Σκύλος που σκότωσε μωράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης .Elias.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συμφωνώ με όλα όσα παραθέτετε όμως δε βάζετε στον υπολογισμό τον αστάθμητο παράγοντα. Δεν μπορείς να ελέγξεις κάθε συμπεριφορά. Κι εγώ ξέρω πως αν δω ένα ζώο την ώρα που οδηγάω δεν πρέπει να παρεκκλίνω της πορείας μου, αλλά να το χτυπήσω. Όταν έρθει όμως η ώρα, όταν έρθει εκείνη η στιγμή, είμαι σιγουρη ότι ενστικτωδώς θα προσπαθήσω να το αποφύγω, να παρεκκλίνω της πορείας μου, με αποτέλεσμα που ίσως στοιχήσει ακόμα και τη ζωή μου. Στα πρώτα δευτερόλεπτα δρούμε βάση ενστίκτου, ποσό μάλλον ένα οκτάχρονο. Δεν μπορούμε ποτε να πουμε «αυτή είναι η συμπεριφορά, αυτό θα κανείς». Ωραία όσα λέτε, στην θεωρία. Στην πράξη πόσοι είμαστε αυτοί που έχουμε σκεφτεί παρελθοντικές μας αντιδράσεις και τις μετανοιώνουμε ή σκεφτόμαστε πως αυτό ήταν το σωστό να κάνουμε. Όπως είπα παραπάνω θεωρώ απαράδεκτο να αφήνονται υπόνοιες για τους γονείς χωρίς αποδείξεις, μου φαίνεται αδιανόητο. Όπως επίσης ότι μπορείς να ελέγξεις τα πάντα, από μια αψυχολόγητη κίνηση ενός παιδιού ή την παροδική εξαγρίωση ενός σκύλου για τους χ, ψ λόγους. Δεν είμαστε ρομπότ.
Δε διαφωνώ ότι χρειάζεται εκπαίδευση και μεγάλη ευθύνη του ιδιοκτήτη, αλλά δεν είναι όλα τόσο ασπρο μαύρο.
 
Όταν όμως είσαι ανεκπαίδευτος ο ίδιος, αλλά θέλεις και σκύλο ''φύλακα'' 50 κιλών;

εχουμε τραγικα αποτελεσματα.
και σκεψου εκει εξω υπαρχουν τυποι που εχουν σκυλους των 50 κιλων και δεν τους εκπαιδευουν. Και σκεψου οτι ο κανονας για τετοια σκυλια ειναι πρωτα βρισκεις τον σωστο εκπαιδευτη και μετα τον σωστο εκτροφεα.
 
@Elenie Η άποψή μου είναι πως την ευθύνη έχουν (και στη συγκεκριμένη περίπτωση) οι ιδιοκτήτες του!
Είτε γιατί γιατί δεν ήταν εκπαιδευμένος, είτε γιατί δεν γνώριζαν τον χαρακτήρα του σκύλου τους είτε γιατί δεν ''γνώρισαν'' στο σκύλο το μωρό, είτε γιατί άφησαν το μωρό με τον σκύλο, είτε, είτε, είτε..
Όλη μας η ζωή αστάθμητοι παράγοντες είναι...
 
@Sissy Το αφηγημα του κυριου Καραγιαννη δυστυχως δεν στεκεται συμφωνα με τα στατιστικα στοιχεια πιο πανω. Δεν ξερω αν εριξες μια ματια και ειδες οτι αφορα εναν σχεδον κλειστο club απο ρατσες με ελαχιστες εξαιρεσεις.

@ζιζι Αν η "καταδικη" 2 μηνων στο μπαλκονι "δικαιολογει" ο ιδιοκτητης να σκοτωνεται απο τον σκυλο του τοτε καθε μερα θα ειχαμε 10 παρομοια περιστατικα πιστευω.

@Elenie Θα συμφωνησω μαζι σου, η εκπαιδευση δεν αλλαζει τα βασικα χαρακτηριστικα και τα ενστικτα του σκυλου.
Αλλαζει κομματια της συμπεριφορας του αλλα παντα θα υπαρχει ο αστάθμητος παραγοντας.
 
