Ασθένειες Προβλήματα μετά τις διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στο άλλο fucidin αλοιφή. Δεν τα ξεπλένω όμως τα ποδαράκια όντως απλά την βάζω με μπατονέτα στο σημείο του σπυριού.
Είναι τεράστια η διαφορά στο αποτέλεσμα αν πλένεις πριν τα πόδια τους (και τα στεγνώνεις βέβαια). Οι αλοιφές της προηγούμενης μέρας έχουν μείνει στους πόρους του δέρματος και έχουν χάσει και την θεραπευτική ισχύ τους, απλά επιβαρύνουν χωρίς όφελος.
Επίσης μην κάνεις απλή επίθεση των αλοιφών αλλά μαλακό μασάζ, να εισχωρήσουν και σε κατώτερες στοιβάδες του δέρματος.
Εντάξει προσπάθησε όσο μπορείς να αυξήσεις τα λαχανικά, η γλυστρίδα είναι κορυφαία, παίρνουν κι από κει πρωτεΐνες.
Για την Α δες εδώ ποια έχουν περισσότερη (κάτω-κάτω).
 
Τον Αύγουστο που έβαζα epitholπάντα τα έβαζα πριν και κάνανε μπάνιο. Τώρα απλά αυτό με την ευλογιά το φοβάμαι μην κολλήσει και το άλλο το μικρό γιαυτό δεν τα βάζω να μοιράζοντε μπανιέρα.Βέβαια μοιράζοντε ταίστρες και ποτίστρες η μπανιέρα με μάρανε; Μασάζ τους κάνω όταν βάζω epithol αλλά δεν μπορώ να τα κρατάω και ώρα γιατί χτυπιούντε και μετά από ένα λεπτό ανοίγουν το στόμα και φοβάμαι μη μου μείνουνε.
Και αυτή τη φορά επίσης λόγω δουλειάς βάζω μεσημέρι όχι σούρουπο ☹
 
Λάμπρο, στο πρώτο δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό, σε μερικές ημέρες θα έχει φύγει εντελώς.

Στο δεύτερο, τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείς; Ελέγχεις το βάρος του, έχεις δει τελευταία εάν έχει λίπος στην κοιλιά; Ποια είναι η ηλικία του πουλιού; Η διατροφή του ποια είναι;
 
Το δεύτερο ίδια ηλικία με το πρώτο.5 μηνών είναι και είναι λίγο πιο παχύ από το πρώτο.
Ξύλινες πατήθρες σαν της Αλίκης.
 
Βάλε δύο διαφορετικής διαμέτρου πατήθρες, καθημερινά μπάνιο, μετά το μπάνιο συνέχισε την Νοβακουασολ, δινε μια πολυβιταμίνη και το μπρόκολο. Για 7 ημέρες τουλάχιστον και μετά ενημέρωσε αν θέλεις το θέμα με φωτογραφίες

Υ. Γ. την κρέμα να την βάζεις με τα δάχτυλα (δείκτης αντίχειρας) κάνοντας ένα ελαφρύ μασάζ για λίγο, φροντίζοντας να περάσεις από κάθε περιοχή του ποδιού και κυρίως από κάτω.
 
Είναι διαφορετικής διαμέτρου Σταύρο. Εσύ βλέπεις ακαρίαση; Πιστεύεις καλύτερα novaquasol από epithol?
 
Τον Αύγουστο που έβαζα epitholπάντα τα έβαζα πριν και κάνανε μπάνιο. Τώρα απλά αυτό με την ευλογιά το φοβάμαι μην κολλήσει και το άλλο το μικρό γιαυτό δεν τα βάζω να μοιράζοντε μπανιέρα.Βέβαια μοιράζοντε ταίστρες και ποτίστρες η μπανιέρα με μάρανε; Μασάζ τους κάνω όταν βάζω epithol αλλά δεν μπορώ να τα κρατάω και ώρα γιατί χτυπιούντε και μετά από ένα λεπτό ανοίγουν το στόμα και φοβάμαι μη μου μείνουνε.
Λάμπρο, σε υποψία ευλογιάς δεν μπορεί να μοιράζονται τα ίδια σκεύη και τον ιδιο χώρο. Εκτος απο αιματογενως, μεταδίδεται και με τα σωματικά υγρά. Πρεπει να τα χωρίσεις.
 
Εσύ βλέπεις ακαρίαση;
Όχι, δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Υποθέτω ότι προέρχεται από ελλιπή διατροφή και πιστεύω ότι θα βοηθήσει το μπάνιο, η άσκηση και η πολύ καλή υγιεινή των ποδιών.
Πιστεύεις καλύτερα novaquasol από epithol?
Σε αυτή την κατάσταση πιστεύω πως ναι. Μια τύπου bepanthol ή καλύτερα η novaquasol ή ακόμη και μια καλλυντική κρέμα προσώπου με προβιταμίνη Α χωρίς άρωμα, είναι καλές. Καλό μασάζ χωρίς πολύ πίεση, σε καθαρά πόδια. Επίσης, φρόντισε η πολυβιταμίνη να είναι ενισχυμένη με βιταμίνες Α και Ε.

