Αναπαραγωγή Η πρώτη μας αναπαραγωγή

Έβγαλα το χώρισμα από το πρωί δεν τσακώθηκαν καθόλου τα πουλιά μεταξυ τους τουλάχιστον όσο τα κοιτούσα αλλά γενικά δε βλέπω επιθετική συμπεριφορά από κανένα μόνο το θηλυκό στην αρχή ήταν λίγο επιφυλακτικό έβαλα και λίγο ακόμα υλικό γιατί το είχε πάρει όλο και παράδοξος δεν έχει ρίξει ούτε κωματακι κάτω
Θεωρώ πως ίσως να πρέπει να ξαναβάλεις το χώρισμα μέχρι να τα δεις να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Να ταίζονται, να τραγουδάει το αρσενικό πως το θηλυκό κτλ. Θεωρώ πως και να προχωρήσεις σε φωλιά και ένωση, το πιο πιθανό είναι το θηλυκό να κάνει άσπορα αυγουλάκια.
 
Κι εγώ ομοίως (διαφωνώ). Το θηλυκό έχει αρχίσει να φτιάχνει φωλιά. Γιατί να τα χωρίσει; Για να μην κάνει άσπορα; Ίσα - ίσα που αν τα χωρίσει η γέννα θα έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι άσπορη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ακριβές χρονικό πλαίσιο βάσει του οποίου τα καναρίνια τον τάδε μήνα ζευγαρώνουν, δλδ, τον Απρίλιο. Αναλόγως της φωτεινότητας, της ατομικής τους προδιάθεσης, της κατάστασης του οργανισμού, της επάρκειας τροφής κλπ, ζευγαρώνουν και νωρίτερα, το Μάρτιο ας πούμε. Κάποτε και τον Φεβρουάριο, όταν νιώσουν ότι η άνοιξη μπαίνει.
 
Όταν η κανάρα χτίζει και ο αρσενικος δεν χαλά την φωλια τα πούλια καλό είναι να ενωνονται..
 
Απο τσακομους και σήμερα που τα κοιτούσα περισσότερο δεν έγινε ο αρσενικός (Μάκης) κελαιδουσε συνέχεια και δυνατά και μόλις τελείωνε το τραγούδι του πλησιάζει τη θηλυκιά (Λαουρα) και κελαιδα κάτι χαμηλόφωνα και μετά ηρεμία. Μόνο σε μία στιγμή την κυνήγησε μετά το τραγούδι και αυτή κάπως πήγε να μπεί στη ταιστρα αλλά είχε μείνει η μισή απ'εξω και αυτός βρήκε ευκαιρία και την Καβαλίερς και πρέπει να ζευγάρωσε και μετά ήταν πάλι ήρεμα και τιτιβιζανε το ένα δίπλα στο αλλο. Τη φωλιά νομίζω την ετοίμασε βάζει και κομάτια από τα φυτρα που είναι πιο μεγάλα και τα πλέκει ανάμεσα από τα νήματα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ωραία νέα. Πλέον δεν θα πρέπει να μετακινείς το κλουβί καθόλου, και αν είναι δυνατό, το χώρος πέριξ της φωλιάς να μείνει όπως έχει, χωρίς αλλαγές δλδ, διότι (αν και δεν το ξέρω στα σίγουρα, αλλά μόνο το έχω ακούσει), τα πουλιά εντοπίζουν τη φωλιά τους, την αναγνωρίζουν κλπ, και από τον περιβάλλοντα χώρο. Αν έχει αποσπώμενο ταψί και σχάρα, μπορείς μια στο τόσο να καθαρίζεις, και οπωσδήποτε έχε το νου σου για την ημέρα, μάλλον νύχτα που το θηλυκό θα κοιμηθεί στη φωλιά, γιατί τότε πιθανά θα κάνει το πρώτο αυγό το επόμενο πρωί, για την ημέρα που θα έχει πιει αρκετό νερό (θα το δεις από την στάθμη της ποτίστρας που θα είναι κατεβασμένη πέρα από τα συνηθισμένα). Επίσης κάθε πρωί, θα πρέπει να είστε διακριτικοί για χρονικό διάστημα έως τις 10.00 το πρωί, διότι μέχρι τότε, συνηθέστερα κατά τις 8,30 θα γεννάει τα αυγά της. Σιουπιοκόκκαλο, σταγόνες ασβεστίου (περίπου στο 2ο αυγό και για 3-4 ημέρες) και αυγοτροφή και μαλακούς σπόρους (π.χ. Περίλλα, κία, καμελίνα...) που θα χρησιμοποιηθούν και στο τάισμα των μικρών, πρέπει να βάζεις ώστε οι γονείς να συνηθίσουν να τους τρώνε, κι επομένως με αυτά να ταίσουν και τα μικρά. Και αυγό με το τσόφλι.
Καλούς απογόνους!
 
