Αναπαραγωγή Η πρώτη μας αναπαραγωγή

Καλημέρα παιδιά έχω πολύ καλά νέα σήμερα πριν μία ώρα πήγα στη φωλιά και η Λάουρα ειχαι κάνει το πρώτο της αυγό το έβαλα σε ένα μπολ με σπόρους και της έβαλα ψεύτικο και της έβαλα και νερό με ασβέστιο τώρα το αυγό της πρέπει να το γυρίζω;
IMG_20170318_101217_zpsgfv0itki.jpg
 
Σήμερα εκανε και το δεύτερο αυγό της η Λάουρα όλα καλά πιστευω. Δίνω ασβέστιο κανονικά. Την Τετάρτη μέρα που θα επιστρέψω τα αυγά κόβω το ασβέστιο; Η να δώσω για καμία δύο μέρες ακόμα;
 
Την Τετάρτη μέρα που θα επιστρέψω τα αυγά κόβω το ασβέστιο;
Μόλις ολοκληρωθεί η ωοτοκία σταματάς την παροχή ασβεστίου.. και φυσικά όχι απαραίτητα στο τέταρτο γιατί δεν είναι πάντα το τελευταίο.
 
Έλεγα να κλείσω το μπαλκόνι τελείως με αυτό θα ανοιξω ένα νέο θέμα για να μου πείτε τις γνώμες σας.
Προσοχή με τις τόσο έντονες αλλαγές.. ΄Μην στρεσαριστεί το κορίτσι. :)

και καμελινα δε βρήκα υπάρχει περίπτωση να ταβρω σε μαγαζί με βιολογικά;
Εγώ από το karderines.gr τα αγοράζω αυτά. Έχιε μεγάλη ποικιλία! Όποιους σπόρους θες!

Και πείρα και κεχρι
Το κεχρί υπάρχει ήδη σε μεγάλο ποσοστό στο μείγμα που δίνεις λογικά. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να δίνεις και άλλο έξτρα. Αποφλοιωμένη βρώμη και περίλλα να βάζεις έξτρα μέσα στις ταίστρες με το ήδη υπάρχον μείγμα όταν θα έρθουν οι νεοσσοί. Ένα κοφτό κουταλάκι του γλυκού ανά σπόρο σε κάθε ταίστρα, ανακατεύεις και το βάζεις να το φάνε.

Τους σπόρους αυτούς τους βάζω έξτρα η βγάζω τη τροφή και δίνω μόνο περιλλα κια, κεχρι και καμελινα
Οι έξτρα σπόροι που λέμε είναι οι: κία, καμελίνα, κινόα, σπόροι υγείας, φιονοπάντυ, Bella di notte. Και τους βάζουμε όλους μαζί γιατί είναι όλοι πάνω κάτω στο ίδιο μέγεθος (πολύ πιο μικροί από το κεχρί, την περίλλα κτλ). Οπότε φτιάχνεις ένα μείγμα με όλους αυτούς τους έξτρα σπόρους και γεμίζεις μια αυγοθήκη. Ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι 2-3 φορές την εβδομάδα. Αλλά δεν δίνεις μόνο αυτούς. Τους δίνεις σαν έξτρα μαζί με το μείγμα σπόρων που ήδη τρώνε.

Βαλ'το με τον ''κωλο'' προς τα πάνω και μην το πειράζεις
Και πέρσι και φέτος απλά τα άφηνα πάνω στους σπόρους και δεν τα ακουμπούσα. Και δεν είχα θέμα. Δεν τα βάζω με τον ΄κώλο' ούτε τα γυρίζω. Μήπως τελικά δεν χρειάζεται; :)
 
Και πέρσι και φέτος απλά τα άφηνα πάνω στους σπόρους και δεν τα ακουμπούσα. Και δεν είχα θέμα. Δεν τα βάζω με τον ΄κώλο' ούτε τα γυρίζω. Μήπως τελικά δεν χρειάζεται; :)

Κι εγώ μη νομίζεις, πρώτη φορά φέτος αντικατέστησα σε 2/4 ζευγάρια τα αυγά. Πάντα τα άφηνα στη φωλιά και δεν είχα ποτέ προβλήματα. Και πρώτη φορά άφησα και σε κάποια ζευγάρια να μεγαλώσουν μαζί τα μικρά.
Απλά σε εκτροφές όπως τις δικές μας με λίγα ζευγάρια, δεν υπάρχει μεγάλο στατιστικό δείγμα για να μπορούμε να βγάλουμε κάποιο ''πόρισμα''. Αν ας πούμε μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σε ποσοστό 1%, αν έχεις ένα ζευγάρι μάλλον δε θα το δεις ποτέ αλλά αντίθετα αν έχεις 50 ζευγάρια κάθε χρόνο θα το βλέπεις.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως σε μικρές εκτροφές δεν υπάρχει λόγος να μπαίνουμε σε διαδικασία αντικατάστασης των αυγών.
 
