Αναπαραγωγή Πρώτος νεοσσός την 1η Δεκεμβρίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τυχαια επειδη αυτη ειχα βρει κ εγω, pinex powder.
ευχαριστώ Μιράντα για την άμεση απάντηση

παιδιά τα πουλάκια μου κλείνουν την ενδέκατη μέρα.. εδώ και 2 μέρες παρατηρώ αψημαχίες στο ζευγάρι... συνεχίζουν να συνεργάζονται στην ανατροφή των μικρών αλλά μεταξύ τους καβγαδάκια... Μου θυμίζει "συμβατικό γάμο" :D
Πρέπει να επέμβω με κάποιο τρόπο;
 
Να τα αφήσω δεύτερη γέννα;
προσωπική μου γνώμη,Λευτέρη, αν δεις ότι τα ''καβγαδάκια'' συνεχίζονται, τότε άσε την μαμά με τα μικρά, μέχρι την 35η μέρα ζωής τους και απομάκρυνε τον μπαμπά, σε δικό του κλουβί και χώρο. Μετά τον απογαλλακτισμό των μικρών, πλέον θα μπορείς να βάλεις και την μαμά σε δικό της χώρο..ώστε να αρχίζουν να ηρεμούν και σιγά σιγά να προσπαθήσεις να επαναφέρεις το ζευγάρι στα δεδομένα της εποχής που διανύουμε! Για τα μικρά, μην ανησυχείς, μετά τις 35 μέρες μπορείς να τα έχεις όλα μαζί σε μεγάλη κλούβα πτήσεων, για τουλάχιστον 5-6 μήνες. Θα το ξαναπώ,όμως, αυτή είναι η δική μου θέση με σκοπό πάντα να επαναφέρουμε το ζευγάρι.. Οποιοσδήποτε φίλος/η μπορεί να με διορθώσει αν κάνω λάθος.
Μέχρι την Ανοιξη,έχουμε χρόνο και που ξέρεις.. Αν πλέον όλα γίνουν σωστά, μπορεί και να ξαναδείς μικρούλια!
 
Kι εγω τα ιδια θα πω με τον Δημητρη, οταν ειχα παλιοτερα και αρσενικο και θηλυκια να αναλαμβανουν το μεγαλωμα των μικρων συνεχεια ειχα τα ιδια προβληματα, εδω και 2 χρονια ομως που αφηνω μονο τη θηλυκια μεσα, δεν υπαρχει κανενα προβλημα διαπληκτισμου, και οταν κρινω ενωνω το ζευγαρι να πανε για την επομενη γεννα
 
Ωραία, απ ότι κατάλαβα δεν πάω για δεύτερη γέννα ακόμη κι αν θέλουν τα καναρίνια με σκοπό την επαναφορά του βιολογικού τους ρολογιού.. Σεβαστό και αυτό θα κάνω...
Αφήνω αρσενικό θηλυκό μαζί προς το παρόν αφού συνεργάζονται στο τάισμα. Αν το παρατραβάει ο αρσενικός και κυνηγάει την κανάρα, τα χωρίζω..
ερώτημα...Αν η κανάρα μαδάει τα μικρά για να κάνει φωλιά, τί κάνω; Βάζω δεύτερη φωλιά και υλικό; να την βάλω αν μαδάει τα μικρά, ή να την βάλω προαιρετικά και πότε;
Καταστέλω τη δεύτερη γέννα απομακρύνοντας τον αρσενικό ή απομακρύνοντας τα αυγά μετά από κάποιες μέρες;
έχω μπερδευτεί λίγο, θέλω να τα έχω στο μυαλό μου ώστε να ξέρω πώς να λειτουργήσω στην περίπτωση.
ευχαριστώ.
 
