Γενικά Σας "πρήζουν" οι γονείς σας για τους παπαγάλους σας;

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Κάθε μερα ακουω τα ιδια και εχω μπουχτισει! Μαμα:"Μας γεμισαν σπορια, φτερα, σκονη,θα μας πιασει καμια αρρωστια, τι τα θελετε τοσα;(5 μπατζι εχω και 8 ο αδερφος μου), δωστε τα ολα στο πετ σοπ της γειτονιας και παρτε ενα καναρινι μονο του, δε θελει παρεα, να κελαηδαει, αυτα εδω 5 το πρωι με ξυπνανε με τις αγριοφωναρες τους και μετα δεν μπορω να κοιμηθω και μετα πώς θα κανω δουλειες στο σπιτι, στη βεραντα απαγορευεται να τα χετε,τωρα τις καθαρισα, στο δωματιο ουτε, γεμιζουν σκονη τα παντα, δεν μπορω να ηρεμησω με τις φωνες τους,τι ειμαστε πετ σοπ; Κανεις δεν εχει τοσα, ειδατε κανεναν; "μπλα μπλα μπλα Αντιμετωπιζετε το ιδιο; Κι αν ναι τι κανετε για να τους τουμπαρετε να παψουν τη γκρινια;HELP☹
 
Δεν εχω καποια "συνταγη" να σου πω για να τουμπαρεις τους γονεις σου οπως λες, μιας κ δεν ειμαι σε παρομοια θεση, αλλα αν θελεις μια φιλικη συμβουλη...

Να φροντιζεις μονη σου κ συχνα τα πουλακια σου κ το χωρο με επιμελεια, να ειναι παντα καθαρα κ να μην επιβαρυνεις τη μητερα σου κ με αυτην την δουλεια

Αν οι φωνες ενοχλουν ισως θα επρεπε να βρειτε μια συμβιβαστικη λυση κ να μειωσεις τον αριθμο των πουλιων, ξερω δεν σου ειναι ευχαριστο, αλλα σκεψου οτι θα ερθει καποια στιγμη που θα ζεις μονη σου κ τα πραγματα θα ειναι αλλιως!

Εξαλλου παντα να εχεις κατα νου, οτι δεν πρεπει να εχουμε περισσοτερα πουλακια απο αυτα που πραγματικα μπορουμε να φροντιζουμε, για να ειναι κ αυτα υγιη κ εμεις χαρουμενοι!

Αν δειξεις υπευθυνοτητα πρωτη εσυ, ειμαι σιγουρη οτι κ οι γονεις σου θα το αναγνωρισουν! 🙂
 
😀
όλοι τα περάσαμε λίγο πολύ αυτά.
Προσπάθησε να δείξεις στη μητέρα σου πόσο τα αγαπάς και οτι σου είναι δύσκολο να τα αποχωρηστείς.
Αν και εδω που τα λέμε δίκιο έχει η γυναικα...13 Budgie?εδώ 5 έχει ένας φίλος μου και όποτε μπαίνω στο σπίτι του γίνεται χαμός. Πρέπει να φωνάζουν για να συνενοουνται, δεν ακουγονται απο τις φωνες των πουλιων, συμφωνώ με την Ανατολή... Αν δε μπορεις να ανταπεξέλθεις πρέπει να μειώσεις τον αριθμό των πουλιών και αν σου ακούγεται εξερετικ δύσκολο δώσε τα σε καποιον γνωστό σου ώστε να μπορείς να τα βλέπεις
 
Σταυρο οι συζυγοι τουμπαρονται πιο ευκολα νομιζω, αρκει να ξερεις το καταλληλο κουμπι
Οι μαμαδες ειναι δυσκολο θεμα!
Εγω επρεπε να ξεπερασω τα 20 για να "μαλακωσει" με το θεμα ζωα κι ο σκυλος μου να φτασει τα 9..:D
Θα συμφωνησω με την Ανατολη! Κανε εσυ το καθαρισμα και ειναι ενας τροπος "συμφιλιωσης" 😉
 
εμενα δεν μουρμουριζει καθε μερα... Καμια φορα μονο αν καθετε στο σαλονι και φτερουγισουν τα κοκατιλ. Γιατι φτανουν τα χνουδακια απο τα φτερα τους στο καφε της... Της εχω πει οτι τα πουλια θα φυγουν οταν φυγω και εγω. Οπως και καθε ζωο... φροντιζω να τα εχω καθαρα... Και οχι παρα πολλα!3 κλουβακια ειχαμε συμφωνισει ειπε θα δεχτει 4 και οταν εχω μωρα 5 μεχρι να τα δωσω(τα μωρα)...
τα χαζευει ομως και αυτη... Ιδικα το παροτλετ της αρεσει... Και οταν ειχαμε μωρακια κοκατιλ της αρεσαν...
 