το κλουβί είναι αυτο
IMG_20170316_134514_zps33blgxga.jpg

Το πανω. Ειναι με αποσπώμενο ταψακι και σχάρα.
Ακόμα δεν έχουμε αυγουλάκια άλλα τα πουλιά τα πάνε μία χαρά ελπίζω σύντομα να έχουμε αυγουλάκια.
Η θηλυκιά αλλάζει συνέχεια το σχήμα της φωλιάς της. Λογικά κάτι θα τη ενοχλεί. Αν καταφέρω αύριο μεθαύριο θα πάρω και το ασβέστιο, καμελινα, και περιλλα.
 
@Giwrgos vl αφού έχεις χώρο στα πλάγια πως και δεν έβαλες εκεί την φωλιά;
... Και μάλιστα στα αριστερά, λόγω γωνίας του τοίχου ειναι πιο καλυμμένη η φωλιά και η θηλυκιά θα αισθάνεται σαφέστατα πιο ασφαλής... Τώρα αν έχει στρώσει φωλιά, πρεπει να την αφήσεις εκεί που ειναι.

Και το κλουβί ειναι πολύ ψηλά. Φτάνεις να ελέγχεις τη φωλιά;
 
... Και μάλιστα στα αριστερά, λόγω γωνίας του τοίχου ειναι πιο καλυμμένη η φωλιά και η θηλυκιά θα αισθάνεται σαφέστατα πιο ασφαλής
Σωστός αλλα η φωλιά αυτή λόγω του ότι ειναι κλειστή παρέχει ασφάλεια στα θηλυκά! 😉

Όλα πολύ όμορφα και περιποιημενα... αλλά Προστασία από αρπακτικά Γιώργο;
 
@Giwrgos vl αφού έχεις χώρο στα πλάγια πως και δεν έβαλες εκεί την φωλιά;

... Και μάλιστα στα αριστερά, λόγω γωνίας του τοίχου ειναι πιο καλυμμένη η φωλιά και η θηλυκιά θα αισθάνεται σαφέστατα πιο ασφαλής... Τώρα αν έχει στρώσει φωλιά, πρεπει να την αφήσεις εκεί που ειναι.

Και το κλουβί ειναι πολύ ψηλά. Φτάνεις να ελέγχεις τη φωλιά;
Δεν έβαλα τη φωλιά στα πλαϊνά γιατί ενω φαίνεται πως υπάρχει χώρος μόλις μπεί η φωλιά δεν μένει περιθώριο ώστε να ανοίξει το πορτάκι της πόσο μάλλον για να καταφέρω να απομακρύνω τα αυγά με ασφάλεια. Το ύψος θα το ήθελα και λίγο πιο χαμηλά (θα το αλλάξω κάποια στιγμή μετά την αναπαραγωγή αλλά τώρα βολεύονται με το άκαμπτο που φαίνεται. Τη φωλιά την έχει στρώσει πιστεύω αρκετά καλά.
IMG_20170316_164943_zpsqcqg8v3j.jpg

Πώς σας φαίνεται εσάς;
 
Σωστός αλλα η φωλιά αυτή λόγω του ότι ειναι κλειστή παρέχει ασφάλεια στα θηλυκά! 😉

