Σκύλος που σκότωσε μωράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης .Elias.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ακριβως. Εγω μια φορα περπατούσα στο δρομο και περασε ενα σκυλάκι από δίπλα και λεω τι ωραιο σκυλάκι και με δάγκωσε. Τα σκυλια δεν φταινε, φταίνε οι ιδιοκτήτες. Απλα πλεον δεν με νοιαζει αν ο αλλος παρεξηγηθεί αλλάζω πεζοδρόμιο ειδικα οταν τα εχουν χωρίς λουρί που το θωρώ απαράδεκτο.
@ζιζι, Εδω να προσθεσω Ζωη οτι ειμαι με το μερος του ανθρώπου που αλλαζει δρομο κ ο κυριος λογος ειναι οτι δεν ξερεις τα βιώματα του σκυλου που βλέπεις απεναντι σου, οποτε φυλαγε τα ρουχα σου, που λεει κ η παροιμια! Ειμαι σιγουρος οτι κ η οικογενεια που ειχε τον σκυλο τα καλυτερα θα πιστευε, αλλα!
 
Ακριβως. Εγω μια φορα περπατούσα στο δρομο και περασε ενα σκυλάκι από δίπλα και λεω τι ωραιο σκυλάκι και με δάγκωσε. Τα σκυλια δεν φταινε, φταίνε οι ιδιοκτήτες. Απλα πλεον δεν με νοιαζει αν ο αλλος παρεξηγηθεί αλλάζω πεζοδρόμιο ειδικα οταν τα εχουν χωρίς λουρί που το θωρώ απαράδεκτο.
Κανείς δεν πρόκειται να παρεξηγηθεί αν αλλάξεις πεζοδρόμιο. 🙂
Το αντίθετο. Αν έχει κανένα προβληματικό σκύλο σαν τον δικό μου που για να κατουρήσει δεν πρέπει να κυκλοφορεί ούτε γάτα, θα σε ευγνώμονει.
Οι χαρακτηρισμοί είναι το θέμα. Και όχι πάλι επειδή ο ιδιοκτήτης θα παρεξηγηθεί αλλά επειδή θα πληγωθεί.

Και μια και όπως είπαμε οι ευθύνες βαραίνουν τον ιδιοκτήτη, να πούμε και μια που βαραίνει τους υπόλοιπους. Για όνομα του Θεού, δεν βλέπουμε έναν σκύλο στον δρόμο και πηγαίνουμε να τον χαϊδεψουμε χωρίς να ρωτήσουμε πρώτα.
Γενικά απ'οποια από τις δύο πλευρές κι αν είμαστε το βασικότερο όλων είναι να δουλεύει το μυαλουδακι μας.
 
Ακριβως. Εγω μια φορα περπατούσα στο δρομο και περασε ενα σκυλάκι από δίπλα και λεω τι ωραιο σκυλάκι και με δάγκωσε. Τα σκυλια δεν φταινε, φταίνε οι ιδιοκτήτες. Απλα πλεον δεν με νοιαζει αν ο αλλος παρεξηγηθεί αλλάζω πεζοδρόμιο ειδικα οταν τα εχουν χωρίς λουρί που το θωρώ απαράδεκτο.
Σκυλάκι ενός+ κιλού, αρσενικό chihuahua... Μου γάβγιζε πίσω από την ιδιοκτήτρια του ενώ μιλούσαμε.
Γυρίζω να φύγω και αισθάνομαι στην γάμπα μου ένα ''τσίμπημα εντόμου'' πάνω από το τζιν... α! Σε δάγκωσε μου λέει ''η κυρά'' του γελώντας; Το συνηθίζει!
... Τι να της πεις!
 
Κανείς δεν πρόκειται να παρεξηγηθεί αν αλλάξεις πεζοδρόμιο. 🙂
Το αντίθετο. Αν έχει κανένα προβληματικό σκύλο σαν τον δικό μου που για να κατουρήσει δεν πρέπει να κυκλοφορεί ούτε γάτα, θα σε ευγνώμονει.
Οι χαρακτηρισμοί είναι το θέμα. Και όχι πάλι επειδή ο ιδιοκτήτης θα παρεξηγηθεί αλλά επειδή θα πληγωθεί.