@Sissy Το αφηγημα του κυριου Καραγιαννη δυστυχως δεν στεκεται συμφωνα με τα στατιστικα στοιχεια πιο πανω. Δεν ξερω αν εριξες μια ματια και ειδες οτι αφορα εναν σχεδον κλειστο club απο ρατσες με ελαχιστες εξαιρεσεις.

@ζιζι Αν η "καταδικη" 2 μηνων στο μπαλκονι "δικαιολογει" ο ιδιοκτητης να σκοτωνεται απο τον σκυλο του τοτε καθε μερα θα ειχαμε 10 παρομοια περιστατικα πιστευω,
[automerge]1568461630[/automerge]
Εγώ δεν είπα ότι δικαιολογεί την πράξη. Εγώ είπα ότι η ευθύνη ανήκει στους ιδιοκτήτες!
 
Εγώ δεν είπα ότι δικαιολογεί την πράξη. Εγώ είπα ότι η ευθύνη ανήκει στους ιδιοκτήτες!

Γι αυτο και εγραψα "δικαιολογει".
Ομως οσο και να βαρυνει η ευθυνη τους ιδιοκτητες το γεγονος δεν αλλαζει ουτε υπαρχει λογος να ψαχνουμε αν εχει σημαδια απο δοντια ή αν υπαρχουν κομματακια απο υφασμα.
Ο ιατροδικαστης ηταν σαφης για την αιτια του θανατου και πως προκλήθηκε, ειναι προφανες οτι δεν προκυπτει κανενας λογος ενας επιστημονας να αποκρυψει την αληθεια θεωρω.

Οπως επισης αξιζει να λαβουμε υποψιν και τους ειδικους που δεν δινουν χαρακτηριστικα σκυλου συντροφιας σε συγκεκριμενες ρατσες.
Ειδικα ανθρωποι που η δουλεια τους ειναι αυτα τα ζωα, πιστευω θα ηταν οι τελευταιοι που με δολο θα χαρακτηριζαν τα Ροτβαιλερ ως ζωα εργασιας και οχι συντροφιας.
 
@Sissy Το αφηγημα του κυριου Καραγιαννη δυστυχως δεν στεκεται συμφωνα με τα στατιστικα στοιχεια πιο πανω. Δεν ξερω αν εριξες μια ματια και ειδες οτι αφορα εναν σχεδον κλειστο club απο ρατσες με ελαχιστες εξαιρεσεις.
Αντώνη δεν είδα τα στατιστικά στοιχεία που αναφέρεις,
ούτε αν πρόκειται για κλειστό club κάποιων συγκεκριμένων φυλών.
Συμφωνώ με αυτά που λέει, δεν γνωρίζω σε πια στατιστικά αναφέρεσαι αλλά...
το να ''προσαρμόζει'' τις γνώσεις, τις σπουδές του και τα γενικότερα συμπεράσματα, ανάλογα για να ''υπερασπίσει'' κάποιες φυλές, δεν μου περνά από το μυαλό...
 
@Sissy Το αφηγημα του κυριου Καραγιαννη δυστυχως δεν στεκεται συμφωνα με τα στατιστικα στοιχεια πιο πανω. Δεν ξερω αν εριξες μια ματια και ειδες οτι αφορα εναν σχεδον κλειστο club απο ρατσες με ελαχιστες εξαιρεσεις.

