Γενικά Smoothie alexandrine parakeet

Όντως είναι ξένο σώμα στα πόδια των πουλιών...
Όπως ξένο σώμα είναι και το λουράκι στο σκυλάκι και η αλυσίδα στο λαιμό μας...
Και ενοχλούν το ίδιο... μηδενικά για μένα!

Κατανοώ πως θέλεις το φιλαράκι σου, όπως βγήκε στη φύση.
Όμως έτσι δεν διασφαλίζεται η διακοπή της αιχμαλώτισης των αντίστοιχων άγριων πουλιών του είδους τους... αντίθετα πριμοδοτείται!

Αξίζει λοιπόν αυτή η μικρή ενόχληση (που προσωπικά ποτέ δεν την εισέπραξα) για να αποτρέψουμε την αιχμαλώτιση και το εμπόριο των άγριων πουλιών κάθε είδους;

Αν απαντήσεις ναι στο παραπάνω ερώτημα.. είσαι στη μεριά του βάζω δαχτυλίδι.. αν απαντήσεις όχι συμμετέχεις απλά στη συνέχιση της αιχμαλώτισης των άγριων πουλιών.
Πόσο πιο απλά;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχουν πρησμένα πόδια τα μικρά πουλιά
Δε μίλησα μόνο για πρησμένα πόδια αλλά γενικά για πρησμένα και ελαφρώς μεγαλύτερα από τους γονείς μωρά.
Από όσα ξέρω ... στις βρεφικές ηλικίες τα μωρά είναι πρησμένα και ελαφρά μεγαλύτερα από τους γονείς του.
Και αυτό δεν το λέω εγώ.. Αλλά είναι προστασία της φύσης.
Τα μωρά μεγαλώνουν και φορτώνονται περισσότερο από τους γονείς τις τελευταίες μέρες πριν τον απογαλακτισμό τους για να μπορέσουν να αντεπεξέλθουν στις πρώτες διατροφικές απαιτήσεις της μοναχικής ζωής.
Έτσι δείχνουν και είναι ελαφρώς μεγαλύτερα από το τελικό πραγματικό μέγεθος.
Όσο περισσότερες εκατονταετίες βρίσκονται "εξημερωμένα" και σε ανθρώπινη εκτροφή τόσο πιο μικρότερο γίνεται αυτό ως φαινόμενο.
2.webp
22.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ενοχλούν το ίδιο... μηδενικά για μένα!

Κάποιοι βλέπουν ότι δεν ενοχλούνται φιλε μ. Εγώ από την άλλη βλέπω πουλιά που απλά το έχουν συνηθίσει αλλά πάντα τα ενοχλεί κ πάντα θα τα ενοχλεί. Το λουρί στο σκύλο το βαζω μόνο όταν πάμε βόλτα. Σπίτι είναι «ελευθερος» λουριου. Αλυσίδα στο λαιμό δε φοράω όπως κ τατουάζ στο σώμα μ δεν έχω 😉
για τα πουλιά ομωσ όσο μπορώ κ «ελέγχω» τις γεννες τους κ δεν χρειάζεται να «πουλήσω», δαχτυλίδι δεν βαζω. Αναφορικα με το εμπόριο των άγριων πουλιών δεν έχει τόπο σε όσους
Απλά λατρεύουν το ειδος π ασχολούνται κ το αναπαράγουν απλά τα έχουμε ζευγάρια οχι για κέρδος αλλά για λόγους συντροφικότητας (κάποιοι τα λυπόμαστε να ζευγαρώνουν με τους ιδιοκτήτες). Ο αρσενικός π έχω ζητησα να έχει δαχτυλίδι για το λόγο π ανέφερες ακριβώς. Να μην είναι πιασμένος από τη φύση. Τς Πουλια π κρατάω δεν θα έχουν δαχτυλίδι όπως κ αυτά π ανταλασσουμε «μεταξύ» μας κάποιοι (δεν είμαι ο μόνος π σκέφτεται έτσι). Αλλά είναι ξεκάθαρο ότι εδώ δεν υπάρχει τέτοια οπτική γωνία. Σεβαστό όμως 😉
 
