Ασθένειες Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η χορήγηση του φαρμάκου συνεχίζεται (... Μακροχρόνια θεραπεία, μια πρωινή δόση).
Σε σχέση με το μάδημα των φτερών του δεν έχω παρατηρήσει καμιά διαφορά. Ενώ έβγαλε νέα φτερά (με την πτερόροια), τώρα είναι πάλι όλα κομμένα. Σε σχέση με τον χαρακτήρα του όμως υπάρχει καλυτέρευση, είναι πολύ πιο ήρεμος, κατάφερε να πάρει και ένα γραμμάριο βάρος. Συζητώντας με τον γιατρό για το θέμα αυτό, μου είπε πως αφού τον βοηθάει στο να συμπεριφέρεται πιο ήρεμα-φυσιολογικά το θεωρεί καλή ένδειξη και να συνεχίσουμε την θεραπεία.
 
Η τελευταία επίσκεψη στον γιατρό ήταν πριν 15+ ημέρες.
Ήθελα να δει μήπως το ράμφος του Μάριου ήθελε λίγο κόψιμο, να μου γράψει και μια δίγραμμη συνταγή για το cardinal (παρότι είχα ένα ολόκληρο χάπι, ήθελα όμως να έχω ''παρακαταθήκη'' σε περίπτωση που πέσει-χαθεί κτλ.).
Του έριξε μια ματιά, το ράμφος του δεν χρειαζόταν κόψιμο. Πιάσαμε την συζήτηση γενικά για την πτεροφαγία του...
Του θύμισα πως ξεκινήσαμε καθημερινά με δυο δόσεις φαρμάκου (ανά 12ωρο).
Συνέχιζε όμως να κόβει φτεράκια οπότε ο γιατρός μου είχε πει πως το φάρμακο δεν τον βοηθάει στην πτεροφαγία.
Επειδή όμως τον επηρέαζε θετικά σε σχέση με τη νευρικότητα του χαρακτήρα του (δηλ έδειχνε πιο χαλαρός, έτρωγε περισσότερο και δεν είχε τόση έντονη τάση επιθετικότητας), μου είχε πει να συνεχίσουμε το φάρμακο με μια δόση καθημερινά.

Σε αυτή την τελευταία μας συνάντηση λοιπόν μου είπε πως αυτές οι μακροχρόνιες θεραπείες δεν είναι ότι καλύτερο για το συκώτι του πουλιού και να προσπαθήσω να δίνω την λιγότερη δυνατή δόση.

Η ανώτατη δόση θα μπορούσε να είναι 7 γραμμούλες (2 φορές το 24ωρο) μιας σύριγγας ινσουλίνης 1ml.
Εγώ έδινα 4 γραμμούλες άπαξ και μετά την τελευταία μας συζήτηση, την κατέβασα στις 2 γραμμούλες (έπαιρνε αυτή τη δόση 15 ημέρες)... Μέχρι που προχθές το απόγευμα έτσι στα ''καλά καθούμενα'' αντίκρισα αυτή την εικόνα...
tinypic-no-longer-available.jpg

... Είχε κόψει τα περισσότερα πούπουλα και φτερά έως τώρα☹
tinypic-no-longer-available.jpg

Φταίει η ελάττωση της δόσης;έπαιξε ρόλο η απώλεια της Τζο; Πραγματικά ποιος μπορεί να γνωρίζει;
Από εχθές (2η ημέρα μαδήματος)
tinypic-no-longer-available.jpg

αύξησα την δόση (όπως την έπαιρνε πριν δηλ ) στις 4 γραμμούλες και βλέπουμε...
Κάποτε του φόρεσε κολάρο ο γιατρός και δεν έφαγε τίποτα για δυο ημέρες (του το αφαίρεσα και έτσι έφαγε).
Βλέπετε είναι ούτως ή άλλως ένα αδύνατο πουλάκι
tinypic-no-longer-available.jpg

... Πιστεύω πως ούτε κολάρο δεν μπορεί να φορέσει γιατί φοβάμαι πως θα τον φέρει αντιμέτωπο με άλλα σοβαρά προβλήματα☹
 
