Γενικά Τα νέα μου μωράκια Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αχ! Αυτά τα μπιρμπιλοτά ματάκια...Φτου φτου... Με το καλό και τα αδελφάκια του Τζινάκι!:D
 
Παιδια θα συμφωνησω με την Μαιρη!
Τα ματακια ειδικα που ειναι ετσι μαυρα ειναι τρελα!
Συγχαρητηρια στον/στην φωτογραφο για τις εξαιρετικες φωτο...
Με το καλο τα επομενα...
 
Σας ευχαριστω! Δεν ανελαβα το ταισμά του γιατι και οι δυο γονείς ήταν πολύ στοργικοί αλλα και υπερπροστατευτικοι και δεν με αφηναν να πλησιάζω:) Αλλωστε ήταν μονο ένα και τα καταφερναν χωρις την βοηθειά μου! Ομως απο 15 ημερων σχεδόν αρχισα να το βγαζω για λιγο απο την φωλίτσα και να το κραταμε αγκαλιτσα! Το αποτέλεσμα είναι τώρα που κοντέυει 35 ημερων θέλει όλη την βρισκεται εκτός κλουβιου, πανω στο λαπτοπ, μεσα στις χουφτες μας, στον λαιμό μας, ε κανει και καμια πτηση οταν βαριεται την εκπαίδευση... Οταν βρισκεται μεσα στο κλουβι και μας βλεπει να περνάμε, προσπαθει να περάσει μεσα απο τα καγκελα, κανει ακροβατικά, κλέβοντας συνεχως την παρασταση και δεν μπορουμε να του αντισταθούμε!
 
Nα σου ζησει Ζινακι. Τετοια ομορφια δεν εχω ξαναδει. Μαλλον εμενα μοιαζει!
 
Σας ευχαριστω! Δεν ανελαβα το ταισμά του γιατι και οι δυο γονείς ήταν πολύ στοργικοί αλλα και υπερπροστατευτικοι και δεν με αφηναν να πλησιάζω:) Αλλωστε ήταν μονο ένα και τα καταφερναν χωρις την βοηθειά μου! Ομως απο 15 ημερων σχεδόν αρχισα να το βγαζω για λιγο απο την φωλίτσα και να το κραταμε αγκαλιτσα! Το αποτέλεσμα είναι τώρα που κοντέυει 35 ημερων θέλει όλη την βρισκεται εκτός κλουβιου, πανω στο λαπτοπ, μεσα στις χουφτες μας, στον λαιμό μας, ε κανει και καμια πτηση οταν βαριεται την εκπαίδευση... Οταν βρισκεται μεσα στο κλουβι και μας βλεπει να περνάμε, προσπαθει να περάσει μεσα απο τα καγκελα, κανει ακροβατικά, κλέβοντας συνεχως την παρασταση και δεν μπορουμε να του αντισταθούμε!

Νομιζω πως τετοια ποστ δινουν απαντησεις σε ολο τον κοσμο που χωρις να εχει παρομοια εμπειρια να θελει σωνει και καλα να αναλαβει τη δυσκολη ευθυνη του αποκλειστικου ταισματος ενος μωρου χωρις να αντιλαμβανονται το ρισκο και τους κινδυνους οι περισσοτεροι.
Αυτο που με στεναχωρει ειναι η εντυπωση που εχω τελευταια πως κοντευει να γινει "μοδα" να παιρνει κανεις πουλια που δεν εχουν απογαλακτιστει. Κι ο λογος ειναι το αναισιο τελος που εχουν καποια μωρα.
 
Μπραβο Τζορτζινα!Χαιρομαι που τα εχεις καταφερει τοσο καλα με το μικρουλι σου! Και σε ευχαριστω γιατι οπως ειπε και ο Ανεστης δινεις ενα σωστο παραδειγμα για το πως πρεπει να γινεται η διαδικασια για να εξημερωσουμε τα μικρα που μας εδωσαν οι παπαγαλοι μας! Με βγαζεις και απο ενα μεγαλο αγχος για το πως θα ενεργησω στη εξημερωση αυτη αν και τα δικα μου κανουν πουλακια! Και παλι μπραβο!
 
Σας ειχα υποσχεθεί να ενημερώνω για την συνεχεια!

Λοιπόν, το μωρό προκειμενου να αφήσει τους γονεις τους απερίσπαστους να αυξήσουν την οικογένεια, μετακομισε σε μια νεα άνετη βιλιτσα και συγκατοικεί με τον "Μεγα Αλέξανδρο" ο οποίος ανέλαβε την φροντίδα του με πολύ τρυφερότητα οπως θα δειτε και μόνοι σας...
 

