Γενικά Πόσο νόμιμη είναι η εκτροφή που έχουμε;

Όχι θα τσακωθούμε... Μια φράση μόνο, ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στ'αλεύρι..
 
Αγοροπωλησία χωρίς απόδειξη είναι παράνομη, δεν έχει να κάνει με την ποσότητα, ούτε με την συχνότητα και από δω δίνετε βοήθεια για πιθανή παρανομία.
Μπορείς να γίνεις λόγω της λεπτότητας του θέματος λίγο πιο συγκεκριμένος εδώ;
 
Όταν ζούμε σε ένα κράτος μπάχαλο, όταν οι νόμοι τηρούνται και τιμωρούν μόνο όσους δεν είναι μέσα ''στα κόλπα'', όταν απ'όπου και να το πιάσεις ''βρωμάει'', μιλάμε για νομιμότητα και παρανομία στις αγοραπωλησίες ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ;
Ας πιάσουν πρώτα ολα τα λαμόγια που λυμαίνονται το φυσικό πλούτο, την πανίδα της πατρίδας μας, που πουλάνε θρασύτατα στο Σχιστό και σε όλα τα πετ σόπς (ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας) και μετά να συζητήσουμε την παρανομία του να πουληθούν πουλιά μέσα από ένα φόρουμ.
Υπάρχουν μέλη που δεν ξέρουν που να απευθυνθούν, ποιόν να εμπιστευθούν, από που να πάρουν καλά πουλιά και τα παραπέμπουμε σε εκτροφείς η σε συλλόγους.. Ποιός εκτροφέας συλλόγου η ομοσπονδίας θα δώσει πουλιά με παραστατικό;
Εδώ σε έπιασε η ''σωστή'' τήρηση του νόμου;...Από τα 10 -20 θες 100 (!) πουλιά που θα διακινηθούν εδώ, σε σχέση με το μπάχαλο που επικρατεί απ'άκρη σ'άκρη της Ελλάδας, θα πρέπει εδώ να τηρηθεί η ''νομιμότητα'';
Το petbirds ωθεί (!) η πράττει παρανομία;
 
Με δύο παροιμίες καλύπτεται το όλο θέμα.
α) Δουλειά δεν είχε ο διάβολος, μαμουσε τα παιδιά του.
β) Κάποιοι ξύνονται στην γκλίτσα του τσοπάνη.
Ο νοών νοείτω... Λυπάμαι πραγματικά για την κατάντια.
Κρίμα, πολύ κρίμα, για ένα πραγματικά σπουδαίο φόρουμ (PB) που έχει βοήθήσει και θα βοηθάει αρκετούς φίλους των ωδικών, προσφέροντας ανιδιοτελώς πληροφόρηση και τεχνογνωσία για όλα τα θέματα των πτηνων. ( Δεν πιστεύω να χρειάζεται άδεια και λογιστικά βιβλία και γιαυτό, να τιμωρηθεί δηλαδή η ελεύθερη ανταλλαγή ιδεών και γνώσεων).
 
και από δω δίνετε βοήθεια για πιθανή παρανομία.
Τι μου λες! Και λίγο πάρα δίπλα στο χώρο του ίντερνετ υπάρχει χώρος συζήτησης που γίνεται μπούλινγκ και κάποιος αυτοκτονεί και πιο δίπλα μιλάνε για ανώδυνους τρόπους αυτοκτονίας και κάποιος ακολουθεί τις οδηγίες και πιο δίπλα ένας στέρημένος κάθεται μπροστά στην οθόνη και βλέπει τσόντες από το πρωί μέχρι το βράδυ και μετά κατηγορεί την άλλη/ο που ξεβρακώθηκε και το ίντερνετ που ωθεί τον κόσμο στο ξεβράκωμα.
Και τι με αυτό, ας κάνουν την καταχώρηση στα παγκόσμια
Ε ναι, ας κλείσουν τη χρυσή ευκαιρία, το eBay γιατί ένας πουλούσε χωρίς άδεια κρητικό μαχαίρι που πήρε ενθύμιο το καλοκαίρι και όταν ήρθε το φθινόπωρο το πήρε ο άλλος και έσφαξε την πεθερά του, ας κλείσουν όλο το ίντερνετ γιατί ο κόσμος καταστρέφεται. Δεν πας καλύτερα να τα πείτε με την κυρία Λουκά ρε Μιχάλη;
Όπου ποσότητα: από το 1 έως το άπειρα όπου συχνότητα: από 1 φορά έως τις άπειρες
Πιο απλά, όταν έχεις 500 πουλάκια και τα χαρίζεις είσαι νομιμος, ενώ ακόμη και ένα ζευγάρι καναρίνια να έχεις, εάν πουλήσεις τους απογόνους τους, είσαι παράνομος.
Αν αναφέρεσαι σε αυτό, υπάρχει το "ακόμη" στη φράση που στα ελληνικά σημαίνει ότι είναι όλοι παράνομοι όταν πουλούν είτε ένα, είτε περισσότερα από ένα πουλιά. Τουλάχιστον σε αυτά που λέω - γράφω εγώ είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω, όχι γι' αυτά που καταλαβαίνετε.
 
