψη του Δημήτρη @Deukalion .
 
Εγω συνηθως λείπω λίγες μέρες, οποτε Ερχετε η μαμά ή ο αδερφός μου, και ταΐζουν, τα ψάρια, τα δυο σκυλιά, τα δυο Μπάτζι, και το καναρίνακι μου.
Δεν τα δινω κάπου έξω για δυο λόγους, πρώτον ειναι άγνωστοι άνθρωποι σε αυτα, και φοβάμαι μην μου μαραζώσουν, και στρεσαρονται συνέχεια.
Τους δικούς μου τους γνωρίζουν αρκετά.
Δεύτερον δεν ξέρω κατα πόσον, θα ασχοληθούν, και πως, αν αρρωστήσουν, ή χρειαστούν κατι.Βεβαια και εγω γιατρός δεν ειμαι, αλλα σίγουρα θα ένδιαφερθώ περισσότερο.
Τουλάχιστον θα ενημερωθώ έγκαιρα, και θα πράξω ανάλογα.
 
Back
Top