Γενικά Ringneck 1,5 μηνών

myiang03

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουν 2016
Μηνύματα
112
Πόλη
Λευκωσία
Παιδιά πηρα ενα ρικνεκ πριν απο 3-4 μερες ειναι 1,5 μηνων και σκαρφαλώνει συνεχώς πανω κατω, μπορει να πεσει και ξανααναβαινει. Είναι φοβισμένο αλλα και γενικα με δυσκολευει παρα πολυ. Μπορειτε να με βοηθήσετε;
 
Αυτο που κανει ειναι λογικο; Επισης οταν τον βγαλω προσπαθει να πεταξει. Φυσικα δεν μπορει να πεταξει αλλα γενικα είναι πολυ ανυσηχο. Ουτε το στομα του δεν το ανοιγει για να φαει. Του το ανοιγω εγω για να το ταισω
 
Καλώς ήρθες να σου ζήσει!
Γιατί το πήρες τόσο μικρό; Είναι δύσκολο, πόσο μάλλον για κάποιον που δεν έχει εμπειρία σε πουλιά. Τα μωρά τα παίρνουμε από 3 μηνών και πάνω.
Πρόσεχε να μην το βάζεις στο σώμα σου, για ποιον λόγο; Που το έχεις; Πως του κρατάς ζεστασιά; Τι το ταΐζεις; Σου έδειξε πως να το κάνεις ο εκτροφέας;
 
Το εχω σε κλουβί. Μερικές φορες ανεβαίνει στο σωμα μου. Μου το έδωσε και μου εδωσε και κρεμα και μου ειπε να του δίνω 3 φορες την μέρα. Υπαρχει προβλημα που είναι σε κλουβι; Μεχρι τωρα ανοιξε το κλουβι και τον εψαχνα μεσα στο σπιτι. Δεν μπορει να μεινει εκτος κλουβιου
 
Μπορείς να μας βάλεις φωτογραφία; 1,5 μηνός δεν μπορεί να κάνει αυτά που λες.
 
Αυτό πιστεύω πως είναι τουλάχιστον 2,5-3 μηνών, γι αυτό εξάλλου και το 3 φορές την ημέρα μόνο.
Να του βάζεις ακόμα στον πάτο κάτι μαλακό ίσως έχει ανάγκη να ξεκουράζεται από την πατήθρα.
Πόσες μέρες το έχεις;
Πρόσεχε το σημείο που έχεις το κλουβί, να μην είναι ανάμεσα σε ρεύματα και δυνατό ήλιο. Διάβασε εδώ.
 
Πρώτα πρέπει να διαβάσεις αυτό που σου έδωσα και να αλλάξεις επειγόντως την θέση του κλουβιού. Ανάμεσα στις δύο πόρτες είναι μέσα στα ρεύματα και κάνει μια ψυχολογία χάλια το πουλί με τα πέρα-δώθε. Επίσης είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή θα πέσει από το σκαμπώ.
Για τις πατήθρες, είναι πολλές. Το κλουβί είναι μικρό για το τελικό μέγεθος του πουλιού. Μία πατήθρα θα βάλεις από άκρη σ' άκρη περίπου στο κέντρο και άντε ν' αφήσεις το κλαδί λίγο πιο ψηλά.
Τις ταΐστρες αυτές δεν θα τις χρησιμοποιήσεις, θα τις ασφαλίσεις καλά-καλά γιατί ίσως βγει ή ίσως σφηνώσει εκεί το πουλί.
Στις πόρτες θα βάζεις μανταλάκια καλής ποιότητας.ή λουκετάκια.
Εκτός από το φαγητό με την σύριγγα που του δίνεις, άρχισε να του βάζεις αυγοτροφή αγοραστή συσκευασμένη όχι χύμα και λίγο μηλαράκι (θα το αφήνεις το πολύ 2 ώρες και θα το πετάς).
Το πουλί δεν τρώει όπως μου έγραψες πολύ γιατί οι συνθήκες που συνάντησε όταν άλλαξε περιβάλλον δεν είναι πολύ καλές.
Βάλε το σε μια γωνία προστατευμένο και να του μιλάς μαλακά, όχι παιχνίδια ακόμα και μάλιστα άγαρμπα.
 
Το άλλαξα μέρος αλλα θα του αφησω εται το κλουβι όπως έχει γιατι κοιμηθηκε το πουλι. Όσο για μήλο και αυγοτροφη μου είπε αυτος που μου έδωσε να μην του δωσω γιατι είναι νωρις. Και μου είπε οτι θα πνιγει αν του δωσω. Επίσης μου ειπε σε 3 βδομαδες
 
Ωραία, αφού έχεις καλή σχέση με τον εκτροφέα, αν το πουλί τρώει λιγότερο απ' ότι σου έχει πει πως πρέπει να τρώει, κάνε του ένα τηλεφώνημα να τον ρωτήσεις, πόσο είναι το μίνιμουμ που πρέπει να τρώει και να σου πει και ακριβώς πότε γεννήθηκε.
 
