Φροντίδα Πώς να κάνω τη γνωριμία στο κοκατίλ μου με το καινούριο που θα πάρω;

Napoleon

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2019
Μηνύματα
397
Καλησπέρα! Σε περίπτωση που είδατε το θέμα του @descrok θα ξέρετε ότι δίνει το Κοκατιλ του.
Όσοι δε το είδατε το θέμα είναι εδώ https://community.petbirds.gr/threa...κοκατίλ-1-5-χρονών-μεγαλωμένο-στο-χέρι.35681/
Από ότι φαίνεται με τον Γιάννη τα βρήκαμε καλά και για μια συμβολική τιμή θα μου δώσει τον Cody. Έχω διαβάσει την έννοια της καραντίνας κτλ και θα την κρατήσω αλλά θα ήθελα και κάποιες συμβουλές για το πού να τοποθετήσω τα δύο κλουβιά αρχικά. Τώρα η Ρενέ μένει στην σοφίτα στο ένα δωμάτιο και εγώ μένω στο άλλο, το σαλόνι έχει φώτα μέχρι τις 1 περίπου οπότε δε θέλω καποιο από τα δύο να ξαγριπναει. Υπάρχει θέμα να πάρω στο μέσα δωμάτιο την Ρενέ μαζί μου και ο Cody να μείνει εκεί που μένει τώρα η Ρενέ; Επίσης άλλη μια απορία με τις φωνές τι θα γίνει όταν ακούνε ο ένας τον άλλον και επίσης πως πρέπει να γίνει σωστά η γνωριμία τους για να γίνουν φιλαράκια;
Υ. Γ. Να πω ένα ευχαριστώ στον @descrok και ελπίζω όλα να πάνε καλα
 
Καλό ακούγεται αυτό που σκέφτηκες. Να μην ξεχνάς καλό πλύσιμο τα χερια αφού ασχοληθείς με το ένα και πριν αρχίσεις με το άλλο, πλύσιμο των σκευων σε διαφορετικό μέρος με διαφορετικό σφουγγάρι κτλ και αλλαγή ρούχων αν ανεβαίνουν πάνω σου. Είμαι σίγουρη πως το πουλάκι είναι μια χαρά όμως επειδή κουβαλάνε και τα δύο διαφορετικό μικροβιακο φορτίο, καλύτερα να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα για το καλό και του παλιού αλλά και του νέου παπαγάλου.

Όταν τελειώσει η περίοδος της καραντίνας, μετά σταδιακά θα γίνει και η γνωριμία τους. Πρώτα στο ίδιο δωμάτιο αλλά το ένα στη μια άκρη και το άλλο στην άλλη και σιγά σιγά θα μειώνεις την απόσταση μεταξύ των κλουβιων. Όταν έρθει με το καλό εκείνη η ώρα άνοιξε αν θέλεις ένα θέμα να το ξαναδούμε βήμα βήμα.
 
Καλό ακούγεται αυτό που σκέφτηκες. Να μην ξεχνάς καλό πλύσιμο τα χερια αφού ασχοληθείς με το ένα και πριν αρχίσεις με το άλλο, πλύσιμο των σκευων σε διαφορετικό μέρος με διαφορετικό σφουγγάρι κτλ και αλλαγή ρούχων αν ανεβαίνουν πάνω σου. Είμαι σίγουρη πως το πουλάκι είναι μια χαρά όμως επειδή κουβαλάνε και τα δύο διαφορετικό μικροβιακο φορτίο, καλύτερα να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα για το καλό και του παλιού αλλά και του νέου παπαγάλου.

Όταν τελειώσει η περίοδος της καραντίνας, μετά σταδιακά θα γίνει και η γνωριμία τους. Πρώτα στο ίδιο δωμάτιο αλλά το ένα στη μια άκρη και το άλλο στην άλλη και σιγά σιγά θα μειώνεις την απόσταση μεταξύ των κλουβιων. Όταν έρθει με το καλό εκείνη η ώρα άνοιξε αν θέλεις ένα θέμα να το ξαναδούμε βήμα βήμα.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ!
Το μόνο που με προβληματίζει σε αυτή τη λύση είναι αρχικά ότι η σοφίτα δεν είναι πολύ μεγάλη και όταν ανοίγω στα δύο δωμάτια για να αερισω ο αέρας μεταφέρεται οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα με αυτόι.
Εντάξει μόλις τελειώσει η καραντίνα θα ανοίξω καινούργιο θέμα.
Επίσης την καραντίνα πόσο να την κρατήσω; Γιατί διαβάζω από 1 έως 2 μηνες
 
30 με 40 μέρες είναι καλά...
Θα δεις πως πάει και πράττεις ανάλογα...
Δεν θα γίνει κάτι αν την πάρεις στο δωμάτιο...
Εκτός αν και στρεσσαριστει από την αλλαγή...
Να αεριζεις καλά το χώρο και να την αφήνεις να κοιμάται τις ώρες που πρέπει...
Με το καλό να δεχτείς το νέο πουλάκι και να τα χαίρεσαι και τα δύο... 😊
 