Προσωπικά φοράω 2 βραχιολάκια στο χέρι μου και δεν με ενοχλούν ποτέ κι ας είναι ξένο σώμα (εγώ και ο μισός πληθυσμός της γης).
Όσο και να επιμένεις οτι τα ενοχλέι, δεν έχω δεί ποτέ παπαγάλο να ασχοληθεί με το δαχτυλίδι του εκτός απο τα δικά σου που λές.
Δεν καταλαβαίνω γιατι επιμένεις ότι όλα ενοχλούνται κι ας μην το δείχνουν... Που το ξέρεις;
Επίσης δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ έναν εκτροφέα που πουλάει ένα ακριβό πουλί που θα ζήσει μαζί μου πολλά χρόνια και θα είναι άλλο ένα μέλος στην οικογένεια μου, που δεν έχει ταυτότητα πάνω στο πόδι, γιατί μπορεί πολύ απλά να μου πουλάει ένα πουλί 5 χρονών για 5 μηνών ή πολύ απλά να το προμηθεύτηκε απο αλλού.
Όπως δεν θα εμπιστευόμουν έναν εκτροφέα σκύλων που δεν έχει pedigree στα σκυλιά του.
Αν εσύ τα χαρίζεις τότε πάω πάσο, εκεί μπορείς να τα χαρίσεις σε ανθρώπους που εμπιστεύεσαι αλλα και σε εμπιστεύονται τόσο για να πιστέψουν στα λόγια σου ή απλά δεν τους νοιάζει γιατί παίρνουν ένα τέτοιο πουλί δωρεάν.
Αν όμως κρίνεις για το αν είναι κατάλληλος κάποιος ιδιοκτήτης επειδή είναι συνειδητοποιημένος τότε είσαι τέρμα λάθος.
Στην τελική εσύ μπορείς να τα δίνεις με δαχτυλίδι και αν κάποιος θέλει να το αφαιρέσει και να το βάλει στο συρτάρι, όμως είναι η ταυτότητα του και εσύ σαν σωστός εκτροφέας οφείλεις να την έχεις!
 
Επίσης δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ έναν εκτροφέα που πουλάει ένα ακριβό πουλί που θα ζήσει μαζί μου πολλά χρόνια και θα είναι άλλο ένα μέλος στην οικογένεια μου, που δεν έχει ταυτότητα πάνω στο πόδι, γιατί μπορεί πολύ απλά να μου πουλάει ένα πουλί 5 χρονών για 5 μηνών ή πολύ απλά να το προμηθεύτηκε απο αλλού.
Όπως δεν θα εμπιστευόμουν έναν εκτροφέα σκύλων που δεν έχει pedigree στα σκυλιά του.
:)

I agree 100%
 
Το προβλημα με το δακτυλιδι δεν ειναι για μενα οταν το παιρνεις μωρο απο εκτροφεα, αλλα οταν για καποιο λογο θες να το δωσεις σε καποιον αλλον! Εκει οντως το πουλι των 10 ετων μπορει να βαπτιστει 3 ! Αρα το δακτυλιδι σε προστατευει απο την απατη! Οσον αφορα τον δικο μου Αλεξανδρινο, δεν τον εχω δει ως τωρα να ασχολειται στα 2.5 χρονια της ζωης του με το δακτυλιδι! Ισως καποια ασχολουνται καθοτι το καθενα εχει το δικο του χαρακτηρα αλλα δεν ειναι κανονας!
 
το μωράκι σου μεγαλώνει πολύ γρήγορα!
να μας το δείχνεις κάθε μέρα γιατί αν αργείς,θα το δούμε και δεν θα το γνωρίζουμε :)
Εννοειτεε! Μερα με μερα μεγαλωνει παρα πολυ γρηγορα και γινετε πιο ζωηρος!
 
