Αναπαραγωγή Απορίες για εξοπλισμό εκτροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Σιγά σιγά (στο μυαλό μου) έχουν φτιαχτεί τα φετινά ζευγαράκια! Δε θα ναι πολλά μιας και φέτος δίνω βάση στα χρώματα και όχι στην αναπαραγωγή μόνο και μόνο για να τα ζευγαρώσω και να δω μικρά.

Θέλοντας λοιπόν να κάνω την εκτροφή μου πιο "επαγγελματική" άρχισα να ψάχνομαι πιο πολύ. Και όσο ψάχνεσαι τόσο πιο πολλές απορίες έχεις! 😛 Δε θα μπορούσα φυσικά να προχωρήσω στην αγορά χωρίς τις γνώμες σας! Ξεκινάω λοιπόν:
  1. Η φωλιά είναι 10 ή 8 cm; Θέλω να πάρω αυτές τις φωλιές:
    08.03.039-800x700_0.jpeg

    Αλλά την έχουν και στα 8 και στα 10 cm και μπερδεύτηκα!

    Μ αυτή τι παίζει; Δεν είναι πολύ εκτεθειμένα τα αυγά;
    n003-800x700_0.jpg

    Υ. Γ.: ψάχνω φωλιά με συρταράκι από κάτω αλλά δεν βρίσκω..

  2. Φακός για ωοσκόπηση.Έχω βρει τον απλό:
    260-800x700_0.jpg

    και τον κυρτό:
    10151774_430934050374379_1345189675_n.jpg

    Ποιον φακό να προτιμήσω; Η διαφορά οικονομικά είναι 1,5 €.

  3. Θα ήθελα να πάρω και μια σύριγγα αλλά με τόσα mm μπερδεύτηκα εντελώς! Καλή η οδοντογλυφίδα όταν είναι πολύ μικρά καλή και η σύριγγα που παίρνουμε απ τα φαρμακεία αλλά σαν την σύριγγα που κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω δεν υπάρχει.. Ποιο μέγεθος να πάρω; Με κλίση ή χωρίς;

  4. Έχω κρέμα νεοσσών από πέρσι στο ψυγείο.. Θα έχει χαλάσει; Πάει για πέταμα;

  5. Αντί για Calci - Lux που το θεωρώ κορυφαίο προϊόν και αυτό χρησιμοποιώ τόσα χρόνια, υπάρχει κάποιο άλλο προϊόν ίσως λίγο πιο οικονομικό αλλά εξίσου καλό ποιοτικά;
Αυτά για αρχή! Ίσως μου βγουν κι άλλες απορίες στην πορεία..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Χωρις να εχω χρησιμοποιησει κατι, θα σου πω την αποψη μου.
1. 1η φωλια, μηπως βγαινει και σε 8 και σε 10εκ;
2η φωλια, οσο οι νεοσσοι και τα αυγα ειναι κατω απο τη μανουλα, δεν ειναι εκτεθειμενα, ακομα και να γεννηθουν σε μπωλ. Εκτος αν εννοεις την επανω τοποθετηση τους, οποτε θελει ισως λιγη προσοχη, ή λιγο βαμβακι κατω κ πανω τους.
2. Οποιο σε βολεψει, σημαασια εχει το αποτελεσμα και οχι το μεσο.
3. Συριγγα θα παρεις για καναρινια, νομιζω ειναι αισθητα πιο μικρες απο τις αλλες. Ή για τις πρωτες ημερες ινσουλινης, φυσικα χωρις βελονες.
4. Καλο θα ηταν να την πεταξεις για μενα.
5. Νομιζω πιο οικονομικο ειναι το ostex, το χρησιμοποιησα περσυ. Αλλα υπαρχει κ της landmark.
 