@ζιζι Αν η "καταδικη" 2 μηνων στο μπαλκονι "δικαιολογει" ο ιδιοκτητης να σκοτωνεται απο τον σκυλο του τοτε καθε μερα θα ειχαμε 10 παρομοια περιστατικα πιστευω,
[automerge]1568461630[/automerge]

αντωνη το προβλημα ειναι η λεξη καταδικη; Μιλαμε για ανθρωποκεντρικες ρατσες, που σημαινει οτι δενονται με τον ιδιοκτήτη. Ενα σκυλι ζουσε μεσα στο διαμερισμα με την αγελη του, και ισως ειναι μονο δικη μου γνωμη αυτη, το σκυλι να εδειχνε παραπανω προτίμηση στη μητερα, ξαφνικά διαλυεται ο κοσμος του σε 2 μηνες, εκει που αραζε το σκυλι με ολη την οικογενεια/αγελη στο σαλονι, βλεπει ξαφινικα την εξορια/μπαλκονι και την αγαπημενη του να περναει ατελειωτες ωρες με το καινουριο μελος. Αυτο για ενα ζωο με αντίληψη, ειναι καταδικη.Και οταν μιλαμε για ενα ανεκπαιδευτο σκυλο, αν και πολυ κυνικο, τετοια αποτελεσματα θα εχουμε. Για να καταλαβεις τον βαθμο ευθυνης των γονιων, για να πεταξουν τον σκυλο στο μπαλκονι σημαινει οτι ειχαν τις ενδειξεις, για να καταλαβεις οτι δεν ηξεραν τι σκυλο ειχαν, το προστατευτικο που χωριζε το μπαλκονι με το δωματιο ηταν μια σιτα! Και γατα να ειχες θα την ειχε κοψει την σιτα.
Ποναω για αυτο που εχει γινει, ειμαι πατερας και δεν θελω ουτε μπορω να το σκεφτομαι, αλλα το περιστατικο δε θα με κανει να αλλαξω την αποψη μου για τα σκυλια. Και οτι και το μωρο και το σκυλι ειναι θυματα της αγνοιας αλλα και της μη παιδειας ορισμενων.
 
Mπορεις να τα δεις εδω Σισσυ

Αντιστοιχα πιστευω οχι και οι αρχες των χωρων που αναφερονται τα στατιστικα δεν τα προσαρμοζουν ωστε να καταδικασουν ή να υπερασπισουν καποιες ρατσες.

Η θεωρια ειναι αριστη μεχρι την στιγμη που συναντιεται με την πραγματικοτητα.
[automerge]1568462772[/automerge]
αντωνη το προβλημα ειναι η λεξη καταδικη; Μιλαμε για ανθρωποκεντρικες ρατσες, που σημαινει οτι δενονται με τον ιδιοκτήτη. Ενα σκυλι ζουσε μεσα στο διαμερισμα με την αγελη του, και ισως ειναι μονο δικη μου γνωμη αυτη, το σκυλι να εδειχνε παραπανω προτίμηση στη μητερα, ξαφνικά διαλυεται ο κοσμος του σε 2 μηνες, εκει που αραζε το σκυλι με ολη την οικογενεια/αγελη στο σαλονι, βλεπει ξαφινικα την εξορια/μπαλκονι και την αγαπημενη του να περναει ατελειωτες ωρες με το καινουριο μελος. Αυτο για ενα ζωο με αντίληψη, ειναι καταδικη.Και οταν μιλαμε για ενα ανεκπαιδευτο σκυλο, αν και πολυ κυνικο, τετοια αποτελεσματα θα εχουμε. Για να καταλαβεις τον βαθμο ευθυνης των γονιων, για να πεταξουν τον σκυλο στο μπαλκονι σημαινει οτι ειχαν τις ενδειξεις, για να καταλαβεις οτι δεν ηξεραν τι σκυλο ειχαν, το προστατευτικο που χωριζε το μπαλκονι με το δωματιο ηταν μια σιτα! Και γατα να ειχες θα την ειχε κοψει την σιτα.
Ποναω για αυτο που εχει γινει, ειμαι πατερας και δεν θελω ουτε μπορω να το σκεφτομαι, αλλα το περιστατικο δε θα με κανει να αλλαξω την αποψη μου για τα σκυλια. Και οτι και το μωρο και το σκυλι ειναι θυματα της αγνοιας αλλα και της μη παιδειας ορισμενων.