Συνημμένα

  • Ioυνιος 2009 142.webp
    Ioυνιος 2009 142.webp
    23,6 KB · Προβολές: 144
  • Ioυνιος 2009 144.webp
    Ioυνιος 2009 144.webp
    21 KB · Προβολές: 126
  • Ioυνιος 2009 146.webp
    Ioυνιος 2009 146.webp
    26,4 KB · Προβολές: 122
  • Ioυνιος 2009 166.webp
    Ioυνιος 2009 166.webp
    30,7 KB · Προβολές: 139
  • Ioυνιος 2009 169.webp
    Ioυνιος 2009 169.webp
    25,1 KB · Προβολές: 136
Βρε τον Αλεξανδρο, επιτελους βρηκε τον ρολο του! Αφου δεν ευτυχισε να γινει μπαμπας απο την σισσυ... Τωρα εγινε τελειος...:Tongue::stepfather! Μια χαρα βολευτικε ο μικρος!:Big Grin: Να τους χαιρεσαι ολους Georgina μου!
 
Σας ειχα υποσχεθεί να ενημερώνω για την συνεχεια!

Λοιπόν, το μωρό προκειμενου να αφήσει τους γονεις τους απερίσπαστους να αυξήσουν την οικογένεια, μετακομισε σε μια νεα άνετη βιλιτσα και συγκατοικεί με τον "Μεγα Αλέξανδρο" ο οποίος ανέλαβε την φροντίδα του με πολύ τρυφερότητα οπως θα δειτε και μόνοι σας...

Θέλω και εγώ Τώρα. Μπράβο το μικρό.
 
Κωσταντίνε μου θα σου κρατησω ένα απο την επόμενη φουρνιά, την οποία επιφυλλάσομαι να σας δειξω εντός των ημερών! 🙂
 
Τα νέα μωράκια budgie κατέφθασαν
Οι νέες αφιξεις είναι πια γεγονός! Συμπληρώσαμε αισίως 5αδα ομάδας μπασκετ και ετοιμαζόμαστε για αγώνα:D
Στις πρωτες φωτό φαινεται και το μωρο κοκατιλακι που δεν ζει πλέον, και ο μπαμπας που προστατευει τα μωρα του. Στις επόμενες φωτο φαινονται τα κατασχημα μωράκια που όμως ειναι καλοταίσμένα. Δειτε κατι κατι στομαχακια που προεξεχουν!
 

Συνημμένα

  • Ioυνιος 2009 178.webp
    Ioυνιος 2009 178.webp
    31,6 KB · Προβολές: 583
  • Ioυνιος 2009 181.webp
    Ioυνιος 2009 181.webp
    38 KB · Προβολές: 573
  • Μωραααααααααα!!6-2009 001.webp
    Μωραααααααααα!!6-2009 001.webp
    21,8 KB · Προβολές: 631
  • Μωραααααααααα!!6-2009 003.webp
    Μωραααααααααα!!6-2009 003.webp
    42,4 KB · Προβολές: 602
  • Μωραααααααααα!!6-2009 006.webp
    Μωραααααααααα!!6-2009 006.webp
    23,8 KB · Προβολές: 737
Πολυ ομορφες φωτο Τζωρτζινα μου!
Ο μικρουλης ειναι αξιολατρευτος με τα μαυρα του ματακια και ραμφακι! 🙂
Μπραβο και στον Αλεξαντρο που φαινεται οτι θα γινει πολυ καλος μπαμπας!
 
Να τα χαιρεσαι Τζωρτζινα!
Κακασχημα τωρα... Μετα ομως;
Που θα εχουν αυτα τα μπιρμπιλωτα ματακια;
Ααα...
Μου αρεσει πολυ στην 4η φωτο, ο τροπος που κοιταειη μαμα τα μωρα...
Να δουμε τι χρωματακια θα εχουν αυτη τη φορα...
 
Πραγματικά η μανουλα τους είναι έτοιμη να μου επιτεθεί... Τους καθάρισα την φωλιά μολις έσκασε και το τελευταίο αυγο(μετα απο αρκετες μερες) γιατι ήταν χάλια. Η καημενουλα είχε συγκεντρωσει όλα τα "απόβλητα" σε μια άκρη της φωλιας αλλά μύριζαν απαισια, οπότε βρηκα ευκαιρία να βγαλω τα μικρα και να τα φωτογραφήσω... Η όλη διαδικασία κράτησε λιγότερο απο δυο λεπτά, αλλά η αγωνια της ήταν μεγάλη και στην πρωτη ευκαιρία μου το φυλαγε και με '' κατασπάραξε" 😉
 
Ειναι ενα απιστευτο κουκλι σε ολες τις φωτογραφιες! Να το χαιρεσαι Georginaki μου! Τι χαρα πρεπει να ειναι να ερχεται ενα νεο μελος στην οικογενεια και να ειναι κ απο γονεις που ηδη αγαπας!
 
απαπα.. Μια σταλια ειναι! Θελω και εγω μωρακιααα...
να τα χαιρεσε! Με το καλο να μεγαλωσουν!
μπραβο ομως και στην μαμα. Γιατι πετυχε 6 στα 6... Πραγμα δυσκολο!
 
Back
Top