Μιλωντας για νομιμοτητα οπως ειπα πανω σε αυτα που εχω ακουσει, οταν πουλας χωρις αποδειξη εισαι παρανομος. Ειτε πουλας πατατες, ειτε πουλας πουλια. Ολοι εμεις οπως προαναφερθηκε ειμαστε καταρχας κατοχοι, οχι εκτροφεις. Δηλαδη αν καλλιεργω πεπονια χωρις να λαμβανω και να δηλωνω αγροτικο εισοδημα, γινομαι αυτοματως αγροτης; Οχι. Το ιδιο ειναι και με τα πουλια.

Πανω σε αυτο συζηταμε, οχι στο αν πρεπει ή οχι να πουλαμε τα πουλια που εκτρεφουμε, δεν μενουμε καλυτερα σε αυτο το θεμα;
 
Πανω σε αυτο συζηταμε, οχι στο αν πρεπει ή οχι να πουλαμε τα πουλια που εκτρεφουμε, δεν μενουμε καλυτερα σε αυτο το θεμα;
Σωστά. Μπορούμε φυσικά να συζητήσουμε και το θέμα που αναφέρει η Μιράντα σε μια άλλη συζήτηση.
 
Σωστά. Μπορούμε φυσικά να συζητήσουμε και το θέμα που αναφέρει η Μιράντα σε μια άλλη συζήτηση.
Αν κριθει οτι θελετε να ανοιξουμε αυτο το κεφαλαιο, που πιστευω ειναι υπερτιτανομεγιστο μπροστα στην μυστικοπαθεια στις καρδερινες, κανενα προβλημα να το κανω. Απλα να ξερετε οτι θα μπουνε φωτιες. Σε πολλα σωβρακα.
 
Αν κριθει οτι θελετε να ανοιξουμε αυτο το κεφαλαιο, που πιστευω ειναι υπερτιτανομεγιστο μπροστα στην μυστικοπαθεια στις καρδερινες, κανενα προβλημα να το κανω. Απλα να ξερετε οτι θα μπουνε φωτιες. Σε πολλα σωβρακα.
Αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις ότι έχει γίνει ήδη αυτή η κουβέντα πάνω από δέκα φορές τα τελευταία δέκα περίπου χρόνια. Να χαμε να λέγαμε.
 
Δεν ειναι ολα τα ειδη που πωλουνται ιδιωτικα και ερασιτεχνικα το ιδιο.Αυτο το αποδικνυει αλλωτε ο νομος (βλεπε οταν πουλαμε ακινητο, αυτοκινητο, μοτοσυκλετα, σκαφος και δωρεαν, ασε που δε γινεται δεκτη η δωρεα μερικες φορες απο την εφορια, να τα μεταβιβασεις παλι καποιος θα πληρωσει)και αλλωτε η πραξη της καθημερινοτητας, εφοσον πωλουνται χωρις εμπορικο σκοπο ως ιδιωτικοι κατοχοι που καποια στιγμη δεν τα θελουμε. Πωλουνται κατα συμπτωση και ''τυχαια'' θα ελεγα. Η 'παραβαση' εδω αν υπαρχει, ειναι σαν καποιος να πηγαινει με 61-65χλμ με οριο τα 60. Οσο ανεβαινουμε υπερβολικα απο αυτο το οριο(των χλμ. Δηλ του αριθμου των πωλησεων) σημαινει οτι κατι τρεχει.Αρα μπορει να αρχιζει και να γινεται, επαγγελματικα, εμπορικα και κατ εξακολουθηση με πιθανο σκοπο το κερδος. Εκει υπαρχει προβλημα και αυτος πρεπει να υποστει τις συνεπειες της παρανομιας. Οπως συμβαινει στην πραξη αυτο θεωρειται και ειναι παρανομο, αν βεβαια σε πιασουν λογω της δυσκολιας να αποδειχθει η' να σε αποκαλυψουν ευκολα.
 
