Αναπαραγωγή Πρώτη γέννα για τη Ζιζέλ το κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κάποιες φορές οι νεοσσοί είναι αδύναμοι ή άρρωστοι και δεν επιβιώνουν.. Δυστυχώς η φύση είναι σκληρή. Για να έζησε έστω και 2 μέρες το τάιζαν. Τον λόγο που πέθανε δεν μπορούμε να τον ξέρουμε... Είναι η πρώτη φορά που γίνονται γονείς; Μήπως τα ενοχλείς υπερβολικά και παράτησαν το μικρό?

Μήπως το τρίτο αυγό έσκασε;
 
Κάποιες φορές οι νεοσσοί είναι αδύναμοι ή άρρωστοι και δεν επιβιώνουν.. Δυστυχώς η φύση είναι σκληρή. Για να έζησε έστω και 2 μέρες το τάιζαν. Τον λόγο που πέθανε δεν μπορούμε να τον ξέρουμε... Είναι η πρώτη φορά που γίνονται γονείς; Μήπως τα ενοχλείς υπερβολικά και παράτησαν το μικρό?

Μήπως το τρίτο αυγό έσκασε;
Κάποιο έμπειροι καναρινάδες μου είπαν το ίδιο, ότι αν τα μωρά δεν είναι καλά στην υγεία τους ή στις πρώτες γέννες πεθαίνουν πολλά, οι γονείς τα αφήνουν να πεθάνουν. Για το ζευγάρι αυτό είναι η πρώτη γέννα. Σήμερα που άλαζα τα κλουβιά το πρωί πάλι βγήκε η Ζίζη, έφαγε, μπήκε μέσα και μετά άκουσα τιτιβίσματα. Τα κεφάλια και των 2 ήταν στην ίδια κατεύθυνση και πηγαινοέρχονταν σαν να τάιζαν, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν τάιζε το ένα το άλλο ή μαζί και οι 2 το τρίτο μωρό που είναι να βγει σήμερα, δεν με αφήνουν να δω τίποτε!(
Δεν νομίζω ότι τα ενοχλώ πολύ. Μπαίνω στο δωμάτιο 2 φορές να καθαρίσω τα κλουβιά και ενδιάμεσα 1-2 φορές για λίγο να αφουγκραστώ τους ήχους, καθώς στο ίδιο δωμάτιο έχω την Χάρη που κάθεται στα δικά της αυγά και την Ιβα με τον Τσίκη που ετοιμάζονται να κάνουν αυγά και αυτά.
Το απόγευμα θα προσπαθήσω να δω πάλι μέσα στην φωλιά της Ζίζης, μήπως καταφέρω να διαπιστώσω αν βγήκε το τρίτο μωρό... Ελπίζω να το φροντίσουν έστω αυτό!(
 
Παιδιά, τελικά σήμερα το τρίτο αυγό μάλλον δεν εκκολάφθηκε, γιατί ακόμη ακούω τον Φίγκο να το γυρίζει μέσα στην φωλιά. Η Ζίζη σήμερα το απόγευμα βγήκε βόλτα στο δωμάτιο και παρέμεινε πολλή ώρα έξω, δεν ήθελε να μπει στο κλουβί. Δεν την είδα και πολύ ενθουσιασμένη να μπει, αλλά λίγη ώρα μετά αφότου μπήκε άκουσα τιτιβίσματα. Να συμπεράνω ότι τάιζε τον Φίγκο;Δεδομένου ότι ακόμη ακούω το αυγό να κυλιέται; Μισάνοιξα τη φωλιά και δεν είδα κάτι καινούριο. Οπως και χθες, ένα παλιό τσόφλι στην άκρη, ο Φίγκο ξαπλώνει στον πάτο και τίποτε άλλο...Ψέκασα ελαφρώς σήμερα και τις φωλιές και τα κλουβιά όλα.
Το ερώτημα τώρα είναι τι κάνω μετά; Αν δεν ακούσω και αύριο κάτι, πρέπει να κάνω κάποιες κινήσεις ή να αφήσω τα πράγματα όπως έχουν; Από ότι καταλαβαίνω, η Ζίζη βαρέθηκε ή κατάλαβε ότι δεν θα γίνει τίποτε και για αυτό καθόταν έξω τόση ώρα σήμερα;Να αφήσω τον Φίγκο να βαρεθεί και εκείνος;Η να τον βγάλω με το ζόρι και να μαζέψω τη φωλιά; Αν το αυγό δεν βγήκε σήμερα που ήταν να βγει, υπάρχει περίπτωση να βγει αύριο;
 
Πόσες μέρες έχει που ζεσταίνουν αυτό το αυγό;
 
Το έκανε αλλά άρχισε να το κλωσσάει αμέσως; Είναι οριακό. Άφησέ το 3-4 μέρες ακόμα.
Αυτό δεν μπορώ να το πω σίγουρα 100%. Θα τους αφήσω να το κλωσσίσουν μέχρι τέλος της βδομάδας. Αν δεν βγει, να το αφαιρέσω από τη φωλιά ή θα το παρατήσουν μόνα τους;
 
Αν δεν βγει, να το αφαιρέσω από τη φωλιά ή θα το παρατήσουν μόνα τους;
Αν δεν σκάσει νεοσσός, αφαιρείς αυγό, φωλιά και πάτε όλοι μαζί για καλοκαίρι και φθινόπωρο πάλι.
 
