Γενικά Τα μωρά της Myra!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και εγω, γι αυτο τα κατασκοπευω. Παει στα σπορια κ αυτος αλλα δεν μπορω να εγγυηθω οτι τα τρωει κιολας! Αλλα το αυγο.. Του δινει και καταλαβαινει!
 
Ισως βιαστηκα να τα μετακινησω, αλλα δεν χορταινα ολο το απογευμα να τα βλεπω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Να μου το χαλασετε δεν πειραζει!

Να ενημερωσω και εγω οτι χωρισα τα μικρα μου. Εβαλα σπασμενα σπορια (το μουλτι εκανε δουλεια) σε κομμενο χαρτονι απο καρτελα με αυγα την οποια εχω στο πατωμα. Τα δυο εχουν πεσει με τα μουτρα και παλευουν να φανε, ο τριτος ειναι σε κανονικη ταιστρα και που και που τσιμπαει, και ο στραβος βοσκαει κανονικα τα αυγα, γιατι τα αδερφια του ειναι απασχολημενα να σπανε σπορακια!

Επισης μαλλον εκανα βλακεια, ειπα να τους βαλω μπανιο γιατι το ενα κουτσουλουσε το αλλο, και μεχρι να επιστρεψω στο δωματιο 4 φατσουλες μουσκεμενες με κοιταγαν... Οποτε τα εβαλα γυρω στο μισο μετρο απο τη σομπα γιατι δεν ξερουν πως να στεγνωσουν.. Μαλλον δεν ηταν και πολυ καλη η ιδεα μου με το μπανιο, αλλα με εντυπωσιασε πως πεσανε και τα 4 μεσα στη μπανιερα...

Επισης τα βλεπω σαν να φιλιουνται μεταξυ τους, ψαχνουν το μπαμπα τους ή προσπαθουν να ταιστουν;

Δεν έκανες βλακεία με το μπάνιο! Το μπάνιο είναι πολύ ωφέλιμο για όλα τα πουλιά τόσο ψυχολογικά όσο και από άποψη υγιεινής. Το καλύτερο για τους νεοσσούς, μαθαίνουν από νωρίς την διαδικασία και το βλέπουν σαν παιχνίδι.
Εφόσον δεν υπάρχουν ρεύματα αέρα δεν χρειάζεται να τα μετακινείς κοντά στην σόμπα.

Αν λερώνει το ένα το άλλο έλεγξε την θέση των πατήθρων (αν είναι κάτω από κάποια άλλη...).
 
Δεν έκανες βλακεία με το μπάνιο! Το μπάνιο είναι πολύ ωφέλιμο για όλα τα πουλιά τόσο ψυχολογικά όσο και από άποψη υγιεινής. Το καλύτερο για τους νεοσσούς, μαθαίνουν από νωρίς την διαδικασία και το βλέπουν σαν παιχνίδι.
Εφόσον δεν υπάρχουν ρεύματα αέρα δεν χρειάζεται να τα μετακινείς κοντά στην σόμπα.

Αν λερώνει το ένα το άλλο έλεγξε την θέση των πατήθρων (αν είναι κάτω από κάποια άλλη...).
Πριν ειχανε γινει χαλια γιατι ηταν 5 πουλια με το μπαμπα, σε μιση ζευγαρωστρα. Και σημερα που τους εβαλα, δεν εκαναν ολα μπανιο, αλλα αυτο που το καταφχαριστηθηκε ηταν το μικροτερο, δεν εβγαινε.. Παπι...

Τα μετακινησα γιατι ηταν σχετικα αργα, ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι θα ναι καλα στεγνωμενα οταν πηγαιναν για νανι. Ολα καλα :)
 
Πρωινο μπανιο


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


τα αποτελεσματα
View attachment 32282 DSC02590.webp DSC02601.webp DSC02602.webp

Τα μωρα μου προσπαθουν να κανουν φωνουλες!
 

Συνημμένα

  • DSC02589.webp
    DSC02589.webp
    12,8 KB · Προβολές: 47
Πρωινο μπανιο


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


τα αποτελεσματα
View attachment 32282 View attachment 32283 View attachment 32284 View attachment 32285

Τα μωρα μου προσπαθουν να κανουν φωνουλες!
φτου φτου να μην τα ματιασω. Μια μπουκιτσα είναι καλε. Τι καθεσαι.Φατα Μιραντα. Να σου ζησουνε οι ομορφιες σου:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
φτου φτου να μην τα ματιασω. Μια μπουκιτσα είναι καλε. Τι καθεσαι.Φατα Μιραντα. Να σου ζησουνε οι ομορφιες σου:)
Η τρελη ξαναχτυπα! Κρατιεμαι, τι να πω :) εινναι μπουκιτσες, οπως το ειπες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Να ενημερωσω οτι το στραβο (ο Μπουλης) σπαει κανονικα σπορακια. Με λιγη καθυστερηση, αλλα τα καταφερνει, βλεπω φλουδια να εξεχουν την ωρα που τρωει.. Επισης κανει φωνουλες το χρυσο μου!
 
Κανενα ακομα. Δεν ξερω ουτε τι φυλο ειναι θα διαλεξω κιολας;

Απο τα σκουρα θα παρει παντως, τον μπουλη δεν τον δινω!
 
ωραίες πατήθρες 😛
Αμεσως ααχ

Το απογευμα θα παω να αγορασω >.> ειπαμε, υπομονη περιμενα το parentgroup (aka eurogroup) για την γκριση της δοσης μετα απο αξιολογηση των δαπανων και του προυπολογισμου.

Φυσικα ως κλασικη ελληνιδα, απεκρυψα τις δαπανες περι πτηνων και συμπληρωσα τα κενα με διατροφικες αναγκες δικες μου.
 
Κανενα ακομα. Δεν ξερω ουτε τι φυλο ειναι θα διαλεξω κιολας;

Απο τα σκουρα θα παρει παντως, τον μπουλη δεν τον δινω!

H συμπεθέρα σου αποφάσισε να μου δώσει αρσενικό, οπότε κοριτσάκι θα πάρω απο εσένα :)
 
Κανε κεφι να χω βγαλει γκρουπακι αρσενικων να δω τι θα κανεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Back
Top