Γενικά Αναπαραγωγή 2015 (γαρδέλια και μούλοι)

Γαρδελάκι και μουλάκι... Τάισμα στο χέρι
στο αφιερώνω...


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γαρδελάκι και μουλάκι... Τάισμα στο χέρι
στο αφιερώνω...


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μπράβο Δημήτρη! Για μια άλλη φορά... Μου έχεις μάθει τόσα πολλά... Που βλέπω την επόμενη γέννα από τα μουλάκια να τη βγάζω στο χέρι... 😉 φρόντισε να μου το μάθεις καλά... 😀
 
Μπράβο Δημήτρη! Για μια άλλη φορά... Μου έχεις μάθει τόσα πολλά... Που βλέπω της επόμενη γέννα από τα μουλάκια να τη βγάζω στο χέρι... 😉 φρόντισε να μου το μάθεις καλά... 😀
George ξέχνα το, αυτή είναι δουλειά για αργόσχολους όπως εγώ! 😛
 
Κι άλλο ένα πολύ ωραίο μουλάκι του φίλου μου του Κώστα...
kostas karderines
, δεν έχει λογαριασμό στο youtube το ανέβασα εγώ... Κώστα ζηλευω, εγώ τόσα χρόνια δεν έχω βγάλει τέτοιο μουλάκι...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
φοβερό πουλάκι! Με πολύ άσπρο :) θέλω να το δω όταν θα ολοκληρώσει το φτέρωμα θα βγάλει και την μάσκα :)
 
φοβερό πουλάκι! Με πολύ άσπρο :) θέλω να το δω όταν θα ολοκληρώσει το φτέρωμα θα βγάλει και την μάσκα :)
Με το που ξεκίνησε να τρώει μονο του το χαρισα!
 
Υπέροχα βιντεάκια! Σε μια παρόμοια φάση είμαι εγώ με μία κανάρα πρωτάρα να μην ταίζει πολύ με αποτέλεσμα τα 3 από τα 5 να πέθαναν οπότε βοηθάω και εγώ όσο μπορώ. Η θερμοκρασία της κρέμας ξέρω πρέπει να είναι 39-40 βαθμοί, αλλά πως το μετράτε; Εγώ έβαλα το θερμόμετρο που βάζουμε εμείς και παραλίγο να το σπάσω... Επίσης κάθε πόσες ώρες ταίζουμε περίπου ανάλογα με το πόσο ημερών είναι ο κάθε νεοσσός;
 
οπότε βοηθάω και εγώ όσο μπορώ. Η θερμοκρασία της κρέμας ξέρω πρέπει να είναι 39-40 βαθμοί, αλλά πως το μετράτε; Εγώ έβαλα το θερμόμετρο που βάζουμε εμείς και παραλίγο να το σπάσω... Επίσης κάθε πόσες ώρες ταίζουμε περίπου ανάλογα με το πόσο ημερών είναι ο κάθε νεοσσός;
Αλίκη διάβασε εδώ Τάισμα νεοσσών στο χέρι .
 
Υπέροχα βιντεάκια! Σε μια παρόμοια φάση είμαι εγώ με μία κανάρα πρωτάρα να μην ταίζει πολύ με αποτέλεσμα τα 3 από τα 5 να πέθαναν οπότε βοηθάω και εγώ όσο μπορώ. Η θερμοκρασία της κρέμας ξέρω πρέπει να είναι 39-40 βαθμοί, αλλά πως το μετράτε; Εγώ έβαλα το θερμόμετρο που βάζουμε εμείς και παραλίγο να το σπάσω... Επίσης κάθε πόσες ώρες ταίζουμε περίπου ανάλογα με το πόσο ημερών είναι ο κάθε νεοσσός;

