Αναπαραγωγή Πρόωρη ωοτοκία

Διαχωριστικό κάγκελο προς το παρόν και αύριο με την παρουσία σου ολιγόλεπτο άνοιγμα.
Κι αυτό θα γίνει είτε μέχρι να ηρεμήσουν είτε μέχρι να ολοκληρωθεί η επικείμενη ωοτοκία... μετά πάλι χώρια.
 
Ναι, κι εγώ συμφωνώ με τον Γιάννη. Κάθε πρωί, και αν μπορείς και κάθε μεσημέρι, απόγευμα (σαν τις αντιβιώσεις δλδ), άνοιγε το χώρισμα και άφηνε τα μαζί έως να ζευγαρώσουν και να ξαναπλακωθούν. Τότε τα χωρίζεις πάλι.
Τα αυγά θα είναι ένσπορα. Να θυμάσαι: οι μεγαλύτερες διαφωνίες κάποιες φορές οδηγούν στον ισχυρότερο έρωτα 🙄. Στο γράφω αυτό χαριτολογώντας φυσικά, αλλά πέραν της γενετήσιας ορμής που τα διακατέχει αυτήν τη στιγμή, υπάρχει και η "εδαφική - χωρική" κτητικότητα και για αυτό συμβαίνει ό,τι βλέπεις. Υπομονή. Τελικά αυτό το ζευγάρωμα καθώς φαίνεται θα είναι πολύ επεισοδιακό. Κι ο Αλέξανδρος στον ρόλο του Συμβούλου Γάμου😛
 
Έχω μια απορία. Επειδή πολλές φορές συστήνεται να παραμένει το χώρισμα έως ότου το θηλυκό ξεκινήσει το χτίσιμο της φωλιάς του, αν δούμε ότι τα πουλιά συνυπάρχουν ειρηνικά, έχοντας αφαιρέσει το χώρισμα, τα αφήνουμε μαζί έως ότου κάποια στιγμή το θηλυκό να ξεκινήσει το χτίσιμο της φωλιάς μεγιστοποιώντας και τις πιθανότητες μιας ένσπορης γέννας ή κάτι τέτοιο κουράζει τα πουλιά; Επαναλαμβάνω ότι το ζευγάρι συνυπάρχει ειρηνικά χωρίς μάχες ή καυγάδες.
 
Έχω μια απορία. Επειδή πολλές φορές συστήνεται να παραμένει το χώρισμα έως ότου το θηλυκό ξεκινήσει το χτίσιμο της φωλιάς του, αν δούμε ότι τα πουλιά συνυπάρχουν ειρηνικά, έχοντας αφαιρέσει το χώρισμα, τα αφήνουμε μαζί έως ότου κάποια στιγμή το θηλυκό να ξεκινήσει το χτίσιμο της φωλιάς μεγιστοποιώντας και τις πιθανότητες μιας ένσπορης γέννας ή κάτι τέτοιο κουράζει τα πουλιά; Επαναλαμβάνω ότι το ζευγάρι συνυπάρχει ειρηνικά χωρίς μάχες ή καυγάδες.
Στέφανε, σε δύο μου ζευγάρια την ιστορία με το χώρισμα την έκανα στην πρώτη τους γνωριμία. Έπειτα, τις επόμενες χρονιές, απλά τα ενώνω χωρίς πολλά πολλά, τα βάζω απευθείας μαζί και δεν υπαρχει πρόβλημα κανένα.
 
το ζευγάρι συνυπάρχει ειρηνικά χωρίς μάχες ή καυγάδες.
Σε αυτη την περίπτωση δεν βλέπω να υπάρχει λόγος χωρισμού τους.
Το αντίθετο μάλιστα.
 
απλά τα ενώνω χωρίς πολλά πολλά, τα βάζω απευθείας μαζί και δεν υπαρχει πρόβλημα κανένα.

Τα ενώνεις και κάποια στιγμή έρχεται το χτίσιμο φωλιάς κλπ έτσι;

Έπειτα, τις επόμενες χρονιές, απλά τα ενώνω χωρίς πολλά πολλά, τα βάζω απευθείας μαζί και δεν υπαρχει πρόβλημα κανένα.
Σε αυτη την περίπτωση δεν βλέπω να υπάρχει λόγος χωρισμού τους.

Σήμερα έκανα ένα πείραμα για να δω αντιδράσεις, καθώς τα έβλεπα αρκετά ανήσυχα τις τελευταίες μέρες. Αφαίρεσα το χώρισμα από δύο ζευγάρια και τα παρατήρησα από μακριά για περίπου μια ώρα. Δεν παρατήρησα καυγάδες ή αψιμαχίες ενώ είχα φροντίσει να υπάρχει επάρκεια φαγητού. Τα ξαναχώρισα πάλι αλλά σκέφτομαι να τα αφήσω να κάνουν ότι θέλουν. Φέτος άλλωστε "δεν έχω πάρει πολύ ζεστά" το ζήτημα της αναπαραγωγής...
 
