Αναπαραγωγή Πρώτος νεοσσός την 1η Δεκεμβρίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μην ανακεφαλαιωνεις αποσπασματικα! Εγω προτεινα διακοπη ουσιαστικα, αλλα μεσα απο ζευγαρωμα κ χωρισμα... Ολη η διαδικασια μετραει! Εκθετουμε αποψεις κ θα αποφασισεις...
 
Μην ανακεφαλαιωνεις αποσπασματικα! Εγω προτεινα διακοπη ουσιαστικα, αλλα μεσα απο ζευγαρωμα κ χωρισμα... Ολη η διαδικασια μετραει! Εκθετουμε αποψεις κ θα αποφασισεις...
Ναι Μιράντα κατάλαβα το σκεπτικό σου. Το συμπέρασμα αφορά το αν θα γίνει ζευγάρωμα.
Όλοι συμφωνούμε (δεν ξέρω ο Γιάννης) ότι ακολουθεί διακοπή.. Μου άρεσε η διαδικασία καθώς και η κανάρα ικανοποιεί ως ένα βαθμό το ένστικτο της, και η διακοπή δεν γίνεται απότομα... Σε ευχαριστώ
 
Εγώ παλι έχω ένα άλλο σκεπτικό: μετα τη δέκατη ημέρα, και προκειμένου να αποφύγουμε άλλη ένσπορη γέννα απο το θηλυκό, αφήνουμε τον μπαμπά με τα μικρά στο ιδιο κλουβί, και πηγαίνουμε τη μαμά σε πιο σκοτεινό, πιο κρύο μέρος, βάζοντας φωλιά με ψεύτικο αβγό και αφήνουμε να το κλωσήσει ή να κάνει και άλλη γέννα με άσπορα πλέον αυγά. Η θηλυκιά καλα είναι να μην εχει όχι οπτική, αλλα ούτε καν ακουστική επαφή με τον αρσενικό.
Επισης, επειδή το πουλάκι σου εχει κάνει προσφάτως γέννα και ταϊζει μωρά, σε πρώτη φάση δίνε της πλούσια τροφή, για καμία εβδομάδα, κι έπειτα όταν θα εχει αναπληρώσει όλα τα θρεπτικά συστατικά που εχει χάσει, μπορείς να περιορίσεις την ποικιλία στην τροφή της.
 
Εγώ παλι έχω ένα άλλο σκεπτικό: μετα τη δέκατη ημέρα, και προκειμένου να αποφύγουμε άλλη ένσπορη γέννα απο το θηλυκό, αφήνουμε τον μπαμπά με τα μικρά στο ιδιο κλουβί, και πηγαίνουμε τη μαμά σε πιο σκοτεινό, πιο κρύο μέρος, βάζοντας φωλιά με ψεύτικο αβγό και αφήνουμε να το κλωσήσει ή να κάνει και άλλη γέννα με άσπορα πλέον αυγά. Η θηλυκιά καλα είναι να μην εχει όχι οπτική, αλλα ούτε καν ακουστική επαφή με τον αρσενικό.
Επισης, επειδή το πουλάκι σου εχει κάνει προσφάτως γέννα και ταϊζει μωρά, σε πρώτη φάση δίνε της πλούσια τροφή, για καμία εβδομάδα, κι έπειτα όταν θα εχει αναπληρώσει όλα τα θρεπτικά συστατικά που εχει χάσει, μπορείς να περιορίσεις την ποικιλία στην τροφή της.
καλό σκεπτικό αλλά ο πατέρας δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστος μόνος του...
 
Εφόσον ταΐζει απο μονος του τα μικρά, νομίζω πως μάλλον αξιόπιστος είναι. Ας τον παρατηρήσει τις επόμενες ημερες και αποφασίζει. Κατα αυτόν τον τροπο, χωρίζοντας δλδ τη μητέρα απο τα παιδιά, εξασφαλίζει και σκοτεινότερο, πιο κρύο περιβάλλον στη θηλυκιά ώστε να ξεφυτρώσει, αλλα και πολλές ώρες φωτός και ζέστης στα μικρά για να ταίζονται όσο χρειάζεται και να αναπτυχθούν πιο σύντομα και με ασφάλεια.
 
