Γενικά Αντιμετωπίζω τιτανομέγιστο πρόβλημα με τα μυρμήγκια

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Παιδιά βοήθεια! Έχω τεράστιο πρόβλημα με τα μυρμήγκια. Έρχονται κατά λεγεώνες και κάνουν ομαδικές επιδρομές στο κλουβί από τα καναρίνια. Μόνο σε αυτό, τα υπόλοιπα τα προσπερνάνε. Αδειάζουν την ταΐστρα μέχρι να πεις κύμινο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα : εντομοκτόνα, καυτό νερό, ξύδι, στάχτη τίποτα! Χάνονται για 2-3 ημέρες και μετά επιστρέφουν ανανεωμένα. Μέχρι και τις τρύπες από τις φωλιές τους έχω βουλώσει αλλά αυτά ανοίγουν κι άλλες κι άλλες κι άλλες! Μέχρι και 2 μέτρα μακριά από την αρχική τους θέση. Αν κάποιος γνωρίζει μια έγκυρη λύση όπου θα με κάνει να τα ξεφορτωθώ μια για πάντα θα του ήμουν ευγνώμων! Ευχαριστώ πολύ!
 
Κρεμασμένα έχεις τα κλουβιά; Στην αυλή; Αν δεν έχεις πρόβλημα,
ρίξε ρίγανη κάτω από τα κλουβιά και γύρω γύρω...
Δοκιμασμένο! "
Δεν πατάνε με τίποτα.
Αρκεί ανά 6 με 7 ημέρες να την ανανεώνεις.
 
Κρεμασμένα έχεις τα κλουβιά; Στην αυλή; Αν δεν έχεις πρόβλημα,
ρίξε ρίγανη κάτω από τα κλουβιά και γύρω γύρω...
Δοκιμασμένο! "
Δεν πατάνε με τίποτα.
Αρκεί ανά 6 με 7 ημέρες να την ανανεώνεις.
Ναι κρεμασμένα είναι στο μπαλκόνι. Αυτά ανεβαίνουν τον τοίχο, περνάνε κάτω από το κλουβί των zebra και μπαίνουν μέσα στο κλουβί από τα καναρίνια. Που να ρίξω την ρίγανη; έξω από την φωλιά; φοβάμαι ότι θα ανοίξουν άλλο δρόμο...
Ρίξε τροφή στο έδαφος 😉
Οπότε όλοι ευχαριστημένοι...
Αυτό εάν το κάνω θα έχω να αντιμετωπίσω και τα σπουργίτια. Άσε που τα σπόρια που πετάνε τα πουλιά δεν τα πλησιάζουν, κάνουν εκείνη την συγκεκριμένη διαδρομή χωρίς κανένα να βγαίνει εκτός πορείας. Τα έχω σιχαθεί όλη την ώρα...
 
Ναι κρεμασμένα είναι στο μπαλκόνι. Αυτά ανεβαίνουν τον τοίχο, περνάνε κάτω από το κλουβί των zebra και μπαίνουν μέσα στο κλουβί από τα καναρίνια. Που να ρίξω την ρίγανη; έξω από την φωλιά; φοβάμαι ότι θα ανοίξουν άλλο δρόμο...
Στην φωλιά μπορείς να βάλεις και λίγη σκόνη κανέλας. (η να κλείσεις με πλαστελίνη λευκή)
Ρίγανη θα μπορούσες να βάλεις λίγη κάτω στο μπαλκόνι ή παιδικό ταλκ.
 
Το έχω διαβάσει Σταύρο, ευχαριστώ πολύ. Έκανα τα περισσότερα από αυτά αλλά τζίφος.
[automerge]1565177305[/automerge]
Στην φωλιά μπορείς να βάλεις και λίγη σκόνη κανέλας. (η να κλείσεις με πλαστελίνη λευκή)
Ρίγανη θα μπορούσες να βάλεις λίγη κάτω στο μπαλκόνι ή παιδικό ταλκ.
Εδώ το έκλεισα με αυτό το χρώμα που πετρωνει και το άνοιξαν, στην πλαστελίνη θα κολλήσουν; Κάποιο φάρμακο θέλω να χρησιμοποιήσω, δε τα αντέχω άλλο.
 
Χρησημοποιήσε ξυλοστοκο λευκό για τρύπες...
Το θέμα είναι Εύα ότι και να συνεχίσω να τις κλείνω εγώ αυτά θα ανοίγουν καινούργιες ξανά και ξανά. Δεν θέλω να τα περιορίσω αλλά να τα εξαφανίσω. Δεν έχω τον χρόνο ούτε την διάθεση να καθαρίζω όλη μέρα τα κλουβιά για να τα διώξω.
 
Δοκίμασε να ρίξεις γύρω γύρω αλατι. Είναι μι α καλή λύση.

Επίσης μπορείς να ραντισεις τον περιβάλλοντα χώρο με εντομοκτόνα όπως το icon(το οποίο έχει καταργηθεί αλλά ακόμη μπορείς ν α βρεις εάν έχει αποθέματα το κατάστημα) ή με το vendona που είναι το καινούργιο φάρμακο της εταιρείας που αντικαταστήσαι το icon. Αν κια ειναι υγειονομικα ελεγμένα προσοχή πάντα και να περνουμεω τα μέτρα μας.
 
