Αναπαραγωγή Πρωτάρηδες το ζευγαράκι μου Ringneck, πρωτάρης κι εγώ

Cessna172

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2017
Μηνύματα
50
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Το ζευγάρι ρινκνεκ που έχω ζευγαρωσαν για πρώτη τους φορά και έχουμε τα πρώτα 2 αυγά στην φωλιά τους! Πως μπορώ να τους βοηθήσω με την διατροφή τους; Τους δίνω ηλιοσπορο, φρούτα, λαχανικά αναμεικτα και αυγό. Έχω βάλει και ένα σκευασμα στο κλουβί, αντί για σουπιοκοκκαλο, για να το τρώνε και να περνουν ασβέστιο. Δεν το βλέπω όμως να το έχουν φάει. Πρωτάρηδες το ζευγαράκι μου πρωτάρης και εγώ
 
Να σου ζήσει το ζευγάρι σου και με το καλό να δεις νεοσσούς!
Πάρε ένα σουπιοκόκκαλο μεγάλου μεγέθους και πάντα να υπάρχει στο κλουβί. Τώρα εφ΄όσον η διατροφή απ' όσα διαβάζω είναι κάπως ελλιπής, αγόρασε ένα υγρό σκεύασμα ασβεστίου και πρόσθεσε στο νερό της για 3-4 μέρες συνεχόμενες.
Το κλουβί των πουλιών που βρίσκεται; έχουν άμεση έκθεση σε ηλιακή ακτινοβολία κατά διαστήματα;
Τι <Link Removed>τους έχεις βάλει; Σε σχήμα L ; Έχει σκάλα εσωτερικά για να αναρριχώνται στην τρύπα;
Διάβασε και ένα <Link Removed>, να πάρεις μια ιδέα και κουράγιο :)
Τώρα για σωστή διατροφή γενικά, διάβασε<Link Removed>.
Απάντησε στις ερωτήσεις και θα τα λέμε αναμένοντας τα πιτσιρίκια.
 
Γειά σου Μαρία! Η φωλιά τους είναι πολύ μεγάλη, χωράνε άνετα και οι 2 γονείς! Είναι βαθιά και έχω βάλει ένα κομμάτι μεταλλικό πλέγμα για το σκαρφαλωμα, και μια πατηθρα ξύλινη δίπλα απο την είσοδο. Έχουν ήλιο και ησυχία. Ασβέστιο πόσο βάζω μέσα στο νερό τους; Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφία από την φωλιά τους.
 
Δείτε την φωλιά με τα αυγά μέσα. Σήμερα πάντως ήρθε το τρίτο αυγό, και περιμένω να έρθει η τρίτη για να συμπληρώσω τις ελλείψεις στην διατροφή της μαμάς.

image-V.webp

Καλα γεννητουρια εύχομαι! Το nickname εχει σχεση με το αληθινο;
Ναι έχει. Προσπάθησα να πάρω πτυχίο χειριστη παλαιότερα αλλά με πρόλαβε η κρίση και πρόλαβα να γράψω μόνο κάπου 40 ώρες πτήσης
 
Σήμερα λοιπόν η 'Λιλι' έκανε το τρίτο της αυγό. Λογικά λοιπόν Τρίτη θα πρέπει να κάνει το επόμενο με βάση αυτά που έχω διαβάσει. Αν την Τρίτη όμως δεν έρθει άλλο αυγό αυτό σημαίνει ότι σταμάτησε η ωοτοκια της; Οπότε θα αρχίσει να πυριαζει αυτά που έχει στην φωλιά;
 
Αν την Τρίτη όμως δεν έρθει άλλο αυγό αυτό σημαίνει ότι σταμάτησε η ωοτοκια της; Οπότε θα αρχίσει να πυριαζει αυτά που έχει στην φωλιά;
Λογικά ναι, μέχρι στιγμής περνάει κάποιες ώρες μέσα στην φωλιά;
 
Λογικά ναι, μέχρι στιγμής περνάει κάποιες ώρες μέσα στην φωλιά;
Να σου πω δεν ξέρω αν κάθεται μέσα στην φωλιά γιατί πάω και τα βλέπω μόνο όταν πάω να βάλω τροφή και νερό για να μην τα ενοχλώ. Όσο είμαι εκεί πάντως μπαινοβγαινει στην φωλιά και μια δυο φορές έμεινε μέσα χωρίς να βγει

IMG_20170501_150031.webp
 
Όπως βλέπετε σήμερα ξεκίνησε να πυριαζει τα αυγά της η λιλι. Από εδώ και πέρα τι κάνω; Πότε μπορώ να δω αν είναι ενσπορα;
 
Μετά τις 7-10 μέρες. Ξέρεις να κάνεις ωοσκόπηση;
Όχι δεν έχω κάνει ποτέ. Γενικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με γέννες παπαγάλων οπότε ότι συμβουλή έχετε είναι καλοδεχουμενη
 
Αυτή είναι η θηλυκή σου; Είναι lutino ή απλά κίτρινη; Το άλλο τι χρώμα είναι;
 
Αυτή είναι η θηλυκή σου; Είναι lutino ή απλά κίτρινη; Το άλλο τι χρώμα είναι;
Ναι αυτή είναι! Νόμιζα ότι lutino λέγονται τα κίτρινα! Αυτό ακριβώς το χρώμα είναι δεν έχει άλλο πουθενά! Έχουμε παίξει αρκετά μαζί και δεν έχω δει άλλο χρώμα πάνω της. Ο μπαμπάς είναι πράσινος με ελάχιστο ίχνος κίτρινου
 
Αν έχουν κόκκινα μάτια.
Τότε όχι δεν είναι lutino. Να σε ρωτήσω, τώρα που άρχισε να πυριαζει εγώ τι πρέπει να κάνω; Θα την τα'ι'ζει ο αρσενικός τώρα όσο κάθεται στα αυγά ή θα βγαίνει για λίγο μόνη της για να φάει;
 
Οπωσδήποτε θα την ταΐζει ο αρσενικός. Αλλά μπορεί και να βγαίνει και λιγάκι.
Όταν πλησιάζουν οι τελευταίες μέρες για να σκάσουν τ' αυγά, πρόσεξε να έχει αρκετή υγρασία το περιβάλλον.
 
Οπωσδήποτε θα την ταΐζει ο αρσενικός. Αλλά μπορεί και να βγαίνει και λιγάκι.
Όταν πλησιάζουν οι τελευταίες μέρες για να σκάσουν τ' αυγά, πρόσεξε να έχει αρκετή υγρασία το περιβάλλον.
Να έχει υγρασία το περιβάλλον; Πως θα το προσέξω αυτό; Μήπως εννοείς να μην έχει υγρασία το περιβάλλον;
 
Back
Top