3. Συριγγα θα παρεις για καναρινια, νομιζω ειναι αισθητα πιο μικρες απο τις αλλες. Ή για τις πρωτες ημερες ινσουλινης, φυσικα χωρις βελονες.
Αγαπημένη μου δες εδώ: karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής;page=2
πόσα είδη συριγγών έχει... Ποια να διαλέξω; 😛
 
καλησπέρα Αλίκη! Επισυνάπτω φωτό των υλικών που εγώ χρησιμοποιώ:
1) φωλιά 12εκ. άμεσα ελεγχόμενη από κάθε πλευρά
2) τσόχα (συσκ.10τμχ)
3) κρέμα νεοσσών της KING
4) νήμα sisal fibre juta
5) πλαστική απομίμιση ράμφους, εφαρμόζει σε όλες τις σύριγγες( οικονομική λύση και άριστη)
6) όσο για τον φακό,τον απλό έχω και γω..
η τελική επιλογή, βέβαια, δική σου..
 

Συνημμένα

  • 101-300x300.webp
    101-300x300.webp
    2,9 KB · Προβολές: 64
  • images[1]-300x300.webp
    images[1]-300x300.webp
    4,4 KB · Προβολές: 63
  • juta-Copia-300x300.webp
    juta-Copia-300x300.webp
    5,2 KB · Προβολές: 61
  • 276_09042014960-150x150.webp
    276_09042014960-150x150.webp
    2,1 KB · Προβολές: 58
  • becco  artificiale-500x500-150x150.webp
    becco artificiale-500x500-150x150.webp
    2,3 KB · Προβολές: 61
Δημήτρη μου σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Δε διάβασες όμως πολύ καλά τι ζητάω 😛
  1. Δεν ξέρω αν το επεσήμανα αλλά θέλω η φωλιά να έχει και θέση για τα αυγουλάκια γιατί σκέφτομαι φέτος για πρώτη φορά να απομακρύνω τα αυγά και να τα βάλω όλα μαζί την 4η μέρα. Ψάχνω για φωλιά με συρταράκι αλλά δε βρίσκω πουθένα. Από αυτές τις φωλιές που μου έδειξες έχω 4-5 😛

  2. Τσόχα και εγώ αυτή παίρνω.

  3. Κρέμα νεοσσών όπως έγραψα έχω από πέρσι της Versele - Laga στο ψυγείο αλλά δε ξέρω αν κάνει και για φέτος..

  4. Νήμα έχω πολύ λινάτσα, βαμβάκι, τρίχα και πολλά άλλα! Είμαι ευχαριστημένη από αυτό!

  5. Αυτό θέλω να μου πεις τι ακριβώς είναι; Σαν σύριγγα; Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φώτο;

  6. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το κυρτό για να είμαι ειλικρινής.. Θα δω 😛
 
Νομιζω πως η κυρτη μυτη εχει το πλεονεκτημα της απευθειας εγχυσης της τροφης στον προλοβο και κατα συνεπεια δεν πρεπει να αποβαλλεις τον αερα. Διορθωστε με αν κανω λαθος.
 
Χωρις να εχω χρησιμοποιησει κατι, θα σου πω την αποψη μου.
1. 1η φωλια, μηπως βγαινει και σε 8 και σε 10εκ;
Σωστά. Για τα καναρίνια επιλέγουμε αυτή με τα 10cm .. ακριβώς σαν την παρακάτω.
Μ αυτή τι παίζει; Δεν είναι πολύ εκτεθειμένα τα αυγά;
n003-800x700_0.jpg
Καθόλου...
Είναι πρακτικότατες, εύχρηστες και σωστά εργαλεία.
Απαραίτητες σε μένα τα τελευταία 4-5 χρόνια που τις χρησιμοποιώ.
  1. και τον κυρτό:
    10151774_430934050374379_1345189675_n.jpg

    Ποιον φακό να προτιμήσω; Η διαφορά οικονομικά είναι 1,5 €.
Λάθος μεγάλο.. Η διαφορά αφενός είναι πολλαπλάσια από αυτή που γνωρίζεις http://www.clevermarket.gr/pd/fakos...itiki-vasi-13408.htm?lang=el&path=-2031791564, αφετέρου η χρήση του ευκολότερη και λιγότερο επικίνδυνη μέσα στη φωλιά.

