Γενικά Τα μωρά της Myra!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πριν λιγο πηγε ξανα και εκατσε μεσα... Να υποθεσω οτι με ειδε κοντα και θυμηθηκε οτι εχει φωλια; 😀 τι να πω, πραγματικα. Στα μεσα της εβδομαδας θα βγαλω οτι υλικο εχει η φωλια και θα αφησω μονο τσοχα, ειναι πραγματικα απαραδεκτο δεν χωρανε..
 
Τι θερμοκρασία έχετε μέσα στο σπίτι; Ίσως με τόσο συνωστισμό και με τη ζέστη του σπιτιού να μη χρειάζονται απαραίτητα την μαμά. Αν και 6 μικρά δεν είχα ποτέ σε φωλιά! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κοιτα το καλοριφερ ειναι μονιμα στους 22-23 βαθμους με θερμοστατη, και τη νυχτα το κλεινω οποτε παει γυρω στους 19-20 (στους 18 που το χω τη νυχτα δεν εχει παρει ποτε μπροστα).. Κοιμηθηκε χτες μεσα τελικα, αλλα δεν ξερω για ποσο, γιατι οταν την ειδα ηταν σχεδον ορθια. Εχουν γινει και γαιδουροκερατα τα μικρα, φαγανα μου βγηκανε, οποτε δεν ξερω ποσο θα συνεχιστει. Αυριο ή μεθαυριο θα βγαλω οτι νημα εχει οπως ειπα, μηπως και εχουν λιγο παραπανω χωρο..
 
Πάντως είχε ζέστη αυτές τις δύο τελευταίες μέρες, καθώς και σήμερα.
 
Θα εχει για λιγο ακομα ζεστη, αλλα εχει υγρασια και το σπιτι ειναι παλιο οποτε επιβαλλεται η θερμανση... Προσπαθει η καψερη να κατσει παντως, εχει γελιο δεν χωρανε και ολο κουνιουνται :)
 
Καλημερα παιδια! Ερωτηση!

Τα μικρα ειναι 17 ημερων, συνωστισμος απιστευτος στη φωλια αλλα δεν πτοουνται, καθονται εκει μεσα ενα τουρλουμπουκι... Το Σαββατο ειδα βατεμα (τοτε ηταν 13 ημερων) των γονιων... Εγω σκοπιμως καθυστερω να βαλω φωλια στη θηλυκια, αλλα εχουν περασει αρκετες μερες... Ποτε πρεπει να της βαλω δευτερη φωλια πιστευετε; 😱 (οσο και να διαβασεις αρθρα παντα αδιαβαστος εισαι τελικα...)
 
Καλημερα παιδια! Ερωτηση!

Τα μικρα ειναι 17 ημερων, συνωστισμος απιστευτος στη φωλια αλλα δεν πτοουνται, καθονται εκει μεσα ενα τουρλουμπουκι... Το Σαββατο ειδα βατεμα (τοτε ηταν 13 ημερων) των γονιων... Εγω σκοπιμως καθυστερω να βαλω φωλια στη θηλυκια, αλλα εχουν περασει αρκετες μερες... Ποτε πρεπει να της βαλω δευτερη φωλια πιστευετε; 😱 (οσο και να διαβασεις αρθρα παντα αδιαβαστος εισαι τελικα...)
Να βάλεις αν δεν θες να δεις πεταμένα τα πουλιά έξω από τη φωλιά ή λερωμένα τα αυγά με κουτσουλιές...
 
Εβαλα μολις τωρα, με 3 νηματα και ο αρσενικος μπηκε μεσα στην καινουργια και τραβολογαει την τσοχα δεν ξερω τι προσπαθει να κανει...😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Εβαλα μολις τωρα, με 3 νηματα και ο αρσενικος μπηκε μεσα στην καινουργια και τραβολογαει την τσοχα δεν ξερω τι προσπαθει να κανει...😕
Μαγκιές... Τι άλλο;
Μπήκε ο άντρας να ετοιμάσει το σπίτι... σεβασμός!
 
