Φροντίδα Διαμονή, καθημερινότητα και συμπεριφορές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panos78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα του βάλω να βλέπει τα βιντεάκια του Ernesto που ειναι κ πρότυπο!:Dοντως το εχω καταλάβει ότι αν ήθελε θα δάγκωνε με πολύ περισσότερη δύναμη! Ελπιζω ότι σε λιγο καιρο θα ανεβεί και θα κάτσει στο χέρι να φαει! Σημερα κλείνουμε ένα μήνα που ήρθε στο σπίτι ο zippo!Όσο για τη Σίσσυ δεν σχολιάζω κρατάω χαρακτήρα :D 😛

Ανέβηκε στο χέρι μου παρόλο που ειναι ματωμένο! Εφαγε λιγο και τον έβαλα στο κλαράκι του κ ξαναήρθε χωρίς να δαγκώσει κατευθείαν3-4 φορές του έκανα αυτό! Περιττό να σας οι ότι κατ.. Θηκα απο τη χαρά μου! :D Αρα συνεχίζουμε κάποιες ημέρες έτσι! 👍

Περιττό να σας πω ότι... ήθελα να γράψω αλλά το πληκτρολόγιο άλλα έγραψε!
 
. Και μετά να δαγκώνει, αναγνωριστικές δαγκωματιές ωστόσο για το δέρμα ήταν επώδυνο και μάλιστα εχω και 2-3 σημάδια!το κουνούσα και το άφηνε δεν απομακρύνθηκε βέβαια αλλά δεν ανέβηκε πάνω! Και σήμερα πάλι τα ίδια! Τι να κάνω σε συνέχεια για να εμπιστευτεί;δεν μπορώ όμως να τον αφήσω να με κατασπαράζει!δεν εχω γάτα! 🙄 Ξέρω Σίσσυ ότι θα μου πεις ποιος νοιάζεται για το χέρι σου Πάνο;:Dγια το parrotlet μας ενδιαφέρει!
Σε καταλαβαίνω απόλυτα Πάνο, ο Μάριος κάποιες φορές κρεμόταν ενώ με δάγκωνε. Μελανιές, τρύπες, αίμα, απ΄όλα είχα!
Ε καλα δε νομιζω οτι σε δαγκωνε και με δυναμη!
Ζάχο μου όποιος δεν έχει φάει δαγκωνιά από πάροτλετ αυτό... φαντάζεται! Αυτά τα διαβολάκια κάνουν απίστευτο δάγκωμα. Είναι να μη μπλέξεις με δαγκανιάρικο πουλί, το μαριονάκι ήταν ένα απ΄αυτά! Όλα του τα χρόνια με δάγκωνε, παντού! Οι χειρότερες δαγκωνιές ήταν στο πτερύγιο της μύτης μου!(όταν τον φιλούσα)... 😀😛δεν είχα καμιά διάθεση να μου κάνει τρύπα και ν΄αναγκαστώ να. Βάλω κρίκο!😱
Πάνο εύχομαι να είναι αναγνωριστικές και να σταματήσει! Εσύ συνέχισε να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις🙄
 
Σισσυ μου δεν εννουσα οτι δεν εχουν δυναμη στο ραμφος! Το ξερω οτι εχουν 😀! Εννοουσα οτι με βαση οτι ειναι ενα ηρεμο πουλακι πιστευω οτι απλα ηταν αναγνωριστικο το δαγκωμα αφου ετρωγε και κεχρι!
 
