Αναπαραγωγή Πρόωρη ωοτοκία

Η αντικατάσταση ναι. Έπρεπε το αυγό να έχει βγει μόλις η κανάρα το γέννησε. Δλδ νωρίς το πρωί. Η ωοσκόπηση γιατί φαντάζει αδύνατη; :)
Αλίκη, το κλουβί βρίσκεται ήδη αρκετά ψηλά και η φωλιά στο πιο δυσπρόσιτο σημείο του.
Για να πάρω το αυγό πρέπει να κατεβάσω τη ζευγαρώστρα από εκεί που την έχω, να βάλω το χώρισμα και έπειτα να ξανατοποθετήσω το κλουβί στην αρχική του θέση.
Πιστεύω ότι η διαδικασία αυτή θα λειτουργήσει εις βάρος των όποιων πιθανοτήτων για θετικά αποτελέσματα.
 
Αλίκη, το κλουβί βρίσκεται ήδη αρκετά ψηλά και η φωλιά στο πιο δυσπρόσιτο σημείο του.
Για να πάρω το αυγό πρέπει να κατεβάσω τη ζευγαρώστρα από εκεί που την έχω, να βάλω το χώρισμα και έπειτα να ξανατοποθετήσω το κλουβί στην αρχική του θέση.
Χχμμ κατάλαβα... Τότε υπομονή και θα δείξει εν καιρώ. :)
 
Καλησπέρα.
Ο αρσενικός είναι ιδιαίτερα επιθετικός προς το θηλυκό όταν αυτό βγαίνει από τη φωλιά για να σιτιστεί.
Να βάλω το χώρισμα;
Υπάρχει περίπτωση εξαιτίας κάποιου καβγά να τραυματιστεί κάποιος νεοσσός;
 
Ο αρσενικός είναι ιδιαίτερα επιθετικός προς το θηλυκό όταν αυτό βγαίνει από τη φωλιά για να σιτιστεί.
Να βάλω το χώρισμα;
Υπάρχει περίπτωση εξαιτίας κάποιου καβγά να τραυματιστεί κάποιος νεοσσός;

Γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα.
 
Στα καναρίνια δεν έχω αντιληφθεί έντονους καυγάδες που να χρειάζεται να χωρίσουμε το ζευγάρι. Στο φόρουμ έχω διαβάσει ελάχιστα τέτοια περιστατικά, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Άποψή μου είναι να αφήσεις το ζευγάρι μαζί, ο ρόλος του αρσενικού είναι ιδιαίτερα σημαντικός στην αναπαραγωγή και περιγράφεται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/. Παρακολουθείς και τις επόμενες ημέρες την εξέλιξη, αν και θεωρώ πως δεν θα υπάρχει θέμα.
 
Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν υπάρχει απόλυτη ισορροπία στο ζευγάρι... υπάρχουν επιθετικές κινήσεις τις πρώτες μέρες ... συνήθως από το θηλυκό που ξεκινούν από την ημέρα εκκόλαψης των νεοσσών.
Ειδικά αν ο αρσενικός επιμένει να πλησιάζει τη φωλιά με τρόπο που θεωρείται από το θηλυκό ως απειλητικός οι καυγάδες αυτοί θα είναι εντονότεροι. Το θηλυκό θεωρεί και ίσως όχι άδικα, πως το αρσενικό επιτίθεται στη φωλιά.
Αποτέλεσμα αυτών των μαχών είναι ο υποσιτισμός των μικρών και σε κάποιες περιπτώσεις ο επερχόμενος θάνατος, αν όχι σε όλα.. Τουλάχιστο σε κάποια από αυτά.
Σε αυτές και μόνο τις περιπτώσεις τοποθετούμε το διαχωριστικό επιτρέποντας στο αρσενικό να μετέχει της διαδικασίας και λίγες μέρες μετά επιτρέπουμε τη συνύπαρξη... ύστερα φυσικά από τις επιβαλλόμενες δοκιμές συμπεριφοράς.
Άλλωστε είναι εξαιρετικά σοβαρός ο ρόλος του αρσενικού στο μεγάλωμα και την "ανατροφή" των νεοσσών για να επιτρέψουμε μόνιμη απομάκρυνση του από τον κλωβό εκτροφής.
Προσωπικά είμαι σθεναρός υποστηρικτής του αρσενικού και στην απαραίτητη παρουσία του σε όλες τις φάσεις της αναπαραγωγής για τους λόγους που έχω γράψει κι εδώ... https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/
Συνεπώς, παρακολουθείς... κι αν οι επιθέσεις απομάκρυνσης του αρσενικού από τη φωλιά είναι έντονες αλλά κυρίως συνεχόμενες ... Τοποθετείς το διαχωριστικό...
Τρεις τέσσερις μέρες από τη μέρα εκκόλαψης αρχίζεις σταδιακά και υπό επίβλεψη την ολιγόωρη συνύπαρξη τους...
Αν οι μάχες έχουν σταματήσει θα μεγαλώσουν και οι δυο τους απογόνους τους ιδανικά...
Αν όχι.. Δοκιμάζεις την επόμενη μέρα...
Κάποια στιγμή τα τεκταινόμενα είμαι σίγουρος πως θα κυλήσουν απόλυτα ομαλά και σωστά.
Φέτος είχα μια τέτοια περίπτωση και μάλιστα συνεχίζεται η ίδια συμπεριφορά και στη δεύτερη γέννα μικρών...
 
