Αναπαραγωγή H αναπαραγωγη των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βαγγέλη η ζέστη είναι ύπουλο πράγμα μπορεί να τα στείλει αδιάβαστα πανεύκολα. Αν θέλεις βάλε φωτογραφία όλον τον περιβάλλοντα χώρο να σου πούμε γνώμες.
 
Νομιζω οτι (καλα οχι τις ημερες με 36+βαθμους οπως σημερα) ο πρωινος πρωινος και ο απογευματινος απογευματινος ηλιος δεν τους κανει κακο.
 
Σίγουρα αλλά γι αυτό του είπα να βάλει φωτογραφία το μπαλκόνι γιατί το συνολικό περιβάλλον παίζει ρόλο στην απόδοση της κάθε θερμοκρασίας.
Αν μιλάμε για ένα άδειο περιβάλλον γεμάτο τσιμέντο, χωρίς κοντά φύλλο να κινείται έχουν άλλη επίπτωση οι 30 βαθμοί απ' ότι σε ένα μπαλκόνι με φυτά και τέντες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μάλιστα, τώρα με τις ζέστες θα έλεγα να αφαιρέσεις τα χαλιά από μπροστά τους, να περνάει και λίγος αέρας. Βέβαια δεν μας έβαλες συνολικά τον χώρο...
Η φωλιά αυτή δεν είναι για παπαγαλάκια... είναι για ζεμπράκια.
Καθόλου παιχνίδια; Παπαγαλάκια είναι, φτιάξε κάτι απλό με καλαμάκια https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/ και βάλε και μία σκαλίτσα, κάτι να περνάνε την ανία τους.
Πάντως όντως δεν φαίνεται ο ήλιος να τα χτυπάει έντονα. Με αρπακτικά τι γίνεται; Πως τα προστατεύεις;
 
Μάλιστα, τώρα με τις ζέστες θα έλεγα να αφαιρέσεις τα χαλιά από μπροστά τους, να περνάει και λίγος αέρας. Βέβαια δεν μας έβαλες συνολικά τον χώρο...
Η φωλιά αυτή δεν είναι για παπαγαλάκια... είναι για ζεμπράκια.
Καθόλου παιχνίδια; Παπαγαλάκια είναι, φτιάξε κάτι απλό με καλαμάκια https://community.petbirds.gr/tags/παιχνίδια/ και βάλε και μία σκαλίτσα, κάτι να περνάνε την ανία τους.
Πάντως όντως δεν φαίνεται ο ήλιος να τα χτυπάει έντονα. Με αρπακτικά τι γίνεται; Πως τα προστατεύεις;
Με τα αρπαχτικα η μονη προστασια ειναι τα πανια που εχω εκει οταν φευγω τα σκεπαζω αν βγαλω τα χαλια θα τα χτυπα περισσοτερο ο λιβας σκαλα εχω τους την ξαναβαλω
 
Με τα αρπαχτικα η μονη προστασια ειναι τα πανια που εχω εκει οταν φευγω τα σκεπαζω αν βγαλω τα χαλια θα τα χτυπα περισσοτερο ο λιβας σκαλα εχω τους την ξαναβαλω
Νομίζω πως είναι καλύτερη η σήτα για τα κουνούπια.
 
Θέση κλουβιού λάθος (πολύ χαμηλά σε βοηθητικό τραπεζάκι -> στρες)
Φωλιά ακατάλληλη για παπαγαλάκια
Πατήθρες λάθος (μόνο μία βλέπω, σχεδόν στην μέση του κλουβιού)
Μόνο μία ταΐστρα (ανταγωνισμός στο ζευγάρι)
Ακάλυπτο κλουβί από τα αρπκτικά...
 