Με ειλικρινή χαρά διαβάζω απόψεις που άλλοτε συμπίπτουν άλλοτε διαφοροποιούνται λίγο ή πολύ.
Αυτό ακριβώς είναι το petbirds...
Παραλήπτης απόψεων, γνώσεων και μέσα από τη ζύμωση των χρόνων και των εμπειριών να μάθουμε όσα "χωράει" το μυαλό μας να μάθουμε.
Στους ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες...
Τουλάχιστο το κάθε έμβιο ον βάζει τους δικούς του.
Έτσι λοιπόν πιστεύω πως το συγκεκριμένο ζευγάρι πουλιών δε θα σταματήσει... κι αν προσπαθήσουμε να το "κόψουμε"
αδόκιμα ίσως προκαλέσουμε περισσότερα προβλήματα από αυτά που ήδη υπάρχουν.
Με δεδομένη την κακή αρχική συγκυρία, αν θέλετε και την εσφαλμένη όπως αποδεχτήκαμε χρονική επιλογή του ζευγαρώματος... Θα αναφέρω τι θα έκανα εγώ... αφού πρώτα αναπτύξω λίγο το σκεπτικό μου.
Τα πουλιά μεγαλώνουν ήδη τα μικρά τους.
Πρακτικά σημαίνει πως "ξεγελάστηκαν" για το ορθό της χρονικής περιόδου.
Πώς μπορούμε λοιπόν να πάρουμε αυτά τα πουλιά από την Άνοιξη στην οποία (εσφαλμένα μεν) βρίσκονται και να τα βάλουμε στο χειμώνα με λιγότερο φως και περισσότερο κρύο;
Με αυτό τον τρόπο θα διορθώσουμε το βιολογικό τους ρολόι;
Εγώ θα άφηνα να ολοκληρωθεί αρχικά η πρώτη γέννα.
Θα επέτρεπα την εξέλιξη σε τουλάχιστο άλλη μια γέννα ολοκληρωμένη
Και στην... Τρίτη αν δω πως το ζευγάρι έχει διάθεση και δύναμη... Θα συνέχιζα με απομάκρυνση των αυγών ...
Θα άφηνα τη μητέρα για 10-15 μέρες να κλωσά τα πλαστικά αυγά... και έτσι και δεν θα τα κούραζα αλλά και δεν θα "έκοβα" τον οργανισμό δύο εύρωστων και υγιέστατων κατά τα υπόλοιπα πτηνών.
Φυσικά δεν μπορώ να διαφωνήσω με κανέναν σας... υπάρχει το δίκαιο της άποψης που για μένα παραμένει ιερό.
 
Συμφωνώ
Με αυτό τον τρόπο θα διορθώσουμε το βιολογικό τους ρολόι;
αυτό είναι το πιο βασικό αν σταματήσει η γέννα θα μπερδευτεί ακόμα περισσότερο ο ήδη μπερδεμένος οργανισμός γιατί η άνοιξη ήρθε (για αυτά) θα φύγει σε 1 μήνα αφότου άρχισε και θα ξανα έρθει σε 3 μήνες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
καλό σκεπτικό αλλά ο πατέρας δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστος μόνος του...
αυτό ακριβώς φοβάμαι και γω, γι αυτό και δεν το πρότεινα καθόλου στον Λευτέρηκαι πάντα κρίνοντας από τις πληροφορίες που έχουμε! Εγώ πάντως,ότι συμβούλεψα τον φίλο μας,το έχω ακολουθήσει σε δικό μου ζευγάρι και όλα μα όλα πηγαν κατ'ευχήν!