και από δω δίνετε βοήθεια για πιθανή παρανομία.
Μ' αυτό εννοείς τις αγγελίες του φόρουμ;
Υποθέτω ναι και σου απαντώ:
Αυτός που προσφέρει τον χώρο για αγγελία και μάλιστα στην προκειμένη περίπτωση δωρεάν, δεν υποχρεούται σε έλεγχο της νομιμότητας της συναλλαγής.
Αυτές είναι υποχρεώσεις των συμβαλλομένων και του κράτους.
Εννοείται καθένας πρέπει να γνωρίζει από μόνος τους τα όρια της νομιμότητάς του και να πράττει αναλόγως.
Αυτό όσον αφορά το φόρουμ.
Όσον αφορά τους συναλλασσόμενους, εξακολουθώ να λέω πως είδη που έχουμε στην κατοχή μας, οικιακής χρήσης, ρούχα, διακοσμητικά κτλ μπορούμε να τα πουλήσουμε μέσω μικρής αγγελίας σε ιδιωτική συναλλαγή χωρίς παραστατικά.
 
Όταν ζούμε σε ένα κράτος μπάχαλο, όταν οι νόμοι τηρούνται και τιμωρούν μόνο όσους δεν είναι μέσα ''στα κόλπα'', όταν απ'όπου και να το πιάσεις ''βρωμάει'', μιλάμε για νομιμότητα και παρανομία στις αγοραπωλησίες ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ;
Ας πιάσουν πρώτα ολα τα λαμόγια που λυμαίνονται το φυσικό πλούτο, την πανίδα της πατρίδας μας, που πουλάνε θρασύτατα στο Σχιστό και σε όλα τα πετ σόπς (ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας) και μετά να συζητήσουμε την παρανομία του να πουληθούν πουλιά μέσα από ένα φόρουμ.
Υπάρχουν μέλη που δεν ξέρουν που να απευθυνθούν, ποιόν να εμπιστευθούν, από που να πάρουν καλά πουλιά και τα παραπέμπουμε σε εκτροφείς η σε συλλόγους.. Ποιός εκτροφέας συλλόγου η ομοσπονδίας θα δώσει πουλιά με παραστατικό;
Εδώ σε έπιασε η ''σωστή'' τήρηση του νόμου;...Από τα 10 -20 θες 100 (!) πουλιά που θα διακινηθούν εδώ, σε σχέση με το μπάχαλο που επικρατεί απ'άκρη σ'άκρη της Ελλάδας, θα πρέπει εδώ να τηρηθεί η ''νομιμότητα'';
Το petbirds ωθεί (!) η πράττει παρανομία;

Το ότι το φόρουμ δίνει βήμα για αγγελίες δεν είναι παράνομο.
Απλά άκου τώρα κάτι, πως την πατάει κάποιος. Εγώ δεν γουστάρω τον Χ που βγάζει καναρίνια και έχω το τηλ του. Τι κάνω σαν καλός ρουφιανος; Τον καρφωνω και στηνω μια αγοροπωλησια μεταξύ του με κάποιον εφοριακο - ελεγκτή δεν ξέρω και εγώ ποιον. Πάει ο άνθρωπος να βγάλει τα έξοδα της εκτροφής και έρχεται ο άλλος και ζητάει απόδειξη κλπ.
Τι δεν έχεις; Έλα να σε ξουρισω τώρα. Και ξέρεις το πρόστιμο δεν βγαίνει βάση των πουλιών που υποτίθεται πως θα πουλούσες, αλλά ότι τους κατέβει στο κεφάλι.
υγ
Αν ο αντμιν θεωρεί πως βάζω ιδέες σε επίδοξους ρουφιανους, ας το σβήσει το δεύτερο σκελος. Κανένα πρόβλημα.
 
Δεν μιλάμε για το forum συγκεκριμένα.Από το facebook και όπου θες γίνοντε αγοροπωλησίες οπότε δεν νομίζω το είπε για το petbirds ο Μιχάλης.

Λάμπρο, όταν πήρες το τιμπραντάκι, πήρες απόδειξη;..Αν όχι γιατί δεν του ζήτησες του Αντρέα;
Όχι δεν πήρα και δεν ζήτησα.Αυτό γιατί εγώ τον έψαξα και με έβαλε στο σπίτι του. Δεν αυτοδιαφημίστηκε κάπου. Προσωπικά θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος το κάνει από χόμπυ και όχι το κέρδος.
Η άποψή μου στο ότι συμφώνησα με τον Μιχάλη είναι επειδή μιλάνε για το γράμμα του νόμου όπου και να το πιάσεις παρανομία θα υπάρχει.Από την απόδειξη μέχρι την υγιεινή και την διατάραξη
 
Απλά άκου τώρα κάτι, πως την πατάει κάποιος.
Η κακοήθεια είναι ανίκητη. Δεν μπορεί να προβλεφθεί, γιατί καταγγελία μπορεί να σου κάνει κάποιος και ψευδή χωρίς καθόλου στοιχεία.
Κι εμένα της γειτόνισσας της έβαψαν το αυτοκίνητο με κίτρινο σπρέυ για να μην το παρκάρει κάπου συγκεκριμένα. Δεν μπορούμε να συζητήσουμε ούτε να προβλέψουμε τέτοιες ενέργειες.
 
Back
Top