Αναπαραγωγή Πρώτη γέννα για τη Ζιζέλ το κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το σωματάκι του δεύτερου είναι κρύο και μαλακό, αλλά κανένα σημάδι ζωής...
Να υποθέσουμε πως είναι νεκρό?
Αν ναι.. Να το απομακρύνεις μέσα από τη φωλιά, πριν γίνει πηγή μόλυνσης για το άλλο μικρό και το αυγό.
Μια φωτογραφία του ακίνητου μικρού ίσως βοηθήσει κάποιους να σου πουν το λόγο της "ακινησίας"του.
 
Χθες, όπως κανονικά αναμενόταν.
Το είδα χθες που ανέπνεε, ήταν στην άκρη της φωλιάς, λίγο πιο πέρα από τους γονείς.. Μια χαρά μου φαινόταν και ήλπιζα να αρχίσουν να το ταίζουν και εκείνο... (

Να υποθέσουμε πως είναι νεκρό?
Αν ναι.. Να το απομακρύνεις μέσα από τη φωλιά, πριν γίνει πηγή μόλυνσης για το άλλο μικρό και το αυγό.
Μια φωτογραφία του ακίνητου μικρού ίσως βοηθήσει κάποιους να σου πουν το λόγο της "ακινησίας"του.
Φίλε μου, φαινόταν μία χαρά... ( Τώρα μόλις το έθαψα στον κήπο και είμαι πολύ στενοχωρημένη... (
 
Ανατολία μου, η ερώτηση ήταν πόσες μέρες είχαν διαφορά μεταξύ τους οι νεοσσοί.
 
Εντάξει δεν είχαν και τεράστια διαφορά να πω πως το μεγάλο παρεμπόδιζε το μικρό να τραφεί. Τώρα αν εκκολαφθεί άλλο, θα αντιμετωπίσεις όμως αυτό το πρόβλημα, γιατί το πρώτο θα είναι αρκετά ξεπεταγμένο.
Ποιος ξέρει γιατί πέθανε το καημένο, ίσως από λάθος κίνηση να πατήθηκε. Έχουν βάλει καθόλου πούπουλα μέσα στην φωλιά;
 
Εντάξει δεν είχαν και τεράστια διαφορά να πω πως το μεγάλο παρεμπόδιζε το μικρό να τραφεί. Τώρα αν εκκολαφθεί άλλο, θα αντιμετωπίσεις όμως αυτό το πρόβλημα, γιατί το πρώτο θα είναι αρκετά ξεπεταγμένο.
Ποιος ξέρει γιατί πέθανε το καημένο, ίσως από λάθος κίνηση να πατήθηκε. Έχουν βάλει καθόλου πούπουλα μέσα στην φωλιά;
Ναι, κάτι έχουν βάλει, ξύσαν και την φωλιά από μέσα. Πως θα το αντιμετωπίσω το άλλο που λες; Αυτό που πέθανε είχε εκκολαφθει στην άκρη, όπου και το άφησαν, από ότι κατάλαβα, δεν το πλησίασαν καθόλου... (Η Ζίζη κάθεται στο αυγό, στην μέση κάπου πρέπει να κρύβουν το πρώτο μωρό και ο Φίγκο από την άλλη μεριά. Οταν εκείνο αρχίζει και τιτιβίζει, και τα 2 κεφάλια τους πηγανοέρχονται πάνω-κάτω, υποθέτω πως και οι 2 το ταίζουν... (
 
Υπάρχει άλλο αυγό εκτός αυτού που περιμένεις να σκάσει; Πρέπει να έχεις τον νου σου, να είναι το μωρό στην γούβα, να υπάρχει κάποιο ακόμα αυγό κοντά του έστω ψεύτικο και να είσαι έτοιμη να ταΐσεις αν δεν το ταΐσουν. Έχεις κρέμα νεοσσών; Όλα βράδυ και σ/κ σου τυχαίνουν βρε παιδί μου...
 
Υπάρχει άλλο αυγό εκτός αυτού που περιμένεις να σκάσει; Πρέπει να έχεις τον νου σου, να είναι το μωρό στην γούβα, να υπάρχει κάποιο ακόμα αυγό κοντά του έστω ψεύτικο και να είσαι έτοιμη να ταΐσεις αν δεν το ταΐσουν. Έχεις κρέμα νεοσσών; Όλα βράδυ και σ/κ σου τυχαίνουν βρε παιδί μου...
Μένει το ρτίτο και τελευταίο αυγό να εκκολαφθει αύριο. Δεν έχω ούτε κρέμα, ούτε ψέυτικα αυγά. Και είμαι μάλλον πολύ γκαντέμα!(
Πως τα ταίζουν τα μωρά; Ουφφφφφ!(Η μυτούλα τους είναι τόσο μικροσκοπική! Και κάθε πότε, σε χρόνο τα ταίζουν;(
 
Πως τα ταίζουν τα μωρά; Ουφφφφφ!(Η μυτούλα τους είναι τόσο μικροσκοπική! Και κάθε πότε, σε χρόνο τα ταίζουν;(
Εύχομαι να μην χρειαστεί γιατί για κάποιον που δεν ξέρει είναι πολύ δύσκολη δουλειά. Ρίξε μια ματιά εδώ αλλά δεν νομίζω πως θα μπορέσεις να κάνεις κάτι.

Και είμαι μάλλον πολύ γκαντέμα!(
Δεν είσαι γκαντέμα, απλά ασχολήθηκες με προβληματικά πουλιά. Αυτό έχει κόστος.
 