Εγω να συμφωνησω μαζι σου Τασο για την οικονομια της κουβεντας αλλα πιστευω πως και ο χαρακτηρας του σκυλου ηρθε και επαιξε τον ρολο του σε ολο αυτο ακριβως για τον λογο που αναφερω πιο πανω.
Δηλαδη αν καθε σκυλι αντιδρουσε ετσι στην οποια κακομεταχειριση,υπαρκτη ή μη,θα ειχαμε δεκαδες θύματα καθημερινα.
Και ειδικα στην Ελλαδα νομιζω οτι πολυ λιγα σκυλια εκπαιδευονται ή εκπαιδευονται σωστα ωστε να μην εχουμε προβληματα συμπεριφορας στα ζωακια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Mπορεις να τα δεις εδω Σισσυ

Αντιστοιχα πιστευω οχι και οι αρχες των χωρων που αναφερονται τα στατιστικα δεν τα προσαρμοζουν ωστε να καταδικασουν ή να υπερασπισουν καποιες ρατσες.

Η θεωρια ειναι αριστη μεχρι την στιγμη που συναντιεται με την πραγματικοτητα.
Μα, τα ζώα (ράτσες) των 35-50 κιλών τραυματίζουν και σκοτώνουν Αντώνη, όχι του ενός-δύο...
 
Μα, τα ζώα (ράτσες) των 35-50 κιλών τραυματίζουν και σκοτώνουν Αντώνη, όχι του ενός-δύο...

Συμφωνω, αλλα οπως καλα ξερουμε οι 2-3ρατσες που ανακυκλωνονται στα στατιστικα δεν ειναι τα μονα μεγαλόσωμα σκυλια που υπαρχουν.
Με αυτη την λογικη θα διαβαζαμε για Αγ.Βερναρδου,Μολοσσους,Μαστιφ,Γερμανικους ποιμενικους κοκ
 
Γι αυτο και εγραψα "δικαιολογει".
Ομως οσο και να βαρυνει η ευθυνη τους ιδιοκτητες το γεγονος δεν αλλαζει ουτε υπαρχει λογος να ψαχνουμε αν εχει σημαδια απο δοντια ή αν υπαρχουν κομματακια απο υφασμα.
Ο ιατροδικαστης ηταν σαφης για την αιτια του θανατου και πως προκλήθηκε, ειναι προφανες οτι δεν προκυπτει κανενας λογος ενας επιστημονας να αποκρυψει την αληθεια θεωρω.

Οπως επισης αξιζει να λαβουμε υποψιν και τους ειδικους που δεν δινουν χαρακτηριστικα σκυλου συντροφιας σε συγκεκριμενες ρατσες.
Ειδικα ανθρωποι που η δουλεια τους ειναι αυτα τα ζωα, πιστευω θα ηταν οι τελευταιοι που με δολο θα χαρακτηριζαν τα Ροτβαιλερ ως ζωα εργασιας και οχι συντροφιας.
Σαφέστατος ηταν ευτυχώς. Κακώσεις από χτυπήματα στο κεφάλι και τίποτα άλλο.

Για το αν είναι ζώα συντροφιάς ή όχι, οι ιδιοκτήτες τους έχουν άλλη άποψη όπως και πολλές άλλες έρευνες που τα θεωρούν από τα καλύτερα ζώα για οικογένειες.

Για το ότι δεν έχω παιδιά και ίσως μιλάω στον αέρα, ακριβώς το ίδιο ισχύει και για όσους εκφράζουν τη γνώμη τους για μια ράτσα με την οποία δεν έχουν ζήσει ποτέ. Σε λίγους μήνες παντρεύομαι και αν θέλει ο Θεός θα αποκτήσω αργότερα και ένα παιδάκι. Από το λίγο που με γνωρίζετε από εδώ μέσα, θεωρείτε ότι θα πετούσα ποτέ τη Ζιζή στο μπαλκόνι ή απο πριν θα έτρεχα σε εκπαιδευτές για να προετοιμάσω τον σκύλο μου και να εκπαιδευτω εγώ για το πώς θα χειριστώ την κατάσταση;