Πω πω βρε Σίσσυ μου... Δεν έχω λόγια, λυπάμαι που ταλαιπωρείσαι κι εσύ κι αυτό ☹
Ούτε λόγος για συμβουλές φυσικά με τόσο ψάξιμο που έχεις κάνει.
Φταίει η ελάττωση της δόσης;έπαιξε ρόλο η απώλεια της Τζο;
Είχε τόσο καλές σχέσεις με την σκυλίτσα που λες να του λείπει;
 
Δεν ξέρω τι άλλο να πω, παραπάνω δηλαδή από όσα έχουμε πει τόσα χρόνια. Τι είδος κολάρου είχε βάλει, δεν θυμάμαι καθόλου. Μήπως να δοκίμαζες ένα άλλο μιας κι έχει κάμποσες πατέντες; Αλλά κι αυτό για πόσο;

Εγώ δεν θα μείωνα το φάρμακο, ίσως να δοκίμαζα και το άλλο που σου είχε πει παλιότερα, με ότι ρίσκο αυτό ενέχει.
 
Σίσσυ, λυπαμαι πολύ. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τέτοια εικόνα.
Αν θυμάμαι σωστά, έχουν εξαλειφθεί όλες οι πιθανότητες να προκειται για κάτι σωματικό, όπως έξω ή και ενδο παράσιτα, έλλειψη σε κάποιο διατροφικό συστατικό, φαγούρα και ο,τι την προκαλεί, έτσι δεν ειναι;
Μήπως, λέω μήπως αν ήταν συνέχεια έξω απο το κλουβι, αν κι εφόσον υπήρχε η δυνατότητα, αν επισης μπορούσες να τον εχεις πιο πολυ μαζί σου, αν έβαζες κάτι πάνω του, ενα σπρέι ας πούμε πικρό το οποίο όμως δεν θα επηρέαζε την υγεία του, ώστε συμπεριφορικά πλέον να αποθαρρύνονταν απο αυτην την συνήθεια;
Λέω τωρα, προσπαθώντας να σκεφτώ out of the box, γιατί έχω την εντύπωση οτι εχεις κάνει ο,τι ειναι δυνατό μέχρι σημερα για την πτεροφαγία του.
 
...Είχε τόσο καλές σχέσεις με την σκυλίτσα που λες να του λείπει;
Πάντα την παρακολουθούσε (από το κλουβί), παλιά την φώναζε κοιτώντας κάτω (το κλουβί βρίσκεται ψηλά), την θεωρούσε φίλη του και όταν τον έβγαζα από το κλουβί ήθελε να την πλησιάζει και της μιλούσε... Ποιος ξέρει;

Δεν ξέρω τι άλλο να πω, παραπάνω δηλαδή από όσα έχουμε πει τόσα χρόνια. *Τι είδος κολάρου είχε βάλει, δεν θυμάμαι καθόλου. Μήπως να δοκίμαζες ένα άλλο μιας κι έχει κάμποσες πατέντες; Αλλά κι αυτό για πόσο;

**Εγώ δεν θα μείωνα το φάρμακο, ίσως να δοκίμαζα και το άλλο που σου είχε πει παλιότερα, με ότι ρίσκο αυτό ενέχει.
* Αυτό που του είχε φτιάξει ο γιατρός ήταν σαν του Λέλου (κολάρο Βικτωρίας)
tinypic-no-longer-available.jpg

Μετά του έφτιαξα εγώ πρόχειρα ένα άλλο...
Με αυτό είχε μεγαλύτερη άνεση, μπορούσε να σκαρφαλώνει, αλλά είχε μεγάλο εκνευρισμό και ήταν δυστυχισμένος, έτρωγε ελάχιστα και έτρεμε...
tinypic-no-longer-available.jpg


**Θα του ξαναπώ για το άλλο φάρμακο (αν και μου είχε πει πως κάνει την ίδια ''δουλειά'').
Προς το παρόν θέλω να περάσουν κάποιες μέρες παίρνοντας την παλιά δοσολογία, ώστε να δω αν θα υπάρξει καλυτέρευση...
Ουσιαστικά αισθάνομαι πως παίρνουμε ούτως ή άλλως ρίσκο (για το συκώτι του)...

