Γενικά Άρρωστο παπαγαλάκι σε πετ σοπ

Εγγραφή
21 Μαϊ 2021
Μηνύματα
441
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ήμουν το απόγευμα σ ένα πετ σοπ στη Θεσσαλονίκη,είχε πολλά άρρωστα πουλάκια ,σκίστηκε η καρδιά μου. Το μάτι μου έπεσε σ ένα μικροσκοπικό παπαγαλάκι που καθόταν χαμηλά και κουνούσε νευρικά το κεφάλι. Ήταν το μόνο κλουβακι που δεν είχε επάνω ταμπελακι. Έκανα λάθος που δεν ρώτησα εκείνη την ώρα γι αυτό. Θέλω να καλέσω το πρωί εκεί και να ρωτήσω αν μπορώ να το πάρω. Ποια η γνώμη σας; Ξέρω ότι έτσι συνεχίζεται ο κύκλος με τα άρρωστα αλλα δεν αντέχω. Έχει 3 ώρες που γύρισα και σκέφτομαι μόνο αυτό. Τι να κάνω πείτε μου. Το ιδανικό σενάριο είναι να παίρνει αγωγή και γι αυτό να το είχαν μόνο χωρίς ταμπελακι. Θα σκάσω πραγματικά.
 
@Irene chatzimichail Το ότι είναι φουσκωμένο και κοιμάται είναι δείγμα ασθένειας σε προχωρημένο στάδιο. Τα πουλιά κρύβουν πολύ καλά τις ασθένειες τους και τις κατάλαβαινουμε όταν είναι σε προχωρημένο στάδιο.
Εγω είχα σώσει ένα μωρό μπατζι σε ολόιδια κατάσταση και τελικά έζησε 5 χρόνια.
Προσωπικά θα το έπαιρνα. Είναι κρίμα να αφήσεις μια ζωή να υποφέρει και να πεθάνει. Μόλις το πάρεις πήγαινε το γρήγορα στον πτηνιατρο να το εξετάσει για να καταλάβεις τι έχει.
Είχε βρόμικη αμαρα?
Το pet shop πως το λέγανε?
 
@Ledagcc φαινόταν ότι έχει κάποιου είδους νευρολογικο προβλημα ,κουνούσε το κεφάλι δεξιά αριστερά..η Αμαρα του δεν φαινόταν γιατί ήταν γυρισμένο μπροστά και ήταν το πιο μικροσωμο παπαγαλάκι που έχω δει. Μπορώ να γράψω εδώ το μαγαζί;
 
@Irene chatzimichail Επιτρέπεται (@Stavros διορθώσε με αν κάνω λάθος).
Δεν είναι απίθανο να έχει κάποιου είδους νευρολογικο πρόβλημα. Σημαίνει πως έχει έλλειψη βιταμίνης A που είναι πολύ σημαντική για τα πουλιά. Εάν το πάρεις προμηθεύσου με βιταμίνες Α σε σταγόνες και βάλτες μέσα στο νερό σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.
 
@Ledagcc έχω σε σκόνη που μπαίνει μέσα στο νερό για ένα μπλε μου gouldian. Αν είναι για δωσιμο θα πάω και θα το πάρω φυσικά άσχετα που δεν έχω χώρο κανονικά και με παπαγάλους δεν ασχολούμαι καθόλου πια. Δε γίνεται να το αφήσω ,κακώς δεν ρώτησα ,αυτομουτζωνομαι 3 ώρες τώρα
 
@Irene chatzimichail Καλά θα κάνεις που θα το σώσεις. Τα budgie είναι εξαιρετικά κατοικίδια θα δεις. Επίσης σε περίπτωση που δεν μπορείς να το κρατήσεις άλλο μόλις τελειώσει την θεραπεία του μπορείς να το δώσεις σε κάποιο έμπιστο μέλος εδώ στο φόρουμ.
 