Και μια και όπως είπαμε οι ευθύνες βαραίνουν τον ιδιοκτήτη, να πούμε και μια που βαραίνει τους υπόλοιπους. Για όνομα του Θεού, δεν βλέπουμε έναν σκύλο στον δρόμο και πηγαίνουμε να τον χαϊδεψουμε χωρίς να ρωτήσουμε πρώτα.
Γενικά απ'οποια από τις δύο πλευρές κι αν είμαστε το βασικότερο όλων είναι να δουλεύει το μυαλουδακι μας.
Συμφωνω οτι οι χαρακτηρισμοί μπορει να πληγώσουν τον ιδιοκτήτη εχω γάτα και εχω ακούσει διάφορα τυπου εχεις γάτα δεν θα μπορεις να κανεις παιδια κλπ τις γνωστές χαζομάρες και στενιχωριομουν. Το σκυλάκι δεν το χάιδεψα περασα απο δίπλα του, φαινόταν αρκετα νευρικό σκυλακι και η ιδιοκτήτρια ηταν αρκετα ηλικιωμένη χωρίς αντανακλαστικά ηταν εν μέρει και δικο μου λαθος που περασα ακριβως διπλα αλλα μαλλον δεν ειχα πολυ μυαλο στα 14 μου. 😅
[automerge]1568487741[/automerge]
Σκυλάκι ενός+ κιλού, αρσενικό chihuahua... Μου γάβγιζε πίσω από την ιδιοκτήτρια του ενώ μιλούσαμε.
Γυρίζω να φύγω και αισθάνομαι στην γάμπα μου ένα ''τσίμπημα εντόμου'' πάνω από το τζιν... α! Σε δάγκωσε μου λέει ''η κυρά'' του γελώντας; Το συνηθίζει!
... Τι να της πεις!
Εδω ο γείτονας μου εχει εναν σκύλο δεν τον βγαζει σχεδόν ποτε εκτος αυλής έχει φαει δυο γάτες και λεει ε μωρε το συνηθίζει.
 
Μου κανει οντως εντυπωση πως το μωρο δεν ειχε ουλες και δαγκωματιες.

Παιδιά πουθενά δεν έχει αναφερθεί πως δεν υπήρχαν ουλές ή δαγκωματιές. Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά και να αξιολογούμε τι βλέπουμε. Το ιατροδικαστικό πόρισμα έλεγε ξεκάθαρα «από τη νεκροψία – νεκροτομή φαίνεται πως η αιτία θανάτου του μωρού ήταν οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις. Το σκυλί είχε δαγκώσει το βρέφος από τη μέση και προκάλεσε θανατηφόρα χτυπήματα στο μωρό χτυπώντας το στον τοίχο και στα γύρω έπιπλα και μπροστά στα μάτια της μητέρας του."
Πώς κάναμε αυτό το άλμα λογικής "πέθανε από κρανίο εγκεφαλικές κακώσεις"="δεν είχε σημάδια από δαγκωματιές". Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
 
Συμφωνω οτι οι χαρακτηρισμοί μπορει να πληγώσουν τον ιδιοκτήτη εχω γάτα και εχω ακούσει διάφορα τυπου εχεις γάτα δεν θα μπορεις να κανεις παιδια κλπ τις γνωστές χαζομάρες και στενιχωριομουν. Το σκυλάκι δεν το χάιδεψα περασα απο δίπλα του, φαινόταν αρκετα νευρικό σκυλακι και η ιδιοκτήτρια ηταν αρκετα ηλικιωμένη χωρίς αντανακλαστικά ηταν εν μέρει και δικο μου λαθος που περασα ακριβως διπλα αλλα μαλλον δεν ειχα πολυ μυαλο στα 14 μου. 😅
[automerge]1568487741[/automerge]

Εδω ο γείτονας μου εχει εναν σκύλο δεν τον βγαζει σχεδόν ποτε εκτος αυλής έχει φαει δυο γάτες και λεει ε μωρε το συνηθίζει.
Αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις πως νιώθεις όταν κάποιος που πρώτη φορά υ
σε βλέπει αποκαλεί ό,τι αγαπάς πιο πολύ τερας!

