Αναπαραγωγή Πρόωρη ωοτοκία

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Το νεαρότερο από τα θηλυκά καναρίνια μου σήμερα έκανε το πρώτο της αυγό χωρίς να έχει προηγηθεί διατροφική προετοιμασία.
Η διατροφή της περιλαμβάνει:
  • τους premium σπόρους της Deli Nature
  • φρούτα/λαχανικά (2 φορές την εβδομάδα)
  • extra σπόρους (camelina, foniopaddy, chia) μια φορά την εβδομάδα
  • και πιο σπάνια αυγό/αυγοτροφή
Τι να κάνω;
Να της βάλω φωλιά;
Να την ενώσω με το αρσενικό; ( Μεταξύ τους υπάρχει το σύνηθες αδιαφανές χώρισμα.)
Τα καναρίνια βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο.
 
Το νεαρότερο από τα θηλυκά καναρίνια μου σήμερα έκανε το πρώτο της αυγό
Θα σου πω εγώ τι θα έκανα. Θα της έβαζα φωλιά και νήμα να την στρώσει. Να κάνει εκεί τα αυγουλάκια της τα άσπορα (εννοείται δίνεις ασβέστιο ξέρεις 😉 )
Μεταξύ τους υπάρχει το σύνηθες αδιαφανές χώρισμα
θα έβαζα το χώρισμα με το κάγκελο να βλέπονται με το αρσενικό, θα έκανα μια μίνι διατροφική προετοιμασία με αυγοτροφή, έξτρα σπόρους και λαχανικά και φρούτα σχεδόν καθημερινά, θα την άφηνα να τα κλωσήσει για 15 μέρες έτσι ώστε να έχει όλο το χρόνο να πυρώσει και το ταίρι της, και μετά θα έβγαζα φωλιά να κόψω αντιδράσεις.

Μην την ενώσεις από τώρα. Ούτε καν γνωρίζονται... Άστη μόνη της να τα κλωσήσει και κέρδισε χρόνο! Ούτως ή άλλως και έτοιμο αρσενικό να έχεις και να ζευγαρώσουν τα αυγά άσπορα θα βγουν.
 
θα έβαζα το χώρισμα με το κάγκελο να βλέπονται με το αρσενικό, θα έκανα μια μίνι διατροφική προετοιμασία με αυγοτροφή,
Χρειάζεται να ''δώσω'' και κάποια βιταμίνη στο αρσενικό πέραν της αυγοτροφής;
Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να μεταφέρω το ζευγάρι σε εσωτερικό χώρο;
 
Έχεις ένα έτοιμο για αναπαραγωγή θηλυκό...
Αν έχεις ένα το ίδιο έτοιμο αρσενικό ή θα είναι έτοιμο σε δυο περίπου εβδομάδες τότε μπορείς εφ' όσον το επιθυμείς να μπεις σε αναπαραγωγική διαδικασία...
χωρίς να έχει προηγηθεί διατροφική προετοιμασία
Λαθεμένα πιστεύουμε πως αυτό από μόνο του είναι αρκετό... και η απόδειξη παρουσιάζεται εδώ μπροστά μας.
Όταν στο θηλυκό έχει ωριμάσει οργανικά μέσα του η αναπαραγωγή... Τότε θα την ξεκινήσει, είτε το θέλουμε είτε όχι.
Η καλή διατροφική "προϊστορία" του θα το βοηθήσει να μπει και να βγει από αυτή χωρίς οργανική επιβάρυνση, απώλειες κλπ...
Επίσης η περίπτωση είναι μια περίτρανη κατάρριψη ημερομηνιών και ανθρωπίνων προθέσεων.
Τα σημάδια τα πουλιά μας τα δείχνουν νωρίς... και πρέπει να τα διαβάζουμε σωστά...
Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να μεταφέρω το ζευγάρι σε εσωτερικό χώρο;
Ασφαλώς και όχι...
Δεν υπάρχει κανένας λόγος για μετακίνηση των πουλιών...
Το κρυαδάκι που υπάρχει υπερκαλύπτεται από τη μητέρα και εφ' όσον βοηθά κι ο πατέρας των πουλιών θα μεγαλώσουν κανονικά...
Πρώιμα κάπως, αλλά κανονικά.
Κι εμείς μαζί με σένα.. Θα τα καμαρώνουμε.
Χρειάζεται να ''δώσω'' και κάποια βιταμίνη στο αρσενικό πέραν της αυγοτροφής;
Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να μεταφέρω το ζευγάρι σε εσωτερικό χώρο;
Αν έτρωγε το ίδιο καλά με το θηλυκό δεν χρειάζεται...
Ίσως για τη δική σου "ανασφάλεια" να δώσεις βιταμίνη Ε με σελήνιο όμως... "συνοδευτικά".
Και ασφαλώς βάλε φωλιά όπως έγραψε και ο Βασίλης
Βάλε φωλιά και ένωσε αν έχεις έτοιμο αρσενικό.
Κι εγώ αυτό θα έκανα...
 