Η ευθύνη είναι πάντοτε δική μας. Πάντοτε! Όλα αρχίζουν και τελειώνουν από τον σεβασμό μας σε κάθε είδους ζωή. Ένα καλοκαίρι πριν έρθω εδώ, περπατούσα με τη Ζιζή στον παραλιακό δρόμο της Σωζόπολης. Ξαφνικά είδα να έρχονται πολλοί ποδηλάτες που κατευθύνονταν προς Θεσσαλονίκη. Σταμάτησα, έβαλα τη Ζιζή από τη μεσα πλευρά του δρόμου και την ακινητοποίησα. Σταμάτησε μια κοπέλα από αυτούς και μου είπε ότι πρώτη φορά στη ζωή της έβλεπε κάποιον να τους βλέπει και να κάνει κάτι τέτοιο. Κι εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Πρέπει να έχεις το IQ του Αϊνστάιν για να σκεφτείς ότι το ζώο ακόμη κι αν δεν πηδήξει προς τα εκεί από περιέργεια και μόνο το κεφαλι του να γυρίσει, ίσως καποιος ποδηλάτης να τρομάξει και να πεσει; Ενας υπεύθυνος ιδιοκτήτης 9 στις 10 φορές μπορεί να προβλέψει την αντίδραση του σκύλου του και να πάρει τα μέτρα του. Τι αυτό και πριν μιλήσουμε για την "ακαταλληλότητα" μιας ράτσας θα έπρεπε να μιλήσουμε για τη δική μας.
 
Για αυτο η σωστη εκπαιδευση ειναι το Α και το Ω στην συμβίωση με εναν σκυλο. Το θεμα ειναι οτι και οι 2 χρεαζομαστε εκπαιδευση. Για αυτο χρειαζομαστε παιδεια, και οχι να δουμε αγγελια στο νετ "πωλουνται κουταβια " στα 400 ευρω! Ειναι σαν να σου πουλανε μακαο στα 200 ευρω, θα πεις κατι συμβαινει. Ολα τα κουταβια των 400 ευρω ειναι προιον αγνωστων γενεαλογικων, μπορει οι γονεις να προερχονται απο κυνομαχιες, κπο puppy mills κ. Ο. Κ. Δεν γινεται καποιος να αποφασισει να παρει σκυλο των 50-60 κιλων και να τον αγορασει στον πρωτο μηνα της αποφασης! Κανεις ερευνα, πας σε εκτροφεια/φαρμες εισαι καρδερινάς και καταλαβαινεις τι εννοω, στην Ελλαδα υπαρχουν εκτροφεια που οταν υπαρχουν νεες γεννες, οι εκτροφεις τα ανοιγουν για το κοινο, ετσι τα κουταβια βλεπουν συχνα διαφορετικους ανθρωπους, παιδια, σωματωδεις, γυναικες, μουσατους, ψηλους, κοντους. Αυτα ειναι τα σοβαρα εκτροφεια, εκει γνωριζεις τους προγονους, κπο που ηρθαν κλπ.
 
Συμφωνω, αλλα οπως καλα ξερουμε οι 2-3ρατσες που ανακυκλωνονται στα στατιστικα δεν ειναι τα μονα μεγαλόσωμα σκυλια που υπαρχουν.
Με αυτη την λογικη θα διαβαζαμε για Αγ.Βερναρδου,Μολοσσους,Μαστιφ,Γερμανικους ποιμενικους κοκ
Ο ''τύπος'' ανθρώπων που θέλουν αυτού του ''είδους φύλακες'', δεν προτιμούν τις ράτσες που αναφέρεις Αντώνη, όχι γιατί πιστεύω πως δεν επιδέχονται ''ανάλογη εκπαίδευση'', αλλά γιατί αυτές οι 2-3 ράτσες έχουν "βγάλει όνομα'' και είναι ''της μόδας''...
(η άποψη μου)
 
