Αναπαραγωγή Πρόωρη ωοτοκία

Έγραψα...
Αν έχεις ένα το ίδιο έτοιμο αρσενικό ή θα είναι έτοιμο σε δυο περίπου εβδομάδες τότε μπορείς εφ' όσον το επιθυμείς να μπεις σε αναπαραγωγική διαδικασία
Το κρυαδάκι που υπάρχει υπερκαλύπτεται από τη μητέρα και εφ' όσον βοηθά κι ο πατέρας των πουλιών θα μεγαλώσουν κανονικά...
Πρώιμα κάπως, αλλά κανονικά.
Αρχίζω να πιστεύω πως το κάνεις μόνο και μόνο για να διαφωνησεις.
Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις Αλίκη.
Γράφω αυτό που βλέπω και πιστεύω..
Όχι αυτό που αρέσει ή που θα ήθελε κάποιος να διαβάσει.
Και απάντησα σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα...
Το νεαρότερο από τα θηλυκά καναρίνια μου σήμερα έκανε το πρώτο της αυγό
Και όποτε ξαναγραφεί κάτι τέτοιο.. Πάλι τα ίδια θα γράψω., γιατί αυτό θα έκανα κι εγώ στην αντίστοιχη περίπτωση. Γιατί αυτό έκανα όταν είχα τα πουλιά σε εξωτερικό χώρο.. Πολύ πριν γεννηθείς.
Είναι η γνώμη μου και θα σε παρακαλούσα να μου επιτρέπεις να την καταθέτω...
Δεν επιβάλω σε κανένα να τη σεβαστεί...
Σε όποιον δεν αρέσει... απλά την αγνοεί.
 
Αλικη μην γινεσαι τοσο απολυτη με τους "αριθμους" ειναι ζωντανοι οργανισμοι και γνωριζουν μεσω ενστικτου αν ειναι η σωστη πςριοδος!
Δεν είναι θέμα απόλυτης άποψης Βασίλη είναι θέμα λογικής. Με τέτοιο καιρό δεν γίνεται να περιμένουμε να γεννηθουν νεοσσοι και να επιβιώσουν. Και να συμβουλευουμε να ενωθεί ένα ζευγάρι που δεν γνωρίζονται καν.

Είναι η γνώμη μου και θα σε παρακαλούσα να μου επιτρέπεις να την καταθέτω...
Δεν επιβάλω σε κανένα να τη σεβαστεί...
Σε όποιον δεν αρέσει... απλά την αγνοεί
Απλα επειδή διαβάζω τη γνώμη σου έχω παρατηρήσει πως η γνώμη σου για το ποτε ξεκιναμε αναπαραγωγή σε εξωτερικό χώρο δεν είναι σταθερή και έχω παρατηρήσει άκρως διαφορετικές απόψεις που έχεις εκφρασει σε διάφορα θέματα κατά καιρούς. Και αυτό όσο να πεις προκαλεί σύγχυση στους αναγνώστες. Και ένας από αυτούς είμαι και εγώ κι άρα και σε μένα. Δεν μπορώ να αγνοησω μια συμβουλή που κατά τη γνώμη μου είναι λάθος. Και διαφωνώ και με όλους τους υπόλοιπους που πρότειναν στον Αλέξανδρο να ενωσει το ζευγάρι του, όχι μόνο με σένα.
Την σέβομαι και την δέχομαι απλά διαφωνώ χρησιμοποιωντας επιχειρήματα. Σε αντίθεση με εσένα.. :)
 
έχω παρατηρήσει άκρως διαφορετικές απόψεις που έχεις εκφρασει σε διάφορα θέματα κατά καιρούς
Έλα τώρα, υπερβάλλεις με το "άκρως"...
η γνώμη σου για το ποτε ξεκιναμε αναπαραγωγή σε εξωτερικό χώρο δεν είναι σταθερή
Άλλα δεδομένα... άλλες απαντήσεις,

Αυτόνομοι οργανισμοί όπως σωστά έγραψε
ειναι ζωντανοι οργανισμοι
. Γράφω όμως ίδιες απαντήσεις. Για τις ίδιες περιπτώσεις...
Αν βάλει κάποιος κανόνα στα όντα... Θα εκτεθεί.
Και η περίπτωση της συγκεκριμένης κανάρας... είναι μια τέτοια...
Ας μη χαλάμε περισσότερο το θέμα...
Γνώμες καταθέτουμε.. Εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω... Και προτείνω να το αφήσουμε όπως είναι...
Η απόφαση άλλωστε είναι του θεματοθέτη.
 