Εμενα αν και οι γονεις μου λατρευουν τα ζωα ιδιως τα πτηνα η γιαγια μου τους κανει πληση εγκεφαλου(σωστα το εγραψα;)για το οτι τα ζωα εχουν αρρωστιες...😱Λεει συνεχως:"Ετσι πως το βλεπω πρωτα θα εσεις θα φτασετε στην πυλη του αγιου Πετρου και μετα αυτα!>😡
 
Εγω παντως σωθηκα απο το προβλημα με τα σπορακια και με τα φτερα! Εκανα μια πατεντα με μια κουτα(μιας και το κλουβι ειναι μεγαλο) και ολα οσα ριχνουν τα παπαγαλακια μου πεφτουν μεσα στην κουτα αυτη! Ουτε τους κριβει το "οπτικο πεδιο" αλλα και διευκολυνει κι εμενα! Οσο για φωνες δεν θα το λεγα! Και αυτο γιατι καθε μερα ειμαι με μια σκουπα απο πισω τους! Εννοειται βεβαια πως εχω αναλαβει μονο εγω την φροντιδα τους! Δεν τολμαει κανεις να απλωσει χερι! Ειναι οι παπαγαλοι ΜΟΥ! Ετσι ευτυχως δεν αντιμετωπιζω καποο παρομοιο προβλημα! Αλλιως θα χα "σαλταρει"! 😛
 
''Tον αγαπαω τον κερατουκλη, αλλα αυτη η σκονη...'' κλασσικη ρηση της μανας μου για το ζακο μου. Δεν αγαπα και ιδιαιτερα τα ζωα (επρεπε να ιδρωσω για να παρω τον σωκρατη μου) αλλα με τον παπαγαλο μας κανει την εξαιρεση. Η σκόνη όμως τήν τρελαίνει. Τα μπατζι της περνουν αδιαφορα μιας και καθονται απλα στο μπαλκονι.
 
Σίγουρα ο σύντροφος τα αποδέχεται πιο εύκολα.. Σου λέει: "Έτσι τον/την γνώρησα, δε μπορώ να κάνω αλλιώς" 😛
Οι μαμάδες είναι κουραστικές με την καθαριώτητα, οπότε αν είσαι σχολαστική εσύ από μόνη σου, πιστεύω ότι θα ηρεμήσει κάπως.. 😉
 
Θα απαντήσω και εγώ αν και έχω καναρίνια.
Την μητέρα μου δεν την βρίσκω πουθενά π λέτε.
Άμα τα παραμελώ (πράγμα π δεν συμβαίνει πλέον)
γκρινιάζει ότι δεν τα προσέχω κ ότι δεν μπορεί να ασχοληθεί αυτή. Τον τελευταίο όμως χρόνο που δείχνω υπερβάλλοντα ζήλο εκνευρίζεται και μου λέει ότι μου τρώει πολύ χρόνο η φροντίδα
των καναρινιών και ότι έτσι δεν διαβάζω κ αργώ να πάρω το πτυχίο.😛 Τώρα βέβαια π είχαμε νέες αφίξεις λόγω της αναπαραγωγικής περιόδου ηρέμησε κάπως, αλλά η γκρίνια παραμένει..
 
Όταν ανέβηκα από Αθήνα είχα την ανάγκη ενός ζώου, αφού έτσι είχα μεγαλώσει στο σπίτι μου. Οι θεια μου όμως που με φιλοξενούσε δεν συμπαθεί τα ζώα. Έτσι μέχρι και περιση μόνο πουλιά για περίληψη έμπαιναν στο σπίτι(περιστεράκια δεκοχτούρες μωρά)αλλά και αυτά για λίγο μέχρι να μεγαλώσουν.
Ο παπαγάλος όμως έκανε την διαφορά. Αναγκάστηκε να τον ταΐζει κρεμά και να τον φροντίζει. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως κάνει γι’αυτον….έχει τρελαθεί. Δεν το πιστεύουν οι δικοί μου και την κοροϊδεύουν λέγοντας της "μην ξεχάσει τα μπεμπιλινα " αν "ξύπνησε το μωρό" κτλ.
Έτσι ούτε φωνές ούτε μουρμουρά για την ακαταστασία που φέρνει.
Το μόνο που παραπονιέται είναι που μυρίζει λίγο σαν κοτόπουλο (αν και τον καθαρίζω συχνά) αλλά πιστεύω με την διακοπή της κρέμας να σταματήσει να μυρίζει τόσο.
Ψάχνω και για μεγαλύτερο κλουβί με μεγαλύτερο πάτο από τα κάγκελα έτσι ώστε να μαζεύει τα υπολείμματα των τροφών και όλα καλά ….
 