Κι εγώ θεωρώ ότι δεν πρόκειται για κάτι σπουδαίο..΄ίσως θέλει να της πει με αυτόν τον τρόπο να μην αφήνει τη φωλιά. Πάντως, αν δεις ότι δεν την αφήνει, λόγω καυγάδων, να φάει και ότι δεν την ταΐζει ο ίδιος, τότε ίσως και θα πρέπει να βάλεις χώρισμα για λίγες ώρες
 
Μόνο αν δεις να γίνεται κάτι πολύ ακραίο χρειάζεται να τα χωρίσεις. Αυτοί οι μικροκαβγάδες και τα κυνηγητά στα δικά μου τουλάχιστον ζευγάρια (σε όσα έχω αφήσει και τους δύο γονείς μέσα) είναι καθημερινό φαινόμενο αλλά δε δημιουργείται κάποιο πρόβλημα.
 
Αλέξανδρε να σου ζήσουν τα μικρά! Καλοκλάρωτα!

Να βάλω το χώρισμα;
Εσύ είσαι παρόν και τα βλέπεις μπροστά στα μάτια και εσύ θα αποφασίσεις τι είναι το καλύτερο για όλη τη φαμίλια. Τι αποφάσισες και τι έκανες τελικά; :)

Υπάρχει περίπτωση εξαιτίας κάποιου καβγά να τραυματιστεί κάποιος νεοσσός;
Ναι υπάρχει. Υπάρχει και ενα παρόμοιο θέμα στο φόρουμ... Παλιό αλλά δεν μπορώ να το βρω.. ☹
 
Αλέξανδρε να σου ζήσουν τα μικρά! Καλοκλάρωτα!
Ευχαριστώ Αλίκη.
Σήμερα εκκολάφτηκε και το 4ο αυγό.
Τι αποφάσισες και τι έκανες τελικά; :)
Άφησα τη κατάσταση ως έχειν.
Παρόλα αυτά, η έξοδος του θηλυκού από τη φωλιά συνεπάγεται καβγά.
Ωστόσο, δεν τον έχω δει να τη ταΐζει μολονότι αυτή το ζητάει.
 
Το ζευγάρι χωρίστηκε.
Το αρσενικό δεν άφηνε το θηλυκό να σιτιστεί ενώ δεν τη τάιζε.
Ωστόσο, αρκετοί τσακωμοί γινόντουσαν σχεδόν πάνω από τη φωλιά με συνέπεια να κινδυνεύουν οι νεοσσοί.
 
Το αρσενικό δεν άφηνε το θηλυκό να σιτιστεί ενώ δεν τη τάιζε.
Ωστόσο, αρκετοί τσακωμοί γινόντουσαν σχεδόν πάνω από τη φωλιά με συνέπεια να κινδυνεύουν οι νεοσσοί.
Της κάνει μπούλινγκ και θέλει βατέματα ο τύπος. Καλά έκανες και τα χώρισες τότε. Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη! Σε λίγες μέρες μπορείς να ξαναδοκιμάσεις να βγάλεις το χώρισμα και να κόψεις αντιδράσεις. Όταν θα έχεις χρόνο για να τα παρατηρείς φυσικά! 😉
 
Σε λίγες μέρες μπορείς να ξαναδοκιμάσεις να βγάλεις το χώρισμα και να κόψεις αντιδράσεις.
Σήμερα έκανα ακόμα μία απόπειρα για την επανένωση.
Η έκβαση, δυστυχώς, δεν ήταν η επιθυμητή.
Ελπίζω να τα βγάλει εις πέρας μόνη της...
Μαζί σου Ερωφίλη.
 
Back
Top