Εγώ θα άφηνα να ολοκληρωθεί αρχικά η πρώτη γέννα.
Θα επέτρεπα την εξέλιξη σε τουλάχιστο άλλη μια γέννα ολοκληρωμένη
Και στην... Τρίτη αν δω πως το ζευγάρι έχει διάθεση και δύναμη... Θα συνέχιζα με απομάκρυνση των αυγών ...
Θα άφηνα τη μητέρα για 10-15 μέρες να κλωσά τα πλαστικά αυγά... και έτσι και δεν θα τα κούραζα αλλά και δεν θα "έκοβα" τον οργανισμό δύο εύρωστων και υγιέστατων κατά τα υπόλοιπα πτηνών.
Φυσικά δεν μπορώ να διαφωνήσω με κανέναν σας... υπάρχει το δίκαιο της άποψης που για μένα παραμένει ιερό.
φίλε Γιάννη, σαφέστατα υπάρχει το δίκαιο της άποψης του καθενός μας..όλοι μα όλοι προσπαθούμε να δώσουμε στον φίλο Λευτέρη την ευκαιρία να χαρεί από τα γεννητούρια(έστω κι αν ήταν λάθος χρονικά..) αλλά και να μην κάψει το ζευγάρι του και σιγά σιγά να το επαναφέρει στην τάξη. Υπάρχει όμως και το δίκαιο της μακροχρόνιας εμπειρίας κάποιων ανθρώπων μέσα σε αυτήν την παρέα.. Και διαβάζοντας τα γραφόμενα τόσο τα δικά σου όσο και της Μιράντας, βλέπω πως συμπίπτουν λίγο έως πολύ, οπότε..φίλε Λευτέρη ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ..ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΣΟΥ & ΤΩΝ ΝΕΟΣΣΩΝ ΤΟΥΣ!:)

Υ. Γ: με μεγάλη μου χαρά και τιμή, προσωπικά υποκλίνομαι στην εμπειρία του Γιάννη και της Μιράντας!
εκτός από φίλοι καλοί είστε και δάσκαλοι! ευχαριστούμε.. 😉
 
παιδιά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους.
Εκτιμώ πολύ την όποια άποψη που εκφράστηκε στις απορίες μου...
Διαθέσατε χρόνο και κόπο για να γράψετε, πολύ πρόθυμα μοιραστήκατε την εμπειρία και τις γνώσεις σας..

Πας για ιατρική συμβουλή που αφορά την ζωή ενός ανθρώπου, σου κλείνει ραντεβού όταν και αν ευκαιρεί, στήνεσαι στην ουρά, περιμένεις στην αίθουσα αναμονής, σε δέχεται ο ειδικός για περιορισμένο χρονικό διάστημα, σου γράφει μια συνταγή στα κινέζικα, τα ακουμπάς αδρά, σε αντιμετωπίζει ως ένα ακόμη περιστατικό μέσα σε όλα τα άλλα που διαχειρίζεται..
Τώρα αν χρειαστείς και μια δεύτερη γνώμη; Ξανά μανά η ίδια διαδρομή..

Εδώ είχαμε πλήθος συμβουλών κατασταλαγμένες μέσα από εμπειρία, δοσμένες άμεσα στην χρονική στιγμή που έχεις ανάγκη, χωρίς υστερόβουλο σκοπό και εκμετάλευση, συμβουλές δοσμένες με πολύ αγάπη.

Με κάνατε να αισθάνομαι άνετα που ρωτάω και μια και δυο και τρεις, μου δώσατε το περιθώριο, μου δώσατε το αίσθημα της ασφάλειας όσον αφορά τους χειρισμούς που έκανα.
Έμαθα τόσα πράγματα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Γνώρισα ανθρώπους και μπορώ να πω ότι ως ένα βαθμό "είδα" την κάθε προσωπικότητα, καθώς αυτό που γράφατε δεν ήταν απλή διατύπωση γνώσης μέσω εμπειρίας αλλά κατάθεση αισθημάτων που εξέφραζε ο καθένας μέσα από το δείγμα γραφής του..

Σκέφτομαι ότι πολλά ενώνουν διαφορετικούς ανθρώπους με ένα μόνο κοινό χόμπι.. Φυσιολογικά θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό στην καθημερινότητα καθώς συναντάμε άλλους ανθρώπους, να υπάρχει η ζεστασιά που υπάρχει εδώ, η αποδοχή, ο σεβασμός στην άποψη του άλλου, η αλληλοβοήθεια, η συμπαράσταση..

Φαίνεται ότι αυτό που γίνεται εδώ με τα πουλάκια (η αγάπη για τα ζώα γενικά) ελκύει ανθρώπους με συγκεκριμένα ψυχικά προτερήματα. Παρόμοια το ποδόσφαιρο ελκύει άλλους, η πολιτική άλλους και ούτω καθ' εξής...
Αυτά τα κοινά ψυχικά προτερήματα ευθύνονται για το αποτέλεσμα που υπάρχει εδώ...
Δεν διδάσκεται αυτό, ούτε προγραμματίζεται, είναι αποτέλεσμα καρδιάς...(Ο αγαθός άνθρωπος βγάζει το αγαθό από τον αγαθό θησαυρό της καρδιάς του, ... Διότι από την αφθονία της καρδιάς μιλάει το στόμα του) Λουκάς 6:45

Σας ευχαριστώ όλους.
 