θα σας μεταφερω και την δικη μου παρατηρηση στους δικους μου παπαγαλους. Ο αφρικαν γκρευ φορα το δαχτυλιδι του 17 χρονια. εχω την αισθηση οτι ποτε δεν το χωνεψε, και πολλες φορες τον βλεπω οτι αν μπορουσε θα το εβγαζε. μαλιστα δυο φορες το παρατηρησαν και ανθρωποι που συναντησα για μια φορα μονο, και μια φορα απο ενα γειτονα, που μαλιστα μου ειπε μηπως το δαχτυλιδι ειναι μικρο. Οταν ομως το παρατηρησε απο κοντα, διαπυστωσε οτι το μεγεθος του ηταν οκ. Ο σενεγαλης παλι δεν ασχολειτε καθολου με το δαχτυλιδι. σε προσωπικο επιπεδο, δεν μπορω πανω μου τιποτα ξενο. Δεν φοραω ρολοι αλισιδες τιποτα. απλα δεν τα αντεχω πανω μου. αν ποτε αποφασιζα να παρω παπαγαλο, απο εναν ιδιοτη που ξερω οτι εχει το ειδος ζευγαρι, και βγαζει μια φορα το χρονο δυο τρια πουλια, γνωριζοντας οτι οι συνθηκες διαβιωσης τους ηταν αριστες, δεν θα σκευτομουν καν το δαχτυλιδι, και δεν μιλαω για τσαμπα καταστασης, αλλα να το επερνα πληρωνοντας κανονικα. αν ομως το επερνα απο εκτροφειο μονο με δαχτυλιδι.
 
Παιδες οπως λετε οι πιο εμπειροι ο καθε παπαγαλος εχει διαφορετικο χαρακτηρα! Εγω ειμαι νεος στο χομπυ και απειρος. Αλλα αυτο που καταλαμβαινω ειναι οτι καπους παπαγαλους τους ενοχλει και καποιους οχι. Η δικη μου εμπειρια μεχρι στιγμης ειναι οτι δεν τον ενοχλει, και θα το αφησω. Σεβαστες και οι 2 γνωμες
 
Έκτορα τα γκριζακια π κυκλοφορούν δεδομένης της ζήτησης π υπάρχει είναι μιας άντε δυο γεννιες από τα άγρια; Ειναι τα ένστικτα τους πραγματικά έντονα.. κ η αντίληψη τους πραγματικά πολύ υψηλή. Πάντα θα βλέπεις ότι τον ενοχλεί. Θα το συνηθίσει μεν αλλά πάντα θα τον ενοχλεί. το πονάς το ζωντανό και μετά από 17 χρόνια μαζί τ συνεννοείστε πλέον κανονικά. Και Χαίρομαι π το καταλαβαίνεις φιλε μ :) τυχερό το κορίτσι σ ;)
 
να εισαι καλα, και ευχαριστω, thunderfck. μετα απο αυτα τα χρονια που ημαστε με τον ζακο μου, νομιζω οτι εχω καταλαβη καποια πραγματα απο την γοητεια της προσωπικοτητας τους, και εχεις δικιο οτι υπαρχει επικοινωνια. απο τα σφυριγματα του πλεον καταλαβενω τι θελει. αυτο που πιστευω πραγματικα ειναι οτι απο αυτα τα πλασματα αν εχουμε την δυναμη να τα αφουγκραστουμε εχουμε να μαθουμε παρα πολλα. μετα απο δεκαεπτα χρονια με παπαγαλο, καταλαβα οτι η παρατηρηση ειναι η αρχη της σχεσης, το θεμελιο, και η συνεχεια αυτης.
 
Έτσι ακριβώς. Πρέπει να τον παρατηρείς. Εκείνος δηλαδή πως σε «κουτσομπολεύει» όλη την ώρα; Αυτή τη δουλειά κάνει όλη την ώρα από την ημέρα π τον έφερες σπίτι. Προσπαθεί να σε «μάθει» όσο το δυνατόν καλύτερα. Ξερει την κάθε σ αντίδραση κ προκαλεί συγκεκριμένες αντιδράσεις γιατί ξέρει τι πρέπει να κάνει για να τις προκαλέσει :)
 
απο δεινοσαυράκι γινεται ενα πανεμορφο πουλάκι... Το ζεις με λαχταρα ανυπομονεις να μεγαλωσει... απολαμβάνεις όμως ολα τα στάδια π περνάει, γιατι στο μέλλον ξέρεις, θα αναπολείς τις μερες π ηταν "κούτσικο" :)
 
Back
Top