Σήμερα το πρωί έβαλα τα αυγά που είχα πάρει και θηλυκιά από χθες ήδη είχε άρχισε και καθόταν αρκετές ώρες στη φωλιά και σήμερα μόλις επέστρεψα τα αυγά μετά από κανένα πεντάλεπτο έκατσε και πάλι στη φωλιά. Βγήκε μόνο για πολύ λιγο. Ο αρσενικός πρέπει να την ταιζει γιατί ενώ είχε καθαρό ράμφος μετά είχε τροφη στο ράμφος της. Και μία φωτο από όλα τα αυγουλάκια μαζί στη φωλιά!:D
IMG_20170321_103306_zpsmcrrsycr.jpg
 
Έχουν ζωντανό και έντονο χρώμα! Μακάρι να είναι όλα ενσπορα! Υπομονή τωρα και ηρεμία και όλα θα πάνε καλά!
 
Καλημέρα σήμερα πήγα να δω τη κάνει η θηλυκιά και κλοσουσε κανονικά το θέμα είναι πως είχε κάνει και πέμπτο αυγό αλλά το έχεις στο πλάι της δεν το είχε βάλει μαζί με τα άλλα το έπιασα με τη τσιμπίδα και το έβαλα δίπλα στα άλλα και περιμένω να δω τι θα κάνει τωρα.
 
είχε κάνει και πέμπτο αυγό αλλά το έχεις στο πλάι της δεν το είχε βάλει μαζί με τα άλλα το έπιασα με τη τσιμπίδα και το έβαλα δίπλα στα άλλα
Καλά έκανες! Άστην τώρα να ακούσει το ένστικτό της και να κλωσήσει τα αυγουλακια της. :)
 
Καλημέρα σήμερα πήγα να δω τη κάνει η θηλυκιά και κλοσουσε κανονικά το θέμα είναι πως είχε κάνει και πέμπτο αυγό αλλά το έχεις στο πλάι της δεν το είχε βάλει μαζί με τα άλλα το έπιασα με τη τσιμπίδα και το έβαλα δίπλα στα άλλα και περιμένω να δω τι θα κάνει τωρα.
Λυπάμαι αλλά δεν νομίζω ότι έκανες καλά. Οι δικές μου θηλυκές όταν κλωσσούν και κάνουν νέο αυγό, αυτό παραμένει στην άκρη, εκτός σώματος του θηλυκού για κάποιες ώρες (δεν ξέρω πόσες). Έπειτα το παίρνουν μόνες τους και το βάζουν από κάτω τους. Νομίζω ότι το αυγό όταν βγαίνει είναι μαλακό, κάπως πιο εύκαμπτο, και ίσως για αυτό το λόγο να το αφήνουν στην άκρη, για να μην συμπιεστεί δλδ από τα άλλα που έχουν σκληρύνει. Λέω νομίζω διότι δεν έχω πιάσει ποτέ αυγό την ώρα που γεννιέται. Ή ακόμα και να το αφήνουν και για άλλους λόγους εξαρτώμενους από τη θερμοκρασία / υγρασία κλπ του περιβάλλοντος ή και για να ισορροπήσουν γενικότερα οι εσωτερικές τους συνθήκες. Επίσης, μία μου θηλυκιά, συγχρονίζει ίσως την εκκόλαψη, βάζοντας και βγάζοντας αυγά καθόλη τη διάρκεια του κλωσήματος και οι νεοσσοί, ακόμα και 6 να είναι (που ήταν δλδ μια φορά) εκκολάφθησαν με διαφορά ο πρώτος από τον τελευταίο σε λιγότερο από 48 ώρες. Τέλος, υποθέτω πάλι ότι δεν ξέρεις αν το νεοαφιχθέν αυγό ήταν αυτό που ήταν στην άκρη ή κάποιο από τα προηγούμενα.
Αν λοιπόν κάνει νέο αυγό και αύριο και το βάλει ή αυτό ή άλλο στην άκρη, άστην και μόνο τσέκαρε ότι το έχω από κάτω της λίγο πριν σκοτεινιάσει.
 