Oσο αργότερα φέρουμε σε επαφή τα πουλιά, τόσο μεγαλύτερη η επιθυμία,ιδιαίτερα του αρσενικού και μαζί οι πιθανότητες για γόνιμα αυγά. Οι ορμόνες στα ύψη. Η αντίληψη μάλιστα του καταλληλότερου χρόνου για την επαφή του ζευγαριού, είναι ένα απο τα μεγάλα σύν, για τον εκτροφέα που την διαθέτει. Πολλές φορές μάλιστα, σε κάποιες δύσκολες ποικιλίες, για να εξασφαλισθεί η επαφή "την τελευταία στιγμή" , γίνεται σχεδόν καθημερινός έλεγχος της αμάρας των θηλυκών.
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες. Αφού βατεύτηκαν (μην ντρέπεσαι καλέ να το πεις 😛 ) μπορείς να βγάζεις το χώρισμα κάθε μέρα και όποτε έχεις χρόνο για να κόψεις αντιδράσεις. Φωλιά και νήμα έχεις δώσει; Την έστρωσε τη φωλιά η κανάρα;
 
Φωλιά και νήμα έχεις δώσει; Την έστρωσε τη φωλιά η κανάρα;
Ναι, εδωσα και το θηλυκό την έχει σχεδόν στρώσει.
Παρόλα αυτά, πριν από λίγο ένας καυγάς ήταν έτοιμος να ξεκινήσει την ώρα που τους έβαλα αυγό, έχοντας πάντα δύο αυγοθήκες.
 
Παρόλα αυτά, πριν από λίγο ένας καυγάς ήταν έτοιμος να ξεκινήσει την ώρα που τους έβαλα αυγό, έχοντας πάντα δύο αυγοθήκες.
Έ νταξει αυτό είναι λογικό! Και οι τσακωμοι μες το παιχνίδι είναι. Ξέρεις τι λένε οι παλιοί; Αγαπη χωρίς πεισματα δεν έχει νοστιμαδα! 😉
 
Τα ενώνεις και κάποια στιγμή έρχεται το χτίσιμο φωλιάς κλπ έτσι;
Sorry, δεν είχα δει το μήνυμά σου. Ναι, ακριβώς έτσι. Τα ενώνω επί τόπου, δίνω υλικά και φωλιά, και όταν είναι έτοιμα ζευγαρώνουν και φτιάχνουν φωλιά κλπ, κλπ. Βεβαίως έχω διαβάσει εδώ, (αλλά δεν θυμάμαι που) ότι κάθε αναπαραγωγή, ακόμα κι αν αφορά τα ίδια άτομα δεν είναι η ίδια, οπότε πολλά μπορούν να συμβούν, και για αυτό, τα έχω στο νου μου αυτήν την περίοδο.
 
Το θηλυκό παρά το γεγονός ότι όλη μέρα ήταν εκτός φωλιάς, τώρα κοιμάται μέσα σε αυτή.
Αυτό σηματοδοτεί την έναρξη της επώασης του αυγού;
 
Το θηλυκό παρά το γεγονός ότι όλη μέρα ήταν εκτός φωλιάς, τώρα κοιμάται μέσα σε αυτή.
Αυτό σηματοδοτεί την έναρξη της επώασης του αυγού;
Ασφαλώς και όχι...
Αν όλη μέρα κάνει βόλτα, τότε το βράδυ κοιμάται στη ζεστασιά της φωλιάς.
Όταν μείνει το θηλυκό στη φωλιά και περιορίσει στο ελάχιστο τις βόλτες στου για τα βασικά... Τότε ξεκίνα να μετράς.
Και επειδή αυτό ποτέ δεν ξέρουμε πότε αρχίζει (απόλυτα) να οπλιστείς με υπομονή και να δώσεις ανοχή και στην ημέρα ωοσκόπησης αλλά κυρίως στη μέρα της πιθανολογούμενης εκκόλαψης.
 
Το θηλυκό παρά το γεγονός ότι όλη μέρα ήταν εκτός φωλιάς, τώρα κοιμάται μέσα σε αυτή.
Αυτό σηματοδοτεί την έναρξη της επώασης του αυγού;
Δεν ξέρω, νόμιζα εδώ και χρόνια ότι το να κοιμηθεί η κανάρα μέσα στη φωλιά σηματοδοτεί τη γέννα του πρώτου αυγού το επόμενο πρωί. Τέτοια ήταν και η εμπειρία μου από 5 κανάρες, αλλά τώρα διαβάζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
 
Το θηλυκό αυτό ήταν μέχρι στιγμής ιδιαίτερα ιδιότροπο.
Απέρριψε την αρχική εξωτερική φωλιά ενώ έπειτα από αρκετές αλλαγές θέσης εγκαταστάθηκε σε μια εσωτερική, στο πιο δυσπρόσιτο σημείο του κλουβιού.
Επομένως, η διαδικασία τόσο της αντικατάστασης των αυγών όσο και της ωοσκοπησης φαντάζει πλέον αδύνατη.
 
δεν πιστεύω να επηρεάζεται πολύ...
Ίσως πάει μια δυο μέρες πιο πίσω
Αναφέρομαι στο ενδεχόμενο να μη γίνει ωοσκόπηση.
Η φωλιά βρίσκεται στο κατώτερο σημείο του κέντρου της ζευγαρωστρας
με συνέπεια (σε συνδυασμό με το ύψος στο οποίο βρίσκεται το κλουβί) να μην μπορώ να εντοπίσω ούτε καν τον αριθμό των αυγών χώρος να προκαλέσω μια σχετική αναστάτωση.
 
Το θηλυκό παρά το γεγονός ότι όλη μέρα ήταν εκτός φωλιάς, τώρα κοιμάται μέσα σε αυτή.
Αυτό σηματοδοτεί την έναρξη της επώασης του αυγού;
Όχι Άλεξ. Μόλις κλείσει 24 ώρες "βιδωμένη" στη φωλιά, ξεκινά και η ανάπτυξη του εμβρύου μέσα στο αυγό. 😉

Επομένως, η διαδικασία τόσο της αντικατάστασης των αυγών όσο και της ωοσκοπησης φαντάζει πλέον αδύνατη.
Η αντικατάσταση ναι. Έπρεπε το αυγό να έχει βγει μόλις η κανάρα το γέννησε. Δλδ νωρίς το πρωί. Η ωοσκόπηση γιατί φαντάζει αδύνατη; :)
 
Back
Top