Εύχομαι να μην χρειαστεί γιατί για κάποιον που δεν ξέρει είναι πολύ δύσκολη δουλειά. Ρίξε μια ματιά εδώ αλλά δεν νομίζω πως θα μπορέσεις να κάνεις κάτι.
Ευχαριστώ για το σύνδεσμο! Λυπάμαι που δεν ανέλαβα το 2ο μωρό χθες, παρόλο που είχα προαίσθημα... (Σήμερα θα πέσει πολύ διάβασμα!

Δεν είσαι γκαντέμα, απλά ασχολήθηκες με προβληματικά πουλιά. Αυτό έχει κόστος.
Ο Φίγκο και η Ζίζη δεν είναι προβληματικά, υγιέστατα είναι. Μήπως επειδή είναι άπειρα;Και για τα 2 είναι πρώτη γέννα. (
 
Πάει και το δεύτερο μωρο!(
Από το πρωί σήμερα δεν το άκουγα καθόλου, παρόλο που οι γονείς καθόταν μέσα όλη μέρα και όλα φαινόταν πως πήγαιναν καλά...
Τώρα μπήκα να δω τι γίνεται, γιατί τόση σιωπη, και το είδα πεθαμένο, πάλι σε εκείνη την άκρη που είχα βρει το πρώτο... ( Ο Φίγκο κάθεται πάνω στο τρίτο αυγό στην άλλη άκρη και μου επιτίθεται...
Το έβγαλα, το εξέτασα, αλλά δεν βρίσκω κάτι που να δικαιολογεί το γατί πέθανε... (
Ξέρει κανείς να μου πει τι συμβαίνει; Είναι συχνό αυτό, να το ταίζουν 2 μέρες και ξαφνικά να πεθαίνει;
Αύριο λογικά εκολάπτεται το τρίτο και τελευταίο αυγό.
Τι να κάνω, ΓΜΤ!(
 
Κρίμα τι να πω...
Τους έχεις βάλει αυγοτροφή ή αυγό για να ταΐζουν; Ο πρόλοβος των νεκρών ήταν γεμάτος;
 
Κρίμα τι να πω...
Τους έχεις βάλει αυγοτροφή ή αυγό για να ταΐζουν; Ο πρόλοβος των νεκρών ήταν γεμάτος;
Ναί, και αγοραστή αυγοτροφή και αυγό κανονικό τους έχω. Οι πρόλοβοι ήταν άδιοι και στα 2.
Αλλά πριν λίγο συνέβη κάτι: ΄'ακουσα τιτίβισμα δυνατό και προσπάθησα να μπω κρυφά στο δωμάτιο. Εκείνα κάτι κάνουν μέσα και σίγουρα το τιτίβισμα από τη φωλιά τους προέρχεται. Εχω σοκαριστέι λίγο! Μήπως τελικά έκαναν 4 αυγά και όχι 3, όπως το είχα δει εγώ; Αλλά, σήμερα στη φωλιά είδα ένα αυγό που είναι να βγει αύριο και ο Φίγκο απλώθηκε κάτω και δεν είδα μωρό.
Τι συμβαίνει εκεί μέσα οέο;
 
Μήπως αυτό που είδες δεν ήταν το πρώτο αλλά το τρίτο; Δεν μπορείς να δεις;
 
Μήπως αυτό που είδες δεν ήταν το πρώτο αλλά το τρίτο; Δεν μπορείς να δεις;
Αυτό που πέθανε σήμερα ήταν λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος από εκείνο που βρήκα χθες. Και είδα και ένα αυγό κάτω από τον Φίγκο... Μυστήριο!(Δεν με αφήνουν να πλησιάσω καθόλου, απλώνονται κάτω, φουσκώνουν και ξεφυσάνε!(Βλέπω, όμως ότι και τα 2 κάθονται με τα κεφάλια σε μία συγκενριμένη κατεύθυνση, στην αντίθετη από εκείνη που είχα βρει τα νεκρά μωρά. Και παρατηρώ ότι μέσα στην ημέρα βγαίνει η Ζίζη να φέρει τροφή μέσα στη φωλιά... Τα έχω πραγματικά χαμένα, δεν ξέρω!
 
Πριν την γέννα ψέκασες για ψείρες;
Για ψείρες; Τα δικά μου είναι μέσα στο σπίτι όλη μέρα, κάνουν μπάνιο κάθε μέρα και ψεκάζω 1 φορά το μήνα για εξωπαράσιτα και τα πουλιά και τα κλουβιά με ειδικό οικολογικό σπρέυ.
 
Για ψείρες; Τα δικά μου είναι μέσα στο σπίτι όλη μέρα, κάνουν μπάνιο κάθε μέρα και ψεκάζω 1 φορά το μήνα για εξωπαράσιτα και τα πουλιά και τα κλουβιά με ειδικό οικολογικό σπρέυ.
Και;
Απλά μειώνονται οι αριθμοί και οι κίνδυνοι.
Να παρακαλαμε να μην τις δούμε ποτε. Γιατί αν τις δούμε θα δεινοπαθησουμε για να φυγουν.
 
Βρε, μήπως τάιζαν ο ένας τον άλλον και νόμισα ότι ταίζουν το μωρό; Συμβαίνει αυτό;( Γιατί πάλι έχω ώρες να ακούσω κάτι από μέσα, μόνο να ξύνουν τα τοιχώματα της φωλιάς και κάθονται ακίνητα σχεδόν, μάλλον πάνω στο τρίτο και τελευταίο αυγό... (

Και;
Απλά μειώνονται οι αριθμοί και οι κίνδυνοι.
Να παρακαλαμε να μην τις δούμε ποτε. Γιατί αν τις δούμε θα δεινοπαθησουμε για να φυγουν.
Για παν ενδεχόμενο θα ψεκάσω αύριο ελαφρώς.. (
 

Σχετικά θέματα

Back
Top