Γενικά Πόσο συχνά τσακώνονται τα ζευγάρια σας;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Σήμερα ήταν η πρώτη φορά όπου η Ίνα κυνηγούσε τον Λινκ και τον τσιμπούσε συνέχεια. Εγώ ήμουν στην δουλειά και η Δέσποινα με πήρε τηλ για να τα χωρίσω μόλις έρθω. Με το που ήρθα και τα έβγαλα έξω ήταν και τα δύο μες την τρελή χαρά. Συγκεκριμένα σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είδα την Ίνα να χωρεύει και να σφυρίζει (όπως κάνει και ο Λινκ) οπότε έχω την απορία τα δικά σας πόσο συχνά τσακώνονται και μέχρι ποιο σημείο φτάνουν;
 
Το δικό μου ζευγάρι (cockatiel) τσακώνονται ίσως σε καθημερινή βάση για λίγα δευτερόλεπτα. Σπάνια οι διαπληκτισμοί τους διαρκούν λίγα λεπτά χωρίς ωστόσο να έχουν οδηγήσει ποτέ σε τραυματισμό και πάντα με ένα ακούμπημα το χεριού μου στο κλουβί σταματούν όλα τα προβλήματα. Μάλιστα έχω διαπιστώσει το πρωί μετά από night fright (νυκτερινή πτήση) το αρσενικό βοήθησε το θηλυκό να αφαιρέσει ένα σπασμένο φτερό πτήσης γλιτωνοντάς με από αυτήν την τρομακτική θα έλεγα διαδικασία
 
Άγγελε πρέπει να μάθετε να ξεχωρίζετε αν μαλώνουν ή αν απλά "παίζουν" μαλώνοντας. Δεν πιστεύω ότι η μικρή κυνηγούσε να τραυματίσει τον μεγάλο. Ο νόμος του δυνατού-αδύναμου δηλαδή... Η Μπέττυ και ο Μπάρνι έπαιζαν πολύ άγαρμπα και πανω στο παιχνίδι άναβαν τα αίματα και γρύλιζαν δυνατά όπως τα σκυλιά και έπεφτε και καμία χοντρή δαγκωνιά. Αλλά ποτέ σε σημείο να τραυματίσει ο ένας τον άλλο ή να δαγκώσει με μανία.
 
Το "μαλωμα" πάει σύννεφο, απλά όπως λέει και ο κος Ανέστης μπορεί και να παίζουν... Δάγκωμα στα πόδια τσίμπημα στο κεφάλι αλλά ποτέ δεν τραυματίστηκε κάποιο... Επειδή έχω δει και την επίθεση στο budgie μου θεωρώ ότι είναι ερωτικό καυγαδακι... 😍
[automerge]1570217874[/automerge]
Όσο για την συχνότητα μπορεί και κάθε μέρα για ένα διάστημα...
 
Ηταν πανω σε διεκδίκηση τροφης;

Ήμουν στην δουλειά και δεν γνωρίζω. Έχω όμως δύο ταΐστρες μέσα. Οπότε όταν κάποιος διώχνει τον άλλο έχουν εναλλακτική

Άγγελε πρέπει να μάθετε να ξεχωρίζετε αν μαλώνουν ή αν απλά "παίζουν" μαλώνοντας.

Όσο είμαι σπίτι είναι μες τα μέλια και τα δύο. Για αυτό και το ψάχνω το θέμα.
Το δικό μου ζευγάρι (cockatiel) τσακώνονται ίσως σε καθημερινή βάση για λίγα δευτερόλεπτα.

Το "μαλωμα" πάει σύννεφο, απλά όπως λέει και ο κος Ανέστης μπορεί και να παίζουν...

Μάλλον θα παίζουν και ίσως να τρόμαξε η Δέσποινα από τους ήχους.

Αν θα μάλωναν όμως δεν θα ήταν απόμακρα και όσο τα αφήνω ελεύθερα; Ο Λινκ έχει γίνει η ουρά της Ίνας. Και μετά τον χθεσινό καυγά ακόμη πιο πολύ την κυνηγάει.
 
Πιστεύω ότι αν μάλωναν πραγματικά θα το καταλαβαίναμε... Μιλάμε για ριγκνεκ έτσι; Άρα το δαγκωματακι που πέφτει είναι ανεπαίσθητο! Αλλιώς θα είχε αίματα όλο το σπίτι!
 
Πιστεύω ότι αν μάλωναν πραγματικά θα το καταλαβαίναμε...

Για αυτό ρώτησα ώστε να τα χωρίσω αν είναι αλλά όσο είμαι σπίτι τα πάνε πολύ καλά. Ίσα ίσα ο Λίνκ όπως είπα και σε άλλο θέμα την προστατεύει σε σημείο που με δαγκώνει με δύναμη αν την μαλώσω.
 
Back
Top