  1. Θα ήθελα να πάρω και μια σύριγγα αλλά με τόσα mm μπερδεύτηκα εντελώς! Καλή η οδοντογλυφίδα όταν είναι πολύ μικρά καλή και η σύριγγα που παίρνουμε απ τα φαρμακεία αλλά σαν την σύριγγα που κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω δεν υπάρχει.. Ποιο μέγεθος να πάρω; Με κλίση ή χωρίς;
Δοκιμάζεις καλύτερες και οικονομικότερες λύσεις http://www.ebay.com/itm/171718856576?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT ή τη λύση της Μιράντας
3. Συριγγα θα παρεις για καναρινια, νομιζω ειναι αισθητα πιο μικρες απο τις αλλες. Ή για τις πρωτες ημερες ινσουλινης, φυσικα χωρις βελονες.

Έχω κρέμα νεοσσών από πέρσι στο ψυγείο.. Θα έχει χαλάσει; Πάει για πέταμα;
Να την πετάξεις.. Δεν αξίζει τον κόπο.
 
Λάθος μεγάλο.. Η διαφορά αφενός είναι πολλαπλάσια από αυτή που γνωρίζεις http://www.clevermarket.gr/pd/fakos...itiki-vasi-13408.htm?lang=el&path=-2031791564, αφετέρου η χρήση του ευκολότερη και λιγότερο επικίνδυνη μέσα στη φωλιά.
Άρα Γιάννη μου προτείνεις την κυρτή στο λινκ που μου έστειλες;

Δοκιμάζεις καλύτερες και οικονομικότερες λύσεις http://www.ebay.com/itm/171718856576?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT ή τη λύση της Μιράντας
Θα τις παραγγείλω από τώρα να έρθουν εγκαίρως! :D

Εσύ θα την έτρωγες ληγμένη;
Φυσικά και όχι καλε! Αν έχει λήξει θα την πετάξω.. αν όχι στο ψυγείο την είχα και την έχω λογικά δε θα έχει πάθει κάτι. Απλά επειδή είναι σκόνη μέσα σε ένα χρόνο είναι βέβαιο πως θα έχει λήξει;
 
Άρα Γιάννη μου προτείνεις την κυρτή στο λινκ που μου έστειλες;
Ναι Αλίκη.. Πολύ πρακτική και φτηνή.
Φυσικά και όχι καλε! Αν έχει λήξει θα την πετάξω.. αν όχι στο ψυγείο την είχα και την έχω λογικά δε θα έχει πάθει κάτι. Απλά επειδή είναι σκόνη μέσα σε ένα χρόνο είναι βέβαιο πως θα έχει λήξει;
Αυτό το άλλαξα.. Το έκανα πιο κομψό.. Πότε το πρόλαβες; 😀
 
Aλικη έχεις εξωτερική εκτροφή; Η φωλιά με τον δικο της χώρο όπου φυλαμε τα αυγά μήπως δεν κάνει αν τα έχεις εξω;
 
Aλικη έχεις εξωτερική εκτροφή; Η φωλιά με τον δικο της χώρο όπου φυλαμε τα αυγά μήπως δεν κάνει αν τα έχεις εξω;
Όχι Δημήτρη.
Όταν θα ετοιμάσουν τα πουλιά της εξωτερικής εκτροφής τις φωλιές τους, θα είναι καλός ο καιρός. Για το πολύ καλοκαίρι υπάρχει θέμα... όταν έχει 30+
 
Έλεγα Γιάννη μήπως με τη διαφορα θερμοκρασίας χάραμα /μεσημέρι τέλη Μάρτη αρχές Απρίλη υπάρχει κάποιο θέμα;
 
...
Δοκιμάζεις καλύτερες και οικονομικότερες λύσεις http://www.ebay.com/itm/171718856576?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT ή τη λύση της Μιράντας



...