Kι εγω τα ιδια θα πω με τον Δημητρη, οταν ειχα παλιοτερα και αρσενικο και θηλυκια να αναλαμβανουν το μεγαλωμα των μικρων συνεχεια ειχα τα ιδια προβληματα, εδω και 2 χρονια ομως που αφηνω μονο τη θηλυκια μεσα, δεν υπαρχει κανενα προβλημα διαπληκτισμου, και οταν κρινω ενωνω το ζευγαρι να πανε για την επομενη γεννα
σε ευχαριστώ, Πάνο.. Και να σου θυμήσω, φίλε Λευτέρη, πως στην πρώτη σελίδα του θέματος σου,όπου όλοι οι φίλοι εκφράζαμε την ανησυχία μας για το εγχείρημα αυτό.. Μας απάντησες πως κατάλαβες το λάθος και θα καταβάλεις κάθε προσπάθεια να διορθωθεί το βιολ.ρολόι των καναρινιών σου!
Εγώ λοιπόν, σαν φίλος καλός, αυτό θα περιμένω από σένα! Και για ότι με χρειαστείς,ότι ώρα κι αν είναι,
θα είμαι στην διάθεσή σου..
 
σε ευχαριστώ, Πάνο.. Και να σου θυμήσω, φίλε Λευτέρη, πως στην πρώτη σελίδα του θέματος σου,όπου όλοι οι φίλοι εκφράζαμε την ανησυχία μας για το εγχείρημα αυτό.. Μας απάντησες πως κατάλαβες το λάθος και θα καταβάλεις κάθε προσπάθεια να διορθωθεί το βιολ.ρολόι των καναρινιών σου!
Εγώ λοιπόν, σαν φίλος καλός, αυτό θα περιμένω από σένα! Και για ότι με χρειαστείς,ότι ώρα κι αν είναι,
θα είμαι στην διάθεσή σου..
Δημήτρη αυτό έχει τελειώσει, το ερώτημα είναι με ποιο τρόπο.. Τί πρέπει να κάνω τώρα

αυτό που επιθυμώ δεν είναι να βγάλουν και άλλα καναρινάκια τώρα, να το διευκρυνήσω...
Τι κάνω τώρα στα πουλάκια ώστε να γίνει με τον καλύτερο τρόπο η επαναφορά, πώς αντιδρώ στις επιθυμίες των πουλιών για νέα φωλιά, μάδημα των νεοσσών, νέο υλικό κλπ.
 
καταρχην αν βαλεις μεσα και αλλη φωλια ειναι σαν να τα προτρεπεις να ζευγαρωσουν ξανα, αν δεις οτι τα μαδαει σημαινει οτι παει να κανει φωλια για να ξαναγενησει, αν τα μαδησει και υλικο να βαλεις θα τα μαδησει, το καλυτερο ειναι να απομακρινεις τον αρσενικο, γιατι μετα την 15 ημερα θα ξεκινησουν για νεο ζευγαρωμα, αλλα θα παρατηρεις συχνα τα μικρα, μην στρεσαριστει η θηλυκια απο την απομακρυνση του αρσενικου και αφησει ατάιστα τα μικρα, γιατι κανονικα τον αρσενικο τον βγαζουμε οταν η θηλυκια ειναι στο 4 αυγο πριν κανει το 5 , τοσο νωρις, τωρα βγαζεις και βλεπεις συνεχως τις αντιδρασεις της
 
