Αναπαραγωγή Πρώτος νεοσσός την 1η Δεκεμβρίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ακούραστα και τα δύο ταΐζουν τα μικράκια με τον αρσενικό να ταΐζει μικρά και σύζυγο. Προς το παρόν (πέμπτη μέρα) ζουν και τα τέσσερα!
Τέλεια νέα! Όταν κλείσουν μια εβδομάδα ζωής έχουν πολλές πιθανότητες να ζήσουν! Με το καλό να μεγαλώσουν τα ξανθούλικά σου! :D

Θερμοκρασία χώρου 18-20.
Αν μπορείς να την αυξήσεις λίγο θα είναι τέλεια!

Το μόνο άγχος τώρα με την αλλαγή φωλιάς μη εγκαταλείψει
Μπαα δεν νομίζω! Όλα καλά θα πάνε! Εξάλλου η αλλαγή θα γίνει όταν θα είναι 8-9 ημερών.. έχεις ακόμα καιρό!
 
Καλοκλαρωτο να ειναι το πουλακι σου τα παιδια ποιο πανω σου τα ειπαν ολα, οποτε εγω θα σου πω με το καλο να μεγαλωσει υγιεις, και προσοχη οπως σου ειπε ο Γιαννης ( misalouris) πολλες ωρες φως για να το ταιζουν επαρκεις και θερμανση
 
Ναι Γιάννη είμαι βέβαιος..
Σε μας χαρά που έχουμε λύσεις. , δεν είναι λίγο να αγωνιάς για κάτι που αγαπάς, να μη ξέρεις, και να έχεις στήριξη.
Σε σας που βοηθάτε είναι η ευτυχία της προσφοράς...
Η βίβλος περιγράφει αυτό το συναίσθημα με τα λόγια “Υπάρχει περισσότερη ευτυχία στο να δίνει κανείς παρά στο να λαβαίνει”». (Πράξεις 20:35)
 
κανείς δεν μπορει να τα ξερει ολα, οσο ζεις μαθαινεις λεγανε οι παλιοι, κι εμεις ρωτωντας μαθαμε καποια πραγματα, εφαρμοζοντας τα καποια συνεχιζουμε να τα εφαρμοζουμε και καποια αλλα τα αφησαμε στην ακρη, η γιατι δεν ειναι για ολους μας εφικτα η γιατι δεν μπορουμε να τα ακολουθησουμε, παντως το φορορυμ ειναι ενα βιβλιο που οσο ρωτας μαθαινεις και το σημαντικοτερο υπαρχουν πολλες αποψεις για πραγματα ( προιοντα, τροφες, σκευασματα, φαρμακα, συμπληρωματα και διαφορα αλλα) που εχουν δοκιμασει τα μελη και λενε στην πραξη για το καθε ενα
 
Πω πω Γιάννη! Μόλις είδα μερικά βίντεο σου... από εκτροφή σου και άλλα..👎
Αυτό που για μένα ήτανε άθλος, για σένα είναι καθημερινότητα... 👍

κανείς δεν μπορει να τα ξερει ολα... συμφωνώ Πάνο, δεν έχει να κάνει τόσο με τη δική μας ικανότητα μάθησης και εφαρμογής παρά με την αδυναμία μας ως άνθρωποι να κατανοήσουμε πλήρως τη "δημιουργία" σε όλες τις εκφάνσεις της... Συνεχώς ανακαλύπτουμε πράγματα που δεν ξέραμε πριν, αναθεωρούμε απόψεις, διαπιστώνουμε πόσο φτωχοί είμαστε σε γνώση ακόμη και στην κατανόηση της απλούστερης μορφής της δημιουργίας!
Τότε ένας συνετός άνθρωπος διδάσκεται ταπεινοφροσύνη από το μεγαλείο της δημιουργίας, στοχάζεται το ρόλο του σε όλο αυτό το οικοσύστημα... Αν το κάνει αρχίζει να βαδίζει το δρόμο προς την ολοκλήρωση...
Γιατί πως μπορείς να είσαι ολοκληρωμένος αν δεν απαντήσεις στο "ποιος είσαι" και "γιατί ζεις;" Είσαι μισός άνθρωπος...
 
Προετοιμασία φωλιάς που θα αντικαταστήσει την λερωμένη φωλιά.
Είναι ακριβώς η ίδια εξωτερική φωλιά. Στο υπόστρωμα έχω τοποθετήσει χαρτί από φίλτρο καφέ. Ο λόγος που δεν βάζω τσόχα είναι για όσο το δυνατόν πιστή προσωμοίωση της αρχικής.
Στη συνέχεια θα προσθέσω νήμα παρόμοιο με το αρχικό.
Αν θυμάμαι καλά, αφού το πατήσω με μια λάμπα (φαντάζομαι την μεγάλη στρογγυλή) την (έβδομη μέρα 😉 , αφαιρώ την παλιά, μεταφέρω τους νεοσσούς στην νέα φωλιά και την τοποθετώ στη θέση της.
Κι ο Θεός βοηθός...
Διορθώσεις; 👎
 