Το ξέρω ότι δεν το χάιδεψες. Δεν γράφεις άλλωστε κατι τέτοιο στο σχόλιο σου. Δεν αναφερομουν σε εσένα αλλά όπως καταλαβαίνεις έχει ο καθένας τον καημό του. Εδώ στην Τουρκία μπορεί να μην συναντάς στη βόλτα τους κομπλεξικους που θα σε κάνουν να κλάψεις αλλά συναντάς το άλλο άκρο. Έρχεται ο καθένας ακόμη και πίσω από την πλάτη σου για να χαϊδεψει τον σκύλο. Ακόμη και όταν ούτε εγώ ούτε το σκυλί έχουμε αντιληφθεί την παρουσία του άλλου, έρχεται και απλώνει το χέρι του. Δηλαδή έλεος. Μπορεί ο σκύλος και το κάθε ζώο να είναι πάντα ο ευκολότερος στόχος για να ενοχοποιηθεί για το καθετί αλλά και η δική μας βλακεία και ανευθυνότητα πρέπει να έχει όριο.
[automerge]1568488907[/automerge]
Παιδιά πουθενά δεν έχει αναφερθεί πως δεν υπήρχαν ουλές ή δαγκωματιές. Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά και να αξιολογούμε τι βλέπουμε. Το ιατροδικαστικό πόρισμα έλεγε ξεκάθαρα «από τη νεκροψία – νεκροτομή φαίνεται πως η αιτία θανάτου του μωρού ήταν οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις. Το σκυλί είχε δαγκώσει το βρέφος από τη μέση και προκάλεσε θανατηφόρα χτυπήματα στο μωρό χτυπώντας το στον τοίχο και στα γύρω έπιπλα και μπροστά στα μάτια της μητέρας του."
Πώς κάναμε αυτό το άλμα λογικής "πέθανε από κρανίο εγκεφαλικές κακώσεις"="δεν είχε σημάδια από δαγκωματιές". Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Δεν ξέρω εάν πρόκειται για άλμα λογικής, εσείς ασφαλώς εκεί έχετε καλύτερη πληροφόρηση, εγώ πάντως σήμερα το πρωί μέσα στο ταξί ακουσα από ελληνικό ραδιοφωνικό σταθμό "εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι το βρέφος δεν έφερε ίχνη από την επίθεση, πέρα από τα χτυπήματα στο κεφάλι του". Το να έχει πάνω του σημάδια από τα δόντια δεν είναι άλμα λογικής, είναι απλή λογική.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πέρα από το ανυπερασπιστο μωρό δεν μπορώ να δω κάτι άλλο... Παιδιά... Πραγματικά... Έχω πάθει σοκ στο άκουσμα αυτής της είδησης. Τώρα το ποιος έφταιξε και τι θα έπρεπε να είχε γίνει αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν καν στην σκέψη μου για να αναφέρω
 
Αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις πως νιώθεις όταν κάποιος που πρώτη φορά υ
σε βλέπει αποκαλεί ό,τι αγαπάς πιο πολύ τερας!

Το ξέρω ότι δεν το χάιδεψες. Δεν γράφεις άλλωστε κατι τέτοιο στο σχόλιο σου. Δεν αναφερομουν σε εσένα αλλά όπως καταλαβαίνεις έχει ο καθένας τον καημό του. Εδώ στην Τουρκία μπορεί να μην συναντάς στη βόλτα τους κομπλεξικους που θα σε κάνουν να κλάψεις αλλά συναντάς το άλλο άκρο. Έρχεται ο καθένας ακόμη και πίσω από την πλάτη σου για να χαϊδεψει τον σκύλο. Ακόμη και όταν ούτε εγώ ούτε το σκυλί έχουμε αντιληφθεί την παρουσία του άλλου, έρχεται και απλώνει το χέρι του. Δηλαδή έλεος. Μπορεί ο σκύλος και το κάθε ζώο να είναι πάντα ο ευκολότερος στόχος για να ενοχοποιηθεί για το καθετί αλλά και η δική μας βλακεία και ανευθυνότητα πρέπει να έχει όριο.
[automerge]1568488907[/automerge]