Σας σεβομαι αρκετα για να απαντησω... ΟΥΣΤ απο τη φωλια της κουκλας μου! Θα ειναι εξαντλητικο να ξανακανουν μικρα; ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Της δευτερης ειναι 17 ημερων... Της πρωτης ειναι 50ημερων +-... Το κοριτσακι μπηκε ηδη και στρωνει φωλια... Βλακεια μου που δεν της ειχα βαλει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ασχολίαστο... αυτοδιαψεύσεστε!
🤬😡

Για καποιο λογο μου κατσε οτι αν δεν της βαλω φωλια θα καθυστερησω την προσπαθεια της για φωλια... Πιστευα οτι ο λαος δεν θα εκδιωχθει ευκολα απο την υπαρχουσα...
 
🤬😡

Για καποιο λογο μου κατσε οτι αν δεν της βαλω φωλια θα καθυστερησω την προσπαθεια της για φωλια... Πιστευα οτι ο λαος δεν θα εκδιωχθει ευκολα απο την υπαρχουσα...
Έμαθα γρήγορα να διαβάζω τα σημάδια...
Έχω μαζέψει νεκρά έξω από τη φωλιά... μικρά (10-12) ημερών...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Βασικα αν εξαιρεσουμε λιγη υπερενταση τις τελευταιες ημερες (εχω την εντυπωση οτι ξενοκοιταει τον χηρο μου ο οποιος κρεμεται αναποδα στο κλουβι και της τραγουδαει... Και αυτη πιιι πιιι ) σαν να χχορευει στα κλαδια κοιτωντας προς τα πανω... Πεταει απο δω και απο κει αλλα κατα τα αλλα ηταν τυπικη σε ταισματα κτλ, σαν να ξεχασα ποσες μερες περασαν απο το ΕΝΑ βατεμα που ειδα... Το ζευγαρι αυτο στην προηγουμενη γεννα 3-4 μερες δεν εκαναν αλλη δουλεια οποτε το ενα που ειδα τωρα μου φανηκε σαν... Τιποτα..
 
Βασικα αν εξαιρεσουμε λιγη υπερενταση τις τελευταιες ημερες (εχω την εντυπωση οτι ξενοκοιταει τον χηρο μου ο οποιος κρεμεται αναποδα στο κλουβι και της τραγουδαει... Και αυτη πιιι πιιι ) σαν να χχορευει στα κλαδια κοιτωντας προς τα πανω... Πεταει απο δω και απο κει αλλα κατα τα αλλα ηταν τυπικη σε ταισματα κτλ, σαν να ξεχασα ποσες μερες περασαν απο το ΕΝΑ βατεμα που ειδα... Το ζευγαρι αυτο στην προηγουμενη γεννα 3-4 μερες δεν εκαναν αλλη δουλεια οποτε το ενα που ειδα τωρα μου φανηκε σαν... Τιποτα..
Στ' αλήθεια είναι αρκετό...
 
Το ξερω, αλλα μπορει να μην ειδα τα υπολοιπα. Γενικα ειναι... αταχτουλης ο αρσενικος απο οσο εχω καταλαβει..
Δεν του φαινεται ειναι σιγανοπαπαδια..
 
Το ξερω, αλλα μπορει να μην ειδα τα υπολοιπα. Γενικα ειναι... αταχτουλης ο αρσενικος απο οσο εχω καταλαβει..
Δεν του φαινεται ειναι σιγανοπαπαδια..
Άλλα κουσούρια έχει; (ρατσίστρια)
 
Άλλα κουσούρια έχει; (ρατσίστρια)
😛
Οχι ενταξει ο καλος μου, ειναι και καλος πατερας... Ειναι και.. Επιβητορας 😀...

Και παλι εγω θα ξαναρωτησω... Με την καταλληλη διατροφη και καθαριοτητα και ολα τα καλα, ειναι φοβερο να την αφησω για τελευταια γεννα;
 
Back
Top