Τέλεια ευχαριστώ πολύ!
Το μόνο που με προβληματίζει σε αυτή τη λύση είναι αρχικά ότι η σοφίτα δεν είναι πολύ μεγάλη και όταν ανοίγω στα δύο δωμάτια για να αερισω ο αέρας μεταφέρεται οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα με αυτόι.
Εντάξει μόλις τελειώσει η καραντίνα θα ανοίξω καινούργιο θέμα.
Επίσης την καραντίνα πόσο να την κρατήσω; Γιατί διαβάζω από 1 έως 2 μηνες
Θεωρητικά αν μεταφέρεται ο αέρας από το ένα δωμάτιο στο άλλο, τότε είναι σαν να τα έχεις στο ίδιο δωμάτιο.
Δεν γίνεται να παραμένουν οι πόρτες κλειστές και να αερίζεις πρώτα το ένα δωμάτιο και μετά το άλλο;
 
Θεωρητικά αν μεταφέρεται ο αέρας από το ένα δωμάτιο στο άλλο, τότε είναι σαν να τα έχεις στο ίδιο δωμάτιο.
Δεν γίνεται να παραμένουν οι πόρτες κλειστές και να αερίζεις πρώτα το ένα δωμάτιο και μετά το άλλο;
Ναι γίνεται θα το κάνω έτσι αλλά όπως και να χει θα μπαίνει λίγος αέρας
[automerge]1559747691[/automerge]
30 με 40 μέρες είναι καλά...
Θα δεις πως πάει και πράττεις ανάλογα...
Δεν θα γίνει κάτι αν την πάρεις στο δωμάτιο...
Εκτός αν και στρεσσαριστει από την αλλαγή...
Να αεριζεις καλά το χώρο και να την αφήνεις να κοιμάται τις ώρες που πρέπει...
Με το καλό να δεχτείς το νέο πουλάκι και να τα χαίρεσαι και τα δύο... 😊
Όχι όχι δεν θα στρεσαριστει η Ρενέ την παίρνω καμιά φορά μέσα τα μεσημέρια που κοιμάμαι γιατί αν την αφήσω μόνη της δε θα με αφήσει να κοιμηθώ
 
Ναι γίνεται θα το κάνω έτσι αλλά όπως και να χει θα μπαίνει λίγος αέρας
Λιγος αέρας θα μπαίνει έτσι κι αλλιώς όταν θα ανοίγεις την πόρτα για να μπεις ή να βγεις σε ένα από τα δύο δωμάτια. Είναι κάτι αναπόφευκτο. Καλο θα είναι όμως γενικά οι πόρτες των δύο δωματίων να είναι κλειστές. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα όταν πρόσφατα βρισκόμουν στην ίδια θέση με εσένα.
 
Μπράβο! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την συγκατοίκηση 😄!
Και εγώ το εύχομαι!
[automerge]1559748075[/automerge]
Λιγος αέρας θα μπαίνει έτσι κι αλλιώς όταν θα ανοίγεις την πόρτα για να μπεις ή να βγεις σε ένα από τα δύο δωμάτια. Είναι κάτι αναπόφευκτο. Καλο θα είναι όμως γενικά οι πόρτες των δύο δωματίων να είναι κλειστές. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα όταν πρόσφατα βρισκόμουν στην ίδια θέση με εσένα.
Αυτό θα κάνω λοιπόν και θα δούμε
Ευχαριστώ πολύ!
 
Με το καλό να δεχτείς τον πανέμορφο. Τυχερέ!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τη συγκατοίκηση. Κράτησε μας ενήμερους.
Ευχαριστώ πάρα πολύ 😄
Εννοείται!
 
Την καλησπέρα μου! Με το καλό να υποδεχτείς το καινούριο σου cockatiel και εύχομαι να πάνε όλα καλά με την γνωριμία και την μετέπειτα συγκατοίκιση τους! Θα τα πας περίφημα! 😉👍
 
Την καλησπέρα μου! Με το καλό να υποδεχτείς το καινούριο σου cockatiel και εύχομαι να πάνε όλα καλά με την γνωριμία και την μετέπειτα συγκατοίκιση τους! Θα τα πας περίφημα! 😉👍
Ευχαριστώ πολύ !
Πήρες το κοκατιλ;
Όχι ακόμα 13 ή 18 του μηνα
 
Με το καλό να δεχτείς το πουλάκι! Εύχομαι να γίνουν ένα ταιριαστό ζευγαράκι και να τα χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια!

Τα δικά μου ήταν ταϊσμένα στο χέρι πουλιά, όμως μέχρι ενός σημείου μπορείς ν΄ακολουθήσεις τα βήματά μας :)
Η προσπάθεια γνωριμίας των παπαγάλων μου
 
Με το καλό να δεχτείς το πουλάκι! Εύχομαι να γίνουν ένα ταιριαστό ζευγαράκι και να τα χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια!

Τα δικά μου ήταν ταϊσμένα στο χέρι πουλιά, όμως μέχρι ενός σημείου μπορείς ν΄ακολουθήσεις τα βήματά μας :)
Η προσπάθεια γνωριμίας των παπαγάλων μου
Σε ευχαριστώ πολύ!
Τα ταϊσμένα στο χέρι είναι ποιο δσκολο να κάνουν ζευγάρι και να μείνουν μαζί είχα διαβάσει. Αλλά αν έχεις ένα ταισμενο που το βγάζεις απ' το κλουβί και ένα άγριο το οποίο δεν βγαίνει πως θα τα γνωρισεις
 
Back
Top