Δεν ξέρω εάν πρόκειται για άλμα λογικής, εσείς ασφαλώς εκεί έχετε καλύτερη πληροφόρηση, εγώ πάντως σήμερα το πρωί μέσα στο ταξί ακουσα από ελληνικό ραδιοφωνικό σταθμό "εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι το βρέφος δεν έφερε ίχνη από την επίθεση, πέρα από τα χτυπήματα στο κεφάλι του". Το να έχει πάνω του σημάδια από τα δόντια δεν είναι άλμα λογικής, είναι απλή λογική.
Ναι κατάλαβα. Δεν ηξερα οτι τους αρεσουν τοσο τα σκυλάκια. Παντως πολυ ασχημο να έρχονται να το χαϊδεύουν. Πιστευεις οτι το σκυλάκι μπορει να με δάγκωσε επειδή ειχα μυρωδιά γάτας στα ρουχα μου;
 
Ναι κατάλαβα. Δεν ηξερα οτι τους αρεσουν τοσο τα σκυλάκια. Παντως πολυ ασχημο να έρχονται να το χαϊδεύουν. Πιστευεις οτι το σκυλάκι μπορει να με δάγκωσε επειδή ειχα μυρωδιά γάτας στα ρουχα μου;
Δεν νομίζω. Μάλλον θα σε μύριζε πρώτα για αρκετή ωρα. Συνήθως έτσι κάνουν όταν μυρίζουν γάτα.
 
@ζιζι θεωρω πως αυτό το θέμα ίσως χτυπάει το ευαίσθητο σημείο σου. Κανείς όμως δεν κατηγορεί και δεν τσουβαλιαζει όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως.
Εμένα μου χτυπάει το ευαίσθητο σημείο να υπονοείται από κάποιους (όχι απαραίτητα από το φόρουμ) ότι κρύβεται κάτι άλλο πέρα από το προφανές. Είναι ήδη αδιανόητα τραγικό αυτό που συνέβη για να εκφράζονται και αμφιβολίες. Δεν αναφέρονται δαγκωματιές στο πόρισμα γιατί δεν ήταν αυτό η θανάσιμη αιτία, δε σημαίνει πως δεν υπήρχαν όμως.
 
@ζιζι θεωρω πως αυτό το θέμα ίσως χτυπάει το ευαίσθητο σημείο σου. Κανείς όμως δεν κατηγορεί και δεν τσουβαλιαζει όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως.
Εμένα μου χτυπάει το ευαίσθητο σημείο να υπονοείται από κάποιους (όχι απαραίτητα από το φόρουμ) ότι κρύβεται κάτι άλλο πέρα από το προφανές. Είναι ήδη αδιανόητα τραγικό αυτό που συνέβη για να εκφράζονται και αμφιβολίες. Δεν αναφέρονται δαγκωματιές στο πόρισμα γιατί δεν ήταν αυτό η θανάσιμη αιτία, δε σημαίνει πως δεν υπήρχαν όμως.
Το δικό μου ευαίσθητο σημείο για το τσουβαλιασμα που δεν γίνεται αλλά κανονικότατα γίνεται και των υπολοίπων για διαφορετικούς λογους. Όπως ανέφερα και αρχικά, έγινε ένα αποτρόπαιο έγκλημα κι εμείς αντί να σκεφτόμαστε αυτο, ασχολούμαστε με τις ράτσες των σκύλων και φτάνουμε μέχρι και στην αλλαγή νόμων. Αρνουμαστε να κατανοησουμε τα πραγματικά αιτία που οδήγησαν σε αυτό και απλά αποδεχόμαστε κάτι ακόμη κι αν λείπουν κομμάτια από το παζλ. Καταλαβαίνω ότι όπως εγώ έχω ευαισθησία λόγω Ζιζης έτσι και οι μητέρες έχετε ανάλογη ευαισθησία ακόμη και στην ιδέα ότι μια μάνα θα έκανε κάτι τέτοιο. Παρότι βέβαια τα ποσοστά μαμάδων που έπραξαν κάτι τέτοιο είναι τα ίδια ή ακόμη υψηλότερα από εκείνα των θανάτων από επίθεση σκύλου.
Εγώ δεν υπονοω ότι το έκανε η μητέρα, ξεκάθαρα ρωτάω για να μάθω μια και δεν γνωρίζω τα πράγματα όσο εσείς. Υπήρξε μάρτυρας; Βρέθηκε η σκισμένη σίτα; Όσο για τις δαγκωνιες και τα σημάδια οι δικές μου ελάχιστες σε σχέση με τις δικές σας πηγές λένε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχουν σημάδια. Όχι ότι δεν αναφέρονται επειδή δεν προκάλεσαν τον θάνατο, αλλά ότι δεν υπάρχουν.
 