Όλα πολύ όμορφα και περιποιημενα... αλλά Προστασία από αρπακτικά Γιώργο;
Γι'αυτό πήρα τέτοιες φωλιές γιατί είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερες και ποιο βοηθητικεςως προς τον καθαρισμό και την επίβλεψη τους.
Το μπαλκόνι που είναι τα πουλιά είναι σχεδόν κλειστό τελείως οπότε δεν μπορεί να περάσει κάποιο αρπακτικό αν και δε νομίζω να ενδιαφέρονται για τα καναρίνια μιας και ειναι εξοχή εδώ που μένω και έχουν άφθονη τροφή από τρωκτικά φίδια κότες και κοτόπουλα και κάθε λογής άλλο ζώο που είναι στη διατροφή τους
 
Το μπαλκόνι που είναι τα πουλιά είναι σχεδόν κλειστό τελείως οπότε δεν μπορεί να περάσει κάποιο αρπακτικό αν και δε νομίζω να ενδιαφέρονται για τα καναρίνια μιας
Ποτέ δε ξέρεις... σε παρόμοιο σημειο τα εχω και εγω και πριν χρονια ειχα επιθεση. Πλεον εχω βαλει προστασια. Και θα στο συνιστουσα και σενα!
 
Για πρωτη φορα μια χαρα! Και οσο θα καθεται τοσο πιο καλα θα την στρωνει! Με το καλο να ερθουν τα αυγουλακια!
Σε ευχαριστώ πολύ! Στη αρχή τα είχε βάλει απλά σε ένα σορό μέσα στη φωλια.
Ποτέ δε ξέρεις... σε παρόμοιο σημειο τα εχω και εγω και πριν χρονια ειχα επιθεση. Πλεον εχω βαλει προστασια. Και θα στο συνιστουσα και σενα!
Πρέπει να βρω εναν τροπο να το κάνω πιο ασφαλές μπορεί να κλείσω τα ανοίγματα με το πράσινο το δίχτυ που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδιά θα κάνει δουλειά αυτο;
 
Σου εύχομαι τα καλύτερα για την προσπάθεια που κανείς.
Πρέπει να βρω εναν τροπο να το κάνω πιο ασφαλές μπορεί να κλείσω τα ανοίγματα με το πράσινο το δίχτυ που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδιά θα κάνει δουλειά αυτο;
Φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, το ίδιο χρησιμοποιώ και εγώ.
Απλά καλό είναι να το έχεις τεντωμένο είτε δένοντας το σε ένα μεταλλικό πλαίσιο σαν πόρτα είτε
καρφώνοντας το στο τοίχο. Θα σου πρότεινα το πρώτο για να έχεις εύκολη πρόσβαση όποτε θες στα κλούβια
 
Μια χαρα θα πανε ολα, εχεις προετοιμαστει καλά και τα μικρά δεν θα αργήσουν πιστευω!
 
Πρέπει να βρω εναν τροπο να το κάνω πιο ασφαλές μπορεί να κλείσω τα ανοίγματα με το πράσινο το δίχτυ που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδιά θα κάνει δουλειά αυτο;
Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη! Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ! Απλά προσοχή τώρα που το θηλυκό έχει χτίσει φωλιά όποια αλλαγή μπορεί να την κάνει να αφήσει τη φωλιά. Κάνε τις αλλαγές που θες απλά κανε τες διακριτικά και σε περίπτωση που το θηλυκό αφήσει τη φωλιά, απλά επανεφερε το περιβάλλον όπως ήταν πριν. :)
 
Έλεγα να κλείσω το μπαλκόνι τελείως με αυτό θα ανοιξω ένα νέο θέμα για να μου πείτε τις γνώμες σας. Σήμερα πήρα ασβέστιο της tabernil μιας και δεν ειχε το πετ σοπ άλλη εταιρεία. Και πείρα και κεχρι περιλλα και καμελινα δε βρήκα υπάρχει περίπτωση να ταβρω σε μαγαζί με βιολογικά; Τους σπόρους αυτούς τους βάζω έξτρα η βγάζω τη τροφή και δίνω μόνο περιλλα κια, κεχρι και καμελινα
 
Back
Top