@ζιζι
Ο ''τύπος'' ανθρώπων που θέλουν αυτού του ''είδους φύλακες'', δεν προτιμούν τις ράτσες που αναφέρεις Αντώνη, όχι γιατί πιστεύω πως δεν επιδέχονται ''ανάλογη εκπαίδευση'', αλλά γιατί αυτές οι 2-3 ράτσες έχουν "βγάλει όνομα'' και είναι ''της μόδας''...
(η άποψη μου)

Ειναι λιγο τσουβαλιασμα να λεμε οτι οσοι παιρνουν αυτες τις ρατσες τις τα εκπαιδευουν/θελουν για δολοφονους αλλα και απο την αλλη αν αυτο συμβαινει, μηπως ειναι ακριβως αυτα τα χαρακτηριστικα που συνανταμε σε αυτες τις ρατσες που λειτουργουν ως τροχοπέδη για τετοιες συμπεριφορες επιθετικες απο την μερια του σκυλου.?

Σεβαστη η αποψη σου :)
[automerge]1568463916[/automerge]
Σαφέστατος ηταν ευτυχώς. Κακώσεις από χτυπήματα στο κεφάλι και τίποτα άλλο.

Που προηλθαν απο τον σκυλο Ζωη, δεν εβγαλε ποδια ο καναπες και ο τοιχος και κανανε κακωσεις στο παιδι.
Δεν σκοτωνει το οπλο, αυτος που το κρατα σκοτωνει...

Η ευαισθησια σου αντιληπτη λογω οτι εχεις την Ζιζι αλλα δεν σημαινει πως ολα τα Ροτβαιλερ ειναι Ζιζι, οι εξαιρεσεις ειναι εκει για να επιβεβαιωνουν τον οποιο κανονα.
 
Ο ''τύπος'' ανθρώπων που θέλουν αυτού του ''είδους φύλακες'', δεν προτιμούν τις ράτσες


@ζιζι
Ειναι λιγο τσουβαλιασμα να λεμε οτι οσοι παιρνουν αυτες τις ρατσες τις τα εκπαιδευουν/θελουν για δολοφονους αλλα και απο την αλλη αν αυτο συμβαινει, μηπως ειναι ακριβως αυτα τα χαρακτηριστικα που συνανταμε σε αυτες τις ρατσες που λειτουργουν ως τροχοπέδη για τετοιες συμπεριφορες;

Σεβαστη η αποψη σου :)
[/QUOTE]

Δεν τσουβαλιάζω Ζωή, σκέψου όμως ότι δεν ανήκεις στην πλειοψηφία των ιδιοκτητών της ράτσας, που ανατρέφουν κι εκπαιδεύουν για συγκατοίκηση αυτά τα ζώα...
 
@ζιζι
Ειναι λιγο τσουβαλιασμα να λεμε οτι οσοι παιρνουν αυτες τις ρατσες τις τα εκπαιδευουν/θελουν για δολοφονους αλλα και απο την αλλη αν αυτο συμβαινει, μηπως ειναι ακριβως αυτα τα χαρακτηριστικα που συνανταμε σε αυτες τις ρατσες που λειτουργουν ως τροχοπέδη για τετοιες συμπεριφορες;

Σεβαστη η αποψη σου :)

Δεν τσουβαλιάζω Αντώνη, σκέψου όμως ότι η Ζωή δεν ανήκει στην πλειοψηφία των ιδιοκτητών της ράτσας, που ανατρέφουν κι εκπαιδεύουν για συγκατοίκηση αυτά τα ζώα...
[/QUOTE]
@Sissy εγω το εγραψα οχι η Ζωη 😛


😊Το ίδιο κάνει🤪 η απάντηση μου ισχύει γενικά
 
Με μπερδεψες τωρα Σισσυ 🤪

Μαλλον θες να πεις οτι η Ζωη ανηκει στην μειοψηφια των ιδιοκτητών της ράτσας, που ανατρέφουν κι εκπαιδεύουν για συγκατοίκηση αυτά τα ζώα γιατι αν καταλαβα καλα πιστευεις οτι η πλειοψηφια κανει το αντιθετο.
Χαθηκαμε στη μεταφραση 😛
 
Back
Top