Τέλος, όχι πολλά λιπαρά στη διατροφή του. Την πολύ καλή καθαριότητα την θεωρώ δεδομένη στη δική σου περίπτωση καθώς έτυχε να δω φωτογραφίες των πουλιών σου, αλλά πρέπει να αναφερθεί και αυτό.
 
Εντάξει αποστειρωμένα δεν τα έχω. Όσο μπορώ καθαρίζω. Πολυβιταμίνες δεν βάζω αλλά θα βάλω. Τώρα ίσως με πολύ λιπαρούς σπόρους και αυγό να το έχω παρακάνει.Βέβαια το συγκεκριμένο πουλάκι είναι η κουτσομύτα που προτιμάει τους λιπαρούς όπως και κάθε πουλάκι αλλά συνήθως με τουμπάρουνε και εκεί που λέω άσε το μείγμα λίγο παραπάνω να φύγει όλο το κέχρι βάζω και άλλη κουταλιά μείγματος.
 
Σταύρο, έχει να κάνει με την απορρόφηση της Α;
Όχι απαραίτητα με παθολογικό πρόβλημα. Η έλλειψη όμως για όποιο λόγο, μειώνει την ανθεκτικότητα του δέρματος και ειδικά στις περιοχές που καταπονείται περισσότερο με αποτέλεσμα να ανοίγει.

Από την άλλη, ενισχύοντας τη διατροφή του με βιταμίνη Α για ορισμένο χρονικό διάστημα, βοηθάς το δέρμα να γίνει περισσότερο ανθεκτικό στα σημεία των πιέσεων.

Βέβαια, εγώ κάνω απλώς μια υπόθεση με βάση την οποία προτείνω κάποια πράγματα εντελώς προληπτικά, γιατί απ' ό,τι φαίνεται στη φωτογραφία δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Απλά είναι καλό να γίνει για να προλάβει την ποδοδερματίτιδα.
Τώρα ίσως με πολύ λιπαρούς σπόρους και αυγό να το έχω παρακάνει
Λάμπρο, πρέπει να ελαφρύνει το πουλί. Δεν χρειάζεται πλέον πολύ πρωτεΐνη (είναι επίσης επιβαρυντικός παράγοντας), ούτε πολλά λιπαρά. Και στο συκώτι θα του κάνεις καλό, αλλά και στη διατήρηση του σωστού βάρους.
 
Κατάλαβα Σταύρο απλά την πτερρόροια δεν την έχει τελειώσει τελείως γιαυτό τους δίνω και λίγο με το παραπάνω πράγματα. Την βιταμίνη Α το καταλαβαίνω αλλά την Ε γιατί την προτείνεις;
 
Επίσης για το δέρμα. Προσοχή, μόνο για ορισμένο χρονικό διάστημα και όχι περισσότερο από την προτεινόμενη δοσολογία, γιατί επιβαρύνουν το συκώτι.
 
Επίσης για το δέρμα. Προσοχή, μόνο για ορισμένο χρονικό διάστημα και όχι περισσότερο από την προτεινόμενη δοσολογία, γιατί επιβαρύνουν το συκώτι.
Να συμπληρώσω ότι η Ε βοηθάει στην οξυγόνωση των ιστών και είναι υποβοηθητική του μεταβολισμού της Κ (επειδή είχες και την ρήξη ιστών με μεγάλη αιμορραγία). Η Ε είναι λιποδιαλυτή γι' αυτό μόνο μέσω της αυγοτροφής μπορείς να την δίνεις. Διατροφικά για το που βρίσκεται, μπορείς να ρίξεις και πάλι μια ματιά στο πινακάκι που σου έβαλα στην αρχή.
 
Η τραυματίας έχει τα μαύρα της τα χάλια. Όσον αφορά τον τραυματισμό καλά σχετικά αλλά μαδιέται ή από πύρωμα ή από ακάρεα δεν ξέρω.
Η μικρή με την υποψία ευλογιάς όλα καλά το σπυράκι έφυγε.
 
Όσον αφορά τον τραυματισμό καλά σχετικά αλλά μαδιέται ή από πύρωμα ή από ακάρεα δεν ξέρω.
Συνεχίζεις να της βάζεις κάποια κρέμα;Και όσο αφορά το μάδημα, γιατί να έχει ακαρεα;δεν τα ψεκαζεις προληπτικά;

Η μικρή με την υποψία ευλογιάς όλα καλά το σπυράκι έφυγε.
Τουλάχιστον κάτι καλό είναι και αυτό. 🙂
Άντε περαστικά να'ναι.
 
Back
Top