Γενικά Ringneck 1,5 μηνών

Προσπαθει να πετάξει και μπορει να πηδηξει και να προσγειωθει ατσαλα πολυ ατσαλα παντως
 
Οχι πλαστικες πατηθρες,ξυλινες, ασβεστιου και απο σκοινι (σαν καραβοσκυνο με συρματινο σκελετο εσωτερικα για να κραταει το σχημα που του δινεις!
http://m.zooplus.gr/shop/birds/kaefigzubehoer/sitzstangen/547416
Το μεσαιο παρε
 
Αυτο το τελευτΑιο στην φωτο είναι γ να ξεκουράζεται; Αρα θα παρω ξυλινη ασβεστιου και μια που είναι σαν ελατήριο;
 
Προς το παρόν πάρε μία χοντρή ξύλινη και όταν πάρεις μεγαλύτερο κλουβί, θα δεις τι θα προσθέσεις. Χρησιμοποίησε και το κλαδί.
 
Η συμπεριφορά πάντως δεν μου θυμίζει αποκλειστικά ταϊσμένο στο χέρι αν το αγόρασες για τέτοιο. Καλύτερα για το πουλί σαφώς αν αυτό ισχύει αλλά η μετάβαση αυτή περιέχει στρες όπως την περιγράφεις. Να έχεις ήρεμη συμπεριφορά κ να προσέχεις να μην τρομάζει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι,ξεκουραζεται ανεβοκατεβαινει κανει κουνια! Ολα σε ενα νοικοκυρεμενα! Καθε βδομαδα θελει πλυσιμο με σαπουνι και ξυδι για τα μικροβια και καλο στεγνωμα! Εγω θα παρω και δευτερο για τον χειμωνα πιυ θαναι δυσκολο το στεγνωμα εκτος κιαν πεφτει σεσσουαρ!
 
Θα στρωσει σιγα σιγα;
Φυσικά είναι πολύ μικρό. Τώρα πρέπει να προσέχεις πολύ την ασφάλειά του, όπως σε κάθε μικρό πλάσμα που μαθαίνει να εξερευνά τον κόσμο. Να του φέρεσαι με μαλακούς τρόπους και να του μιλάς χαμηλόφωνα.
Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς από εδώ και θα τα λέμε συνέχεια φυσικά.
 
Παιδια αυτο το χορταρι που είναι για κουνελια κάνει για να το βαλω στον πατο του κλουβιου; Επειδη δεν έχω σχαρα και έβαζα χαρτι και το δαγκωνε
 
Παιδια αυτο το χορταρι που είναι για κουνελια κάνει για να το βαλω στον πατο του κλουβιου; Επειδη δεν έχω σχαρα και έβαζα χαρτι και το δαγκωνε


Πως θα το καθαρίζεις το χόρτο; Θα γίνεται ένα σώμα μαζί με τις κουτσουλιές και τις πεσμένες τροφές. Το λευκό χαρτί δεν πειράζει να το δαγκώνει.
 
Παιδια ανοιγοκλεινει συνέχεια τα ματακια του. Δεν ξερω μου φαινεται οτι δεν εχει ορεξη καθολου. Αλλα όταν του βαζω ήχους πουλιών κανει σαν τρελλο. Δεν ξερω τι να κανω.
 
Παιδια ανοιγοκλεινει συνέχεια τα ματακια του.
Δύο πράγματα έχουν σημασία και πρέπει να προσέξεις. Να είναι σε ζεστό σημείο και να τρώει καλά. Σωστή ποσότητα, σε σωστή θερμοκρασία και με την σωστή αποστείρωση των σκευών που χρησιμοποιείς.
 
Παιδια ανοιγοκλεινει συνέχεια τα ματακια του. Δεν ξερω μου φαινεται οτι δεν εχει ορεξη καθολου. Αλλα όταν του βαζω ήχους πουλιών κανει σαν τρελλο. Δεν ξερω τι να κανω.

Tα μωρά σε αυτήν την ηλικία κοιμούνται ακόμη αρκετά. Αν σε αγχώνει τόσο παρόλα αυτά, γιατί δεν ρωτάς αυτόν που το πήρες να το πάρει πίσω για μερικές εβδομάδες και να σου το δώσει πιο έτοιμο;
 
Γεια σας. Σημερα ητάν πολυ καλυτερο το πουλι. Το βραδυ ήρθε μόνο του για να φαει και ανοιγε το στομα του απο μονο του. Ειναι πολυ πιο ήρεμο και αρχισε λιγο ωρες ωρες να κελαηδα.
 
Μπράβο άρχισε να συνηθίζει κι εσένα και το μέρος :)
 
Back
Top