Γενικά Αναπαραγωγή 2015 (γαρδέλια και μούλοι)

Δημήτρη εύχομαι ότι καλυτερο φίλε.

Εκτός τα μουλάκια... Πόσα ζευγαρια καρδερίνες έβαλες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δημήτρη εύχομαι ότι καλυτερο φίλε.

Εκτός τα μουλάκια... Πόσα ζευγαρια καρδερίνες έβαλες;
... Καμιά 10αρια, αλλά κάποια δεν έχουν κάνει τίποτα ακόμα.. Έχω πουλιά για περισσότερα ζευγάρια αλλά δεν έχω κλούβες και όπως έχω ξαναγράψει δεν βάζω χρονιάρικα θηλυκά...
 
... Καμιά 10αρια, αλλά κάποια δεν έχουν κάνει τίποτα ακόμα.. Έχω πουλιά για περισσότερα ζευγάρια αλλά δεν έχω κλούβες και όπως έχω ξαναγράψει δεν βάζω χρονιάρικα θηλυκά...

Σε τι κλούβες εχεις τα ζευγαρια;
 
Διαστάσεις βρε...
... Οτι σου έγραψα... Θα τα δεις... Εγώ δεν έχω σαν στόχο να βγάλω πχ 50 πουλιά γιατί όπως ξέρεις δεν τα βάζω σε κλούβες κλπ.. Ένα ένα στο κλουβάκι του... Οπότε και με καμιά 10αρια πουλιά ευχαριστημένος είμαι... Θέλω και να κελαηδάνε, αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα την προσπάθεια της εκτροφής...
 
... Οτι σου έγραψα... Θα τα δεις... Εγώ δεν έχω σαν στόχο να βγάλω πχ 50 πουλιά γιατί όπως ξέρεις δεν τα βάζω σε κλούβες κλπ.. Ένα ένα στο κλουβάκι του... Οπότε και με καμιά 10αρια πουλιά ευχαριστημένος είμαι... Θέλω και να κελαηδάνε, αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα την προσπάθεια της εκτροφής...
Απο τα πιο σωστα και ωραια πραγματα που εχω ακουσει! (διαβασει, ενταξει!)
 
Γεια σου Δημήτρη με τα ωραία σου! Παιδιά, που να τα δείτε από κοντά όλα αυτά και άλλα πολλά που κάνει... 😉
Γεια σου Δημήτρη με τα ωραία σου! Παιδιά, που να τα δείτε από κοντά όλα αυτά και άλλα πολλά που κάνει... 😉
τι κάνω βρε Γιώργο και δεν το ξέρω; 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Με ενδιαφερει να μας πεις γιατι δε βαζεις χρονιαρικα θηλυκα. Χρονιαρικα ειναι απειρες μανες απ οσο εχω δει σε ενα μικρο δειγμα δυο θηλυκων που περασαν απο τα χερια μου.
 
Έχεις κι ένα ανεμιστηράκι pc ή κάνω λάθος;
Μπράβο Δημήτρη, πολύ σωστό γενικά σε βρίσκω 🙂
 
Με ενδιαφερει να μας πεις γιατι δε βαζεις χρονιαρικα θηλυκα. Χρονιαρικα ειναι απειρες μανες απ οσο εχω δει σε ενα μικρο δειγμα δυο θηλυκων που περασαν απο τα χερια μου.
Έχω πάρει αυτή την απόφαση όχι γιατί τις πρωτάρες τις θεωρώ άπειρες κλπ, αλλά επειδή στο παρελθόν έχω χάσει αρκετές θηλυκιες μετά την αναπαραγωγική περίοδο κατα την διάρκεια της πτερόρροιας. Θεώρησα ότι εξασθενούν από όλη αυτή την διαδικασία - αναπαραγωγή πτερορροια - και σκέφτηκα ότι είναι καλύτερα να τους δίνω περισσότερο χρόνο ώστε να είναι πιο δυνατές...


Έχεις κι ένα ανεμιστηράκι pc ή κάνω λάθος;
Μπράβο Δημήτρη, πολύ σωστό γενικά σε βρίσκω 🙂
Μαρία ανεμιστηράκι είναι απαραίτητο στις επωαστικές μηχανές, στο συγκεκριμένο κουτί θεώρησα ότι δεν χρειάζεται και δεν έχω βάλει.Απλά έχω τοποθετήσει τον αισθητήρα του θερμοστάτη χαμηλά, στο ύψος που βρίσκονται τα πουλιά... Δεσμεύομαι πάντως επειδή εσύ το ζήτησες όταν κάποια στιγμή το φτιάξω σε ξύλινο κουτί να βάλω αναλυτικές φωτο...
Όσο για το ότι με βρίσκεις γενικά σωστό...άστο καλύτερα... Ειλικρινά δεν είμαι και πολύ υπερήφανος σχετικά με την ενασχόλησή μου με τα πουλιά...
 