Επισης δεν χρησιμοποιώ τις ταιστρες αυτες. Απλα πως θα ασφαλισω εκει για να μην σφινωσει; Επισης αν τις βγαλω τι θα βαλω εκει για να το κλεισω;

Όσο αφορα κατι μαλακο για τον πατο για να ξεκουράζεται τι να βάλω;
 
Να σου ζησει! Για μενα, θες αλλο κλουβι ποιο μεγαλο, επισης οι πατηθρες ειναι για καναρινια, θες τουλαχιστον διαμετρο σκουποξυλου, ακομα αγορασε του μια παχους 2.00-2..50 cm απι ασβεστιο να ξυνει τα νυχια του! Ακομα μια πατηθρα απο σπαγγο χοντρη ισια η ακομα καλυτερα σαν ελατηριο! Ειναι πολυ ξεκουραστη, ο δικος μου εκει ξεκουραζεται! Η κρεμα θελει σωστη θερμοκρασια να μην καει ο λαιμος του πουλιου! Επισης θα χρειαστεις παιχνιδια απο ξυλο για να περνα την ωρα του! Οι ασιατικοι ειναι πολυ κινητικοι παπαγαλοι! Καθαρισμα καθε μερα τον πατο, μια φορα την εβδομαδα το κλουβι! Νερο 2 φορες την ημερα! Οταν πειναει εξτρα θα φωναζει! Μην τον αγνοησεις! Μωρακι ειναι! Αν κανει δακτυλιδι στον λαιμο,ξεκιναει σαν σκια σαν κολλιε τοτε ειναι αρσενικος και γλυτωνεις την εξτρα περιποιηση και τα ασπορα αυγουλακια!

Παιδιά πηρα ενα ρικνεκ πριν απο 3-4 μερες ειναι 1,5 μηνων και σκαρφαλώνει συνεχώς πανω κατω, μπορει να πεσει και ξανααναβαινει. Είναι φοβισμένο αλλα και γενικα με δυσκολευει παρα πολυ. Μπορειτε να με βοηθήσετε;
Νορμαλ ειναι το σκαρφαλωμα μην σε ανησυχει!
 
Ευχαριστω πολυ. Αρα θα αγοράσω πατηθρα χοντρη ξυλινη και μια πλαστική επο ελατήριο.
Το κλουβι θα το αλλάξω σε λίγο καιρο. Δεν φωνάζει καθόλου. Του βαζω βίντεο απο αλλα πουλλακια για να φωναξει λιγο. Δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο. Έχει φανει κατι σαν δακτυλίδι. Γυαλίζει λιγο νομίζω
 
Είναι λογικό να μην σου ζητάει φαγητό λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος κ του ότι δεν σε αναγνωρίζει ως τροφό του. Μην το αφήνεις χύμα στο σπίτι καλύτερα, να το κρατάς για λίγο τυλιγμένο σε μια πετσέτα όταν το βγάζεις κ πάλι πίσω. Όταν ξεκινήσεις το τάισμα καταπίνει με όρεξη;

Μαρία δεν φαίνεται για τόσο μεγάλο. Εμένα μου μοιάζει για όσο μας λέει 7 εβδομάδων περίπου. Από 5 εβδομάδων 3 ταίσματα είναι αρκετά.

Μαλακές τροφές πρέπει να αρχίσεις να του δίνεις αν θέλεις να μάθει να τις τρώει. Μήλο, βρασμένο μπρόκολο κ καρότο κ φρούτα όπως κ αυγό.
 
Το κρατάω στο χερι μου αλλά προσπαθει να φυγει και βλεπει συνέχεια το κλουβι του και θέλει να παει εκει συνεχεια. Δεν ξερω. Καλυτερα να το κραταω με πετσετα;
Οσο για το ταισμα του ανοιγω εγω το στομα με δυσκολια για να το ταισω. Θελω περιπου 30 λεπτα
 
Για 2,5 το κάνω. 1,5 δεν είναι τόσο ολοκληρωμένα και σε μέγεθος και σε πτέρωμα.

2,5 μηνών θα μπορούσε σίγουρα να απογειωθεί έστω κι άτσαλα. Δεν έχουν όλα την ίδια ανάπτυξη έχω δει διαφορά στην ανάπτυξη σε πουλιά που τάιστηκαν αρκετά από τους γονείς να είναι πιο προχωρημένα από τα συνομήλικα ταϊσμένα αποκλειστικά στο χέρι.

(Είμαι από κινητό κ ζορίζομαι να γράψω πολλά.)
 
Back
Top