Το τσόφλι του αυγού έχει σκληρύνει αρκετές ώρες πριν βγει από την αμάρα του θηλυκού, αλλιώς δε θα βγει.
είχε κάνει και πέμπτο αυγό αλλά το έχεις στο πλάι της δεν το είχε βάλει μαζί με τα άλλα το έπιασα με τη τσιμπίδα και το έβαλα δίπλα στα άλλα και περιμένω να δω τι θα κάνει τωρα.
Καλά έκανες.
Συμβαίνει κάποιες φορές όταν υπάρχει λάθος θέση του σώματος του θηλυκού τη στιγμή της ωοτοκίας, κάποιας καθυστέρηση που έσπρωξε το θηλυκό να γεννήσει βιαστικά και ένα σωρό ακόμη λόγους.
Συνήθως όμως γίνεται σε συνδυασμό της μικρής κατασκευαστικά "τρύπας" που υπάρχει στη φωλιά και στην απροθυμία του θηλυκού να σηκωθεί από τα ήδη επωαζόμενα αυγά. Αυτά δηλαδή που ήδη υπάρχουν στη φωλιά...
 
Μάλλον τη τρωμαξα το πρωί που άνοιξα τα παντζούρια γιατί ξύπνησα νωρίς σήμερα ενώ άλλες φορές τα ανοίγω αργότερα. Αλλά ακριβός δε μπορώ να ξέρω και εγω. Μία ερώτηση ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός αυγών που να περιμένω;
 
Μάλλον τη τρωμαξα το πρωί που άνοιξα τα παντζούρια γιατί ξύπνησα νωρίς σήμερα ενώ άλλες φορές τα ανοίγω αργότερα. Αλλά ακριβός δε μπορώ να ξέρω και εγω. Μία ερώτηση ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός αυγών που να περιμένω;
7, αλλά απίθανο, 6 ή 5 πιο πιθανό.
 
Μία ερώτηση ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός αυγών που να περιμένω;
Ωραία Απλά για να ξέρω τι να περιμενω!
To τελευταίο αυγό συνήθως έχει πιο ανοιχτό και πιο γαλάζιο χρώμα σε σχέση με τα υπόλοιπα και άρα μπορείς να το ξεχωρίσεις και να καταλάβεις πότε ολοκληρώθηκε η ωοτοκία. Αυτό δεν σημαίνει ότι το θηλυκό δεν μπορεί να σε εκπλήξει με ένα ακόμα αυγό μές τη φωλιά την επόμενη μέρα!
 
Σήμερα όπως πήγα να δω αν γέννησε και άλλο αυγό, είδα πως πάλι είχε στο πλάι ένα αυγό το έλεγξα αν είχε κάποιο πρόβλημα αλλά φαινόταν εντάξει το άφησα το έβαλα πάλι με τα άλλα και θα δω αν το βγάλει πάλι εκτός έχω αρχίσει και πιστεύω πως ειτε κάνει αυτό που λες εδώ
Λυπάμαι αλλά δεν νομίζω ότι έκανες καλά. Οι δικές μου θηλυκές όταν κλωσσούν και κάνουν νέο αυγό, αυτό παραμένει στην άκρη, εκτός σώματος του θηλυκού για κάποιες ώρες (δεν ξέρω πόσες). Έπειτα το παίρνουν μόνες τους και το βάζουν από κάτω τους. Νομίζω ότι το αυγό όταν βγαίνει είναι μαλακό, κάπως πιο εύκαμπτο, και ίσως για αυτό το λόγο να το αφήνουν στην άκρη, για να μην συμπιεστεί δλδ από τα άλλα που έχουν σκληρύνει. Λέω νομίζω διότι δεν έχω πιάσει ποτέ αυγό την ώρα που γεννιέται. Ή ακόμα και να το αφήνουν και για άλλους λόγους εξαρτώμενους από τη θερμοκρασία / υγρασία κλπ του περιβάλλοντος ή και για να ισορροπήσουν γενικότερα οι εσωτερικές τους συνθήκες. Επίσης, μία μου θηλυκιά, συγχρονίζει ίσως την εκκόλαψη, βάζοντας και βγάζοντας αυγά καθόλη τη διάρκεια του κλωσήματος και οι νεοσσοί, ακόμα και 6 να είναι (που ήταν δλδ μια φορά) εκκολάφθησαν με διαφορά ο πρώτος από τον τελευταίο σε λιγότερο από 48 ώρες. Τέλος, υποθέτω πάλι ότι δεν ξέρεις αν το νεοαφιχθέν αυγό ήταν αυτό που ήταν στην άκρη ή κάποιο από τα προηγούμενα.
Αν λοιπόν κάνει νέο αυγό και αύριο και το βάλει ή αυτό ή άλλο στην άκρη, άστην και μόνο τσέκαρε ότι το έχω από κάτω της λίγο πριν σκοτεινιάσει.
Η υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αυγό.
 
Εγώ Γιώργο το ίδιο παρακολουθώ και τωρα, ειδικα στις πρωτες 7 ημερες. Έπειτα συμβαίνει πάλι αυτό, όταν κάποιο αυγό ειναι προς εκκολαψη.
 
Back
Top