*Αν θυμάμαι σωστά, έχουν εξαλειφθεί όλες οι πιθανότητες να προκειται για κάτι σωματικό, όπως έξω ή και ενδο παράσιτα, έλλειψη σε κάποιο διατροφικό συστατικό, φαγούρα και ο,τι την προκαλεί, έτσι δεν ειναι;
**Μήπως, λέω μήπως αν ήταν συνέχεια έξω απο το κλουβι, αν κι εφόσον υπήρχε η δυνατότητα, αν επισης μπορούσες να τον εχεις πιο πολυ μαζί σου, ***αν έβαζες κάτι πάνω του, ενα σπρέι ας πούμε πικρό το οποίο όμως δεν θα επηρέαζε την υγεία του, ώστε συμπεριφορικά πλέον να αποθαρρύνονταν απο αυτην την συνήθεια;
Λέω τωρα, προσπαθώντας να σκεφτώ out of the box, ****γιατί έχω την εντύπωση οτι εχεις κάνει ο,τι ειναι δυνατό μέχρι σημερα για την πτεροφαγία του.

*Έτσι είναι Γιάννη, κανείς γιατρός από όσους τον είδαν δεν έθεσε τέτοιο ζήτημα...
**Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό... Πχ χθες τον είχα για πολλή ώρα στο σταντ αλλά όπως διαπίστωσα κι εκεί μαδιόταν (βρήκα κομμένα και τον είδα).
Προσπάθησα να τον έχω πάνω μου, κάτι το οποίο του αρέσει αλλά έχει την κακιά συνήθεια όταν δει κάτι και θέλει να πάει κοντά του δεν συνειδητοποιεί πως δεν μπορεί να πετάξει... Πέφτει και θα μας βρουν άλλα, αισθάνομαι πως μέχρι σήμερα την έχει ''φτηνά'' γλιτώσει... Ευτυχώς αυτό δεν το κάνει (συχνά) όταν βρίσκεται στο σταντ...
Τα πεσίματα του με ανησυχούν ιδιαίτερα...3-4 φορές έχει ναρκωθεί από τον γιατρό ακριβώς γι αυτόν τον λόγο δηλ να του αφαιρέσει από τις ρίζες τα φτερά πτήσεων ώστε να βγουν νέα (με τα οποία για κάποιο διάστημα μπορεί να πετά, μετά τα κόβει και η ιστορία πάει λέγοντας)...
Για αυτό τον λόγο άλλωστε στο σταντ αλλά και σε όλα μου τα κλουβιά, έχω δέσει κορδόνια (με κόμπους) έως το πάτωμα και τον έχω ειδικά εκπαιδεύσει ώστε να τα ανεβαίνει...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Σήμερα όλο το πρωί τον είχα μαζί μου (στο αυτοκίνητο) σε δουλειές.. Έτυχε η δουλειά που είχα να είναι τέτοια ώστε να μπορώ να τον έχω μαζί μου
πχ μεγάλη διαδρομή με το αυτοκίνητο (λατρεύει τις βόλτες) και δεν χρειάστηκε να μείνει καθόλου μόνος...
***Δοκίμασα 1-2 σπρέυ εδώ και χρόνια αλλά δεν έκαναν τίποτα απολύτως...
****Δυστυχώς αυτό με τρομάζει, προσπάθησα τα πάντα αλλά χωρίς αποτέλεσμα... Εύχομαι να μη μας βρουν τα χειρότερα...
 
Ποσο αδικο ειναι ολο αυτο... Δν γινεται δηλαδη ειναι κριμα.. Ουφφφ.. Τι να πω βρε σιση μου ευχομαι κατι να γινει κ να βρεθει μια λυση, αχ βρε μαριονακι μας... Μα γιατι να το κανει αυτο στον εαυτο του..η γιατρος η πατρισια γκρει τι σας ειχε πει;δυναμη να εχεις σισακι μας και κατι θα γινει ολοι αυτο ελπιζουμε
 
Αχ αυτό το Μαριόνι... Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρείστε... Με την Lida, αν ίσως έρθουν πιο κοντά λες να τον βοηθήσει ψυχολογικά; Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... Πάντως εγώ (η άσχετη) θα δοκίμαζα να τα φέρω πιο κοντά μπας και δεθεί με την Lida... Και σταματήσει την πτεροφαγία..
 