Στη θέση σου θα έκανα σήμερα, αυτήν τη στιγμή τα ακόλουθα:
Θα έβαζα φωλιά με τσόχα, στρωμένη απο εμένα με νήμα και λίγο βαμβάκι, πιο πολύ στο κέντρο. Θα πίεζα την επικάλυψη της φωλιάς με ενα ακτινίδιο, λεμόνι... Κάτι για να κάνει μια ευρεία γούβα. Θα πρόσθετα το αυγό μαρκαρισμενο με μαρκαδόρο ή ένα ψεύτικο αυγό αν το δικό. Της έχει καταστραφεί. Θα ένωνα το ζευγάρι επιτόπου, βάζοντας πολλές ταίστρες και πολύ και πολυποίκιλο φαγητό. Θα άφηνα ένα κλαράκι σε κατάλληλη θέση για ζευγάρωμα. Θα τα άφηνα έπειτα στην ησυχία τους, αλλά θα τους παρείχα φως για μερικές ώρες ακόμα, ώστε να προλάβουν να γνωριστούν, να ζευγαρώσουν κλπ
Καλούς απογόνους! Ίσως σε αυτή τη γέννα να μην ειναι πολλοί, αλλά θα ειναι καλοταισμενοι και παχουλούτσικοι.
ΎΓ. Το αυριανό αυγό, έστω κι αν ζευγαρώσουν σήμερα πιθανά θα ειναι άσπορο. Από μεθαύριο όμως οι πιθανότητες γονιμοποίησης αυξάνονται.
 
Τα σημάδια τα πουλιά μας τα δείχνουν νωρίς... και πρέπει να τα διαβάζουμε σωστά...
Θα είχες την καλοσύνη να μας πεις ποια ειναι τα σημάδια αυτά που δεν αναγνώστηκαν σωστά από τον Αλέξανδρο;
 
Δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνει αυγό και α
Θα είχες την καλοσύνη να μας πεις ποια ειναι τα σημάδια αυτά που δεν αναγνώστηκαν σωστά από τον Αλέξανδρο;
Το πιο πιθανό είναι το θηλυκό να προσπαθουσε να βγάλει τα φτερά του για να κάνει φωλιά αν δεν είχε κάτι άλλο να μαδησει.
 
Επίσης η περίπτωση είναι μια περίτρανη κατάρριψη ημερομηνιών και ανθρωπίνων προθέσεων.
Αναμφίβολα...
Ίσως για τη δική σου "ανασφάλεια" να δώσεις βιταμίνη Ε με σελήνιο όμως... "συνοδευτικά".
Αυτή τη βιταμίνη μπορώ να τη προμηθευτώ από κάποιο pet shop ζητώντας τη κατ' αυτό το τρόπο;
Αν, όμως, δεν είναι απαραίτητη η χορήγησή της (καθώς το αρσενικό τρέφεται με το καλύτερο δυνατό κατ' εμέ τρόπο) δεν σκοπεύω να τον ''φορτώσω'' με τέτοιου είδους σκευάσματα.
Και ασφαλώς βάλε φωλιά όπως έγραψε και ο Βασίλης
Έχει ήδη τοποθετηθεί.
 