Θέση κλουβιού λάθος (πολύ χαμηλά σε βοηθητικό τραπεζάκι -> στρες)
Δεν ειναι αρκετα ψηλα;
Φωλιά ακατάλληλη για παπαγαλάκια
Το ξερω παρακαλω να μου στειλει καποιος μια φωτογραγια σωστης
Πατήθρες λάθος (μόνο μία βλέπω, σχεδόν στην μέση του κλουβιού)
Ειναι δυο απλα δεν φαινεται
Μόνο μία ταΐστρα (ανταγωνισμός στο ζευγάρι)
Την τροφοδοσια της θηλυκιας την εχει αναλαβει εξ ολοκληρου ο αρσενικος το θηλυκο δεν τρωει απο την ταιστρα
Ακάλυπτο κλουβί από τα αρπκτικά...
Με τα αρπαχτικα η μονη προστασια ειναι τα πανια που εχω εκει οταν φευγω τα σκεπαζω
 
Εννοεις οταν φευγεις απο το μπαλκονι ή απο το σπιτι; Γιατι τα αρπαχτηκα μπορουν να στην κανουν ακομα και αν πας για 30'' μεσα.
 
Το ξερω παρακαλω να μου στειλει καποιος μια φωτογραγια σωστης
Περίπου ίδια αλλά πιο μεγάλη στο μήκος
bart_budgie.jpg

Κρέμασε το κλουβί πιο πάνω στον τοίχο με καλά βιδωτά με ούπα γωνιασμένα καρφιά και πάρε ένα προστατευτικό σαν αυτό

cage-safety.webp

μόνο 14,50 ευρώ έχει. Και αν έρχεται ήλιος από αριστερά, πιάσε ένα πετσετάκι με μανταλάκια.
 
Δεν ειναι αρκετα ψηλα;
Όχι, στο ύψος του κεφαλιού, πάνω στον τοίχο, είναι η καλύτερη θέση.



Την τροφοδοσια της θηλυκιας την εχει αναλαβει εξ ολοκληρου ο αρσενικος το θηλυκο δεν τρωει απο την ταιστρα

Δεν έχει σημασία, Βάλε και μια δεύτερη ταΐστρα, δεν κοστίζει κάτι. έχει και ψυχολογικό αντίκτυπο στα προς αναπαραγωγή πουλιά.
Με τα αρπαχτικα η μονη προστασια ειναι τα πανια που εχω εκει οταν φευγω τα σκεπαζω
Βάλε σήτα ή πλέγμα, τα πανιά δεν είναι λύση εξάλλου μπορεί να συμβεί κάτι όσο είσαι εκεί.
 
Οπως σου ειπα κ γω και ο Γιαννης, το κακο δεν εχει να κανει με το αν εισαι σπιτι ή οχι. Μονο αν εισαι μαζι τους μπορεις να προλαβεις κατι. Τα αρπαχτικα δεν θελουν περισσοτερο απο μισο λεπτο. :)
 
ερίπου ίδια αλλά πιο μεγάλη στο μήκος
bart_budgie.jpg
Θα δω αν μπορω να βρω παρομοια λογικα θα βρω αλλα γινεται να χρησιμοποιηθουν και αυτες των κοκατιλ?Απο οτι ξερω διοτι εχω ειναι οτι εχουν μεγαλο ανοιγμα
 
αλλα γινεται να χρησιμοποιηθουν και αυτες των κοκατιλ?
Όχι είναι πολύ μεγαλύτερες, με μεγάλη απόσταση από τον πάτο μέχρι το άνοιγμα και δεν θα μπορούν οι νεοσσοί να βγουν στο άνοιγμα για τις πρώτες πτήσεις και να κλαρώσουν. Την κατάλληλη πρέπει να χρησιμοποιήσεις.
 
Θα δω αν μπορω να βρω παρομοια λογικα θα βρω αλλα γινεται να χρησιμοποιηθουν και αυτες των κοκατιλ?Απο οτι ξερω διοτι εχω ειναι οτι εχουν μεγαλο ανοιγμα
Τις βρίσκεις παντού περίπου 6-7 ευρώ. Αλλά τώρα μην κάνεις καμία αλλαγή στην φωλιά. έχουν αυγά!
 
Back
Top