Αφήνω αρσενικό θηλυκό μαζί προς το παρόν αφού συνεργάζονται στο τάισμα. Αν το παρατραβάει ο αρσενικός και κυνηγάει την κανάρα, τα χωρίζω..
ερώτημα...Αν η κανάρα μαδάει τα μικρά για να κάνει φωλιά, τί κάνω;
Όσο συνεργάζεται το ζευγάρι στην ανατροφή των μικρών.. Δεν τα χωρίζεις!
Αν δεις πως το αρσενικό ενοχλεί την θηλυκιά, με σκοπό 2ο ζευγάρωμα, τότε απομακρύνεις το αρσενικό σε δικό του χώρο,αλλά να έχει οπτική επαφή με την οικογένεια. Ετσι αποφεύγεις το στρεσάρισμα της θηλυκιάς! Εγώ αυτό έκανα σε δικό μου ζευγάρι και όλα μα όλα πήγαν ρολόι!
Η θηλυκιά θα τα καταφέρει.. Μην ανησυχείς! Μετά την 35η μέρα ζωής των μικρών,όπου πλέον θα έχουν απογαλακτιστεί,τότε μεταφέρεις και την θηλυκιά σε δικό της αποκλειστικό χώρο και αφήνεις τα μικρά όλα μαζί, σε μεγάλη κλούβα πτήσης! Στην κλούβα των μικρών,φρόντισε να υπάρχει μια ταίστρα, μία ποτήστρα, μία αυγοθήκη,ένα σπουπιοκόκαλο για κάθε ένα μικρό!
Μέχρι τον 5ο-6ο μήνα δεν θα έχεις πρόβλημα με τα μικρά και προσπάθησε να στρώσεις το ζευγάρι!
Πιστεύω πως θα τα καταφέρεις.. Απλά ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ !
 
Δημήτρη, Πάνο ευχαριστώ...
προς το παρόν δεν βάζω χέρι...
αναμένουμε εξελίξεις..
καλύψατε κάθε ερώτημα αλλά και ανησυχία για ενδεχόμενα..
να'σαι καλά,Λευτέρη..γι αυτό είναι οι φίλοι άλλωστε! 😉
 
να'σαι καλά,Λευτέρη..γι αυτό είναι οι φίλοι άλλωστε! 😉
ανεκτίμητη βοήθεια να το ξέρετε...άλλως θα βαδίζαμε στα τυφλά, θα κυνηγούσαμε περισσότερα πουλιά με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία τους...
Και να φανταστείτε ότι μπήκα στη διαδικασία να τα ενώσω έπειτα από εισήγηση ανθρώπου που είχε καναρίνια..
"Ποιος είπε ότι θα καναρίνια δεν γεννάνε χειμώνα" είπε και με ενθάρρυνε να το κάνω..
τώρα αντιλαμβάνομαι την άγνοια του στο θέμα...
 
Δε νομίζω πως θα μπορέσουμε να σταματήσουμε το ζευγάρι. Πιστεύω πως θα πάνε σε δεύτερη γεννα.
Γιάννη.. Ξέρεις πως σ'ακούω σαν πατέρα, πρέπει να υπάρχει τρόπος να επανέλθει το ζευγάρι ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΝΕΟΣΣΩΝ! Πιστεύω πως δώσαμε σωστές οδηγίες στον Λευτέρη, σε συνδυασμό με μείωση θερμοκρασίας και φωτισμού ανα ημέρα! Αν αυτή τη στιγμή τους επιτραπεί και 2ο ζευγάρωμα, τότε σίγουρα στο τέλος θα μιλάμε για τις επόμενες 2 σαιζόν χαμένες και ένα ζευγάρι επικίνδυνα εξαντλημένο! Τι λές; η καλύτερα τί θα έκανες αν σου συνέβαινε κάτι τέτοιο Δεκέμβρη μήνα;
 
Δε γινεται να χωριστουν αφου απογαλακτιστουν οι νεοσσοι.

Προτεινω... αφηνεις οπως εχουν. Ξαναζευγαρωνουν, η μανδαμ φτιαχνει καινουργια φωλια (ηδη θα χει σταματησει να ασχολειται με τα μικρα) αφηνεις τα μικρα με το μπαμπα στη μια πλευρα, και την κυρια την αφηνεις να γεννησει κανονικα, χωρισμενη. Αντικαθιστας τα αυγα με πλαστικα, τα κλωσσα 5 6 μερες κ μετα βγαζεις τα παντα και αφηνεις την κυρια μακρυα απο την υπολοιπη φαμιλια.
 
Δεύτερη φωλιά πότε; Τώρα είναι12 ημερών.