Aυτές οι σύριγγες δεν είναι λίγο επίφοβες μιας και πρέπει να φτάσεις στον πρόλοβο του πουλιού για να αδειάσεις εκεί την τροφή; Εκτός απο την πιθανότητα τραυματισμού σε περίπτωση που κατα λάθος το πας στους πνεύμονες νομίζω πως δεν έχει το πουλί το περιθώριο να φάει όσο θέλει καταπίνοντας αλλά πρέπει με τη μια να αδειάσεις τη σύριγγα στον πρόλοβο, έτσι δεν είναι; Έχω δει να την χρησιμοποιούν κατα κόρον επαγγελματίες εκτροφείς και η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τολμάω κι ούτε το συστήνω στον μέσο ερασιτέχνη εκτροφέα.
 
Έχω δει να την χρησιμοποιούν κατα κόρον επαγγελματίες εκτροφείς και η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τολμάω κι ούτε το συστήνω στον μέσο ερασιτέχνη εκτροφέα.
Έχεις δίκιο Ανέστη...
Οι συγκεκριμένες προορίζονται για τον πρόλοβο των παπαγάλων (δεν ξέρω περισσότερα) και πρέπει να κοπούν για να έχουν εφαρμογή στα καναρίνια όπως έχω κάνει στη φωτογραφία.
P2020024.webp
Αβλεψία μου και ευχαριστώ που το ανέφερες.
 
Aλικη έχεις εξωτερική εκτροφή;
Ναι Δημήτρη μου εξωτερική εκτροφή από τότε που ξεκίνησα!

ΠΡΟΣΟΧΗ :Οχι πράσινου χρώματος φωλιά αν πάρεις απο αυτές τις εξωτερικές. Δεν τις πλησιάζουν τα μισά θηλυκά.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Η άλλη η καφέ δεν έχει τα αυγά πολύ εκτεθειμένα; Δε ξέρω... Κάπου είχα δει φωλιά με συρταράκι αλλά δεν τη βρίσκω..

Aυτές οι σύριγγες δεν είναι λίγο επίφοβες μιας και πρέπει να φτάσεις στον πρόλοβο του πουλιού για να αδειάσεις εκεί την τροφή; Εκτός απο την πιθανότητα τραυματισμού σε περίπτωση που κατα λάθος το πας στους πνεύμονες νομίζω πως δεν έχει το πουλί το περιθώριο να φάει όσο θέλει καταπίνοντας αλλά πρέπει με τη μια να αδειάσεις τη σύριγγα στον πρόλοβο, έτσι δεν είναι; Έχω δει να την χρησιμοποιούν κατα κόρον επαγγελματίες εκτροφείς και η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τολμάω κι ούτε το συστήνω στον μέσο ερασιτέχνη εκτροφέα.
Έχεις δίκιο Ανέστη...
Οι συγκεκριμένες προορίζονται για τον πρόλοβο των παπαγάλων (δεν ξέρω περισσότερα) και πρέπει να κοπούν για να έχουν εφαρμογή στα καναρίνια όπως έχω κάνει στη φωτογραφία.
View attachment 38628
Αβλεψία μου και ευχαριστώ που το ανέφερες.
Γενικά όταν είναι πολύ μικρά χρησιμοποιώ οδοντογλυφίδα (φυσικά κομμένη).. Από σύριγγες του εμπορίου ποιες θα μου προτείνατε;
 
Αλίκη, δοκίμασε την φωλιά με 10cm διάμετρο και δεν θα την αλλάζεις με τίποτα. Υπάρχει λίγο μεγαλύτερο κόστος σε σχέση με άλλες αλλά η ποιότητα είναι ασύγκριτη.
 
Η φωλιά Αρχιμήδης που δείχνεις μου αρέσει και εμένα αλλά δεν νομίζω ότι ντε και καλά πρέπει να αφήσεις τα αυγά πάνω εκεί. Τα βάζεις και αλλού σιγά. Τη σύριγγα γιατί την θες; Αν δεν ταίζουν οι γονείς;
 
Back
Top