Θα έβαζα φωλιά με τσόχα, στρωμένη απο εμένα με νήμα και λίγο βαμβάκι, πιο πολύ στο κέντρο.
Ακολούθησα αυτή τη διαδικασία τοποθετώντας τη κατ' αυτό το τρόπο ''στρωμένη'' φωλιά αλλά οι έντονοι καβγάδες του ζευγαριού με ανάγκασαν να ξανατοποθετήσω το χώρισμα.
 
Τα σημάδια τα πουλιά μας τα δείχνουν νωρίς... και πρέπει να τα διαβάζουμε σωστά...
Όντως είναι πιθανό να μη πρόσεξα κάτι αλλά σίγουρα δεν ήταν κάτι το σύνηθες για εμένα ή προφανές.
 
Το πιο πιθανό είναι το θηλυκό να προσπαθουσε να βγάλει τα φτερά του για να κάνει φωλιά αν δεν είχε κάτι άλλο να μαδησει.
Δεν βρήκα φτερά στο χώρο της ούτε παρατήρησε κάποια τέτοια απώλεια πάνω της.
 
Ακολούθησα αυτή τη διαδικασία τοποθετώντας τη κατ' αυτό το τρόπο ''στρωμένη'' φωλιά αλλά οι έντονοι καβγάδες του ζευγαριού με ανάγκασαν να ξανατοποθετήσω το χώρισμα.
Μήπως να ξαναδοκίμαζες πάλι το απόγευμα πριν πέσει το φως; Βέβαια αυτο θα εξαρτηθεί απο το πόσο έντονοι ήταν οι καυγαδες
 
Μήπως να ξαναδοκίμαζες πάλι το απόγευμα πριν πέσει το φως;
Τι να πω, δεν έχω ξαναντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση.
Βέβαια αυτο θα εξαρτηθεί απο το πόσο έντονοι ήταν οι καυγαδες
Το αρσενικό δεν μπήκε στη διαδικασία να τη ταΐσει αλλά πήρε μια ετοιμοπόλεμη στάση με συνέπεια να ακολουθήσει ένας σχετικά μικρός σε κλίμακα τσακωμός με ''νικητή'' το θηλυκό.
 
Δε νομίζω πως είναι τόσο περίεργο να μαλώνουν τις πρώτες στιγμές. Κι εμένα μου έχει τύχει αλλά μετά από κάποιες ώρες, μπορεί και πάνω από μέρα, ηρεμούν και όλα καλά.

Αν μπορείς να τα παρακολουθείς διακριτικά ώστε να προλάβεις κάποιον τραυματισμό (γιατί κι αυτό μπορεί να συμβεί) εγώ θα σου έλεγα να τα αφήσεις και μόνο αν ''σφάζονται'' να τα χωρίσεις.
 
Δε νομίζω πως είναι τόσο περίεργο να μαλώνουν τις πρώτες στιγμές. Κι εμένα μου έχει τύχει αλλά μετά από κάποιες ώρες, μπορεί και πάνω από μέρα, ηρεμούν και όλα καλά.
Ναι, είναι πιθανό να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και στη δική μου περίπτωση.
 
Θα είχες την καλοσύνη να μας πεις ποια ειναι τα σημάδια αυτά που δεν αναγνώστηκαν σωστά από τον Αλέξανδρο;
Το βασικότερο όλων είναι η ανησυχία της κανάρας.
Λίγες μέρες πριν την ωοτοκία πετάει στις μακρινές πατήθρες συνεχώς πάρα πολλές φορές την ημέρα. Για να μην προσθέσω τα κλασικά μαζεύει υλικό κλπ...
 
Το πιο πιθανό είναι το θηλυκό να προσπαθουσε να βγάλει τα φτερά του για να κάνει φωλιά αν δεν είχε κάτι άλλο να μαδησει.
Σωστά...
Οτιδήποτε χρήσιμο ως υλικό για τη φωλιά...
 