@ζιζι Πουθενά δε λέει στο πόρισμα για το αν υπάρχουν σημάδια ή όχι. Αυτό δεν ξέρω πώς εχει ξεκινήσει και αν έχει αναπαραχθεί επειδή δημιουργεί εντυπωσεις. Το πόρισμα είναι σαφές και λέει
«στην έκθεση συμπεραίνεται ότι αιτία θανάτου του μωρού ήταν οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, οι οποίες προκλήθηκαν από τα χτυπήματα που δέχθηκε όταν ο σκύλος το άρπαξε και άρχισε να το χτυπά στον τοίχο και στα γύρω έπιπλα.» Επίσης η δήλωση που έδωσε κτηνίατρος που εξέτασε το σκυλί
Ο κτηνίατρος της φιλοζωικής που παρέλαβε το σκυλί ανέφερε πως το ροτβάιλερ που επιτέθηκε στο άτυχο βρέφος ήταν ήρεμο όταν το παρέλαβαν την Πέμπτη και παρέμενε ήρεμο μέχρι και σήμερα. Πρόσθεσε ακόμα πως φαίνεται για σκύλο που έχει δεχθεί εκπαίδευση και ξεκαθάρισε πως οι συνθήκες που το οδήγησαν να έχει αυτή τη φονική αντίδραση βρίσκονται υπό διερεύνηση.
Πηγή: https://www.tovima.gr/2019/09/13/so...i-iatrodikastiki-ekthesi-gia-to-nekro-vrefos/

Όπως φαίνεται το σκυλί ήταν εκπαιδευμένο και προφανώς ήρεμο. Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι το έπιασε εκείνη την ωρα και εκεί έρχεται ο αστάθμητος παράγοντας. Σαφώς είναι ευθύνη των γονέων που δεν απομάκρυναν το σκύλο από το σπίτι όταν διαπιστωσαν πως γίνεται επιθετικό με το μωρό, όμως κι αυτοί ίσως λανθασμένα να θεώρησαν πως μια προσωρινή λύση μπορεί να λειτουργήσει, ότι μπορεί να καταφέρουν και τα δυο. Κρίμα, πολύ κρίμα και είμαι σιγουρη οτι το έχουν καταλαβει με τον χειρότερο τρόπο, δε χρειάζονται και όλους εμάς να τους δικάσουμε.
 
