Αναπαραγωγή Προσπάθεια ζευγαρώματος των καναρινιών μου

Η κανάρα μου άρχισε πάλι να γεννάει αυγά.
Τι να κάνω για να αποφύγω και άλλη γέννα λ; δεδομένου πως έχει βγάλει εις πέρας ήδη 3 γέννες και δεν θα ήθελα να κουραστει άλλο η καημένη
Εφόσον στο κλουβί δεν υπάρχει / υπήρχε πρόσφατα ο αρσενικός, δλδ αν τα αυγά είναι σχεδόν σίγουρα άσπορα κάνε ό,τι σου είπαν
Άφησε την να κάνει τα αυγά της και μετά από 2-3 ημέρες άρχισε να απομακρύνεις 1 κάθε ημέρα, στο τελευταίο αυγό θα απομακρύνεις και την φωλιά.
Αν όμως θεωρείς ότι τα αυγά είναι ένσπορα, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να αφαιρείς το κάθε αυγό από τη φωλιά άμεσα (όσο το δυνατό) από τη γέννησή του, έστω κι αν δεν έχεις ψεύτικα αυγά. Σε αυτήν την περίπτωση προμηθεύεσαι ψεύτικα αυγά από αύριο που θα είναι ανοιχτά τα καταστήματα.
 
Ο αρσενικός ειναι ενα μηνα και βαλε εκτός.
Δηλαδή για ποιο λογο τα αφαιρουμε ενα ενα και όχι όλα μαζί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δηλαδή για ποιο λογο τα αφαιρουμε ενα ενα και όχι όλα μαζί;
Αφαιρούμε τα αυγά και βάζουμε ψεύτικα, μετά αφήνουμε να επωάσει τα ψεύτικα για μερικές ημέρες.
Όσο περνάνε οι ημέρες η κανάρα καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει ζωή στα αυγά, αφαιρώντας τα αυγά ένα ένα την βοηθάμε να χάσει το ενδιαφέρον της για τα αυγά και την φωλιά.
Έτσι βγαίνει από την φάση της αναπαραγωγής.
 
Καλημέρα σας
Ακολουθησα ολες τις οδηγιες και φενεται πως ολα πηγαν καλα.γιατι βλεπω την καναρα γεματη διαθεση και ενέργεια!
Εχω όμως ενα αλλο προβλημα.
Ενα απο τα μικρα χθες δεν ηταν καλα και μεχρι το απόγευμα πεθανε.
Σήμερα βλεπω αλλο ενα σε αυτή την κατασταση.
Τι μπορώ να κανω για να το γλυτώσω;
Πάντως αυγο φρεσκο εφαγε σήμερα το πρωί δεν μπορω να πω.
 

Συνημμένα

  • received_574049697701883.webp
    received_574049697701883.webp
    156,6 KB · Προβολές: 21
  • received_350618553917317.webp
    received_350618553917317.webp
    125,1 KB · Προβολές: 20
Πηγα λοιπόν σε εναν κτηνιατρο(μιας και στη περίοχη δεν υπάρχουν πτηνιατροι και γενικότερα καποιος κτηνιατρικής που να εχει και καποια γνωση στα πουλια).
Και μου εδωσε baitril το οποίο το ειχε σε μπουκαλια του λιτρου και μου εβαλε σε σύριγγα.
Εβαλα 3 σταγόνες σε καθε ποτηστρα των 50ml.
Επραξα καλως;
[automerge]1657783900[/automerge]
Επειδή όμως βλέποντας τον ασθενη μας θεωρω πως δεν θα μπει στον κοπο να παει μεχρι την ποτίστρα το επιασα και του εβαλα ατο στομα την ποτηστρα για να πιει.
 

Συνημμένα

  • received_1692724481086427.webp
    received_1692724481086427.webp
    187,5 KB · Προβολές: 20
@pikos apikos , το πουλάκι πόσων ημερών είναι; Είχες βεβαιωθεί ότι τρεφόταν επαρκώς από μόνο του;
Ειναι 40 ημερών.
Ειχε ξεκινήσει και ετρωγε και σπόρους.κανονικα ετρωγε και αυγό φρεσκο απο οταν γεννηθηκαν
 
Από το πρωι ανα δυο ωρες του έδινα νερό που ειχα μεσα baitril.
Πριν λίγο που πηγα να ξαναδωσω φενοταν πολυ καλυερα.
Το επιασα στα χερια μου να του δώσω ξανα νερο ικαι καθως επινε μερικές σταγόνες μου πεθανε στα χερια.
 