WD40 σε κάθε τρύπα, φωλιά και μονοπάτι.
Το έχεις χρησιμοποιήσει Δημήτρη; Που το βρίσκουμε;
Θα φτιάξω αύριο τσιμέντο και θα ρίξω σε όλες τις τρύπες που είναι κοντά στη φωλιά. Αν δεν τα κρατήσει ούτε αυτό τότε λογικά θα απευθυνθώ σε κάποιο γεωπόνο, δεν μπορώ άλλο με αυτή την κατάσταση.
 
Εδω εισαι Γιαννη για να μην παλευεις με ημιμετρα!
Αυτό μου φαίνεται πολύ καλό. Θα το έχω υπόψην μου. Ευχαριστώ Αντώνη. Σκέφτηκα να πάρω και λίγη διατομικη γη,έχει έγκυρα αποτελέσματα από ότι ξέρω. Πάντως να τα αφήσω δεν υπάρχει περίπτωση. Με ξύπνησε στις 7 το πρωί σήμερα η μαμά μου και μου λέει έλα να δεις, πάω και τι να δω... Τα καναρίνια να έχουν κουρνιασει όσο πιο ψηλά μπορούσαν και να έχουν μείνει ακίνητα. Το κλουβί κατάμαυρο από τα μυρμήγκια! Ήταν παντού και ήταν δισεκατομμύρια! Τρόμαξα να τα καθαρίσω.
 
Παιδιά βοήθεια! Έχω τεράστιο πρόβλημα με τα μυρμήγκια. Έρχονται κατά λεγεώνες και κάνουν ομαδικές επιδρομές στο κλουβί από τα καναρίνια. Μόνο σε αυτό, τα υπόλοιπα τα προσπερνάνε. Αδειάζουν την ταΐστρα μέχρι να πεις κύμινο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα : εντομοκτόνα, καυτό νερό, ξύδι, στάχτη τίποτα! Χάνονται για 2-3 ημέρες και μετά επιστρέφουν ανανεωμένα. Μέχρι και τις τρύπες από τις φωλιές τους έχω βουλώσει αλλά αυτά ανοίγουν κι άλλες κι άλλες κι άλλες! Μέχρι και 2 μέτρα μακριά από την αρχική τους θέση. Αν κάποιος γνωρίζει μια έγκυρη λύση όπου θα με κάνει να τα ξεφορτωθώ μια για πάντα θα του ήμουν ευγνώμων! Ευχαριστώ πολύ!
Μερικά ακόμα που θα μπορούσαν να βοηθήσουν είναι: κανέλα, ξύδι, μέντα, πούδρα, καφές φίλτρου, μείγμα ζάχαρης με σόδα, λεμόνι, καλαμποκάλευρο.
 
Αυτό μου φαίνεται πολύ καλό. Θα το έχω υπόψην μου. Ευχαριστώ Αντώνη. Σκέφτηκα να πάρω και λίγη διατομικη γη,έχει έγκυρα αποτελέσματα από ότι ξέρω. Πάντως να τα αφήσω δεν υπάρχει περίπτωση. Με ξύπνησε στις 7 το πρωί σήμερα η μαμά μου και μου λέει έλα να δεις, πάω και τι να δω... Τα καναρίνια να έχουν κουρνιασει όσο πιο ψηλά μπορούσαν και να έχουν μείνει ακίνητα. Το κλουβί κατάμαυρο από τα μυρμήγκια! Ήταν παντού και ήταν δισεκατομμύρια! Τρόμαξα να τα καθαρίσω.


Να εισαι καλα Γιαννη, η διατομικη γη κανει δουλεια αλλα εχει καποια αλλα θεματακια (εχουν αναπτυχθει σε ενα θεμα της @eva vrs )

Μυρμηγκια εχουν εξαφανισει νεοσσους, δε σταματανε πουθενα!
 
Να εισαι καλα Γιαννη, η διατομικη γη κανει δουλεια αλλα εχει καποια αλλα θεματακια (εχουν αναπτυχθει σε ενα θεμα της @eva vrs )

Μυρμηγκια εχουν εξαφανισει νεοσσους, δε σταματανε πουθενα!
[automerge]1565186501[/automerge]
Να εισαι καλα Γιαννη, η διατομικη γη κανει δουλεια αλλα εχει καποια αλλα θεματακια (εχουν αναπτυχθει σε ενα θεμα της @eva vrs )

Μυρμηγκια εχουν εξαφανισει νεοσσους, δε σταματανε πουθενα!
 
Γιάννη έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο Fendona. To βρίσκεις σε γεωπόνο. Τις σκόνες προσωπικά δεν τις πολυσυμπαθώ διότι κόκκοι μπορεί να μεταφερθούν ή να τους εισπνεύσεις και μετά την εφαρμογή. Θα κατέβαζα τα κλουβιά και θα ράντιζα καλά τον τοίχο χαμηλά (όχι στο σημείο που ακουμπάνε τα κλουβιά) και αφού στεγνώσει για κανένα τέταρτο π.χ. Θα τα έβαζα στη θέση τους. Έχει καλή διάρκεια εφαρμογής και μπορείς τη δεύτερη φορά να το "ζωντανέψεις" ψεκάζοντας με σκέτο νερό. Επίσης πολύ καλό που έχω προσωπική άποψη είναι το Draker.
 
Back
Top