Συνημμένα

  • 20151205_101136.webp
    20151205_101136.webp
    71,5 KB · Προβολές: 0
Ο λόγος που δεν βάζω τσόχα είναι για όσο το δυνατόν πιστή προσωμοίωση της αρχικής.
Στη συνέχεια θα προσθέσω νήμα παρόμοιο με το αρχικό.
Αν θυμάμαι καλά, αφού το πατήσω με μια λάμπα (φαντάζομαι την μεγάλη στρογγυλή) την (έβδομη μέρα 😉 , αφαιρώ την παλιά, μεταφέρω τους νεοσσούς στην νέα φωλιά και την τοποθετώ στη θέση της.
Κι ο Θεός βοηθός...
Διορθώσεις;
Να βάλεις τσόχα... είναι μάλλινη και συνεπώς ζεστή. Κι αυτό το χρειάζονται.
Δε χρειάζεσαι καμία λάμπα.. η όλη αλλαγή θα κρατήσει ελάχιστα δευτερόλεπτα.
Δε χρειάζεται νήμα... αλλά σκέτη τσόχα. Καλύτερα η αλλαγή να γίνει όταν λερωθεί η φωλιά πολύ. Κι αυτό συνήθως φαίνεται την 9-10 μέρα... Αλλαγή λοιπόν γίνεται μόνο όταν λερωθεί η φωλιά πολύ και κινδυνεύουν οι νεοσσοί και το ζευγάρι.
Βάζεις γρήγορα τους νεοσσούς στη νέα φωλιά και την τοποθετείς αμέσως; Στη θέση της.
 
Γιάννη, ήδη έχω πάει Θεσσαλονίκη και τις πήρα (2)... κατατοπιστηκότατος... Ευχαριστώ👍
 
σας ενημερώνω τις τελευταίες εξελίξεις...
έγινε καθαριότητα φωλιάς με αντικατάσταση την δέκατη μέρα... Τοποθετήθηκε νέα φωλιά με τσόχα... Ποτέ ξανά φωλιά χωρίς τσόχα, έχω ενθουσιαστεί με την χρησιμότητα..
Οι γονείς ταϊζουν ακούραστα με τον αρσενικό να ταίζει τώρα περισσότερο.
Ζούνε και τα τέσσερα καναρινάκια, τρώνε ασταμάτητα...
Από την όγδοη μέρα δίνω μήλο, από την δέκατη αρχίζω λαχανικά.
ΕΡΩΤΗΣΗ Από την τοποθέτηση τσόχας στη νέα φωλιά (ίσως είναι και σύμπτωση) βλέπω κάποιες αψημαχίες στο ζευγάρι...
Διεκδικούν την τροφή, πεταρίζουν καθώς βλέπει το ένα το άλλο τιτιβίζοντας λές και είναι έτοιμα για μάχη...
Συγχρόνως συνεργάζονται άψογα στο μεγάλωμα των μικρών...
Τι λέτε;

20151205_082653.webp
 
παιδιά απορία
δεν θέλω να την αφήσω έτσι μη συμβεί κάτι και δεν το προλάβω...
παρατήρησα σήμερα δυο από τους τέσσερις νεοσσούς (11 ημερών) να πασπατεύουν με το ράμφος το σωματάκι τους...
Είναι φυσιολογικό αυτό; υπάρχει πιθανότητα για ψείρες; Να σημειώσω ότι εδώ και 9 μήνες που έχω τα καναρινάκια μου δεν έχω κάνει κάτι για ψείρες...
Να κάνω κάτι προληπτικά; Έχω αλλάξει τη φωλιά τους πριν 2 μέρες με νέα φωλιά και τσόχα.
Για τους γονείς να πω ότι που και που κάνον με το ράμφος το σωματάκι τους...Ως τώρα το θεωρούσα φυσιολογικό ότι έτσι περιποιούνται το πτέρωμα τους...
Σκέφτηκα να πιάσω έναν γονιό και να τον ψάξω, αλλά δεν ξέρω να αναγνωρίζω τις ψείρες και τώρα είναι σε περίοδο που φροντίζουν τα μικρά και αποφεύγω να βάζω χέρι...
Είναι σοφό να βάλω κάποια ψειρόσκονη στη φωλιά; Να ψεκάσω τους γονείς; Ενδείκνυται με τα μικράκια μέσα στη φωλιά;
Έχω μπερδευτεί...👎
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
παρατήρησα σήμερα δυο από τους τέσσερις νεοσσούς (11 ημερών) να πασπατεύουν με το ράμφος το σωματάκι τους...
Βεβαίως και είναι φυσιολογικό.
Τώρα φυτρώνουν τα φτερά τους και είναι φοβερά επίπονο. Χρειάζονται το ξύσιμο όσο ποτέ άλλοτε.
Είναι φυσιολογικό αυτό; υπάρχει πιθανότητα για ψείρες; Να σημειώσω ότι εδώ και 9 μήνες που έχω τα καναρινάκια μου δεν έχω κάνει κάτι για ψείρες...
Να κάνω κάτι προληπτικά; Έχω αλλάξει τη φωλιά τους πριν 2 μέρες με νέα φωλιά και τσόχα.
Η εποχή στέκεται αρνητικά για τις ψείρες οι οποίες χρειάζονται τη ζέστη.
Τίποτε όμως δεν τις σταματά
Προληπτική θεραπεία... και τελειώνουν όλα.
Σκέφτηκα να πιάσω έναν γονιό και να τον ψάξω, αλλά δεν ξέρω να αναγνωρίζω τις ψείρες και τώρα είναι σε περίοδο που φροντίζουν τα μικρά και αποφεύγω να βάζω χέρι...
Πολύ μεγάλο λάθος.
Και δεν θα δεις τίποτε... Οι ψείρες την ημέρα κρύβονται στο χώρο...
Και θα στρεσάρεις τα πουλιά.
 
Συμφωνώ με τους υπόλοιπους και συμπληρώνω
Στην επομενη αλλαγη βαλε λιγη ψειροσκονη στην τσοχα, δεν κανει κακο!
Pinex powder. Εγώ προσωπικά βάζω προσεκτικά και πάνω στους νεοσσούς. Ποτέ δεν είχα θέμα.
 
Back
Top