Φροντίδα Φως στα πουλιά τον χειμώνα

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα/καλησπέρα τελευταία με απασχολεί πολύ το φως για τα πουλάκια μου μιας που χειμωνιασε και η περίοδος του φωτός είναι λιγότερη είτε από κακό καιρό είτε σε λίγο καιρό από τη μικρότερη μέρα που έχει ο χειμώνας (έχω δύο πουλάκια αλλά θα ζητήσω συμβουλές για το ένα, επειδή το καρδερινακι μου αν και εκτροφής φέρει δαχτυλίδι κλειστού τύπου αλλά όχι συλλόγου) λοιπόν τα έχω μπροστά από παράθυρο στη τζαμαρία του σπιτιού μου, μπορώ να πω πως έχει αρκετό φως αλλά είμαι σε σκέψεις για μια λάμπα με χρονοδιακοπτη με το που κάνει την εμφάνιση του ο χειμώνας, θεωρείται πως ειναι περιττή η λάμπα για τις πιο σκοτεινές μέρες ή καλό θα ήταν να βάλω μια; Το φως της συννεφιασμένης μέρας τους αρκεί;
Παλαιότερα είχα το καναρινακι μου σε μέρος με φως που έμπαινε από δύο κατευθύνσεις και βόλευε, τώρα όμως που άρχισα πάλι το χόμπι και έχω 2 με μεγαλύτερα κλουβιά αναγκαστικα να τα βάλω στη τζαμαρία που έχουν φως από μια μεριά, αναμένω απαντήσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
τα έχω μπροστά από παράθυρο στη τζαμαρία του σπιτιού μου,
Για να μπορούν να δέχονται τις ευεργετικές ακτινοβολίες UVA και UVB του ήλιου θα πρέπει το παράθυρο να ανοίγει για κάποιο χρονικό διάστημα της ημέρας.
Αυτές οι ακτινοβολίες δεν μπορούν να διαπεράσουν το τζάμι.
Αφού βρίσκονται σε φωτεινό σημείο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κάποια λάμπα.
 
με απασχολεί πολύ το φως για τα πουλάκια μου μιας που χειμωνιασε και η περίοδος του φωτός είναι λιγότερη είτε από κακό καιρό είτε σε λίγο καιρό από τη μικρότερη μέρα που έχει ο χειμώνας
Είναι άλλο πράγμα το ένα και άλλο το άλλο. Η ένταση του φωτός έχει διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αυτό είναι φυσιολογικό και πιστεύω ότι είναι καλό να το αντιλαμβάνονται τα πουλιά. Είναι πιο φυσιολογικό και για αυτά έτσι.

Το σημαντικότερο για τη ρύθμιση του βιολογικού τους ρολογιού όμως είναι η διάρκεια της ημέρας. Αυτό είναι κάτι που δεν πρέπει να αλλάξεις με τεχνητό φωτισμό, αν δεν συντρέχουν ειδικοί λόγοι. Όταν ένα πουλί ζει νομίζοντας συνεχώς ότι η μέρα έχει 14 ώρες, αργά ή γρήγορα θα ξεκινήσει να έχει προβλήματα υγείας.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ και εγώ για τέτοιες λάμπες το σκέφτηκα, τώρα όσον αφορά τον ήλιο με το που χτυπάει τα βάζω να τα χτυπάει απευθείας, τουλάχιστον μισή ώρα την ημέρα
[automerge]1631184512[/automerge]
@Stavros ωραία άρα από θέμα φωτοπεριόδου δεν αλλάζω κάτι, απλά σκέφτηκα πως όταν δεν έχει καθόλου φως να αντικατασταθεί το φως του ήλιου που λείπει με μια λάμπα και να σβήνει παροδικα όπως και στη φύση δηλαδη μελετάω ποτέ νυχτώνει και το ρυθμίζω έτσι ώστε να θυμίζει τον φυσικό τρόπο
 
Τελευταία επεξεργασία:
απλά σκέφτηκα πως όταν δεν έχει καθόλου φως να αντικατασταθεί το φως του ήλιου που λείπει με μια λάμπα και να σβήνει παροδικα
Προσωπικά θα τα άφηνα να αντιλαμβάνονται τη συννεφιά, τις μπόρες και γενικά κάθε διακύμανση του φυσικού φωτός μέσα στη διάρκεια της ημέρας.

μελετάω ποτέ νυχτώνει
Δες κι εδώ
 
@Tony Forpus υψηλες θερμοκρασίες ούτε το καλοκαίρι δεν πιάνει, max 30c° μένω σε ένα χωριο στη Θεσσαλονίκη πάνω στο βουνό (Φίλυρο) οπότε έχω ασφάλεια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αν είναι το αφήνω ως έχειν!
 
Back
Top