Εκτιμώ το γεγονός ότι αρκετά και αξιόλογα κατ' εμέ μέλη του forum μπήκαν στο κόπο να απαντήσουν.
Θα συμφωνήσω αρχικά με την άποψη ότι η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και χαίρει ειδικής μεταχείρισης.
Όντως, για να πυρρώσει δίχως τη δική μου, επιπρόσθετη βοήθεια αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει.
Θα προσέξω πιο στενά τη συμπεριφορά του ζευγαριού και θα προσπαθήσω να διεγείρω το αναπαραγωγικό ένστικτο του αρσενικού με μια πιο ενισχυμένη διατροφή αφήνοντας το θηλυκό να "αναπαυτεί" κλοσσόντας τα ερχόμενα άσπορα αυγά.
 
Καλημέρα Αλέξανδρε. Η γνώμη μου είναι ότι εάν έπρεπε να διαχειριστώ παρόμοια κατάσταση θα ακολουθούσα όσα έγραψε η Αλίκη.
Χωρίς όμως να σημαίνει ότι δεν σέβομαι τις απόψεις των άλλων που απορρέουν από προσωπικές εμπειρίες και καλοπροαίρετα τις εκφράζουν και καλά κάνουν.
 
Η κατάσταση και σήμερα είναι τραγική.
Το θηλυκό αδιαφορεί για τη φωλιά γεννόντας στη σχάρα του κλουβιού ενώ "παρακαλάει" το αρσενικό να τη ταΐσει.
Ο δε μνηστήρας, αδιαφορεί...
 
Η κατάσταση και σήμερα είναι τραγική.
Λιγάκι υπερβολικός βρε Αλέξανδρε μου 😀

Το θηλυκό αδιαφορεί για τη φωλιά γεννόντας στη σχάρα του κλουβιού ενώ "παρακαλάει" το αρσενικό να τη ταΐσει.
Έτσι θα συνεχίσει τώρα. Δεν νομίζω ότι πρόκειται να δεχτεί τη φωλια. Θα τα κάνει όλα κάτω. Οπότε δωστης ασβέστιο, επεμεινε εσύ με διαφορά υλικά φωλιας και διάφορες φωλιές (μια εσωτερική και μια εξωτερική) αλλά δεν νομίζω πως θα την δεις να κλωσαει. Βάλε και κάποιο ψεύτικο αυγό μες τη φωλια ποτέ δε ξέρεις...
Είναι πρωταρα η καναρα έτσι; Θα συναιτηστει κάνε λιγάκι υπομονή και σε 15-20 μέρες θα έχει πυρωσει και ο αρσενικός λογικά και θα πάνε όλα φυσιολογικά. :)
 
Είναι πρωταρα η καναρα έτσι;
Όντως...
Θα συναιτηστει κάνε λιγάκι υπομονή και σε 15-20 μέρες θα έχει πυρωσει και ο αρσενικός λογικά και θα πάνε όλα φυσιολογικά. :)
Το ελπίζω.
Οπότε δωστης ασβέστιο, επεμεινε εσύ με διαφορά υλικά φωλιας και διάφορες φωλιές (μια εσωτερική και μια εξωτερική)
Αυτή είναι η τακτική που μέχρι στιγμής ακολουθώ αλλά
δεν νομίζω πως θα την δεις να κλωσσάει
παρά το γεγονός ότι έβαλα μέσα σε μια από τις φωλιές τα δικά της αυγά.
 