Εμαίνα εκτός απο τους γονείς μου που με υπερπριζουν κάθε μέρα έχω και την μεγάλη μου αδερφή(18)να μου λέει αρδούμπες λές και ξέρει τίποτα απο παπαγάλους, μόνο η μικρή μου αδερφή με υποστηρίζει όσο μπωρεί γιατί τον Αύγουστο κλίνει ακόμα τα δύοκαι θα έλεγα οτι ακόμα και ο αδερφός μου δέν με υποστηρίζει που στην αρχή τρελενότανε με τον παπαγάλο... Ε-Λ- Ε-Ο-Σ ΠΙΑ!
 
Eγω δεν εχω τετοια προβληματα.:)

Μονο καμια φορα αμα φυσηξει εχει προβλημα που φευγουν τα πριονιδια απο τους πατους τα οποια μολις τα αντιληφθω τα μαζευω.

Το κολλημα της ειναι τα κλουβια. Θελει να ναι ολα τελεια. Την ενοχλει η ακαταστασια που φερνουν κλπ.Αλλα την πειθω και μαλακωνει.😛
 
ααχ! Αυτοι οι συγγενεις! Ανοιγεις μεγααλη πληγη! Εγω εχω προβλημα&με γονεις-που μενουν σ αλλη πολη αλλα ερχονται συχνα-&με αδερφη μου με την οποια θα συγκατοικω για1χρονο ακομα. Ο μπαμπας βεβαια αν&στην αρχη ελεγε ολο βλακειες τελικα τον συμπαθησε-δε το παραδεχεται βεβαια αλλα οταν τον παω στο πατρικο μου τον βγαζει ολο εξω κρυφα και τον παιζει😛.η μαμα μου παλι-που ειναι και η πιο δυσκολη-απο την πρωτη μερα με μαλωνει! Θα πω'ο κοκο ανεβηκε στο χερι μου!'&θ αρχισει! Λες&εχει κασετα! Μου πε οτι θ αρρωστησω και θα πρεπει να κανω καθε μερα ενεσεισ για2χρονια(μολις δω βελονα λιποθυμαω κυριολεκτικα)και οτι θα παθω κ αλλεργιες και οτι το δωματιο μου το χω κανει κοτετσι&οτι οι φιλοι μου θα με παρατησουν γιατι θα με θεωρουν βρωμιαρα κτλ. Το χειροτερο ειναι οταν λεει πραγματα που δεν ισχυουν για να με πεισει(π.χ δε τουσ αρεσει εξω απο το κλουβι&απ την αλληοτι τα ζωα πρεπει να ζουν ελευθερα&να τον αφησω στη φυση(!)&το βραδυ να το βγαζεις εξω γιατι του αρεσει περισσοτερο η δροσια και οτι και καλα εχει 1γνωστη που η κορη της κοντεψε να πεθανει απο Budgie-την οποια ολως τυχαιως δε γνωριζω) η δε αδερφη μου αν&ειχαμε απιστευτους καβγαδες(μεχρι που δε μ αφηνε να μπω σπιτι με κοκο!)τελικα το αποδεχτηκε. Το προβλημα=οταν πρεπει να φιλοξενησουμε καποιον γιατι παλια κοιμομασταν εγω&η αδ. Μου στο δωματιο μου&οι αλλοι στο δικο της. Τωρα αυτη μου βαζει ολο ορους:η εγω η ο κοκο(θελει να τον δινω αλλου, δεν επιτρεπεται να τον εχω στους υπολοιπους χωρους του σπιτιου), διαλεγω τον κοκο κ μετα θυμωνειεγω απλα πλεον αποφασισα πως εγω κανω τις επιλογες&αφου εγω μονο θα δεχτω τις συνεπειες δεν αφορα κανεναν αλλο(αλλο να στο πουν1φορα&αλλο ολημερις&οληνυχτις! Ενηλικοι ανθρωποι ειμαστε! Ελεος!) οποτε ειμαι αραχτη&λαιτ, ο κοκο με κανει πολυ χαρουμενη&με ηρεμει&ασε τους αλλους να μιλανε μονοι τους!:beach_relax:
 
Υπομονη!

