Ασθένειες Προβλήματα μετά τις διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ θα σου πω το χειρότερο σενάριο που δεν νομίζω να προκύψει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τ χειρότερο λοιπόν σενάριο είναι να νεκρωθεί το πόδι και να πρέπει να κοπεί. Οπότε αν μαυρίσει κάποιο δάχτυλο και αν σταματήσει να αιματώνεται θα πρέπει άμεσα να πας σε κάποιον κτηνίατρο για να κοπεί το δάχτυλο. Να μην το αφήσεις! Εγώ έχω χάσει πουλάκι έτσι...
Ξαναλέω δεν πιστεύω πως θα συμβεί και γενικά απ τις φώτο δεν πιστεύω πως κινδυνεύει. Απ τη στιγμή που είναι και ζωηρή και τρώει και είναι μια χαρά. Απλά να την παρακολουθείς.

Στο μικρό ξεκίνησες θεραπεία με betadine?
 
Ναι στην μικρή της έβαλα betadine αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει κλουβί. Δεν υπάρχει χώρος να μπει ☹
 
Ναι στην μικρή της έβαλα betadine αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει κλουβί. Δεν υπάρχει χώρος να μπει ☹
Προσπάθησε να έχεις πολύ καθαρό το κλουβί για να μην κολλήσει και το άλλο. Δλδ θα πλένεις κάθε μέρα το κλουβί καλά, και κυρίως τις πατήθρες! Για να αποφύγεις την μετάδοση του ιού και στο άλλο.
 
Εγώ πάλι στη 2 η περίπτωση δεν θα απέκλειαν την ευλογιά και θα απομόνωνα το πουλάκι άμεσα, απολυμαίνοντας όλα τα κλουβιά και τα συναφή, και θα έβαζα κουνουπιέρες επίσης.
Στο ίδιο πουλάκι καλό θα ήταν να συνεχίσεις bedadine και ίσως στην πορεία και κάποια αντιβίωση από του στόματος για να προλάβεις δευτερογενείς λοιμώξεις.
Εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά
 
Σίτες κτλ έχω ήδη Γιάννη.
Ε με το άνοιξε κλείσε καταφέρνουν και περνάνε τα άτιμα τα κουνούπια δυστυχώς! Περιμένουμε τις φώτο Λάμπρο! Εύχομαι περαστικά και στα 2 μικρούλια σου!
 
Σήμερα δεν έβγαλα.Αύριο δυστηχώς τώρα θα επιχειρήσω ξανά
Από διάθεση όμως πως είναι; Πως τις βλέπεις (δε ξέρω είναι και τα 2 κορίτσια; 😛 ); Αυτό που έπαθε ατύχημα όσο έλειπες πως είναι;
 
Ορεξάτο αρκετά και το ένα και το άλλο.Αυτό με την υποψία ευλογιάς ίσως είναι αρσενικό δεν ξέρω
 
Το σπυρί πότε φεύγει συνήθως;Γιατί εμένα βλέπω σχεδόν έχει φύγει.Βέβαια δεν ξέρω πόσες μέρες το είχε γιατί η μητέρα μου δεν το είχε δει αλλά και εγώ δεν το είδα για μεγάλο όταν το πρωτοείδα. Πάντως σε 3 μέρες να φεύγει τόσο σύντομα;
 
Πριν η υποψία γίνει βεβαιότητα βάλε αντισηπτικό και όλα θα πάνε καλά.
Σε κάθε περίπτωση δεν θα του κάνει κακό, αλλά καλό.
 
Έχω ήδη βάλει Γιάννη. Καλύτερα δεν είναι; Πάντως σήμερα το είδα τα τσίμπαγε λίγο τα ποδαράκια.Βλέπεις ακαρίαση;
Εδώ είναι τα πόδια άλλου πουλιού που επίσης τα τσίμπαγε λίγο.

ακαρίαση.webp

Βλέπετε ακαρίαση; Και αυτή τα τσίμπαγε τα ποδαράκια.
Τον Αύγουστο είχα βάλει για 7 ημέρες epithol και δείξανε καλύτερα.
 
Αυτό το δεύτερο Λάμπρο έχει ένα φούσκωμα στο πίσω δάκτυλο ή παραπλανά η φωτογραφία;
Τι αλοιφή βάζεις; Μήπως η αντισηψία ξηραίνει το δέρμα γι αυτό ξύνονται; Χρησιμοποιείς κάτι που να τα ενυδατώνει κιόλας;
 
Η πατούσα του είναι λίγο έτσι. Όχι δεν βάζω κάτι για ενυδάτωση
 
Στο δεύτερο έβαλα λίγο novaquasol σήμερα αλλά λέω να βάλω πάλι λίγο epithol γιατί η πρώτη είναι λίγο πιο παχύρευστη νομίζω. Στο πρώτο έβαλα betadine και μετά fucidin.
 
Στο δεύτερο έβαλα λίγο novaquasol σήμερα
Μια χαρά την βρίσκω αυτήν. Αν την βρίσκεις παχύρευστη να την δουλεύεις πρώτα λίγο στα δάχτυλά σου και να βάζεις και πολύ μικρή ποσότητα.
. Στο πρώτο έβαλα betadine και μετά fucidin.
Τι betadine; υγρό; αυτό ξηραίνει το δέρμα. Καλύτερα να χρησιμοποιείς την αλοιφή. Η fucidin είναι κάπως μαλακτική επίσης αλλά "βαραίνει" συν τω χρόνω. Κι απ' αυτήν πολύ μικρή ποσότητα αν την συνεχίσεις.
Θα είχες καλύτερα αποτελέσματα αν τους έπλενες τα πόδια πριν τις εφαρμογές.
Επίσης σκούρα πράσινα λαχανικά δίνεις για Α;
Δίνεις αυγό αυτή την εποχή; Ίσως θα έπρεπε να το περιορίσεις λιγάκι.
 
Μάλλον novaquasol έπεσε πολύ.
Στο άλλο fucidin αλοιφή. Δεν τα ξεπλένω όμως τα ποδαράκια όντως απλά την βάζω με μπατονέτα στο σημείο του σπυριού.
Λαχανικά είχα μια βδομάδα να δώσω γιατί είχαμε τρεχάματα όλοι γενικά και δεν πήγα λαική. Σήμερα τους έβαλα γλυστρίδα και πήρα και μπρόκολο να τους βάλω κάποια άλλη μέρα.Αυγοτροφή περίπου 3 φορές βάζω λόγω του ότι αυτά περνάνε πτερρόροια. Τελειώνει όμως γιατί τώρα φτάσανε στο κεφάλι. Με τα ενήλικα έχω θέμα. Τα αρσενικά έχουνε πτερρόροια ενώ τα δυο θηλυκά μάλλον ξεκίνησαν σταμάτησαν κάτι περίεργο συμβαίνει.
 
Back
Top