ειλικρινά δεν είμαι και πολύ υπερήφανος σχετικά με την ενασχόλησή μου με τα πουλιά...
Το καταλαβαίνω αυτό... κάθε ευσυνείδητος άνθρωπος αισθάνεται ανεπαρκής. Όλοι κρινόμαστε όμως στην σύγκριση αφού η τελειότητα δεν είναι εφικτή, είναι ιδέα :)
 
Το καταλαβαίνω αυτό... κάθε ευσυνείδητος άνθρωπος αισθάνεται ανεπαρκής. Όλοι κρινόμαστε όμως στην σύγκριση αφού η τελειότητα δεν είναι εφικτή, είναι ιδέα :)
Μαρία εχω συμπληρώσει μισο αιώνα ενασχόλησης με τα πουλιά... Μπορεις να το φανταστεις;... Κουβαλάω μια παράδοση που όπως όλες οι παραδώσεις έχουν και πολλά αρνητικά πράγματα. Όσες φορές προσπάθησα να βρώ κάποιο επιχείρημα που να στέκει στο γιατι έχω πουλιά κλεισμένα σε κλουβιά... Δυστυχώς δεν βρήκα... Και απλά αναγνωρίζω ότι πάσχω από μιά ανίατη ασθένεια... Είναι ένα αδικαιολόγητο πάθος...
Τό έχω πει σε κάποιους φίλους, συνειδητά απέτρεψα τα παιδιά μου να αποκτήσουν το δικό μου πάθος και ευτυχώς το κατάφερα... Πολύ αμφιβάλω αν μπορούν να ξεχωρίσουν τον μούλο από το γαρδέλι... Ευτυχώς δηλαδή...
 
γιατι έχω πουλιά κλεισμένα σε κλουβιά..
Όλοι σε κλουβιά περνάμε την ζωή μας είτε πραγματικά, είτε μεταφορικά. Το θέμα είναι να περνάνε καλά, με ασφάλεια, με σχετική χαρά και να ζουν το μέγιστο δυνατό.
Στο ίδιο ερώτημα προς τον εαυτό μου, νομίζω είναι μια εσωτερική ανάγκη γενικότερης επικοινωνίας με την φύση, που ξεπερνάει το επίπεδο "είμαι άνθρωπος και έχω το κατοικίδιό μου" και γίνεται πιο μυστηριακή. Και κάποια ακόμα που δεν θέλω να τα πω γιατί είναι πιο καταθληπτικά :)
 
Έχω πάρει αυτή την απόφαση όχι γιατί τις πρωτάρες τις θεωρώ άπειρες κλπ,
Δημήτρη αυτό είναι ένα θέμα που έβρισκα πάντα ενδιαφέρον. Με αφορμή αυτή την αναφορά σου λοιπόν, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να συζητήσουμε αναλυτικότερα το θέμα εδώ Υπάρχουν έμπειρες κανάρες;
 
Μαρία εχω συμπληρώσει μισο αιώνα ενασχόλησης με τα πουλιά... Μπορεις να το φανταστεις;... Κουβαλάω μια παράδοση που όπως όλες οι παραδώσεις έχουν και πολλά αρνητικά πράγματα. Όσες φορές προσπάθησα να βρώ κάποιο επιχείρημα που να στέκει στο γιατι έχω πουλιά κλεισμένα σε κλουβιά... Δυστυχώς δεν βρήκα... Και απλά αναγνωρίζω ότι πάσχω από μιά ανίατη ασθένεια... Είναι ένα αδικαιολόγητο πάθος...
Τό έχω πει σε κάποιους φίλους, συνειδητά απέτρεψα τα παιδιά μου να αποκτήσουν το δικό μου πάθος και ευτυχώς το κατάφερα... Πολύ αμφιβάλω αν μπορούν να ξεχωρίσουν τον μούλο από το γαρδέλι... Ευτυχώς δηλαδή...
Μια από τα ίδια από τα δικά μου παιδιά... εντελώς αδιάφορα.
Δε συμμερίζομαι την άποψη πως καλώς έμειναν μακρυά από τα πουλιά...
Ίσως κάποια στιγμή να μπουν στη διαδικασία... Ποτέ δεν ξέρεις... Εγώ ελπίζω... Κι είναι όμορφο.
Φοβερή και πολύχρονη η εμπειρία σου... εμπειρία ολόκληρης ζωής...
Ελπίζω να τη μοιραστείς μαζί μας βοηθώντας παλιούς και νέους.
 
Μια από τα ίδια από τα δικά μου παιδιά... εντελώς αδιάφορα.
Δε συμμερίζομαι την άποψη πως καλώς έμειναν μακρυά από τα πουλιά...
Ίσως κάποια στιγμή να μπουν στη διαδικασία... Ποτέ δεν ξέρεις... Εγώ ελπίζω... Κι είναι όμορφο.
Φοβερή και πολύχρονη η εμπειρία σου... εμπειρία ολόκληρης ζωής...
Ελπίζω να τη μοιραστείς μαζί μας βοηθώντας παλιούς και νέους.
Εγώ Γιάννη προσπάθησα να μην τους δημιουργήσω καν το ενδιαφέρον να ασχοληθούν με τα πουλιά...
, σχετικά με την πολύχρονη εμπειρία μου... Πρέπει να ξέρεις ότι το σκέφτομαι πάρα πολύ πριν αποφασίσω να γράψω κάτι, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τα ιθαγενή και τα υβρίδια... Και τις περισσότερες φορές δεν γράφω τίποτα... Κατανοητό;:)
 
Εγώ Γιάννη προσπάθησα να μην τους δημιουργήσω καν το ενδιαφέρον να ασχοληθούν με τα πουλιά...
, σχετικά με την πολύχρονη εμπειρία μου... Πρέπει να ξέρεις ότι το σκέφτομαι πάρα πολύ πριν αποφασίσω να γράψω κάτι, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τα ιθαγενή και τα υβρίδια... Και τις περισσότερες φορές δεν γράφω τίποτα... Κατανοητό;:)
Το παλεύω...
Απόψεις...
 
Back
Top