Παιδια και εγω στην αρχη, μολις ειχα παρει το ringneck τον ειχα μεσα στο σπιτι και επειδη ητανε αγριος με το που περνουσες μπροστα απο το κλουβι τρομαζε και πετουσε σαν τρελο και πιστευω καταλαβενετε τι γινοτανε τριγυρο, μετα απο πολυ ζαλαδα αναγκαστηκα και το χαρισα σε εναν φιλο και για σπασιμο πηγα και πηρα τον κοκατουα και με τον που τον ειδε η μανα μου ειπε 'Αυτος ειναι παπαγαλος'! Τρελενεσε η δεν τρελενεσε μετα; Και απο τοτε τον εχει πιο μεγαλη αδυναμια και απο μενα! Πιστευω οτι αυτη η αλλαγη ειναι στο οτι ο παπαγαλος ειναι ηρεμος και δυο τρεις φορες να παιξεις μαζι του μετα κολλας!



Ξεχασα να σας πω οτι ακομη δεν τους ειπα οτι παρηγγειλα κι'αλλον!
 
α, σε μενα να δειτε τι γινεται με χει ζαλισει... Παντα σε φασαριες κ κλαματα καταλυγο.. Την μαμα την καταφερνω ο μπαμπας ειναι το ζορι μονο το καναρινι θελει... Κ απο μικρη η λαχταρα μ ηταν να παρο ενα σκυλακι.. Αλλα που, αφου τορα που θα μεινο μονη μου πανο απ το σπιτι μας παλι δεν θελει μου τα χει πρηξει, αλλα δεν θα γινει το δικο του...
 
εγω ειμαι μαμα και ναι γκρινιαζω
οταν ο γιος μου πηρε ινδικο χοιριδιο και πιο μπροστα χαμστερ
στην αρχι ολλα καλα μετα αρχισα να καθαριζω εγω να ταιζω εγω
οταν αποθασισε να καθαριση ο ιδιος τα κατικιδια του εκανε ενα σπιτι γεματω πριονιδι...
μεχρι που ηρθε καλοκαιρι και του ειπα τερμα εγω...
δουλευω και με 3 παιδια τερμα...
εχω και ενα σορο πουλια τερμα τα δικα σου ζωα
εφτασε σε σημειο να τα αθηση χωρις νερο για 3 μερες
μεσα στο σαλονι που εχω το μορο...
καμια φορα η μαμαδες δεν εχουνε αδικο
τελικα του ψοθισανε οταν τα ανεβασε στο 2 οροφο
γιατι δεν τα προσεχε οπος πρεπι
εγω αναγκαζουμε να ξηπναω απο της 6 για να προλαβο τα πουλια και σπιτι και παω για υπνο τις 1
καθε βραδι...
λιγο παραπανο βοηθεια θα ητανε καλο
βοηθα στο σπιτι λιγο παραπανο και εχε τα πουλια σας καθαρα και τον γηρο χορω και οχι μονο
θα δεις θα σταματισι να γκρινιαζι
αλλα οταν σταματιση σηνεχισε να καθαριζεις για να μην αρχισι ξανα
καμια φορα δεν εχουνε και αδικο η μαμαδες
δοκιμασε να κανεις και εσει καθε μερα οτι κανει η μαμα σου και στο τελους θα γκρινιαζεις και εσυ... 😡
 
η αληθεια ειναι οτι κανουν και υποχωρισεις...
ουτε παπαγαλους ηθελε ουτε σκυλο, αλλα επιδη ξερει οτι ειναι η ζωη μου με αφισε.. Και κανει υποχωρισεις...
το να τα εχουμε καθαρα αυτα αλλα και το γυρο χωρο ειναι το λιγοτερο που πρεπει να κανουμε... Οπως και το να μην τους βαζουμε σε πολλα εξοδα, ας μετραμε και την τσεπι μας αλλα και τον χρονο μας(και τον χρονο των επομενων χρονων) και μετα να παρουμε ακομα ενα!
 
Back
Top