Παδιά, σήμερα το πρωί ο Φίγκο και η Ζίζη ήταν και τα 2 έξω από τη φωλιά. Κατάφερα να δω το μοναδικό αυγό που έμεινε, ήταν κάπως γκριζοπό και κάτι έχει μέσα σίγουρα, ήταν και ζεστό αρκετά. Οταν άλλαζα το κλουβί, βγήκαν βόλτα στο δωμάτιο και τα 2 και κάθισαν έξω αρκετή ώρα. Πρώτος μπήκε ο Φίγκο να δει τι γίνεται στη φωλιά, η Ζίζη παραμένει έξω και δεν βιάζεται να μπει.
Μήπως αυτό το αυγό δεν θα εκκολαφθεί καθόλου; Να το αφήσω κι άλλο ή να βγάλω τη φωλιά;
 
Άφησέ το. Υγρασία έχουν; Μήπως είναι ξηρή η ατμόσφαιρα;
Το θερμόμετρο-υγρόμετρο δείχνει στο δωμάτιο σταθερά 70 υγρασία. Επίσης, τους έχω ένα ρυχό πιάτο μέσα στο κλουβί, όπως περιστασιακά έμπαινε η Ζίζη να βρέξει τα φτερά της. Τώρα μόλις που μπήκα βλέπω ότι ο Φίγκο κάθεται μέσα, πάνω στο αυγό και εκείνη είναι ακόμα έξω και βολτάρει...
 
Μαρία, σήεμρα είδα ότι το αυγό τους έγινε ακόμη πιο γκρίζο. Βγήκαν και τα 2 σήμερα έξω για ώρα. Η Ζιζέλ μου φάνικε κάπως κουρασμένη. Χουχούλιασε πάνω από το κλουβί και κοιμόταν. Τώρα μπήκαν και τα 2 μέσα και βλέπω ότι λαγοκοιμούνται μέσα... Είναι νορμάλ αυτό;
 
Ίσως έχουν κουραστεί είναι πολλές οι μέρες, πιθανόν έχει νεκρωθεί ο νεοσσός. Αν μετράω καλά είναι 24 μέρες από την γέννηση του αυγού. Η εκκόλαψη διαρκεί έως 21 μέρες. Δεν έχουν περάσει; Αυτό εξαρτάται από το πότε έκατσαν να κλωσσούν μόνιμα. Αν βλέπεις τα πουλιά αδύναμα, μέχρι αύριο το πρωί αφαίρεσέ το και πάρε την φωλιά να ξεκουραστούν.
 
Ίσως έχουν κουραστεί είναι πολλές οι μέρες, πιθανόν έχει νεκρωθεί ο νεοσσός. Αν μετράω καλά είναι 24 μέρες από την γέννηση του αυγού. Η εκκόλαψη διαρκεί έως 21 μέρες. Δεν έχουν περάσει; Αυτό εξαρτάται από το πότε έκατσαν να κλωσσούν μόνιμα. Αν βλέπεις τα πουλιά αδύναμα, μέχρι αύριο το πρωί αφαίρεσέ το και πάρε την φωλιά να ξεκουραστούν.
Από ότι θυμάμαι, άρχισαν να κλωσσάν αμέσως μετά το τελευταίο αυγό που έκανε η Ζίζη. Φοβάμαι μήπως όντως είναι χαλασμένο πιά και τζάμπα ταλαιπωρούνται και μήν γίνει εστία καμιάς μόλυνσης.
Οπότε αύριο θα το βγάλω και θα αφαιρέσω και την φωλιά, ναι;
Ιδιαίτερα κουρασμένα δεν είναι, αλλά ήδη περνάνε αρκετή ώρα και τα 2 έξω από το κλουβί, ενώ στην αρχή δεν έβγαιναν με τίποτα!
Κρίμα.. (
 
Κρίμα όντως ☹
Δεν είναι εύκολα πράγματα τα ζευγαρώματα Ανατολία μου.
 
Κρίμα όντως ☹
Δεν είναι εύκολα πράγματα τα ζευγαρώματα Ανατολία μου.
Σήμερα το πρωί ο Φίγκο και η Ζίζη ήταν και οι 2 έξω από τη φωλιά, μάλλον κοιμήθηκαν και τη νύχτα έξω. Εβγαλα τη φωλιά, καθάρισα το κλουβί και αλλαξα τη διακόσμηση, ενώ τα πουλιά πετούσαν στο δωμάτιο. Παρατήρησα ότι η Ζίζη έχει τα πούλουλα της συνέχεια σηκωμένα και έχει κάπως υπνηλία, ενώ παίζει και δεν φαίνεται να έχει κάποιο φανερό πρόβλημα ταυτόχρονα. Τρώει πολύ και ανά μικρά διαστήματα, μετά πίνει νερό και κουρνιάζει. Με ανήσυχεί όμως ότι τα φτερά της είναι φουσκωμένα σε όλη το σώμα της.
Προληπτικά τα ψέκασα για αποπαρασίτωση και τα έβαλα βιταμίνη στο νερό.
Το αυγό τελικά είχε μέσα ένα σκούρο υγρό και το πέταξα φυσικά. Ο Φίγκο είναι μια χαρά, λίγο αδύνατος απλά. Εκείνη όμως με ανησυχεί...
Είναι νορμάλ το φούσκωμα των φτερών και το συνεχείς φαί και κούρνιασμα; Να το αποδώσω στην κούραση ή να υποψιαστώ κάτι άλλο;(
 

Σχετικά θέματα

Back
Top