Απο τη στιγμή που ανέβηκε μια φορά οι επόμενες ήταν πιο εύκολες δίχως δαγκώματιές και ανέβηκε ξανά! Τωρα θα είμαστε στην φάση να εξοικειωθεί απόλυτα με το χέρι μου! Νομίζω ότι ήταν καθοριστικό και βασικό ότι ξεπέρασε αυτό το φόβο για τα επόμενα βήματα!👍
 
Σισσυ μου δεν εννουσα οτι δεν εχουν δυναμη στο ραμφος! Το ξερω οτι εχουν 😀!
:)Ναι, Ζάχο μου συμφωνώ, σίγουρα και γνωρίζεις ( 😛δεν είσαι ''χθεσινός'' )
... Με βαση οτι ειναι ενα ηρεμο πουλακι πιστευω οτι απλα ηταν αναγνωριστικο το δαγκωμα αφου ετρωγε και κεχρι!
απλά θέλω ν΄αναφέρω και τις... Εξαιρέσεις🙄
''Ήμερο'' και ταϊσμένο στο χέρι ήταν και το μαριονάκι και έψαχνε ευκαιρία να μου κόψει κάτι ξεγυρισμένες!😱😵
''Άγρια'' είναι η Λήδα και ποτέ δεν με ακούμπησε παρά μόνο για να κρατηθεί, ούτε καν αναγνωριστικά... ΠΟΤΕ
(την ίδια συμπεριφορά έδειξε και στην Ελένη με το που την πρωτο έπιασε)
Ταϊσμένος και ήμερος ο Κάρλο, αυτός (μόνο) είχε ''αναμενόμενη-προβλεπόμενη'' συμπεριφορά.
Τρία απ΄αυτά τα μικρά διαβολάκια πέρασαν από τα χέρια μου και... Τα είδα όλα!:D👍
 
Τελευταία επεξεργασία:
Oπως ακριβώς λεει η Σισσυ, τελικά δεν είναι θέμα ήμερου και άγριου πουλιού. Είναι θέμα προσωπικότητας, και δεν περνάει ούτε μια μέρα που να μη με εκπλήσσει η πολυπλοκότητα της συμπεριφοράς ενος παροτλετ.
Πλεον το επίπεδο "συννενόησης" με τον δικό μου έχει φτάσει σε "αλλα" επίπεδα. Μου ζητάει νερό, μου ζητάει να τον παω για ύπνο, ακούει όταν του λέω να κατσει λίγο ήσυχος (υπό προϋποθέσεις φυσικά) καταλαβαίνει πότε θα φύγω απ' το σπίτι, ζητάει μόνος του το είδος της τροφής που θέλει να φάει, και γενικότερα δείχνει να επικοινωνεί κανονικότατα μαζί μου. Οπότε όταν τρώω καμιά απ' τις... κροκοδειλίσιες τσιμπιές του τον έχω σίγουρα τσαντίσει σε κάτι 😛
 
... Είναι θέμα προσωπικότητας, και δεν περνάει ούτε μια μέρα που να μη με εκπλήσσει η πολυπλοκότητα της συμπεριφοράς ενος παροτλετ.
Πλεον *το επίπεδο "συννενόησης" με τον δικό μου έχει φτάσει σε "αλλα" επίπεδα. Μου ζητάει νερό, μου ζητάει να τον παω για ύπνο, ακούει όταν του λέω να κατσει λίγο ήσυχος (υπό προϋποθέσεις φυσικά) καταλαβαίνει πότε θα φύγω απ' το σπίτι, ζητάει μόνος του το είδος της τροφής που θέλει να φάει, και γενικότερα δείχνει να επικοινωνεί κανονικότατα μαζί μου. Οπότε όταν τρώω καμιά απ' τις... κροκοδειλίσιες τσιμπιές του τον έχω σίγουρα τσαντίσει σε κάτι 😛
*Αυτό πιστεύω πως ισχύει για οποιοδήποτε ζώο-πτηνό κτλ όταν ''ασχολείσαι''. Φυσικά εξαρτάται από τη διάθεση και το επίπεδο ευαισθησίας που διαθέτει ο Χ ιδιοκτήτης.
Κάποιοι πχ δεν ενδιαφέρονται ν΄ανακαλύψουν πως σκέπτεται και τι θέλει ένας άλλος άνθρωπος (για τον οποίον ''ενδιαφέρονται'' και με τον οποίο μιλούν την ''ίδια γλώσσα''), πως ν΄ασχοληθούν με πουλιά-ζώα
Τον κακομαθαίνεις Διονύση μου και σε σέρνει από την μύτη! 😛
 
Καλα δε το συζηταμε οτι ειναι στο χαρακτηρα του καθε πουλιου! Και σιγουρα οσον αφορα τα παροτλετ Σισσυ γνωριζεις καλυτερα συμπεριφορες! Παρολα αυτα ειναι ευχαριστα τα νεα μπραβο σας!
 
*Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και για τη συμμετοχή σας...**πάμε στο επόμενο βήμα; 🙄
*Παρακαλούμε:)
**... λέω να μην ''κουνήσετε'' ρούπι ακόμα!:D
Περίμενε να σταθεροποιήσει αντιδράσεις και συμπεριφορά καμιά 10αριά ημέρες και βλέπουμε... Μη βιάζεσαι 😉
 
Οκ Σίσσυ κάθε μέρα θα του δίνω στο χέρι κεχρί, έρχεται κ παίρνει και τον ηλιόσπορο κατά τον ίδιο τροπο και μετά τον βάζω πάνω σε μια πατήθρα και πάλι ξαναέρχεται! Πάντως εχει αλλάξει συμπεριφορά απο τη στιγμή που άρχισε να κάθεται στο χέρι μου και δεν ειναι η ιδέα μου! Παρατηρω πάρα πολύ καλά τις αντιδράσεις του!2 μέρες τωρα δεν φωνάζει όπως έκανε και μόλις με βλέπει φουσκώνει τα φτερά του στο κεφάλι και αρχίζει χαμηλόφωνα την πολυλογία του!
 
Καλημερα! Λοιπόν σήμερα έβαλα το χέρι μου στο κλουβί με λιγο κεχρί τη μια φορά και την δεύτερη με ένα ηλιόσπορο! Μια χαρά ήρθε! Καποια στιγμή έβαλα το χέρι δίχως να κρατώ κατι! Ηρθε λοιπόν έκατσε επάνω και του έδωσα με το άλλο χέρι ένα ηλιόσπορο! Αυτο έγινε 4-5 φορές! Πρωτα έρχεται στο χέρι και μετά παίρνει επιβράβευση! 🙂! Έιπα να μην σας το ανακοινώσω μέρα που ειναι αλλά δεν άντεξα! Δεν κράτησα χαρακτήρα Σίσσυ είδες.?:D
 
Μικρές αλλαγές-τροποποιήσεις στην εκπαίδευση και σταθερότητα (από μέρους σου) θα φέρουν τα καλύτερα αποτελέσματα! Μπράβο σας!👍
.. Έιπα να μην σας το ανακοινώσω μέρα που ειναι αλλά δεν άντεξα!δεν κράτησα χαρακτήρα Σίσσυ είδες.?:D
Εσύ κράτα χαρακτήρα στον Zippo και μη σε νοιάζει. Αδιαφορούμε για τ΄άλλα! 😛
 
Χρόνια πολλά σε όλους σε πιστεύοντες και μη! Έιπα να σας σας αφήσω ήσυχους λόγω των ημερών!φτάνει όμως επιστροφή στο φόρουμ! Εχουμε απίθανες προόδους απο την ημέρα που έκατσε στο χέρι μου ο zippo! Στο καθαρισμό του κλουβιού ήρεμος!βγηκαμε και βόλτα για ελάχιστο χρόνο και τον οδήγησα πάλι μέσα! Και μόλις τον έβγαλα να πάρει αέρα στον ήλιο και τον είδα να πηγαίνει στην ποτίστρα του να πλυθεί του έβαλα νερό σε μπολάκι και έπεσε σαν την πάπια μέσα!
 
Χρόνια πολλά σε όλους σε πιστεύοντες και μη! Έιπα να σας σας αφήσω ήσυχους λόγω των ημερών!φτάνει όμως επιστροφή στο φόρουμ!
Αληθώς!
...😛κρατάς χαρακτήρα βλέπω!:D
Πολύ καλά τα νέα σας! Μπράβο καλή συνέχεια👍
 
Back
Top