@Ledagcc δεν ήταν μπατζι ,ήταν κάτι άλλο πολύ μικρόσωμο ,με κοντή ουριτσα,πρώτη φορά είδα τέτοιο.Κακως δεν έβγαλα φωτό 😌 κάτι σαν παροτλετ ήταν αλλά πολύ μικρό ,ίσως μωρό😔 ας το πάρω και βλέπουμε μετά τι θα γίνει,ελπιζω να το δίνουν. Περιμένω να ανοίξουν το πρωί και να καλέσω
 
@Ledagcc ήταν σκούρο και φορούσε κλειστό δαχτυλίδι αν είδα καλά. Δεν συγκράτησα παραπάνω πληροφορίες,είχα στεναχωρηθεί με αυτά που είδα και σε άλλα κλουβιά και βιαζομουν να φύγω να προλάβω τη κλινική που πάω τα σκυλιά μου ανοιχτή. Το σκυλομετανιωσα όσο δε φαντάζεσαι
 
@Irene chatzimichail αν είναι κανένα περίεργο είδος πιθανόν να στο δώσει σε υψηλή τιμή ( εννοώ ένα μπάτζι κάνει 15€, ένα παροτλετ στην καλύτερη 60) να παζαρεψεις την τιμή με την πρόφαση ότι είναι άρρωστο . Όχι και να πουλάνε προβληματικά πουλιά με μικρές πιθανότητες επιβίωσης ή με έξοδα σε γιατρούς και να θέλουν να τσεπωσουν λεφτά πολύ με εκνευρίζουν. Εμένα ντε και καλά να μου πουλήσουν ένα lovebird που έκανε μπαμ ότι ήταν άρρωστο. Εννοείται το λυπήθηκα αλλά το έδινε 100€ και άλλα 50€ το κλουβί....ε δεν...
[automerge]1660943733[/automerge]
Πάντως παπαγαλάκι μικρόσωμο με κοντή ουρά με την λογική ότι δεν ήταν κάποιο μωρό μπάτζι μου έρχονται στο μυαλό τα parrotlet τα οποία όμως γενικά δεν έχουν σκούρο χρώμα και τα Lineolated. Ίσως ήταν και κάποιο lovebird μωρό δεν ξέρω
 
@Ledagcc για νευρολογικά θέματα δεν είναι σύμπλεγμα βιταμινών b; Για το καναρίνι μου η πτηνιατρος μου είχε δώσει αυτές. Το σημαντικότερο είναι να το δει πτηνιατρος. Άγια κάνεις Ειρήνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@meniam μίλησα με τον κτηνίατρο μου που μένει δίπλα ,θα πάρω τηλέφωνο εγώ το πρωι και αν το δίνουν θα πάει αυτός να το πάρει και να μου το φέρει. Δεν είχε το ανοιχτό χρώμα των παροτλετ αλλά μου θυμιζε τα χαρακτηριστικά τους. Λαβμπερντ δεν ήταν με τίποτα.. απ' τη στεναχώρια μου με τα πουλιά που είδα έπαθα μπλακαουτ,μου διαφεύγουν όλες οι λεπτομέρειες
 
@Irene chatzimichail , μπράβο σου για μία ακόμη φορά για τις προθέσεις σου. Ελπίζω να γίνει το καλύτερο για εσένα και το μικρό πουλάκι. Περιμένω με αγωνία την έκβαση. Και πολύ καλή η ιδέα να πάει ο κτηνίατρος να το πάρει....ίσως και να του δοθεί η ευκαιρία να τους πει ότι τα πουλιά είναι αφρόντιστα και να βελτιωθεί η κατάσταση εκεί μέσα.
 
Καλημέρα παιδιά ! Μόλις πήρα τηλέφωνο ! Το πουλάκι είναι επιληπτικό μου είπαν και είναι μικρό παροτλετ και μπορώ να το πάρω δωρεάν ! Μόλις το έχω στα χέρια μου θα σας ενημερώσω ♥️
[automerge]1660977081[/automerge]
Θα πάει ο κτηνίατρος μου να το πάρει και θα μιλήσει και με τη κτηνίατρο εκεί που γνωρίζονται ,το πολύ σε 2 ώρες θα το έχω ♥️
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βέβαια τώρα αρχίζουν τα δύσκολα αλλά ευτυχώς θα γλιτώσει από εκεί! Με το καλό να γίνουν όλα και να έχετε μια ωραία ζωή μαζί! Πιστεύω να υπάρχει κάποιο φάρμακο για να μπορεί να λειτουργεί φυσιολογικά!❤️
 
Βέβαια τώρα αρχίζουν τα δύσκολα αλλά ευτυχώς θα γλιτώσει από εκεί! Με το καλό να γίνουν όλα και να έχετε μια ωραία ζωή μαζί! Πιστεύω να υπάρχει θεραπεία!❤️
υπό την προϋπόθεση ότι όντως είναι επιληπτικό - ελπίζω να είναι κάτι άλλο πλήρως αντιμετωπίσιμο

@Irene chatzimichail , Μπράβο σου βρε Ειρήνη...συγχαρητήρια για την ανθρωπιά σου.
 
Back
Top