Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Οπως λεει και ο τιτλος τα budgies μου λογαριασαν χωρις τον ξενοδοχο και αρχισαν τα ζευγαρωματα μεσα στο Μαιο. Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα για να τα προετοιμασω και προσθεσα φωλια η θηλυκια εκανα δυο αυγα το πρωτο την 1η του μηνα και το δευτερο κανα δυο μερες μετα.Λεω αυτα ειναι χωρις προετοιμασια οως να χει και αλλα σημερα με διεψευσε η κυρια κανοντας και αλλο αυγο να δω αν θα ακολoυθησουν και αλλα!rsz_20150609_165418.webp
 
Μπράβο, με το καλό να δεις και πουλάκια. Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Βάλε της και λίγο ωμό σουσάμι και πάρε και υδατοδιαλυτό ασβέστιο να της δώσεις. Γιατί λες χωρίς προετοιμασία; Πόσο καιρό τα έχεις; Αυγοτροφή τους έχεις δώσει καθόλου;
 
Μπράβο, με το καλό να δεις και πουλάκια. Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Βάλε της και λίγο ωμό σουσάμι και πάρε και υδατοδιαλυτό ασβέστιο να της δώσεις. Γιατί λες χωρίς προετοιμασία; Πόσο καιρό τα έχεις; Αυγοτροφή τους έχεις δώσει καθόλου;
Λοιπον τα χω τεσσερα χρονια για προετοιμασια που διερκεσε δυο βδομαδες μεχρι να γεννηθει το αυγο εβαζα αυγοτροφη διακιας μου παρασκευης με ριγανη θυμαρι και δενδρολιβανο!Ωμο σουσαμι που βρισκω;
 
Απο οτι φαίνεται η κυρια γέννησε τέταρτο αυγο μιας και ηρέμησε ξεπρηστηκε και ακούστηκε και ενας γδουπος μεσα στη φωλιά μολις ευκαιραισω θα βγάλω φώτο!
 
Γίνεται να βαλω συο θηλυκό μια μπανιέρα να κάνει καμια βουτιά γιατί απο οτι ειδα μαλλον λογω του οτι μολις τελείωσε τι γεννα κόλλησε ενα κομματι κουτσουλιας στα φτερά γυρω απο την αμαρα!
 
Γίνεται να βαλω συο θηλυκό μια μπανιέρα να κάνει καμια βουτιά γιατί απο οτι ειδα μαλλον λογω του οτι μολις τελείωσε τι γεννα κόλλησε ενα κομματι κουτσουλιας στα γυρω απο την αμαρα!
Επιβάλλεται...
Γιατί φοβάσαι να βάλεις μπανιέρα;
 
Επιβάλλεται...
Γιατί φοβάσαι να βάλεις μπανιέρα;
Διότι εχει τρια αυγα τα οποία θα βγούνε τελη μηνα αν βγούνε και το ενα τον Ιούλιο (κ. Γιάννη δεν ηταν δικια μου επιλογή να τα ζευγαρωσω μεσα στο καλοκαιρι δικια τους ηταν )
 
Διότι εχει τρια αυγα τα οποία θα βγούνε τελη μηνα αν βγούνε και το ενα τον Ιούλιο (κ. Γιάννη δεν ηταν δικια μου επιλογή να τα ζευγαρωσω μεσα στο καλοκαιρι δικια τους ηταν )
Καταλαβαίνω.. αύριο το πρωί. Για λίγα λεπτά να βάλεις. Αν χρειάζεται (κρίνει η ίδια) μπάνιο.. Θα το κάνει.
 
Καταλαβαίνω.. αύριο το πρωί. Για λίγα λεπτά να βάλεις. Αν χρειάζεται (κρίνει η ίδια) μπάνιο.. Θα το κάνει.
Συνήθως δεν ειναι πρωινός τυπος και κάθεται μεσα στη φωλιά βγαίνει αυτη την ωρα και σουλατσάρει σε λιγο πάλι θα βγει λογικά να κανει καμία βόλτα
 
Τέταρτο αυγο σήμερα το ειδς τη τη φορα (μη με ρωτήσετε γιατι κανει αυγα οπότε να ναι ή φται η εποχή ή το πουλι εχει καποιο πρόβλημα λογω ζέστης )
 
Η ζέστη γινεται ολο και πιο ανυπόφορη οσο περνάνε οι μέρες και ειμαι με το ψεκαστηρι στο χέρι καθε μεσημέρι για να υπάρχει δροσιά μη ξεραθουν τα αυγα αλλα και να μη ζεσταινονται ολα τα πουλια οπότε οπλιζομαι με νεράκι και παμε να δροσιστουμε! 😛😎
 
Πρόσεχε τα πολλά νερά μην γεμίσει υγρασία η φωλιά κι έχεις θέματα με μύκητες.
 
τα έχεις έξω τα πουλιά;
Ναι για να εχουν την ησυχια τους και να κοιμουνται φυσικα με την ανατολη και τη δυση αλλα εδω μου τα χαλαει η ζεστη θα βαλω μπανιερα στα πουλια δεν γινεται να ειμαι με το ψεκαστηρι θα πρεπει να αγορασω και αλλη μπανιερα
 
Καλά εκεί που τα έχεις τα βλέπει κατ' ευθείαν ο ήλιος; Αυτό δεν γίνεται το καλοκαίρι επ ουδενί.
 
Καλά εκεί που τα έχεις τα βλέπει κατ' ευθείαν ο ήλιος; Αυτό δεν γίνεται το καλοκαίρι επ ουδενί.
Ο ηλιος μπορει να τα βλεπει μονο την ανατολη οχι πολυ βεβαια ειναι σκεπασμενα με σεντονι δεν μπορω να σου πω σιγουρα γιατι εκεινη την ωρα κοιμαμαι την υπολοιπη μερα δεν τα βλεπει
 
Back
Top