Λευτέρη συνήθως στις 15 μέρες ζωής των νεοσσών η κανάρα θα ξεκινήσει να φτιάχνει φωλιά. Αν δεν της έχεις έτοιμη μια δεύτερη φωλιά και υλικό θα ξεπουπουλιάσει τα μικρά που ήδη έχει. Πέρυσι η δική μου κανάρα που μεγάλωνε μόνη της τα μικρά της, ξεκίνησε να φτιάχνει δεύτερη φωλιά περίπου στις 17 μέρες. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, ότι από την στιγμή που υπάρχει αρσενικός στο κλουβί η επιθυμία της αυτή επισπεύδεται.

Να τα αφήσω δεύτερη γέννα;

Όχι. Απλά βάλε μια φωλιά και άφησέ την να γεννήσει τα αυγά της. Μόλις ολοκληρώσει την ωοτοκία της, άλλαξε τα δικά της αυγά με ψεύτικα που πουλάνε σε petshops και άφησε την να κλωσήσει τα ψεύτικα για καμιά βδομάδα. Εντωμεταξύ, κατά την διάρκεια της επώασης θα της κόψεις την αυγοτροφή και θα προσφέρεις μόνο σπόρους και νερό. Αυτό θα την βοηθήσει να ηρεμήσει και να ξεπυρώσει.


Αν τα πουλιά θέλουν ξανά, το καταστέλω ή τα επιτρέπω;

Κύριο μέλημά σου είναι η ζωή των πουλιών που ήδη έχεις. Οπότε επικεντρώσου σε αυτό και ξέχνα οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια αναπαραγωγής εκτός εποχής. Τα πουλιά δεν είναι σε θέση να θέλουν. Ότι τους συμβαίνει οφείλεται στα δικά μας "θέλω"...


υ. Γ. Θα σου πρότεινα ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ στο ζευγάρι έως ότου απογαλακτιστούν τα μικρά.
 
Καλοί μου φίλοι, ανακεφαλαιώνω:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ:Αν δεν της έχεις έτοιμη μια δεύτερη φωλιά και υλικό θα ξεπουπουλιάσει τα μικρά που ήδη έχει.
ΜΙΡΑΝΤΑ: η μανδαμ φτιαχνει καινουργια φωλια
ΠΑΝΟΣ:
καταρχην αν βαλεις μεσα και αλλη φωλια ειναι σαν να τα προτρεπεις να ζευγαρωσουν ξανα,
Εδώ βλέπω η ζυγαριά να κλείνει προς το να βάλω φωλιά στις 15 μέρες

ΠΑΝΟΣ: το καλυτερο ειναι να απομακρινεις τον αρσενικο, γιατι μετα την 15 ημερα θα ξεκινησουν για νεο ζευγαρωμα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ: άσετην μαμά με τα μικρά, μέχρι την 35η μέρα ζωής τους και απομάκρυνε τον μπαμπά,
ΠΑΝΟΣ: εδωκαι 2 χρονια ομως που αφηνω μονο τη θηλυκια μεσα, δεν υπαρχει κανενα προβλημαδιαπληκτισμου
ΔΗΜΗΤΡΗΣ:Ανδεις πως το αρσενικό ενοχλεί την θηλυκιά, με σκοπό 2ο ζευγάρωμα, τότε απομακρύνεις το αρσενικό σε δικό του χώρο
ΣΤΕΦΑΝΟΣ:Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, ότι από την στιγμή που υπάρχει αρσενικός στο κλουβί η επιθυμία της αυτή επισπεύδεται.
ΜΙΡΑΝΤΑ:Προτεινω... αφηνεις οπως εχουν. Ξαναζευγαρωνουν,

Περισσότερες φωνές για απομάκρυνση αρσενικού προς αποφυγή βατέματος.

ΓΙΑΝΝΗΣ: Δενομίζω πως θα μπορέσουμε να σταματήσουμε το ζευγάρι. Πιστεύω πως θα πάνε σε δεύτερη γεννα.
Γιάννη ανάλυσε το σε παρακαλώ. Ποια βήματα θα ακολουθούσες;

Σας ευχαριστώ όλους
 
Back
Top