Εισαι και καλος ακροατης, θεματοθετης. Δεχεσαι και σεβεσαι τις συμβουλες ακομα και λαθος να ειναι κ μπορεις να κανεις διαλογο. Αυτο μετραει, μην τ προσπερνας.

Ελπιζω οτι κ να αποφασισεις ολα να πανε καλα!
 
Υπάρχει όμως και το δίκαιο της μακροχρόνιας εμπειρίας κάποιων ανθρώπων μέσα σε αυτήν την παρέα.. Και διαβάζοντας τα γραφόμενα τόσο τα δικά σου όσο και της Μιράντας, βλέπω πως συμπίπτουν λίγο έως πολύ, οπότε..φίλε Λευτέρη ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ..ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΣΟΥ & ΤΩΝ ΝΕΟΣΣΩΝ ΤΟΥΣ
Υ. Γ: με μεγάλη μου χαρά και τιμή, προσωπικά υποκλίνομαι στην εμπειρία του Γιάννη και της Μιράντας!
εκτός από φίλοι καλοί είστε και δάσκαλοι! Ευχαριστούμε..

Βρίσκω την παραπάνω εισήγηση του Δημήτρη ρεαλιστική. Αν ο Δημήτρης σέβεται την εμπειρία σας, ποιός είμαι εγώ που θα αμφισβητήσω;
Επιλέγω Μιράντα το σκεπτικό σας...
Αν τα πουλάκια επιλέξουν να συνεχίσουν θα τα αφήσω ακόμη μια φορά, με απαραίτητη διακοπή αν θελήσουν τρίτη φορά..
Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη...
σας ευχαριστώ
 
Εγώ θα άφηνα να ολοκληρωθεί αρχικά η πρώτη γέννα.
Θα επέτρεπα την εξέλιξη σε τουλάχιστο άλλη μια γέννα ολοκληρωμένη
Και στην... Τρίτη αν δω πως το ζευγάρι έχει διάθεση και δύναμη... Θα συνέχιζα με απομάκρυνση των αυγών ...
Θα άφηνα τη μητέρα για 10-15 μέρες να κλωσά τα πλαστικά αυγά... και έτσι και δεν θα τα κούραζα αλλά και δεν θα "έκοβα" τον οργανισμό δύο εύρωστων και υγιέστατων κατά τα υπόλοιπα πτηνών.
Λευτέρη.. Διάβασε καλά αυτό που γράφει ο Γιάννης.. Πολύ πολύ προσεκτικά!
 
Σήμερα το πρωί "ιδίοις όμμασι" ετελέσθη το μυστήριον της σύζευξης... Ναι καλά ακούσατε ζευγαρώσανε τουλάχιστον δις.. (απαραίτητη η γονική συναίνεση!)
ΕΡΏΤΗΣΗ Τα πουλάκια είναι 14 ημερών. Να βάλω τώρα δεύτερη φωλιά και υλικό;. Σε ποια μέρα της ζωής των νεοσσών βάζω δεύτερη φωλιά και υλικό;
Χωρίζω τον αρσενικό; (ταϊζει μέτρια, καλύτερα ταΪζει η θυληκιά).. Αν ναι, πότε;
Τον αφήνω (αρσενικός) με τα μικρά μαζί χώρια από την κανάρα, ή χωρίζω τον αρσενκό και αφήνω την κανάρα μαζί με τα μικρά; Στην δεύτερη περίπτωση με προβληματίζει η δεύτερη εξωτερική φωλιά καθώς η θέση της είναι στην αντίθετη πλευρά του κλουβιού, οπότε θα πρέπει να απομακρυνθεί εντελώς ο αρσενικός από το κλουβί..
Να πάω τον αρσενικό σε άλλο κλουβί και να αφήσω στο μεγάλο κλουβί την μαμά με τα καναρινάκια και δυο φωλιές;
Μήπως πρέπει να συνεχίσει λίγες μέρες το ζευγάρωμα μέχρι την ωοτοκία ώστε τα αυγουλάκια να είναι σίγουρα ένσπορα;
ε ρε αποφάσεις που έχεις να πάρεις στην ζωή ! 👎
 
Νομιζω κανα δυο μερες μπορεις να μη βαλεις φωλια, αλλα δωρον αδωρον εφοσον ζευγαρωνουν η κυρια πηρε μπροστα τωρα. Οσο για τις φωλιες και τα χωρισματα... εξαρταται ποια διαδικασια απο τις προτεινομενες θες να ακολουθησεις! Μπορεις ακομα να τα εχεις ολα μαζι μεχρι να αρχισουν τα μικρα να βγαινουν απο τη φωλια. Μπορεις σιγα σιγα να χωρισεις τη μαμα.. κτλ. Εσυ αποφασιζεις!
 