Συνημμένα

  • received_995538681133794.webp
    received_995538681133794.webp
    94,3 KB · Προβολές: 20
  • received_389659886565685.webp
    received_389659886565685.webp
    87,8 KB · Προβολές: 20
Επειδή καθε πρωι και καθε απόγευμα περνω πολυ ωρα μαζι τους που πινω καφε και υα παρατηρώ,με βεβαιότητα λεω πως δεν ειναι απο φαγητό.
Τρωνε και φτεσκο αυγό βρασμενο απο κοτες δικες μου και οχι απο σούπερ μάρκετ και σπόρους Manitoba ţ3 platino.
Και μηλο δυο φορες την εβδομάδα για 1 ωρα περίπου που τους εβαζα ειδα οτι ταιμπουσαν κακονικα.
 
Πως να καταλαβω;
Ας μας πουν τα παιδιά εδω που ξέρουν καλύτερα και εχουνε περισσότερες εμπειρίες.
Εχω το μειονεκτήμα πως η περιοχή μου δεν εχει καποιον πτηνιατρο ή καποιον κτηνιατρο με μια σχετική εμπειρία σε πουλια
 
@pikos apikos το καλύτερο θα ήταν επιτακτική επίσκεψη σε πτηνιατρο γιατί μπορεί να ήταν τα άμοιρα φορείς ασθένειας, ώστε να προστατέψεις αυτά που έχεις. Αλλά εάν δεν υπάρχει πτηνιατρος ...Μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν.
[automerge]1657803936[/automerge]
Οι εμπειρότεροι σίγουρα θα έχουν κάτι παραπάνω να σου πουν. Κρίμα πολύ για τα πουλακια. ☹️
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή καθε πρωι και καθε απόγευμα περνω πολυ ωρα μαζι τους που πινω καφε και υα παρατηρώ,με βεβαιότητα λεω πως δεν ειναι απο φαγητό.
Τρωνε και φτεσκο αυγό βρασμενο
Ωραία. Πόση ώρα αφήνεις το αυγό στο κλουβί;

Υ.Γ.
αυγό βρασμενο απο κοτες δικες μου και οχι απο σούπερ μάρκετ
Και τα δύο έχουν το ίδιο ποσοστό πρωτεΐνης. Κανένα από τα δύο δεν υπερτερεί συγκριτικά για το λόγο που δίνουμε αυγό σε ένα καναρίνι. 🙂
 
Ωραία. Πόση ώρα αφήνεις το αυγό στο κλουβί;

Υ.Γ.

Και τα δύο έχουν το ίδιο ποσοστό πρωτεΐνης. Κανένα από τα δύο δεν υπερτερεί συγκριτικά για το λόγο που δίνουμε αυγό σε ένα καναρίνι. 🙂

Τους βαζω το αυγό το πρωί και το περνω το μεσημέρι οτι εχει απομέινει.λογο και της ζέστης για να μην αλείιωθει και κανει προβλήματα στα πουλιά
 
Το αυγουλάκι 1 ώρα max ειδικά τώρα με τη ζέστη χαλάει πολύ γρήγορα και μπορεί να επηρεάσει κατά πολύ ένα πουλάκι στα εντερικά, ειδικά τόσο μικρό!
Για να είσαι σίγουρος άστο 40 λεπτά με μια ώρα και βγάλε το εγώ προσωπικά το κομματιαζω και βάζω από μια κουταλιά του γλυκού στα καθένα, έτσι και το τρώνε όλο (μερικές φορές αφήνουν λίγο) και δεν κινδυνεύω από μύκητες, βακτήρια και παράσιτα γενικα, αν και το βγάζω μια ώρα μετά πάντα.
Παραπάνω από δύο ώρες όπως και να έχει θεωρώ πως είναι αρκετό για να αλλοιωθεί.
 
Back
Top