..*η γιατρος η πατρισια γκρει τι σας ειχε πει;...
*Είχε πει πως το πρόβλημα πρέπει να είναι ορμονικό (αφού ξεκίνησε με την ενηλικίωσή του). Είχε προτείνει να εισάγει ορμόνη από την Αμερική και να του κάνει ενέσεις (αφού βρει την ακριβή δόση)...
Γενικά όμως οι θεραπείες όπως διαβάζω που ακολουθούν οι περισσότεροι γιατροί είναι αυτές με ψυχοφάρμακα...
Δεν γνωρίζω αν όλη αυτή η διαδικασία θα είχε αποτέλεσμα, ούτε η γιατρός άλλωστε αφού δεν μπορούν να γίνουν εξετάσεις (και δεν θα ήθελα να υποστεί τις ενέσεις με αβέβαιο αποτέλεσμα).
 
... Με την Lida, αν ίσως έρθουν πιο κοντά λες να τον βοηθήσει ψυχολογικά; Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... Πάντως εγώ (η άσχετη) θα δοκίμαζα να τα φέρω πιο κοντά μπας και δεθεί με την Lida... Και σταματήσει την πτεροφαγία..
Έχω προσπαθήσει να τους φέρω κοντά Αλίκη μου, μήνες τώρα... Ο Μάριος όμως δεν είναι ένα ''φυσιολογικό'' πουλί οπότε δεν αντιδρά κι έτσι. Όταν έχουν το χώρισμα είναι όλα μέλι γάλα, μόλις βγάλω το χώρισμα τον πιάνει τρόμος και κατεβαίνει στον πάτο. Λογικό μετά από αυτές τις αντιδράσεις του είναι η κυρία ''ν΄απλώνεται''.
Την τελευταία φορά μάλιστα τον τραυμάτισε στο μάτι και το ράμφος... Όπως και ο Κάρλο έτσι και η Λήδα αντιδρά ως φυσιολογικό πουλί, θέλει να δοκιμάσει το φαγητό του Μάριου, ν΄ανέβει στην κούνια του, να εξερευνήσει την μεριά του κτλ
Ένα πουλάκι χωρίς τα ψυχολογικά προβλήματα του Μάριου θ΄αντιδρούσε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, το Μαριόνι όμως τρομοκρατείται, σταματάει να τρώει οπότε το οποιοδήποτε άλλο πουλί θέλοντας και μη αρχίζει να κυριαρχεί με ότι αυτό συνεπάγεται. Ο Κάρλο είχε γλυκύτατο χαρακτήρα και ποτέ δεν ''εκμεταλλεύτηκε'' την κατάσταση, είχε όμως μεγάλη λαχτάρα για φαγητό, οπότε ο Μάριος έμενε εντελώς νηστικός, αυτός ήταν και ο μόνος λόγος που δεν συγκατοίκησαν. Η Λήδα όμως είναι κυριαρχική, δεν ''χαρίζει κάστανα'' και το πρόβλημα του Μάριου δεν λύνεται με άλλο... Πρόβλημα.
 
Η Λήδα είναι αν και άγρια είναι ήρεμο πουλάκι, σας έχω δείξει βίντεο.
Μια δυο φορές όμως που προσπάθησα να την βγάλω εκτός κλουβιού πετούσε από δω και από κει τρομαγμένη. Έδειχνε πως δεν αισθανόταν καθόλου άνετα.
Το τελευταίο περιστατικό μαδήματος του Μάριου με ανάγκασε να σκεφτώ με ποιον άλλο τρόπο θα μπορούσα να τους φέρω πιο κοντά, χωρίς όμως να δίνω στη μικρή το δικαίωμα να αισθάνεται ανώτερη-κυριαρχική απέναντι στον Μάριο (με αυτή την τρομοκρατημένη του συμπεριφορά).
Αυτό, μέσα στο κλουβί σίγουρα δεν μπορούσα να το επιτύχω.
Οι παπαγάλοι αισθάνονται κυρίαρχοι μέσα στα κλουβιά τους, βγάζοντας τους έξω αισθάνονται ανασφάλεια και η συμπεριφορά τους αλλάζει, γίνονται πιο δεκτικοί (δεν κάνει ούτε να βλέπουν το κλουβί τους αν θέλεις να καταφέρεις κάτι μαζί τους). Εκτός κλουβιού ξεκίνησε και η φιλία του Μάριου με τον Κάρλο, αλλά αυτός ήταν ένα πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι.