Αυτό να τα έχω όλα μαζί μέχρι να αρχίσουν τα μικρά να βγαίνουν από τη φωλιά με ξεαγχώνει... Φαίνεται πιο εύκολο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυτό να τα έχω όλα μαζί μέχρι να αρχίσουν τα μικρά να βγαίνουν από τη φωλιά με ξεαγχώνει... Φαίνεται πιο εύκολο
Ομορφα. Τοτε φροντισε να εισαι σε επαγρυπνηση. Βαλε πληθωρα υλικων για να μην αρχισει η μαμα να ξεπουπουλιαζει τα μικρα, κ μολις αυτα αρχισουν τις βολτες ασε τη μαμα μονη της. Θα αφησεις κανονικη γεννα ή θα βαλεις πλαστικα ομοιοματα;
 
Βάλε υλικό και δεύτερη φωλιά και άσε όλη την οικογένεια μαζί μέχρι να έρθει το πρώτο αυγό της δεύτερης φωλιάς. ( Μόλις έρεθει το πρώτο αυγό βάζεις χώρισμα και αφήνεις την μαμά μόνη της ) Αν τα μικρά αρχίσουν να βγαίνουν από την φωλιά τους, βάζεις χώρισμα αφήνεις τα μικρά με τον πατέρα και την μητέρα να συνεχίσει την δεύτερη γέννα.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια...
 
Σήμερα το πρωί "ιδίοις όμμασι" ετελέσθη το μυστήριον της σύζευξης... Ναι καλά ακούσατε ζευγαρώσανε τουλάχιστον δις.. (απαραίτητη η γονική συναίνεση!)
Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τον Γιάννη ( @ianos ) θα είχα βγάλει τον αρσενικό και δε θα συνέχιζα σε δεύτερη γέννα αλλά απ΄ότι καταλαβαίνω εσύ θα προχωρήσεις και σε 2η γέννα..

Οπότε...
Βάλε υλικό και δεύτερη φωλιά και άσε όλη την οικογένεια μαζί μέχρι να έρθει το πρώτο αυγό της δεύτερης φωλιάς. ( Μόλις έρεθει το πρώτο αυγό βάζεις χώρισμα και αφήνεις την μαμά μόνη της ) Αν τα μικρά αρχίσουν να βγαίνουν από την φωλιά τους, βάζεις χώρισμα αφήνεις τα μικρά με τον πατέρα και την μητέρα να συνεχίσει την δεύτερη γέννα.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια...
, συμφωνώ με Κώστα. Με το που δεις πρώτο αυγό βάζεις χώρισμα στη μία μεριά ο μπαμπάς με τα μικρά και στην άλλη η μαμά με το αυγό που λογικά θα ταΐζει τα μικρά απ΄το χώρισμα. Και ο λόγος που τα χωρίσουμε είναι γιατί τα μικρά θα μπαίνουν στη νέα φωλιά και θα χαλάσουν τα καινούργια αυγά.

Βάλε από τώρα μια εσωτερική και μία εξωτερική φωλιά στην άλλη μεριά από την μεριά που είναι η εξωτερική με τα πρώτα μικρά (για να διευκολυνθείς στο χώρισμα αργότερα) δώσε υλικό φωλιάς και άστη να αποφασίσει που θα κάνει τα αυγά. Το πιο πιθανό όμως είναι να κάνει την νέα ωοτοκία στην ήδη υπάρχουσα φωλιά που είναι τα μικρά της. Σ αυτήν την περίπτωση θα φτιάξεις εσύ μια φωλιά με τσόχα και θα βάλεις τα μικρά εκεί προσωρινά αφού σε λίγες μέρες ούτως ή άλλως θα φύγουν απ τη φωλιά και θα βολοδέρνουν στο κλουβί.
 
Back
Top