Γενικά Αντιμετωπίζω τιτανομέγιστο πρόβλημα με τα μυρμήγκια

Μου έχουν πει ότι βάζοντας βορακα μαλον με λίγη ζάχαρη διαλυμένη (δεν θυμάμαι ακριβώς την συνταγή αλλά σίγουρα θα την βρεις στο Internet) στο δρόμο τους έχουν τελειώσει δεν τα ξαναβλεπεις. Μου το έλεγε μια πελάτισσα στο φαρμακείο που το δοκίμασε αρκεί να μην έχεις αλλά ζώα σκυλιά γάτες που θα μπορούσαν να το φάνε. Μόλις την δω θα την βάλω να μου πει ξανά την συνταγή κ θα στην γραψω
 
Μην ασχοληθείς με τίποτα εφόσον έχεις τα πουλιά σε τοίχο. Όλα αυτά τα τρικάκια είναι για χρήση σε πάτωμα ώστε να μπορείς να ρίχνεις... Πιπέρια, αλάτια, στάχτη κλπ, στον τοίχο πάρε ένα υγρό σπρέι που δεν μυρίζει πολύ και δεν είναι αεροζόλ ώστε να τελειώσεις μιας και έξω .
Teza Mec Spray 400ml κλπ.

καλή συνέχεια...
 
Ευτυχώς εμείς με τους παπαγάλους δεν έχουμε τέτοια θέματα. Τα αποξηραμένα για κάποιο λόγο δεν τα ακουμπάνε τα μυρμήγκια και έτσι δεν μας κάνουν επισκέψεις. Με όποια λύση δεις αποτέλεσμα αν σου είναι εύκολο πες μας εδώ ώστε να ξέρουμε γενικά για το πως να τα διώξουμε όποτε χρειαστεί.
 
Παιδιά σήμερα επέστρεψαν και πρέπει να έφεραν καμία 10αρια ακόμη αποικίες. Αυτό που παρατηρώ όλη την ώρα είναι ότι πηγαίνουν μόνο στο κλουβί από τα καναρίνια, στα υπόλοιπα δεν πλησιάζουν. Μήπως τους αρέσουν μόνο αυτοί οι σπόροι;
 
Παιδιά σήμερα επέστρεψαν και πρέπει να έφεραν καμία 10αρια ακόμη αποικίες. Αυτό που παρατηρώ όλη την ώρα είναι ότι πηγαίνουν μόνο στο κλουβί από τα καναρίνια, στα υπόλοιπα δεν πλησιάζουν. Μήπως τους αρέσουν μόνο αυτοί οι σπόροι;
Απλά έχουν βρει αυτούς τους σπόρους (αν όντως παίρνουν τους σπόρους) και έχουν αφήσει "φερομόνες-οδηγούς" που οδηγούν σε αυτό το κλουβί. Οσο βρίσκουν φαγητό δεν θα ψάξουν τόσο "απελπισμένα" για άλλο και ακολουθούν το δρόμο που έχει χαραχτεί απ' τις φερομόνες των ερευνητών τους.
Αν αλλάξεις θέση στο κλουβί και το "ακολουθήσουν" τότε όντως "στοχεύουν" στους συγκεκριμένους σπόρους, αν όχι θα ψάξουν να βρουν άλλους.
 
@Γιαννης17 αν δεν βρήκες άκρη δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με τον βορακα η συνταγή είναι φτιάχνεις μία μικρή ποσότητα πυχτο σιρόπι νερό με ζάχαρη δηλ. Κ όσο είναι ακόμα ζεστό ρίχνεις και μια κουταλιά βορακα το ανακατεύεις καλά κ το σκορπίζεις στο δρόμο τους τα μηρμιγκια έλκονται από το γλυκό το τρώνε και το μεταφέρουν στις φωλιές τους κ σε λίγες ώρες ή την επόμενη μέρα δεν τα ξαναβλεπεις. Βορακα έχουν τα φαρμακεία κ η τιμή του είναι πολύ μικρή.
 
Αχα! Το έψαξα και βρήκα και εγώ την συνταγή από το ίντερνετ, σε ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν έχω κλείσει τις τρύπες με τσιμέντο και δεν ξανά είδα κίνηση, ακόμα. Πάντως σκοπεύω να πάρω ότι βρω από τα φάρμακα που αναφέρθηκαν για να έχω μια καβαντζα σε περίπτωση που ανοίξουν το τσιμέντο. Σας ευχαριστώ όλους πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρων! Θα σας ενημερώσω!
 
Έβαλα χοντρή στρώση Τάκη. Και εγώ δεν νομίζω να τα κρατήσει αλλά προσπαθώ τουλάχιστον να τα καθυστερήσω μέχρι να πάρω κάποιο φάρμακο. Θα σκάβουν για μέρες πάντως.
 
Άμα είναι μικρή η τρύπα βάλε λίγο σιδερόστοκο... Τι στο καλό πια; θα τα βάλουν και με το σίδερο;
Ξερεις τι γίνεται Χρήστο; Όταν δεν μπορούν να ανοίξουν το υλικό με το οποίο έχω κλείσει τις τρύπες πηγαίνουν και σκάβουν άλλες, και αυτό γίνεται συνέχεια...
 
αν ρίξεις φάρμακο δε θα επηρεαστούν άλλα; Π.χ κοριοί, νυχτοπεταλούδες κλπ.? και μάλιστα με το φάρμακο θα επηρεαστούν ανεπιστρεπτί κάποια από αυτά... Τα σκυλάκια και τα πουλιά σου δε νομίζω ότι θα έχουν θέμα με το μηχάνημα
 
Γιατί, "πιάνει" το μηχάνημα; Το δοκίμασε κανείς;

Όσες φορές κι αν δοκίμασα τέτοια μηχανήματα στο εξοχικό για τα κουνούπια και τις μύγες, δεν είδα ποτέ αποτέλεσμα.
 
Back
Top