Παιδιά το θέμα είναι ότι έγινε αυτό που έγινε. Τώρα προσωπικές θεωρίες και σκέψεις απλά περισσεύουν. Τα γεγονότα είναι ξεκάθαρα και όλες οι πηγές, όπου και να ψάξεις, αναφέρουν ακριβώς τα ίδια. Ο πατέρας βγήκε μόνος του και είπε ότι το σκυλί δεν έδειχνε σημάδια επιθετικής συμπεριφοράς. Αντίθετα, ανέφερε ότι με τα προηγούμενα 3 παιδιά του έπαιζαν μπάλα κτλ και μεγάλωσαν μαζί. Κανείς μας δεν θα καταλάβει για πιο λόγο το έκανε ο σκύλος γιατί είναι ένα άλογο ον το οποίο δεν έχει την δική μας αντίληψη των πραγμάτων. Δεν είναι η πρώτη φορά που σκυλιά της συγκεκριμένης ράτσας έχουν επιτεθεί χωρίς λόγο σε παιδιά ή ενήλικες. Υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα που όποιος έχει όρεξη μπορεί να ψάξει και να τα βρει. Τώρα το έκαναν γιατί ζήλευαν ή επειδή απλά τους έστριψε κάνεις μας δεν θα το μάθει. Εγώ ούτε παπαγαλάκι δεν θα άφηνα ελεύθερο στο ίδιο δωμάτιο με ένα μωρό γιατί εκεί που πετάει χαρούμενα μπορεί να προσγειωθεί στο πρόσωπο από το μωρό και να το χτυπήσει στα μάτια. Τόσα γίνονται καθημερινά. Από κάτι τέτοια τραγικά γεγονότα πρέπει να περνουμε μαθήματα και όχι να σκεφτόμαστε ότι επειδή το δικό μας δεν έχει δώσει δικαίωμα ποτέ δεν θα υπάρξει στιγμή που θα το κάνει. Και το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο να υπονοείται ότι φταίει η μάνα από την στιγμή που όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι το έκανε ο σκύλος.Λίγο σεβασμός για τον πόνο τους δεν βλάπτει. Πολλές φορές ξεχνάμε ότι στην πραγματικότητα εχουμε να κάνουνε με κοινά ζώα και την πατάμε με φοβερούς τρόπους όπως έγινε και με αυτό το γεγονός. Φιλικά.
 
Καλα γιναμε ολοι δικαστες, ιατροδικαστες, αστυνομικοι κ ολα! ας ηρεμησουμε λιγο! Ολοι γραφουμε οτι διαβαζουμε απο δω κ απο κει, μεχρι εκει ομως! Ας μπουμε να διαβασουμε 5 πραγματα πριν αρχισουμε τις θεωριες ειναι η ρατσα η το ενα η το αλλο! Η Σισσυ πολυ σωστα εγραψε οτι παιζει ρολο η γραμμη αιματος των γονιων του σκυλου αλλα κ η οικογενεια που εχει μεγαλωσει κ το πως εχει μεγαλωσει! Αυτο δε σημαινει οτι η ρατσα ειναι προβληματικη! απο κει κ περα μακαρι ολο αυτο να μη γινονταν, αλλα χρειαζεται προσοχη παραπανω οταν εχεις παιδια στο σπιτι!
 
Ας μπουμε να διαβασουμε 5 πραγματα πριν αρχισουμε τις θεωριες ειναι η ρατσα η το ενα η το αλλο.

Δεν πρόκειται για καποια θεωρια που την αναπτυξαμε εμεις εδω Ζαχαρια, ειναι αυτα που ειπωθηκαν/δηλωθηκαν (αν διαβασες πιο πανω) απο ανθρωπους επαγγελματιες και γνωστες πανω στο αντικείμενο.
Εκπαιδευτες σκυλων και η προεδρος του κτηνιατρικου συλλογου.
 
Δεν είναι η πρώτη φορά που σκυλιά της συγκεκριμένης ράτσας έχουν επιτεθεί χωρίς λόγο σε παιδιά ή ενήλικες. Υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα που όποιος έχει όρεξη μπορεί να ψάξει και να τα βρει.

Αυτο ειναι η πληρη δαιμονοποιηση της ρατσας. Ο πληρης ρατσισμος. Χωρις να εχω προσωπικα με τον Γιαννη.Και επειδη αυτο που εγραψε, το τελευταιο καιρο γραφετε απο ολους, οσο και να ψαξω, οχι σωρο παραδειγματα δεν βρισκω, αλλα ουτε 1 παραδειγμα δεν μπορω να βρω οτι η συγκεκριμενη ρατσα η οποιαδηποτε αλλη, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ να επιτιθεται σε παιδια και ενηλικες. Θελω μια μαρτυρια ρε παιδια, καποιον που να λεει οτι καθοταν σε ενα παγκαγκι στο παρκο, και ξαφνικά ηρθε η ρατσα και μου επιτεθηκε.
 
Τι εννοεις χωρις λογο Τασο;
Παντα υπαρχει καποιος λογος.
Και οι ανθρωποι που σκοτωνονται αναμεταξυ τους για καποιο λογο το κανουν, αλλαζει το αποτελεσμα ή αποτελει δικαιολογια για καποια ενεργεια;
 
Back
Top