Πιστεύω πως θα δούμε αρκετά τέτοια περιστατικά φέτος σε εξωτερικές εκτροφές (εννοώ θηλυκά να ετοιμάζονται σχετικά νωρίς), καθώς μετά από τόσο βαρύ χειμώνα ακόμα και μια θερμοκρασία λίγο πάνω από τους 10 βαθμούς τους φαίνεται τεράστια διαφορά, οπότε σε συνδυασμό με το ότι η ημέρα έχει αρχίσει και μεγαλώνει θεωρούν πως έχει έρθει η άνοιξη.

Ας πούμε τα δικά μου που έφαγαν κάτι -12 κάποιες μέρες και γενικά ήταν συνέχεια στο μείον, από τότε που μαλάκωσε ο καιρός αρσενικά και θηλυκά κάνουν σαν τρελά χωρίς να βλέπονται και χωρίς να έχω κάνει κάποια προετοιμασία. Κι επειδή τα έβλεπα ''κάπως'' τα θηλυκά, σήμερα μαζί με την καθαριότητα τα έβαλα και σε ζευγάρια με χώρισμα ώστε αν δω ότι ''δεν κρατιούνται άλλο'', να τα ενώσω τις επόμενες μέρες. Θέλω να το καθυστερήσω όσο μπορώ αλλά από ένα σημείο και μετά δεν είναι στο χέρι μας.

Αλέξανδρε, προετοίμασε τα όσο μπορείς και πιστεύω ότι αργότερα θα πάνε καλά τα πράγματα. Απλά θα τύχουν και φορές που θα πέσουμε σε πιο ''δύσκολα'' πουλάκια ή μάλλον σε πουλάκια που δεν καταλαβαίνουμε τι τα ενοχλεί.

Κι εμένα η γνώμη μου είναι ότι τη θερμοκρασία δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να την φοβάσαι. Αφού έχει ετοιμαστεί για αναπαραγωγή το ίδιο θα ξέρει καλύτερα. Εννοείται πως θα ήταν προτιμότερο να ζεστάνει κι άλλο ο καιρός αλλά δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τα πάντα.
 
Μην ξεχνάμε ότι τα καναρίνια αντιλαμβάνονται την αίσθηση του κρύου εντελώς διαφορετικά από ότι εμείς οι άνθρωποι. Πόσες φορές έχει τύχει να κάνουν μπάνιο από τις ποτίστρες μέρες που κάνει πάρα πολύ κρύο; Επίσης έχουν περάσει σχεδόν δύο μήνες από τότε που ξεκίνησε να αυξάνεται η διάρκεια της ημέρας, κάτι που έχει γίνει αντιληπτό από τα πουλιά.
 
Μην ξεχνάμε ότι τα καναρίνια αντιλαμβάνονται την αίσθηση του κρύου εντελώς διαφορετικά από ότι εμείς οι άνθρωποι. Πόσες φορές έχει τύχει να κάνουν μπάνιο από τις ποτίστρες μέρες που κάνει πάρα πολύ κρύο; Επίσης έχουν περάσει σχεδόν δύο μήνες από τότε που ξεκίνησε να αυξάνεται η διάρκεια της ημέρας, κάτι που έχει γίνει αντιληπτό από τα πουλιά.
Όντως, σε αντίθεση με τον άθρωπο, δεν κρατάνε σταθερή τη θερμοκρασία του σώματός τους.
 
Εγώ το ότι είναι πρωτάρα και αρχάρια θεωρώ πως "φταίει" για την όλη "μη φυσιολογική" της συμπεριφορά. Άλλες κανάρες απ την πρώτη αναπαραγωγή ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και άλλες όχι. Η μικρή απ ότι φαίνεται χρειάζεται λίγο χρόνο για να μάθει και να αποκτήσει εμπειρία. Θεωρώ πως όταν πυρώσει και το αρσενικό με το καλό, θα την βοηθήσει και έτσι θα τα πάνε περίφημα! :D
 
