Γενικά Τα μωρά της Myra!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
επειδή έχασα λίγο τις εξελίξεις... με εκείνο το στραβούλικο τι έγεινε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Η πλακα ειναι οτι στο παντοπωλειο που ψωνιζω αυγα/μπροκολλα/μηλα/αντιδια κτλ με εχουν μαθει και με δουλευουν...
Σα δε ντρέπεσαι... Είσαι στην εξοχή και πας και ψωνίζεις πρασινάδες. Γεμάτος ο τόπος είναι αυτή την εποχή..Ζωχούς, ταραξάκο, τσουκνίδα, ραδίκια, απαράδεκτη!
 
επειδή έχασα λίγο τις εξελίξεις... με εκείνο το στραβούλικο τι έγεινε;
Ειναι τσαμπουκας... Σαν παπαγαλακια κραζουν αμα τους βαλω φαγητο απο τους τσακωμους... Αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα, τρωει πινει και κανει μπανια! Σπαει σπορακια, με το δικο του ρυθμο βεβαια, αλλα ολα κομπλε δεν εχει κανενα θεμα...

Επισης απο την δευτερη γεννα το μοναδικο κιτρινο που βγηκε, οταν το πιανω το πιστευεις οτι μου φαινεται περιεργο που χει ισιο ραμφος; Μου χει μεινει η εικονα του στραβου που τωρα το φυσιολογικο μου φαινεται περιεργο!
 
Σα δε ντρέπεσαι... Είσαι στην εξοχή και πας και ψωνίζεις πρασινάδες. Γεμάτος ο τόπος είναι αυτή την εποχή..Ζωχούς, ταραξάκο, τσουκνίδα, ραδίκια, απαράδεκτη!
Οσο εβγαζε ο κηπος μου τους εβαζα τα δικα μου και ετρωγα εγω του εμποριου... Τσουκνιδα αν το πιστευεις δεν βρηκα σε.. Ασφαλες μερος εκτος του κηπου μου, που λογω σκυλιων δεν υπαρχει περιπτωση να τους δωσω.
 
Επισης απο την δευτερη γεννα το μοναδικο κιτρινο που βγηκε, οταν το πιανω το πιστευεις οτι μου φαινεται περιεργο που χει ισιο ραμφος; Μου χει μεινει η εικονα του στραβου που τωρα το φυσιολογικο μου φαινεται περιεργο!
Σα γυναίκα που είσαι, οτιδήποτε φυσιολογικό σας φαντάζει περίεργο, σας έλκει η "διαφορετικότητα'' 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Είδες που ανησυχουσες αν θα μεγαλώσουν και τα 6; Φτου φτου να σου ζήσουν όλα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τωρα που θα λειπω θα της τα αφησω αυτα, αλλα μετα θα πονεσει η ψυχη μου να της τα πεταξω αλλα πρεπει, ελεος δεν ειναι καναρα αυτη κουνελα ειναι... Και ο καναρος Γκουζγκουνης!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Βρηκα το φορτιστη! Ζητω!

Σας παρουσιαζω την, σπουργιτοοικογενεια! Πρωτη γεννα, 4 μικρα, ενα κιτρινο... Δευτερη γεννα, 6 μικρα, ενα κιτρινο... Κατι κανει λαθος η καναρα μου..
View attachment 32696 View attachment 32697 View attachment 32698 View attachment 32699 View attachment 32700 View attachment 32701
μπράβο, να τα χαίρεσαι κ να τα καμαρώσεις σύντομα στο κλαρί!
 
Έτσι στα κουτουρού προέκυψαν; Θαύμα παιδί μου θαύμα; Να σου ζήσουν κοριτσάκι!
Δηλαδή τι σύνολο έχεις από την φετινή αναπαραγωγή;
 
15 πουλια απο 15 αυγα (16 ηταν, αλλα το εκανε κατω), και γενικο συνολο 22 αυγα, με τα τελευταια 6 υιοθετημενα.

Μαρακι η μητερα εχει πολυ κιτρινο, αλλα πρωτη και δευτερη γεννα απο 10 πουλια εβγαλε μονο 2 κιτρινα γιάυτο το θεωρω θαυμα :)
 
Μαρακι η μητερα εχει πολυ κιτρινο, αλλα πρωτη και δευτερη γεννα απο 10 πουλια εβγαλε μονο 2 κιτρινα γιάυτο το θεωρω θαυμα :)
Δεν είναι θαύμα! Όσο πιο πολύ ζευγαρώνει ο αρσενικός τόσο πιο πολύ αδυνατεί το σπέρμα του και τα μικρά βγαίνουν πιο ανοιχτόχρωμα πάντα στις τρίτες τέταρτες γέννες! 😉 Και νομίζω και θηλυκά χωρίς αυτό να το λέω με βεβαιότητα...

Να σου ζήσουν!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ευχαριστω Αλικακι! Ο καιρος θα δειξει τελικα τι μου βγαλανε :)
Σημείωσε τα φύλα των μικρών να δούμε κατά πόσο το φύλο επηρεάζεται από την γέννα! Θα είναι πολύ ενδιαφέρον! 😉
 
Απο τα πρωτα εχουν ηδη δοθει 2, και απο τα δευτερα ενα. Το ενα απο ολα δεν ειμαι σιγουρη για το φυλο του, γιατι δεν βγαζει αχνα, τα αλλα 2 κελαηδουσαν. Θα προσπαθησω να κρατησω σημειωσεις να δω τι πετυχανε φετος :)
 
Δεν πιστεύω ότι μπορεί να συναχθούν τα οποιαδήποτε συμπεράσματα πάνω σ' αυτό από την μεμονωμένη φετινή εμπειρία της Μιράντας. Αν ήταν έτσι, τόσα άτομα με μεγάλες εκτροφές θα έτειναν να παράγουν κατά το μάλλον θηλυκά καναρίνια ή τέλος πάντων θα γνώριζαν τα αναμενόμενα φύλα.
Η ίδια φημολογία υπάρχει και για τους ανθρώπους αλλά τουλάχιστον η προσωπική μου στατιστική που έκανα αγόρι, το διαψεύδει.
Φυσικά είναι αφορμή για χαριτολογήματα δεν διαφωνώ :)
Υπάρχει μια σοβαρή αναφορά του κ. Μάκη @mgerom σε αρκετά παλαιότερη συζήτηση Ο ρόλος της θερμοκρασίας στον καθορισμό του φύλου των καναρινιών .
 
Μα Μαρία μου το είπα. Για το φύλο δεν το λέω με βεβαιότητα. Έτσι μου έχουν πει, έτσι λέω αλλά δεν μπορώ κάτι τέτοιο να το πιστεύω ακράδαντα και να το υποστηρίζω χωρίς στοιχεία.. Αλλά για το χρώμα το λέω με βεβαιότητα.. Όσο πιο πολλά μικρά και γέννες τόσο πιο ανοιχτόχρωμα.
 
Για την εμφάνιση των χρωμάτων δεν ξέρω, σίγουρα έχει να κάνει με τη μεντελική κληρονομικότητα που δεν την χειρίζομαι με ευχέρεια.
 
Back
Top