Αλίκη τις πρώτες μέρες πρέπει να ταΐζεις κάθε μιά ώρα... Και σιγά σιγά πας στις δύο ώρες. Εγώ αρχίζω το τάισμα μετά την 5η -6η μέρα και γιαυτό ταίζω κάθε 1,5 -2 ώρες. Όταν φτάσουν 12 ημερών και μετά τα ταίζω κάθε 3 ώρες, απ όσο ξέρω πρέπει να τα αφήνεις να αδείαζει ο πρόλοβος για να τα ξαναταίσεις.
Όσο για την θερμοκρασία της κρέμας... Εγώ βάζω ένα μπουκαλάκι με νερό μέσα στην θερμοκοιτίδα...
Θερμοκοιτίδα νεοσσών ... Εκεί μέσα η θερμοκρασία είναι 31-33 βαθμούς και επειδή τοποθετώ το μπουκάλι κοντά στην λάμπα, το νερό φτάνει και τους 38-40 βαθμούς. Την θερμοκρασία την μέτρησα 2-3 φορές με ένα θερμόμετρο λέιζερ που έχω, και από κει και πέρα δεν μετράω τίποτα.
Το μπουκάλι με το νερό μέσα στην θερμοκοιτίδα εξομαλύνει και τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας...
 
Μαρία μου το άρθρο της Πωλίνας εξαιρετικό και μου έλυσε άπειρες απορίες αλλά μιλάει για παραδείσια και κοκατίλς.. Εγώ έχω καναρινάκια.. Και ο τρόπος που ζεσταίνει την κρέμα δεν με βοήθησε πολύ γι αυτό και ρώτησα.. :)

Αλίκη τις πρώτες μέρες πρέπει να ταΐζεις κάθε μιά ώρα... Και σιγά σιγά πας στις δύο ώρες. Εγώ αρχίζω το τάισμα μετά την 5η -6η μέρα και γιαυτό ταίζω κάθε 1,5 -2 ώρες. Όταν φτάσουν 12 ημερών και μετά τα ταίζω κάθε 3 ώρες, απ όσο ξέρω πρέπει να τα αφήνεις να αδείαζει ο πρόλοβος για να τα ξαναταίσεις.
Όσο για την θερμοκρασία της κρέμας... Εγώ βάζω ένα μπουκαλάκι με νερό μέσα στην θερμοκοιτίδα...
Θερμοκοιτίδα νεοσσών ... Εκεί μέσα η θερμοκρασία είναι 31-33 βαθμούς και επειδή τοποθετώ το μπουκάλι κοντά στην λάμπα, το νερό φτάνει και τους 38-40 βαθμούς. Την θερμοκρασία την μέτρησα 2-3 φορές με ένα θερμόμετρο λέιζερ που έχω, και από κει και πέρα δεν μετράω τίποτα.
Το μπουκάλι με το νερό μέσα στην θερμοκοιτίδα εξομαλύνει και τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας...
Τέλεια Δημήτρη! Σ ευχαριστώ πολύ! Εμένα ευτυχώς η μαμά ψιλοταίζει όποτε το θυμάται οπότε και εγώ βοηθάω υποστηρικτικά!
 
Υπάρχει ένας... Μύθος΄; Πραγματικότητα; δεν ξέρω... ότι από τα μυτερά αυγά βγαίνουν αρσενικά πουλιά και από αυτά που είναι πιό στρογγυλά θηλυκά, όπως επίσης ότι από τις τελευταίες φωλιές βγαίνουν συνήθως θηλυκά.
Σήμερα τράβηξα φωτό την τελευταία φωλιά για φέτος (μουλάκια)... Τα αυγά είναι όλα ενσπορα
και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να εκκολαφθούν... σε λίγες μέρες.
Όπως βλέπετε τα αυγά έχουν όλα ίδιο σχήμα... Δηλ. εγώ έτσι τα βλέπω... Και περιμένω να δω αν όλα τα προηγούμενα έχουν βάση ή είναι σαχλαμάρες. Πάντως μου έχει τύχει στο παρελθόν τελευταία φωλιά με 4 θηλυκά...υπομονή και θα επανέλθω για ενημέρωση.

rsz_1img_1679_zps5chanfg3.webp
 
Δημήτρη, καταγράφουμε τα συγκεκριμένα αυγά ως μυτερά και περιμένουμε να δούμε σε ποιο ποσοστό θα επιβεβαιωθεί ή όχι η φήμη, σωστά;
 
Δημήτρη, καταγράφουμε τα συγκεκριμένα αυγά ως μυτερά και περιμένουμε να δούμε σε ποιο ποσοστό θα επιβεβαιωθεί ή όχι η φήμη, σωστά;
Σταύρο και γω για μυτερά τα βλέπω. Για να δούμε...υπομονή.:)
 
Back
Top