Μην την ενώσεις από τώρα. Ούτε καν γνωρίζονται...
αλλά οι έντονοι καβγάδες του ζευγαριού με ανάγκασαν να ξανατοποθετήσω το χώρισμα.
Το αρσενικό δεν μπήκε στη διαδικασία να τη ταΐσει αλλά πήρε μια ετοιμοπόλεμη στάση με συνέπεια να ακολουθήσει ένας σχετικά μικρός σε κλίμακα
Δεν μου αρέσει να λέω "τα έλεγα εγώ" αλλά... ιδού και η απόδειξη! Απολύτως φυσιολογική αντίδραση αρσενικού! Για εκείνον το θηλυκό είναι απλά μια ξένη. Δεν έχει γίνει κανένα η διαδικασία γνωριμία μεταξύ τους.

Επίσης η περίπτωση είναι μια περίτρανη κατάρριψη ημερομηνιών και ανθρωπίνων προθέσεων.
Τα σημάδια τα πουλιά μας τα δείχνουν νωρίς... και πρέπει να τα διαβάζουμε σωστά...
Δεν υπάρχει κανένας λόγος για μετακίνηση των πουλιών...
Το κρυαδάκι που υπάρχει υπερκαλύπτεται από τη μητέρα και εφ' όσον βοηθά κι ο πατέρας των πουλιών θα μεγαλώσουν κανονικά...
Πρώιμα κάπως, αλλά κανονικά.
Όντως τώρα; Δεν είναι δυνατόν να συμβουλεύεις να προχωρήσει σε αναπαραγωγή σε εξωτερικό χώρο όταν η μέγιστη θερμοκρασία φτάνει τους 11 βαθμούς. Αρχίζω να πιστεύω πως το κάνεις μόνο και μόνο για να διαφωνησεις. Συγγνώμη και λυπάμαι που το λέω αυτό αλλα αναγκάζομαι. Και δεν είναι το πρώτο θέμα που το έχω παρατηρήσει αυτό... όταν στο άρθρο σου για την εκτροφή αναφέρεις χαρακτηριστικά:
Η θερμοκρασία δεν θα πρέπει να πέφτει κάτω από τους 14-15 C για πολλές ώρες
Νομίζω πως δημιουργείται κάποια σύγχυση ίσως...

Αλέξανδρε μου και μαζί να τα έβαζες και να ζευγαρωναν με το κρύο που έχει λίγο θα έβγαινε απ τη φωλια η καναρα για να φάει θα κρυωναν τα αυγά. Άσε που ακόμα έχουμε 10 ώρες ημερήσιο φωτισμού που δεν αρκουν για να ταιστουν σωστά οι μικροί νεοσσοι. Εστω και αν ταιζουν και οι 2 γονεις. Όταν την άνοιξη η μέρα διαρκεί 13 ώρες και παραπάνω.
Είναι φυσιολογικό το θηλυκό να πυρωσε ευκολότερα και νωρίτερα από το αρσενικό, σύνηθες φαινόμενο, αλλά το να κάνουμε βιαστικες κινήσεις και να βγούμε μαζί 2 πουλί που δεν γνωρίζονται καν δε θα οφελησει κανέναν. Ούτε εσένα ούτε τα καναρινια σου. Τα οποία με τους τσακωμους και τις μάχες μόνο στρες θα αποκτήσουν και θα χαλάσει η σχέση μεταξύ τους.

Η καναρα καθισε στη φωλιά; Έκανε δεύτερο αυγό; Μπορεί το αυγό που είδες να ήταν απλά το πρώτο που κάνουν τα θηλυκά καναρινια πριν την κανονική ωοτοκια για να "καθαρίσει το σύστημα τους". Έτσι έλεγαν οι παλιοί καναριναδες τουλάχιστον. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει. Αν έκαστε στη φωλιά, αστη να γεννήσει βάλε της ψεύτικα αυγά να κλωσαει και κέρδισε χρόνο μέχρι να έρθει η κατάλληλη εποχή. 😉

Τέλος δε θεωρώ πως πρέπει να δώσεις κάποιο έξτρα σκευάσμα. Με τη διατροφή που τους παρέχεις το μόνο που είναι απαραίτητο είναι το ασβέστιο στο θηλυκό!
 
Back
Top