Η πίεση του μαδήματος λοιπόν μ΄έκανε να πάρω την απόφαση να κόψω τα φτερά της Λήδας, εφόσον ούτε μέσα στο κλουβί της πετούσε.
Εδώ και τρεις μέρες της έκοψα τα φτερά, κάθε πρωί κάθονται με τον Μάριο στο τραπέζι της κουζίνας και η σχέση τους δείχνει να πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο! Είναι ήρεμη κι ενώ μπορεί να πετάξει δεν κάνει καμιά προσπάθεια.
Ο Μάριος δείχνει να απολαμβάνει την συντροφιά της αλλά και αυτή το ίδιο... Ιδού και οι 😛 αποδείξεις...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το τραγούδι λέει: " Μια γυναίκα μπορεί, να αλλάξει την ζωή σου μπορεί, μια γυναίκα μπορεί να χαράξει καινουρια αρχή". Το Λιδάκι απ ότι δείχνει μπορεί να τον αλλάξει τον " γερομπισμπίκη"
σου😛 Τελικά απ ότι φαίνεται:

Θα τον "βάλει στο βρακί της" τον κύριο
😛👍!
Για το καλό του βεβαίως βεβαίως!
 
Ψυχουλακια μου μικρα γλυκουλια ποσο τα αγαπω... Την ταιζει κιολας η μου φανηκε αχχχ love is in the air ♥ i think👍p:D μαριεεε ιπποτη κοιτα το κοριτσι βρεεε
Φτου φτου σιση μου τα στρουμπουλουτσικα σου θες να τα φας

Κ
Μοιάζει να περιποιείται τα φτερά του κι όχι να τα τρώει.
Κάνω λάθος @Sissy;
Εγω αυτο νομιζω ευσι χτενιζετε κ το πεπερονι.. 😉
 
Μοιάζει να περιποιείται τα φτερά του κι όχι να τα τρώει.
Κάνω λάθος @Sissy;
Κ

Εγω αυτο νομιζω ευσι χτενιζετε κ το πεπερονι.. 😉


Nαι χτενίζεται σε αυτό το βίντεο, αλλά και μόνο που βλέπεις ένα πουλί που μαδιέται να ασχολείται με τα φτερά του, σε πιάνει ενα σφίξιμο στο στομάχι. 😎

Το λεγόμενο (over preening) πολλές φορές καταλήγει στο μάδημα.
 
Μοιάζει να περιποιείται τα φτερά του κι όχι να τα τρώει.
Κάνω λάθος @Sissy;

Nαι χτενίζεται σε αυτό το βίντεο, αλλά *και μόνο που βλέπεις ένα πουλί που μαδιέται να ασχολείται με τα φτερά του, σε πιάνει ενα σφίξιμο στο στομάχι. 😎

Το λεγόμενο (over preening) πολλές φορές καταλήγει στο μάδημα.
*Αυτό ακριβώς!
Τον πρωινό καλλωπισμό του κάνει.
Κάθε κίνηση όμως σε σχέση με τα φτερά του με προβληματίζει.
Βρίσκω κάποια πουπουλάκια της Λήδας που είναι απολύτως φυσιολογικό να υπάρχουν στο κλουβί και μπορώ να πω πως αγχώνομαι, δεν ξέρω τι θα μου ξημερώσει, όπως λένε...


Νίκος Υ είπε: https://community.petbirds.gr/threa...ιου-ένα-πράσινο-parrotlet-η-lida.26619/page-2
Θα τον "βάλει στο βρακί της" τον κύριο

😛👍!
Για το καλό του βεβαίως βεβαίως!
Τι να πω, μακάρι, για το καλό και των δυο!
Ο 😛Κάλχας είσαι; Ότι έχεις γράψει μετά από καιρό επιβεβαιώνεται, άντε να δούμε:D
 
Back
Top