Άλλες κανάρες απ την πρώτη αναπαραγωγή ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και άλλες όχι
Όλα τα πουλιά - ζώα Αλίκη ξέρουν από ένστικτό τι να κάνουν.
Οι δικές μας όμως λάθος επιλογές, οδηγούν ζευγαρωμένα πουλιά να μη γίνονται ποτέ ζευγάρι...
Κι αυτό επιφέρει καυγάδες, καταστροφές φωλιάς, καταστροφή αυγών, θάνατο νεοσσών και πολλά άλλα.
Για παράδειγμα... αν βιαστούμε χρονικά να ενώσουμε ένα ζευγάρι καναρινιών μπορεί άνετα να έχουμε όλες τις παραπάνω συμπεριφορές, όπως κάλλιστα και αυτή της συγκεκριμένης κανάρας.
Δεν ξέρω τι προηγήθηκε στην περίπτωση... όμως αυτά τα πουλιά σε μένα... δε δείχνουν ακόμη έτοιμο "ζευγαρωμένο ζευγάρι" αν μου επιτρέπεται η υπερβολή στη γραφή.
Θα επιμείνω όμως στην άποψη πως στις επόμενες 10-12 μέρες, τα πράγματα θα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.
Προτείνω μάλιστα αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ωοτοκίας (δε θυμάμαι αν έχει ολοκληρωθεί) να απομακρύνει για 2-3 μέρες τη φωλιά και να βάλει διαχωριστικό.
ο θηλυκό αδιαφορεί για τη φωλιά γεννόντας στη σχάρα του κλουβιού
επεμεινε εσύ με διαφορά υλικά φωλιας και διάφορες φωλιές (μια εσωτερική και μια εξωτερική) αλλά δεν νομίζω πως θα την δεις να κλωσαει. Βάλε και κάποιο ψεύτικο αυγό μες τη φωλια ποτέ δε ξέρεις...
Η κανάρα που γέννησε κάτω δεν πρόκειται να μπει στη φωλιά και να κλωσήσει... όσο κι αν αυτό θα μας βόλευε.
Δίνοντας φωλιά και υλικό το μόνο που καταφέρνουμε είναι να "απογοητευόμαστε" εμείς περισσότερο.
ενώ "παρακαλάει" το αρσενικό να τη ταΐσει.
Αυτό δείχνει ανέτοιμο αρσενικό όπως σωστά έγραψε και η Αλίκη
σε 15-20 μέρες θα έχει πυρωσει και ο αρσενικός λογικά και θα πάνε όλα φυσιολογικά.
και τα βάλε βγάλε, άλλαξε, φέρε και δώσε... μόνο πίσω μας πάνε την όλη διαδικασία.

Με όλα αυτά ως δεδομένο εγώ θα απομάκρυνα κάθε υλικό που να θυμίζει ζευγάρωμα... Θα έβαζα το διαχωριστικό και κάθε δυο τρεις μέρες θα έβαζα υλικό και φωλιά για 3-4 ώρες.
Αν ξεκινούσε το "χτίσιμο" όπως πρέπει στη φωλιά, θα την άφηνα και θα περίμενα να τη μισοολοκληρώσει για να τραβήξω το χώρισμα.
Διαφορετικά θα τα απομάκρυνα μέχρι την επόμενη δοκιμή.
Όλο αυτό προϋποθέτει μεγάλη υπομονή από τον εκτροφέα τους.
 
Τα καναρίνια βρίσκονται ξεχωριστά και η ένωση που προηγήθηκε διήρκησε λίγες ώρες.
να βάλει διαχωριστικό
Το διαχωριστικό πρέπει να είναι τοποθετημένο μαζί και με το αδιαφανές χώρισμα;
 
Το διαχωριστικό πρέπει να είναι τοποθετημένο μαζί και με το αδιαφανές χώρισμα;
Για την περίπτωση δε θέλουμε οπτική απομόνωση αλλά να συνεχιστεί η όποια επικοινωνία μεταξύ των πουλιών.
Συνεπώς το κάγκελο επαρκεί... ευχαριστώ που ρώτησες για να διευκρινιστεί.
 
Back
Top