Γενικά Τι να κάνω για σωστά αποτελέσματα με τα καναρίνια μου;

Ταιζει αναλογα με τη ζητηση... Μπορει να μην ειχε προλαβει να το ταισει... Μπορει πιο μετα.. Μπορει το μικρο να μν ζηταγε φαγητο..Αλλα εφοσον ταισε το ενα, μπορει να το κανει και για το αλλο.
 
Νικόλα το πρώτο εικοσιτετραωρο οι μικροί νεοσσοι δεν ταιζονται από τους γονείς τους γιατί είναι χορτατοι από το εσωτερικό του αυγού που έφαγαν για να βγουν. Άρα είναι λογικό ο δύο ημερών και μεγαλύτερος νεοσσος να είναι ταισμενος ενώ ο άλλος ακόμα όχι! Υπομονή και παρατήρηση! Να παρακαλας να μη χρειαστεί να επέμβεις γιατί τότε δύσκολα θα επιβιώσουν τα μικρά!
 
Τελικά 2 στα 4 επιτυχία. Σήμερα άνοιξα τα αυγά γιατί δεν μου φαίνονταν σώα, το ένα κλουβιο το άλλο ήταν μέσα ο νεοσσος νεκρός. Κρίμα από το ολότελα καλή και η παναγιωτενα.

Τώρα εφόσον όλα πάνε καλα μετά από πόσες μέρες μπορώ να ξεκινήσω δεύτερη αναπαραγωγή και τι κάνω με τους νεοσσούς που εχω;
 
Για να αποφύγω τυχών ξεπουπουλιασματα Γιατί δεν έχω τέλεια ορατοτητα μπορώ να αφήσω τα Μικρά ως έχουν και να βάλω 2 εσωτερική ή εξωτερική φωλιά μέσα έτσι να προλάβω προληπτικα;
 
Τα ξεπουπουλιασματα αποφευγονται με αφθονια και ποικιλια νηματων. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι στανταρ δεν θα παρει και κανα πουπουλο. Εμενα τα ξεμαλλιασε λιγο, οποτε με τα ιδια νηματα, απλα την χωρισα οταν το ειδα.

Σουμα: ποικιλια, αφθονια και ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.. Βασικο και κυριο.

Δεν ειναι λιγο νωρις να σκεφτεσαι για τη δευτερη ; Καλα κανεις βεβαια, καλυτερα να εισαι ενημερωμενος νωρις νωρις..
 
Την άλλη βδομάδα ξεκινάω μήλο. Την επόμενη χορταρικά. Επειδή να πω την αλήθεια Εγώ έδινα μήλο αγγούρι και μαρούλι τι άλλο χορταρικο μπορώ να δώσω για νεοσσούς; Εκτός πλύσιμο και στέγνωμα τα κάνω κατι άλλο;
 
Την άλλη βδομάδα ξεκινάω μήλο. Την επόμενη χορταρικά. Επειδή να πω την αλήθεια Εγώ έδινα μήλο αγγούρι και μαρούλι τι άλλο χορταρικο μπορώ να δώσω για νεοσσούς; Εκτός πλύσιμο και στέγνωμα τα κάνω κατι άλλο;

Μπορείς να δώσεις μπρόκολο που είναι πάρα πολύ ωφέλιμο για τα καναρίνια και ιδιαίτερα τα φύλλα του.
 
Αν δε ξέρεις τι να κάνεις αυτούς τους νεοσσούς γιατί προχωράς σε δεύτερη γέννα;
Εννοώ τους βάζω χωριά με το μπαμπά μόνο, τους βάλω σε δευτερη φωλιά αλλα και η μάνα και ο πατέρας, ρωτάω τι είναι πιο ωφέλιμο για τους νεοσσούς. Φυσικά και τους θέλω φίλε μου μάλλον λάθος το κατάλαβες!
 
Υπάρχει περίπτωση να σκάσει (λέει ο λόγος) Ο νεοσσος από το φαγητό? Ρωτάω γιατί πριν λίγο είδα τον μεγάλο νεοσσο με υπερβολικά μεγάλο κίτρινο προλοβο. Ο άλλος νεοσσος φυσιολογικά.
 
Υπάρχει περίπτωση να σκάσει (λέει ο λόγος) Ο νεοσσος από το φαγητό? Ρωτάω γιατί πριν λίγο είδα τον μεγάλο νεοσσο με υπερβολικά μεγάλο κίτρινο προλοβο. Ο άλλος νεοσσος φυσιολογικά.

Όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, μην ανησυχείς. Καλύτερα τεράστιος πρόλοβος παρά άδειος!
 
Εννοώ τους βάζω χωριά με το μπαμπά μόνο, τους βάλω σε δευτερη φωλιά αλλα και η μάνα και ο πατέρας, ρωτάω τι είναι πιο ωφέλιμο για τους νεοσσούς. Φυσικά και τους θέλω φίλε μου μάλλον λάθος το κατάλαβες!
Αναλόγως... Η μαμά ετοιμάζει νέα φωλιά; Ο μπαμπάς τα ταίζει;
 
Νικόλα μου δώσε χρόνο στο ζευγάρι σου και άσε τις συνεχείς αλλαγές! Υπομονή και όλα θα κυλήσουν ομαλά! Είμαι σίγουρη!

Καλημέρα Χρόνια πολλά και να έχουμε καλό Πάσχα. Το 2 ζευγάρι που έχω τελικά δεν κάνει τίποτα. Μόνο αυτός κελαηδαει και αυτή έκανε εδώ και 1,5 βδομάδα φωλιά. Ούτε την βατεβει Ούτε τίποτα. Τι λέτε να κάνω να τα χωρισω και να δοκιμάσω το Σεπτέμβριο; Μετά από τόσο καιρό να αλλάξω αρσενικό, νομίζω δεν κάνει! Σωστά;
 
Καλημέρα Χρόνια πολλά και να έχουμε καλό Πάσχα. Το 2 ζευγάρι που έχω τελικά δεν κάνει τίποτα. Μόνο αυτός κελαηδαει και αυτή έκανε εδώ και 1,5 βδομάδα φωλιά. Ούτε την βατεβει Ούτε τίποτα. Τι λέτε να κάνω να τα χωρισω και να δοκιμάσω το Σεπτέμβριο; Μετά από τόσο καιρό να αλλάξω αρσενικό, νομίζω δεν κάνει! Σωστά;
Καλή Ανάσταση...
Έναν ένα τα πράγματα..
Ο καιρός δεν βοηθά... κάνει πολύ κρύο.. Σε περιοχές της ημιορεινής Ελλάδας χιονίζει... Δείξε μια δυο βδομάδες υπομονή.
Να μην τα χωρίσεις..
Τι θες να δοκιμάσεις το Σεπτέμβριο;
Μπορείς όποτε θέλεις να αλλάξεις το αρσενικό... αλλά
Γιατί να αλλάξεις το αρσενικό?
Αν το αλλάξεις θα κάνει αυγά το θηλυκό?
 
Η αναπαραγωγη τον Σεπτέμβρη είναι απαγορευτικη. Περνάνε πτεροροια και μετά έρχεται ο χειμώνας και πρέπει να είναι ξεκούραστα. Η αναπαραγωγη των καναρινιών γίνεται μια φορά τον χρόνο,τώρα την άνοιξη..
 
Back
Top